Справа № 309/1138/22
Провадження № 2-о/309/338/24
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
28 січня 2025 року м. Хуст
Хустський районний суд Закарпатської області у складі:
головуючого - судді Піцура Я.Я.,
присяжних: Король М.Ю., Шимон О.Ф.,
за участю секретаря судового засідання Росохи Д.І.,
заявник ОСОБА_1 ,
представника заявника ОСОБА_2 ,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку окремого провадження цивільну справу за заявою ОСОБА_1 , заінтересована особа орган опіки та піклування ВК Хустської міської ради, про продовження строку дії рішення про визнання фізичної особи недієздатною,
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 звернувся до суду із заявою, в якій просить продовжити строк дії рішення Хустського районного суду Закарпатської області від 01 серпня 2022 року про визнання ОСОБА_3 недієздатною, встановлення над нею опіки та призначити ОСОБА_1 опікуном.
Заява обґрунтована тим, що відповідно до рішення Хустського районного суду Закарпатської області від 01серпня 2022 року, ОСОБА_3 визнано недієздатною, встановлено над нею опіку та призначено ОСОБА_1 її опікуном.
Наразі ОСОБА_3 продовжує страждати стійким психічним розладом, не здатна усвідомлювати значення своїх дій.
Посилаючись на викладене, просить задовольнити заяву.
У судовому засіданні представник заявника ОСОБА_2 заявлені вимоги підтримав та просив їх задовольнити.
У судовому засіданні заявник ОСОБА_1 підтримав заяву.
У судове засідання представник ОСОБА_3 Бурлаков М.О. не з`явився, подав клопотання про розгляд справи без його участі.
У судове засідання представник заінтересованої особи не з`явився, подав клопотання про розгляд справи без його участі.
Суд, заслухавши думку учасників процесу, дослідивши та оцінивши всі наявні докази у справі в їх сукупності, приходить до наступного висновку.
Відповідно до п. 1 ч. 2 ст. 293 ЦПК України, суд розглядає в порядку окремого провадження справи, зокрема, про визнання фізичної особи недієздатною.
Згідно ст. 30 ЦК України, цивільну дієздатність має фізична особа, яка усвідомлює значення своїх дій та може керувати ними. Цивільною дієздатністю фізичної особи є її здатність своїми діями набувати для себе цивільних прав і самостійно їх здійснювати, а також здатність своїми діями створювати для себе цивільні обов`язки, самостійно їх виконувати та нести відповідальність у разі їх невиконання. Обсяг цивільної дієздатності фізичної особи встановлюється цим Кодексом і може бути обмежений виключно у випадках і в порядку, встановлених законом.
Відповідно до ст. 39 ЦК України, фізична особа може бути визнана судом недієздатною, якщо вона внаслідок хронічного, стійкого психічного розладу не здатна усвідомлювати значення своїх дій та (або) керувати ними. Порядок визнання фізичної особи недієздатною встановлюється Цивільним процесуальним кодексом України.
Судом встановлено, що рішенням Хустського районного суду Закарпатської області від 01серпня 2022 року, ОСОБА_3 визнано недієздатною, встановлено над нею опіку та призначено ОСОБА_1 опікуном над ОСОБА_3 . Строк дії даного рішення визначено тривалістю два роки з моменту набрання ним законної сили (а.с.45-47).
ОСОБА_1 є братом недієздатною ОСОБА_3 і їх батьки наразі померли (а.с.61-63).
Згідно довідки до довідки МСЕК ОСОБА_3 є інвалідом ІІ групи безтерміново, рекомендовано лікуватися у психіатра (а.с.64).
Рішенням ВК Хустської міської ради від 02.08.2024 №452 надано Хустському районному суду подання щодо доцільності продовження строку дії рішення про призначення ОСОБА_1 опікуном над сестрою ОСОБА_3 у випадку продовження строку дії рішення про визнання її недієздатною (а.с.76, 77).
Відповідно до висновку судово-психіатричної експертизи № 465 від 06 листопада 2024 року ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , виявляє ознаки хронічного стійкогопсихічного розладу у формі легкої розумової відсталості (вираженої дебільності_ з емоційно-вольовою нестійкістю та судомним синдромом, та за своїм психічним станом не здатна розуміти значення своїх дій та керувати ними.
Згідно ч. 1 ст. 40 ЦК України, фізична особа визнається недієздатною з моменту набрання законної сили рішення суду про це.
Згідно з ч. 6, 7, 8, 9 ст. 300 ЦПК України, строк дії рішення про визнання фізичної особи недієздатною визначається судом, але не може перевищувати двох років.
Клопотання про продовження строку дії рішення про визнання фізичної особи недієздатною має право подати опікун, представник органу опіки та піклування не пізніше ніж за п`ятнадцять днів до закінчення строку, визначеного частиною першою цієї статті.
Клопотання про продовження строку дії рішення про визнання фізичної особи недієздатною повинно містити обставини, що свідчать про продовження хронічного, стійкого психічного розладу, внаслідок чого особа продовжує не усвідомлювати значення своїх дій та (або) керувати ними, підтверджені відповідним висновком судово-психіатричної експертизи.
Суд зобов`язаний розглянути клопотання про продовження строку дії рішення про визнання фізичної особи недієздатною до закінчення строку його дії в порядку, встановленому статтею 299 цього Кодексу.
Таким чином, у наведеній категорії справ передбачається періодичний судовий контроль за наявністю чи продовженням існування підстав для обмеження чи позбавлення особи дієздатності.
Враховуючи вищевикладене, встановлені обставини, які свідчать про продовження психічного розладу ОСОБА_3 відповідним висновком судово-психіатричного експерта, суд доходить до висновку про задоволення клопотання та продовження строку дії рішення про визнання ОСОБА_3 , недієздатною, строком на два роки та відповідно продовження встановленої рішенням суду опіки та призначення ОСОБА_1 опікуном.
Керуючись ст. 7, 12, 13, 81, 89, 206, 258, 259, 263-265, 273, 296, 299, 354 ЦПК України, суд
У Х В А Л И В:
Клопотання ОСОБА_1 , заінтересована особа орган опіки та піклування ВК Хустської міської ради, про продовження строку дії рішення про визнання фізичної особи недієздатною - задовольнити.
Продовжити строк дії рішення Хустського районного суду Закарпатської області від 01 серпня 2022 року про визнання ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , недієздатною, встановлення над нею опіки, та призначення ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , опікуном над ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , строком на два роки з дня набрання рішенням законної сили.
Роз`яснити, що в подальшому клопотання про продовження строку дії рішення про визнання фізичної особи недієздатною має право подати опікун, представник органу опіки та піклування не пізніше ніж за п`ятнадцять днів до закінчення такого строку.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення безпосередньо до суду апеляційної інстанції.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повний текст рішення складено 28.01.2024 року.
Головуючий суддя Піцур Я.Я.
Присяжні Король М.Ю.
Шимон О.Ф.
Суд | Хустський районний суд Закарпатської області |
Дата ухвалення рішення | 28.01.2025 |
Оприлюднено | 30.01.2025 |
Номер документу | 124736769 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи окремого провадження Справи про обмеження цивільної дієздатності фізичної особи, визнання фізичної особи недієздатною та поновлення цивільної дієздатності фізичної особи, з них: |
Цивільне
Хустський районний суд Закарпатської області
Піцур Я. Я.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні