Справа № 738/2870/24
№ провадження 2/738/64/2025
Р І Ш Е Н Н Я
І М ЕН ЕМ УК РА ЇН И
28 січня 2025 року Менський районний суд Чернігівської області
у складі:
головуючого судді: Савченка О.А.
за участю
секретаря: Лях Н.М.
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за позовом ОСОБА_1 до Менської міської ради Чернігівської області про визнання права власності на спадкове майно, -
В С Т А H О В И В:
У грудні 2024 року адвокат Симан Микола Миколайович звернувся до суду в інтересах ОСОБА_1 з позовом до Менської міської ради Чернігівської області з вимогами про визнання права власності на спадкове майно. Позов мотивовано наступним. ІНФОРМАЦІЯ_1 померла ОСОБА_2 . Після її смерті відрилась спадщина, спадкоємцем якої за законом була її донька ОСОБА_3 , яка фактично прийняла спадщину після померлої матері, проте юридично не оформила своїх спадкових прав. ІНФОРМАЦІЯ_2 померла ОСОБА_3 . Після її смерті відкрилась спадщина, спадкоємцем якої першої черги за законом є позивачка. До складу спадкової маси входить право на земельну частку (пай) земельного пайового фонду КСП «Шлях хлібороба» с. Ушня Корюківського (раніше Менського) району Чернігівської області, розміром 4,08 в умовних кадастрових гектарах, яке належало ОСОБА_2 на підставі сертифікату серії ЧН № 0177776, зареєстрованого 26 листопада 1996 року в Книзі реєстрації сертифікатів на право на земельну частку (пай) за № 17, яке фактично успадкувала мати заявниці ОСОБА_3 , проте юридично не оформила своїх спадкових прав. Фактично вступивши в управління та володіння спадковим майном, позивачка звернулася до нотаріуса із заявою про прийняття спадщини після смерті матері, де їй було відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину на вище вказане право на земельну частку (пай), у зв`язку з відсутністю правовстановлюючих документів та було рекомендовано звернутися до суду.
Позивачка та її представник в судове засідання не з`явилися, надали до суду заяву, в якій просять розглянути справу без участі сторони позивача, позов підтримують та просять його задовольнити.
Представник відповідача Менської міської ради Чернігівської області в судове засідання не з`явився, в установлений судом строк відзиву на позов з наявними доказами, а також клопотання про розгляд справи тільки з їх участю до суду не подав.
За таких обставин, суд приходить до висновку, про можливість проведення розгляду справи без участі сторін на підставі наявних у справі доказів.
Відповідно до ст. 247 ЦПК України у разі неявки в судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі, чи в разі якщо відповідно до положень ЦПК України розгляд справи здійснюється судом за відсутності осіб, які беруть участь у справі, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Дослідивши матеріали справи, суд прийшов до висновку, що позов підлягає задоволенню з таких підстав.
Відповідно до норми ч. 1 ст. 4 ЦПК України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів.
Статтею 5 ЦПК України встановлено, що здійснюючи правосуддя, суд захищає права, свободи та інтереси фізичних осіб, права та інтереси юридичних осіб, державні та суспільні інтереси у спосіб, визначений законами України.
Згідно ст. 13 ЦПК України суд розглядає справи не інакшеяк зазверненням особи,поданим відповіднодо цьогоКодексу,в межахзаявлених неювимог і на підставідоказів,поданих учасникамисправи абовитребуваних судому передбаченихцим Кодексомвипадках.
Як визначено ч. 1 ст. 81 ЦПК України кожна сторона повиннадовести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків,встановлених цимКодексом.
Як встановлено в судовому засіданні, ІНФОРМАЦІЯ_1 в м. Новгород Сіверський Новгород Сіверського району Чернігівської області померла ОСОБА_2 , що підтверджується копією свідоцтва про смерть серії НОМЕР_1 , виданого відділом реєстрації актів цивільного стану Новгород Сіверського районного управління юстиції Чернігівської області (а.с. 8).
Згідно повідомлення Головного управління держгеокадастру у Чернігівській області № 29-25-0.5-6820/2-24 від 02.12.2024, а також у відповідності до Книги реєстрації сертифікатів на право на земельну частку (пай) ОСОБА_2 належить право на земельну частку (пай), що перебуває у колективній власності колишнього КСП «Шлях хлібороба» с. Ушня Менського району Чернігівської області, розміром 4,08 в умовних кадастрових гектарах без визначення меж цієї частки в натурі (на місцевості) на підставі сертифіката серії ЧН № 0177776, виданого на підставі розпорядження Менської районної державної адміністрації від 26.11.1996 № 365 та зареєстрованого 26.11.1996 у Книзі реєстрації сертифікатів на право на земельну частку (пай) за № 17. Державний акт на право власності на земельну ділянку взамін зазначеного сертифіката на ім`я ОСОБА_2 не видавався (зворот а.с. 10, а.с.12).
Таким чином,після смерті ОСОБА_2 відкриласьспадщина наналежне їйправо на земельну частку (пай), що перебуває у колективній власності колишнього КСП «Шлях хлібороба» с. Ушня Корюківського (раніше Менського) району Чернігівської області, розміром 4,08 в умовних кадастрових гектарах без визначення меж цієї частки в натурі (на місцевості).
Спадкоємцем першої черги за законом на спадкове майно після померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 була її донька ОСОБА_3 , що підтверджується Витягом з Держаного реєстру актів цивільного стану про державну реєстрацію народження ОСОБА_4 , копією свідоцтва про укладення шлюбу ОСОБА_5 з ОСОБА_6 (зворот а.с.7, а.с.9).
Згідно Інформаційної довідки зі Спадкового реєстру (спадкові справи та видані на їх підставі свідоцтва про право на спадщину) № 78724283 від 14.10.2024 спадкова справа після померлої ІНФОРМАЦІЯ_3 ОСОБА_2 не заводилась. Отже, ОСОБА_3 , прийнявши фактично спадщину після померлої матері ОСОБА_2 , не звернулась до нотаріальної контори із заявою про прийняття спадщини і не оформила юридично своїх спадкових прав.
ІНФОРМАЦІЯ_4 в м. Новгород Сіверський Новгород Сіверського району Чернігівської області померла ОСОБА_3 , що підтверджується свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_2 (а.с.7).
Після смерті ОСОБА_7 відкрилась спадщина, в тому числі і на успадковане право на земельну частку (пай) після померлої матері ОСОБА_2 , спадкоємцем якої першої черги за законом є донька померлої позивачка ОСОБА_1 , що підтверджується її свідоцтвом про народження та свідоцтвом про шлюб з ОСОБА_8 (а.с.6 зі зворотом).
За положеннями ст. 1216 ЦК України спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців).
Відповідно до ст. 1220 ЦК України спадщина відкривається внаслідок смерті особи або оголошення її померлою.
У ст. 1297 ЦК України встановлено, що спадкоємець, який прийняв спадщину, у складі якої є нерухоме майно, зобов`язаний звернутися до нотаріуса за видачею йому свідоцтва про право на спадщину на нерухоме майно.
В установлений законом строк позивачка ОСОБА_1 звернулася до нотаріальної контори із заявою про прийняття спадщини після померлої матері ОСОБА_3 , про що свідчить заведена приватним нотаріусом Новгород Сіверського районного нотаріального округу Шик А.Л. спадкова справа (а.с.24-34), але їй було відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину на земельну частку (пай) із-за відсутності правовстановлюючих документів на дане спадкове майно, про що свідчить наявна в матеріалах справи довідка № 537/01-16 від 25.11.2024 (а.с.10).
Відповідно до ст. 392 ЦК України власник майна може пред`явити позов про визнання його права власності, якщо це право оспорюється або не визнається іншою особою.
Відповідно до ст. 328 ЦК України право власності набувається на підставах, що не заборонені законом.
Згідно п. 23 Постанови № 7 Пленуму Верховного Суду України «Про судову практику у справах про спадкування» від 30 травня 2008 року, у разі відмови нотаріуса в оформленні права на спадщину, особа може звернутися до суду за правилами позовного провадження.
Стаття 2 ЦПК України передбачає, що завданням цивільного судочинства є справедливий, неупереджений та своєчасний розгляд і вирішення цивільних справ з метою ефективного захисту порушений, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб, інтересів держави.
За таких обставин, оцінивши зібраніу справідокази уїх сукупностіі взаємозв`язку,враховуючи неможливістьпозивача іншимшляхом,аніж якв судовомупорядку оформитиправо власностіна спадковемайно,суд дійшоввисновку пронеобхідність судовогозахисту прав ОСОБА_1 шляхом задоволення її позовних вимог.
На підставі наведеного, керуючись ст.ст. 4, 12, 76-81, 141, 259, 263 265, 268 ЦПК України, суд, -
В И Р I Ш И В:
Позов ОСОБА_1 до Менської міської ради Чернігівської області про визнання права власності на спадкове майно задовольнити.
Визнати за ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_5 ,РНОКПП НОМЕР_3 ,паспорт громадянинаУкраїни НОМЕР_4 ,зареєстрована тапроживає заадресою: АДРЕСА_1 ) право власності на спадкове майно за законом, що відкрилось після смерті спадкодавця ОСОБА_3 (померла ІНФОРМАЦІЯ_4 в м. Новгород Сіверський Новгород Сіверського району Чернігівської області), яке вона успадкувала після ОСОБА_2 (померла ІНФОРМАЦІЯ_1 вм.Новгород Сіверський Новгород Сіверськогорайону Чернігівськоїобласті), а саме:
- право на земельну частку (пай), що перебуває у колективній власності колишнього КСП «Шлях хлібороба» с. Ушня Корюківського (раніше Менського) району Чернігівської області, розміром 4,08 в умовних кадастрових гектарах без визначення меж цієї частки в натурі (на місцевості), посвідчене сертифікатом серії ЧН № 0177776, виданого на підставі розпорядження Менської районної державної адміністрації від 26.11.1996 № 365 та зареєстрованого 26.11.1996 у Книзі реєстрації сертифікатів на право на земельну частку (пай) за № 17.
Рішення може бути оскаржене до Чернігівського апеляційного суду через Менський районний суд шляхом подання апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Якщо всудовому засіданнібуло оголошенолише вступнута резолютивнучастини судовогорішення абоу разірозгляду справи(вирішенняпитання)без повідомлення(виклику)учасників справи,зазначений строкобчислюється здня складенняповного судовогорішення.
Учасник справи, якому повне рішення або ухвала суду не були вручені у день його (її) проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Головуючий О.А. Савченко
Суд | Менський районний суд Чернігівської області |
Дата ухвалення рішення | 28.01.2025 |
Оприлюднено | 30.01.2025 |
Номер документу | 124730062 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із земельних відносин, з них: визнання права власності на земельну ділянку |
Цивільне
Менський районний суд Чернігівської області
Савченко О. А.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні