Рішення
від 27.01.2025 по справі 750/14907/24
ДЕСНЯНСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД М.ЧЕРНІГОВА

Справа № 750/14907/24

Провадження № 2-о/750/57/25

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

27 січня 2025 року м. Чернігів

Деснянський районний суд м. Чернігова у складі:

головуючого судді Логвіної Т.В.,

секретаря Молодшої А.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу за заявою ОСОБА_1 про встановлення фактів, що мають юридичне значення,

заінтересована особа Іванівська сільська рада Чернігівського району Чернігівської області,

в с т а н о в и в :

у жовтні 2024 року ОСОБА_1 звернулась до суду із заявою та просить встановити факт, що вона, є рідною внучкою ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , який у період з 03.11.1947 по 23.12.2006 перебував у зареєстрованому шлюбі з ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_3 , з якою на дату своєї смерті проживав у будинку АДРЕСА_1 .

Обгрунтовано заяву тим, що ІНФОРМАЦІЯ_4 померла ОСОБА_3 , бабуся заявниці. Після її смерті відкрилась спадщина на належне майно спадкодавця, проте при зверненні до державного нотаріуса для видачі свідоцтва на право власності за законом, заявниці було відмовлено, оскільки з наданих документів не вбачається можливим встановити родинні відносини, у зв`язку з чим заявниця звернулась до суду. Встановлення фактів, що мають юридичне значення необхідно їй для оформлення спадкових прав після смерті ОСОБА_3 .

Заявник в судове засідання не з`явилась, до його початку від представника надійшла заява про розгляд у їх відсутність, заяву підтримує.

Представник заінтересованої особи в судове засідання не з`явилась, надійшла заява про розгляд справи без участі їх представника.

Фіксування судового засідання технічним записом не здійснювалося відповідно до ч. 2 ст. 247 ЦПК України.

Дослідивши матеріали справи, суд дійшов наступного висновку.

Судом встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_4 померла ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_5 (а.с. 11).

Після смерті ОСОБА_3 відкрилася спадщина на належне їй майно, в тому числі на земельну ділянку площею 1,8600 га., розташованої на території Краснянської с/р Чернігівського району Чернігівської області, наданої спадкодавцю для ведення сільськогосподарського виробництва (кадастровий номер 7425584000:07:1273), належній спадкодавцю на праві особистої приватної власності, право на яке зареєстровано у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно 15.03.2023 (номер запису про право власності 49617887, реєстраційний номер об?єкта нерухомого майна: 2707683674255, реєстрація земельної ділянки проведена 17.06.2009); житлового будинку АДРЕСА_1 , який на підставі свідоцтва про право власності на нерухоме майно від 09.08.2006, виданого Краснянською сільською радою, належав чоловіку спадкодавця, ОСОБА_2 , померлому ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Як вбачається з матеріалів спадкової справи із заявою про прийняття спадщини після смерті ОСОБА_3 звернулась її онука ОСОБА_1 . Інші спадкоємці відмовились від прийняття спадщини на користь ОСОБА_1

25.04.2023 заявницею було отримано свідоцтво про право на спадщину за законом на земельну ділянку, що належала спадкодавцю. У видачі свідоцтва про право власності на спадщину за законом на вказаний вище житловий будинок було відмовлено, оскільки треба підтвердити родинні відносити між заявницею та ОСОБА_2 .

Заявниця зверталась до Державного архіву Чернігівської області для отримання інформації про народження свого діда ОСОБА_2 , листом від 13.09.2024 № Р-1746 було повідомлено, що вказана інформація в архіві відсутня, оскільки книга реєстрації первинних актових записів цивільного стану про народження по Краснянській сільській раді за 1924 рік зберіглася частково, тому довідку про народження у 1924 році ОСОБА_2 архів видати не може.

14.08.2024 виконавчий комітет Іванівської сільської ради Чернігівського району Чернігівської області видав заявниці довідку № 4/184, згідно з якою ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , на день смерті був постійно зареєстрований та проживав в АДРЕСА_1 . Станом на дату його смерті за вказаною адресою була зареєстрована та проживала ОСОБА_3 - дружина.

Відповідно до пункту 2 Постанови Пленуму Верховного Суду України від 30 травня 2008 року № 7 «Про судову практику у справах про спадкування» справи про спадкування розглядаються судами за правилами позовного провадження, якщо особа звертається до суду з вимогою про встановлення фактів, що мають юридичне значення, які можуть вплинути на спадкові права й обов`язки інших осіб та (або) за наявності інших спадкоємців і спору між ними. Якщо виникнення права на спадкування залежить від доведення певних фактів, особа може звернутися в суд із заявою про встановлення цих фактів, яка у разі відсутності спору, розглядається за правилами окремого провадження. Зокрема, у такому порядку суди повинні розглядати заяви про встановлення родинних відносин із спадкодавцем, проживання з ним однією сім`єю, постійного проживання разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, прийняття спадщини, яка відкрилася до 1 січня 2004 року тощо.

Аналогічна позиція викладена у пункті 9 листа Вищого спеціалізованного суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ від 16 травня 2013 року № 24-753/0/4-13. Так, якщо виникнення права на спадкування залежить від доведення певних фактів, особа може звернутися в суд із заявою про встановлення цих фактів, яка, у разі відсутності спору, розглядається за правилами окремого провадження. Зокрема, у такому порядку суди повинні розглядати заяви про встановлення родинних відносин із спадкодавцем, проживання з ним однією сім`єю, постійного проживання разом зі спадкодавцем на час відкриття спадщини, факту прийняття спадщини.

Згідно вимог пункту 7 постанови Пленуму Верховного Суду України № 5 від 31.03.1995 року «Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення» суд вправі розглядати справи про встановлення родинних відносин, коли цей факт безпосередньо породжує юридичні наслідки, наприклад, якщо підтвердження такого факту необхідне заявникові для одержання в органах, що вчиняють нотаріальні дії, свідоцтва про право на спадщину, для оформлення права на пенсію в зв`язку із втратою годувальника.

Вирішуючи питання про встановлення даних фактів, суд має виходити з того, що відповідно до ч. 1 ст. 293 ЦПК України окреме провадження - це вид непозовного цивільного судочинства, в порядку якого розглядаються цивільні справи про підтвердження наявності або відсутності юридичних фактів, що мають значення для охорони прав, свобод та інтересів особи або створення умов здійснення нею особистих немайнових чи майнових прав або підтвердження наявності чи відсутності неоспорюваних прав.

Суд розглядає в порядку окремого провадження справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення (п. 5 ч.2 ст. 293 ЦПК України).

Статтею 315 ЦПК України передбачено перелік справ про встановлення фактів, які розглядаються судом, зокрема згідно з ч. 2 вказаної статті у судовому порядку можуть бути встановлені також інші факти, від яких залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав фізичних осіб, якщо законом не визначено іншого порядку їх встановлення.

Згідно вимог п. 1 Постанови Пленуму Верховного Суду України № 5 від 31.03.1995 року «Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення» в порядку окремого провадження розглядаються справи про встановлення фактів, якщо згідно з законом такі факти породжують юридичні наслідки, тобто від них залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав громадян.

Відповідно до пункту 1 частини 1 статті 315 ЦПК України, суд розглядає справи про встановлення факту родинних відносин між фізичними особами.

Аналізуючи вищезазначене, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного вищевказаного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності, суд доходить висновку про задоволення заяви.

На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 12, 81, 264, 265, 315 ЦПК України, суд,-

вирішив:

Заяву ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_1 ) про встановлення фактів, що мають юридичне значення задовольнити.

Встановити факт, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , є рідною внучкою ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , який у період з 03.11.1947 по 23.12.2006 перебував у зареєстрованому шлюбі з ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_3 , з якою на дату своєї смерті проживав у будинку АДРЕСА_1 .

Рішення суду може бути оскаржене безпосередньо до Чернігівського апеляційного суду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Учасник справи, якому повне рішення не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Суддя:

СудДеснянський районний суд м.Чернігова
Дата ухвалення рішення27.01.2025
Оприлюднено30.01.2025
Номер документу124728640
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи окремого провадження Справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення, з них: інших фактів, з них:.

Судовий реєстр по справі —750/14907/24

Рішення від 27.01.2025

Цивільне

Деснянський районний суд м.Чернігова

Логвіна Т. В.

Ухвала від 04.11.2024

Цивільне

Деснянський районний суд м.Чернігова

Логвіна Т. В.

Ухвала від 28.10.2024

Цивільне

Деснянський районний суд м.Чернігова

Логвіна Т. В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні