Рішення
від 22.01.2025 по справі 191/5329/24
СИНЕЛЬНИКІВСЬКИЙ МІСЬКРАЙОННИЙ СУД ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 191/5329/24

Провадження № 2/191/1938/24

Р І Ш Е Н Н Я

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

22 січня 2025 року м. Синельникове

Синельниківський міськрайонний суд Дніпропетровської області у складі:

головуючого судді Твердохліб А.В.,

за участю секретаря Яришевої Н.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Синельникове цивільну справу за позовною заявою ОСОБА_1 , в інтересах якого діє адвокат Наконечна Тетяна Миколаївна до Зайцівської сільської ради про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини,-

В С Т А Н О В И В :

13.11.2024року адвокатНаконечна Т.М.,яка дієв інтересахпозивача ОСОБА_1 звернулася досуду зпозовною заявою доЗайцівської сільської ради про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини.

В обґрунтування позовних вимог представник позивача зазначила, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла ОСОБА_2 . Позивач є онуком померлої. Крім позивача, у ОСОБА_2 був син, а саме ОСОБА_3 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 . У вересні 2024 року мати позивача, випадково знайшла заповіт серед документів ОСОБА_2 , які зберігала у себе вдома, з якого дізналася, що ОСОБА_2 складено заповіт. У відповідності до змісту заповіту, ОСОБА_2 заповідала належну їй на праві особистої власності земельну ділянку, що розташована на території Кислянської сільської ради, Синельниківського району Дніпропетровської області своєму онуку ОСОБА_1 . Таким чином, у відповідності до умов заповіту ОСОБА_1 являється єдиним спадкоємцем. Про існування заповіту позивачу відомо не було.

За життя ОСОБА_2 , на праві власності належала земельна ділянка, загальною площею 6.5200 та. Кадастровий номер: 1224882500:01:004:0083 яка розташована за адресою: Дніпропетровська область, Синельниківський район Кислянська сільська рада, що державним актом на право приватної власності на землю від 10.01.2003р. Серії II-ДП№050801.

Маючи намірприйняти спадщинупозивач звернувсядо ОСОБА_4 ,державного нотаріусаВасильківської державноїнотаріальної контори,виконуючої обов`язкиДругої синельниківськоїдержавної нотаріальноїконтори,але 13 листопада 2024 року отримав постанову про відмову у вчиненні нотаріальної дії у зв`язку із пропуском строку прийняття спадщини.

В обґрунтування поважності пропуску вказаного строку, ОСОБА_1 зазначає, що він не знав про наявність заповіту, складеного на його користь. Про існування заповіту Позивачу стало відомо лише після спливу шестимісячного строку, встановленого для подання заяви про прийняття спадщини. Оскільки спадкова справа після смерті спадкодавця ОСОБА_2 не заводилася, й відповідно не були здійснені повідомлення та виклик спадкоємця за заповітом. Крім того, з квітня 2023 року позивач перебуває в лавах ЗСУ, що також ускладнювало питання щодо прийняття спадщини.

У зв`язку із викладеним, позивач просить суд визначити додатковий строк три місяці для подання заяви про прийняття спадщини після смерті ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 .

Представник позивача ОСОБА_1 , адвокат Наконечна Т.М., у судове засідання не з`явилася, але надала суду заяву про розгляд справи без її участі та без участі позивача, позовні вимоги підтримують та просять їх задовольнити.

Представник відповідача Зайцівської сільської ради у судове засідання не з`явився, але надав суду заяву про розгляд справи без участі представника у судовому засіданні. Заперечень проти позову не має.

Суд, дослідивши матеріали справи та оцінивши їх у сукупності, дійшов наступного висновку.

Відповідно до ч. 1 ст.1220ЦК України спадщина відкривається внаслідок смерті особи або оголошення її померлою.

Згідно ч. 1 ст.1221ЦК України місцем відкриття спадщини є останнє місце проживання спадкодавця.

ОСОБА_2 склала заповіт, посвідчений 09 липня 2022 року секретарем виконавчого комітету Зайцівської сільської ради Синельниківського району Дніпропетровської області Левадою І.М. де визначено, що ОСОБА_2 заповіла земельний пай загальною площею 6.5200 та. кадастровий номер: 1224882500:01:004:0083, розташований на території Зайцівської сільської ради, який належав їй на підставі державного акту на право приватної власності на землю від 10.01.2003р. Серія II-ДП№050801.

Копією свідоцтва про смерть серії НОМЕР_1 , виданого 19 грудня 2023 року відділом державної реєстрації Підгородненської міської ради Дніпровського району Дніпропетровської області, підтверджується факт смерті ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 .

Постановою державного нотаріуса Васильківської державної нотаріальної контори Гордієнко І.В., виконуючої обов`язки Другої синельниківської державної нотаріальної контори від 13.11.2024 року, відмовлено ОСОБА_1 у вчиненні нотаріальної дії, а саме у видачі свідоцтва про право на спадщину за заповітом, оскільки спадкоємцем був пропущений шестимісячний строк для подачі заяви про прийняття спадщини після смерті ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 .

В матеріалах спадкової справи після смерті ОСОБА_2 , померлої ІНФОРМАЦІЯ_3 міститься заява ОСОБА_1 від 13.11.2024 року про видачу йому свідоцтва про право на спадщину за заповітом після смерті його бабусі ОСОБА_2 , померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Відповідно до ст. ст. 1216, 1217 ЦК України спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців) та спадкування здійснюється за заповітом або за законом.

Відповідно до змісту ст.1272ЦК позов про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини подається:

1) у разі відсутності письмової згоди всіх спадкоємців, які прийняли спадщину, на подання спадкоємцем, який пропустив шестимісячний строк, заяви про прийняття спадщини до нотаріальної контори;

2) у разі пропуску шестимісячного строку подання заяви про прийняття спадщини до нотаріальної контори та відсутності інших спадкоємців, які прийняли спадщину та могли б дати письмову згоду на подання цієї заяви.

Частиною 3 ст. 1272 ЦК України за позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.

З урахуванням наведеного, якщо спадкоємець пропустив шестимісячний строк для подання заяви про прийняття спадщини з поважних причин, закон гарантує йому право на звернення до суду з позовом про визначення додаткового строку на подання такої заяви.

Вирішуючи питання визначення особі додаткового строку, суд досліджує поважність причини пропуску строку для прийняття спадщини. При цьому необхідно виходити з того, що поважними є причини, пов`язані з об`єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення цих дій.

Поважними причинами пропуску строку визнаються, зокрема: 1) тривала хвороба спадкоємців; 2) велика відстань між місцем постійного проживання спадкоємців і місцем знаходження спадкового майна; 3) складні умови праці, які, зокрема, пов`язані з тривалими відрядженнями, в тому числі закордонними; 4) перебування спадкоємців на строковій службі у складі Збройних Сил України; 5) необізнаність спадкоємців про наявність заповіту тощо.

Так, у постанові Верховного Суду від 26.06.2019 року у справі №565/1145/17, визначено, що необізнаність спадкоємця про наявність заповіту є поважною причиною пропуску строку для прийняття спадщини.

У вирішенні питання про поважність причин пропуску строку для прийняття спадщини потрібно враховувати свободу заповіту як фундаментальний принцип спадкового права.

Відповідно до положень статті 63 Закону України «Про нотаріат», нотаріус або в сільських населених пунктах - посадова особа органу місцевого самоврядування, уповноважена на вчинення нотаріальних дій, отримавши від спадкоємців повідомлення про відкриття спадщини, зобов`язана повідомити про це тих спадкоємців, місце проживання або роботи яких відоме. Нотаріус або посадова особа органу місцевого самоврядування, уповноважена на вчинення нотаріальних дій, також може зробити виклик спадкоємців шляхом публічного оголошення або повідомлення у пресі.

Отже, Закон пов`язує виникнення у нотаріуса або особи, уповноваженої на вчинення нотаріальних дій, обов`язку здійснювати дії щодо сповіщення спадкоємців, місце проживання або роботи яких відоме, з моментом заведення спадкової справи, чому передує звернення спадкоємця із заявою про прийняття спадщини.

Встановивши, що ОСОБА_1 був необізнаний про наявність заповіту, складеного на його користь, спадкова справа після смерті спадкодавця ОСОБА_2 була заведена тільки за заявою ОСОБА_1 , окрім того, суду не надано доказів того, що здійснювалося повідомлення та виклик спадкоємця за заповітом, також у позовній заяві позивач зазначив, що він з квітня 2023 року перебуває в лавах ЗСУ, що також ускладнювало питання щодо прийняття спадщини, що підтверджується посвідченням учасника бойових дій Серія НОМЕР_2 , виданого 05.08.2024 року ОСОБА_1 та довідкою про безпосередню участь особи у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв`язку з військовою агресією російської федерації проти України, виданою лейтенанту ОСОБА_1 , тому суд дійшов висновку про поважність причини пропуску позивачем строку прийняття спадщини, що відповідно до частини третьої статті 1272 ЦК України є підставою для визначення ОСОБА_1 додаткового строку, достатнього для подання заяви про прийняття спадщини.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 12, 13, 19, 81, 259, 263-265 ЦПК України, ст. ст. 1220, 1221, 1272 ЦК України, суд,-

УХВАЛИВ:

Позовні вимоги ОСОБА_1 , в інтересах якого діє адвокат Наконечна Тетяна Миколаївна до Зайцівської сільської ради про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини, задовольнити.

Визнати причину пропуску ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , РНОКПП: НОМЕР_3 строку для прийняття спадщини, поважною.

Визначити ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , додатковий строк, 3 (три) місяці для подання до нотаріальної контори заяви про прийняття спадщини, яка відкрилася після смерті ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Апеляційна скарга на рішення суду подається безпосередньо до Дніпровського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разіподання апеляційноїскарги рішення,якщо йогоне скасовано,набирає законноїсили післяповернення апеляційноїскарги,відмови увідкритті чизакриття апеляційногопровадження абоприйняття постановисуду апеляційноїінстанції занаслідками апеляційногоперегляду.

Суддя А. В. Твердохліб

СудСинельниківський міськрайонний суд Дніпропетровської області
Дата ухвалення рішення22.01.2025
Оприлюднено30.01.2025
Номер документу124736210
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них за законом.

Судовий реєстр по справі —191/5329/24

Рішення від 22.01.2025

Цивільне

Синельниківський міськрайонний суд Дніпропетровської області

Твердохліб А. В.

Ухвала від 22.01.2025

Цивільне

Синельниківський міськрайонний суд Дніпропетровської області

Твердохліб А. В.

Ухвала від 14.11.2024

Цивільне

Синельниківський міськрайонний суд Дніпропетровської області

Твердохліб А. В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні