Провадження номер 2/741/153/25
Єдиний унікальний номер 741/2169/24
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
23 січня 2025 року Носівський районний суд Чернігівської області у складі:
головуючого судді - Ляшка Р.С.,
за участю секретаря судовогозасідання - Гордіної Н.О.,
розглянувши увідкритому судовому засіданні в залі суду в містіНосівка Чернігівськоїобласті в порядку загального позовногопровадження цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Макіївської об`єднаної територіальної громади в особі Макіївської сільської ради про визнання права власності на нерухоме майно в порядку спадкування,
ВСТАНОВИВ:
У жовтні 2024 року позивач ОСОБА_1 звернулася до суду із вказаним позовом.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що житловий будинок АДРЕСА_1 , має статус колгоспного двору.
Станом на 15 квітня 1991 року у вказаному житловому будинку була зареєстрована ОСОБА_2 .
З введенням у дію з 15 квітня 1991 року Закону України «Про власність» колгоспні двори було ліквідовано, але ОСОБА_2 у встановленому порядку не отримала свідоцтва та не зареєструвала права власності на дане майно.
ІНФОРМАЦІЯ_1 померла мати позивача ОСОБА_2 . Після її смерті залишилася спадщина, яка складається з житлового будинку АДРЕСА_1 .
Станом на 18 лютого 2020 року у вказаному житловому будинку ОСОБА_2 була зареєстрована одна.
За життя ОСОБА_2 склала заповіт, за яким заповіла ОСОБА_1 усе її майно, що буде їй належати на день її смерті де б воно не знаходилось та з чого не складалось, а також все те, що за законом вона буде мати право. Даний заповіт посвідчений 10 червня 2010 року секретарем виконавчого комітету Рівчак-Степанівської сільської ради Носівського району Чернігівської області Кацалап Л.М., зареєстрований в реєстрі за № 13.
ОСОБА_1 є спадкоємцем за заповітом.
Спадщину позивач прийняла, спадкова справа відкрита в Носівській державній нотаріальній конторі Чернігівської області. Нотаріус відмовила позивачеві у видачі свідоцтва про право на спадщину за заповітом на житловий будинок у зв`язку з відсутністю в матеріалах спадкової справи документів для вчинення нотаріальної дії, а саме правовстановлюючих документів на спадкове майно.
Позивач просила суд визнати за нею право власності на житловий будинок, розташований за адресою: АДРЕСА_1 , з господарськими будівлями та спорудами в порядку спадкування за заповітом після смерті матері ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Ухвалою судді Носівського районного суду Чернігівської області від 17 жовтня 2024 року відкрито провадження в справі, ухвалено розгляд справи проводити в порядку загального позовного провадження, призначено підготовче судове засідання на 21 листопада 2024 року.
Ухвалою Носівського районного суду Чернігівської області від від 21 листопада 2024 року закрито підготовче провадження у справі та призначено справу до судового розгляду по суті на 23 січня 2025 року.
У судове засідання позивач не з`явилася, подала до суду заяву, у якій вказала, що вона підтримує позовні вимоги, просила їх задовольнити та розглянути справу за її відсутності (а.с. 29).
Представник відповідача Макіївської об`єднаноїтериторіальної громадив особіМакіївської сільськоїради у судове засідання не з`явився, подав до суду заяву у якій просив розглядати справу без участі представника Макіївської сільської ради за наявними в ній матеріалами, вказав, що позов визнає (а.с. 30).
Відповідно до ч. 3 ст. 211 ЦПК України учасник справи має право заявити клопотання про розгляд справи за його відсутності.
Суд вважає за можливе розглянути справу у відсутності сторін за наявними матеріалами справи.
Відповідно до ч. 2ст. 247 ЦПК Українифіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалося.
Дослідивши матеріали справи та докази у їх сукупності та взаємозвязку, суд приходить до наступного висновку.
Судом встановлено, що станом на 15 квітня 1991 року житловий будинок АДРЕСА_1 відносився до типу колгоспного двору, в ньому проживала та була зареєстрована ОСОБА_2 (а.с.9).
Відповідно до п. 6постанови Пленуму ВСУ № 20 від 22 грудня 1995 року «Про судову практику у справах за позовами про захист права приватної власності»спори щодо майна колишнього колгоспного двору, яке було придбане до 15 квітня 1991 року, мають вирішуватися за нормами, що регулювали власність цього двору, тобтоЦК УРСР 1963 року.
Відповідно дост. 120 ЦК УРСРмайно колгоспного двору належало його членам на праві сумісної власності.
Відповідно до ч. 2ст. 123 ЦК УРСРрозмір частки члена двору встановлюється виходячи з рівності часток усіх членів двору, включаючи неповнолітніх і непрацездатних.
Відповідно до пп. «а» п. 6 вищезазначеної постанови, право власності на майно, яке належало колгоспному двору і збереглося після припинення його існування, мають ті члени двору, котрі до 15 квітня 1991 року не втратили права на частку в його майні.
Таким чином, ОСОБА_2 , як члену ліквідованого колгоспного двору, на праві власності належав житловий будинок АДРЕСА_1 , але після ліквідації колгоспних дворів вона не отримала свідоцтва та у встановленому законом порядку не зареєструвала своє право власності на вказаний будинок.
ІНФОРМАЦІЯ_1 померла ОСОБА_2 , що підтверджується копією свідоцтва про смерть серії НОМЕР_1 від 19 лютого 2020 року (а.с. 8).
З довідки Макіївської сільської ради Ніжинського району Чернігівської області № 220 від 27 серпня 2024 року вбачається,що ОСОБА_2 ,яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 ,проживала табула зареєстрованаза адресою:АДРЕСА_1 ,на деньсмерті проживалаі булазареєстрована одна (а.с.10).
Після її смерті відкрилася спадщина,яка складаєтьсяз житловогобудинку зприналежними донього будівлямита спорудами,що знаходиться заадресою:АДРЕСА_1 .
Відповідно до ст.ст. 1216, 1217, 1218 ЦК України спадкуванням є перехід прав та обовязків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців). До складу спадщини входять усі права та обовязки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті. Спадкування здійснюється за заповітом або за законом.
Частиною 1 статті 1223 ЦК України встановлено, що право на спадкування мають особи, визначені у заповіті.
10 червня 2010 року ОСОБА_2 склала заповіт, посвідчений секретарем виконавчого комітету Рівчак-Степанівської сільської ради Носівського району Чернігівської області Кацалап Л.М., зареєстрований в реєстрі за № 13, яким належний їй житловий будинок з надвірними будівлями за адресою АДРЕСА_1 , а також усе майно, де б воно не було і з чого б воно не складалося, і взагалі все те, що їй буде належати на день смерті і на що вона за законом матиме право, заповідала дочці ОСОБА_1 ( а.с. 12).
Заповіт є чинним, його не змінено й не скасовано, що підтверджується інформаційною довідкою зі Спадкового реєстру (заповіти/спадкові договори) (а. с. 41).
ОСОБА_1 є дочкою ОСОБА_2 , що підтверджується копією свідоцтва про народження серії НОМЕР_2 , копією свідоцтва про укладення шлюбу серії НОМЕР_3 (а.с. 7, 11), та спадкоємцем за заповітом після її смерті.
Відповідно до ч. 1ст. 1268 ЦК Україниспадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її.
З копії спадкової справи заведеної Носівською державною нотаріальною конторою №156/2020 вбачається, що спадщину після померлої ОСОБА_2 прийняла ОСОБА_1 , подавши у встановлений законодавством шестимісячний строк заяву про прийняття спадщини до Носівської державної нотаріальної контори. Інших спадкоємців, які прийняли спадщину, немає. ОСОБА_1 отрималасвідоцтвапроправо на спадщину за заповітом на земельні ділянки(а.с. 42-45).
Відповідно до ч. 1ст. 1297 ЦК Україниспадкоємець, який прийняв спадщину, у складі якої є майно та/або майнові права, які обтяжені, та/або нерухоме майно та інше майно, щодо якого здійснюється державна реєстрація, зобов`язаний звернутися до нотаріуса або в сільських населених пунктах - до уповноваженої на це посадової особи відповідного органу місцевого самоврядування за видачею йому свідоцтва про право на спадщину на таке майно.
Державним нотаріусом Носівської державної нотаріальної контори Киреєвою Л.М. відмовлено ОСОБА_1 у видачі свідоцтва про право на спадщину за заповітом на житловий будинок АДРЕСА_1 ,що належавпомерлій ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 ,як членуколишнього колгоспногодвору у зв`язку з відсутністю у спадкоємця необхідних для видачі свідоцтва про право на спадщину документів, що підтверджується постановою від 24 вересня 2024 року № 1045/02-31 (а.с. 19).
Відповідно до ч. 1ст. 328 ЦК Україниправо власності набувається на підставах, що не заборонені законом, зокрема із правочинів.
Згідно зі ст. 392 ЦК України власник майна може пред`явити позов про визнання його права власності, якщо це право оспорюється або не визнається іншою особою, а також у разі втрати ним документа, який засвідчує його право власності.
За встановлених обставин, суд приходить до висновку про наявність підстав для задоволення позову.
Враховуючи, що відповідач не вчинив жодних дій, які б порушували права позивача, судові витрати по сплаті судового збору необхідно покласти за рахунок позивача.
Керуючись ст.ст. 120, 123 ЦК УРСР, ст.ст. 328, 392, 1216-1218, 1223, 1268, 1297 ЦК України, ст. 211, ч. 2 ст. 247, ст.ст. 259, 263-265, 273, 354 ЦПК України, суд, -
УХВАЛИВ:
Позов ОСОБА_1 до Макіївської об`єднаної територіальної громади в особі Макіївської сільської ради про визнанняправа власностіна нерухомемайно впорядку спадкування - задовольнити.
Визнати за ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 ,РНОКПП НОМЕР_4 ,місце проживання: АДРЕСА_2 ,право власностінажитловий будинок, розташований за адресою: АДРЕСА_1 , загальною площею53,1кв.м,житловою площею17,9кв.м,з господарськимибудівлями таспорудами,в порядку спадкування за заповітом після смерті матері ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Судові витрати по сплаті судового збору покласти за рахунок позивача.
Рішення може бути оскаржене до Чернігівського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги усіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Відомості про учасників справи:
позивач: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 ,РНОКПП НОМЕР_4 ,місце проживання: АДРЕСА_2 ;
відповідач: Макіївська об`єднана територіальна громада в особі Макіївської сільської ради, код ЄДРПОУ 04415531, місцезнаходження: с. Макіївка Ніжинського району Чернігівської області, вул. Центральна, 27.
Повний текст рішення складено 23 січня 2025 року.
Суддя Р.С. Ляшко
Суд | Носівський районний суд Чернігівської області |
Дата ухвалення рішення | 23.01.2025 |
Оприлюднено | 30.01.2025 |
Номер документу | 124730229 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них за заповітом |
Цивільне
Носівський районний суд Чернігівської області
Ляшко Р. С.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні