Рішення
від 21.01.2025 по справі 641/7694/24
КОМІНТЕРНІВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД М.ХАРКОВА

Провадження № 2-о/641/36/2025 Справа № 641/7694/24

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

21 січня 2025 року м. Харків

Комінтернівський районний суд м. Харкова у складі:

головуючого судді Ященко С.О.,

за участю секретаря судового засідання Чабанової А.В.,

заявника ОСОБА_1 ,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Харкові за правилами окремого провадження цивільну справу № 641/7694/24

заявник: ОСОБА_1

заінтересовані особи: Третя Харківська державна нотаріальна контора Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції України, Бахмутська міська військова адміністрація Бахмутського району Донецької області

про встановлення факту родинних відносин,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до Комінтернівського районного суду м. Харкова з заявою, заінтересовані особи: Третя ХДНК Східного МУ МЮ, Бахмутська міська військова адміністрація Бахмутського району, в якій просить встановити факт родинних відносин між ОСОБА_1 та ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 .

В обґрунтування своїх вимог заявник посилається на те, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла його мати ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 . Після смерті матері відкрилась спадщина на 1/2 частину будинку АДРЕСА_1 . Заявник звернувся з заявою про прийняття спадщини до Бахмутської районного державної нотаріальної контори, однак через різні сімейні обставини та скрутне фінансове становище не оформив спадщину в повному обсязі. Після повномасштабного вторгнення рф в Україну, заявник зберігав документи в своїй квартирі, але в будинок у с. Опитне, де він проживав, влучила ракета, в результаті чого всі документи було знищено. Заявник евакуювався до м. Харкова та звернувся до Третьої ХМДНК для оформлення спадщини, але йому було відмовлено зв`язку з тим, що з наданих їм документів встановлено, що в нього відсутні зв`язки з померлою ОСОБА_2 . Заявник звернувся до Першого ВДРАЦС у м. Харкові Східного МУ МЮ з заявою про видачу дубліката свідоцтва про народження заявника, який народився у с. Братське Надтеречного району рф Грозненської області. ВДРАЦС надано відповідь про те, що у Державному реєстрі актів цивільного стану громадян відсутні відомості щодо актових записів цивільного стану, складених компетентними органами іноземних держав, та роз`яснено, що 23.12.2022 року зупинено дію Конвенціїї про правову допомогу і правові відносини у цивільних, сімейних та кримінальним справах між Україною, рф та республікою Білорусь. В зв`язку з чим, заявник звернувся до суду з відповідно заявою про встановлення факту родинних відносин.

Ухвалою Комінтернівського районного суду м. Харкова від 04.11.2024 року зазначена заява була залишена без руху та надано строк для усунення недоліків заяви.

Ухвалою Комінтернівського районного суду м. Харкова від 18.11.2024 року відкрито провадження у справі за правилами окремого провадження.

У судовому засіданні заявник ОСОБА_1 вимоги своєї заяви підтримав, просить її задовольнити, пояснив, що він є сином ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 . Після смерті матері він подав заяву про прийняття спадщини, та у 2014 році у нього були всі документи, в тому числі свідоцтво про його народження. Також пояснив, що він проживав за адресою: АДРЕСА_2 , та зберігав там всі оригінали документів, та після одного з обстрілів рф, будинок загорівся та всі документи було знищено.

Представник Третьої ХДНК Східного МУ МЮ України в судове засідання не з`явився, надав до суду заяву, в якій просить проводити розгляд справи без його участі.

Представник Бахмутської міської військової адміністрації Бахмутського району Донецької області в судове засідання не з`явився, надав до суду заяву, в якій просить проводити розгляд справи без його участі, проти задоволення вимог заяви не заперечує.

Розглянувши матеріали справи, дослідивши наданні докази в їх сукупності, суд встановив наступні фактичні обставини та відповідні правовідносини.

З інформаційної довідки зі Спадкового реєстру від 26.11.2024 року встановлено, що ОСОБА_2 померла ІНФОРМАЦІЯ_1 та після її смерті, 05.03.2015 року Другою Бахмутською державною нотаріальною конторою заведено спадкову справу № 76/15.

З витягу з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об`єктів нерухомого майна щодо об`єкта нерухомого майна від 06.09.2024 року встановлено, що ОСОБА_2 на праві спільної часткової власності належало 1/2 будинку за адресою: АДРЕСА_1 .

З копії свідоцтва про народження серії НОМЕР_1 від 27.09.1956 року встановлено, що ОСОБА_2 та ОСОБА_3 є батьками ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_3 .

З копії паспорта № НОМЕР_2 встановлено, що ОСОБА_1 є громадянином України та народився ІНФОРМАЦІЯ_4 в с. Братське Надтеречного району Грозненської області рф.

З копії листа завідувача Третьої ХМДНК Людмили Лученко від 20.09.2024 року № 811/01-16 встановлено, що нотаріальною конторою ОСОБА_1 роз`яснено, що з наданим них та отриманих нотаріальною конторою документів встановлено, що у ОСОБА_1 відсутні родинні чи інші відносини зі спадкодавцем.

З копії листа Першого ВДРАЦС Східного МУ МЮ від 03.10.2024 року встановлено, що ОСОБА_1 , звернувся до ВДРАЦС з заявою щодо видачі повторного свідоцтва про народження ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , який народився у селі Братське Надтеречноо району Грозненської області російської федерації, та відділ реєстрації повідомив, що в Державному реєстрі актів цивільного стану громадян відсутні відомості щодо актових записів цивільного стану, складених компетентними органами іноземних держав. Крім того, з 23.12.2022 року зупинено у відносинах з російською федерацією та Республікою Білорусь дію Конвенції про правову допомогу і правові відносини у цивільних, сімейних та кримінальних справах. Виходячи з викладеного, оскільки державна реєстрація народження ОСОБА_1 проведена на території іншої держави, то витребувати повторне свідоцтво про народження неможливо, в зв`язку з припиненням відносин з російською федерацією та Республікою Білорусь.

Допитана в судовому засіданні в якості свідка ОСОБА_5 пояснила, що вона є рідною сестрою заявника та рідною донькою ОСОБА_2 . Вказує на те, що заявник проживав разом з матір`ю та доглядав за нею до її смерті. Також у ОСОБА_2 є ще одна донька, однак доньки ОСОБА_2 не претендували на спадщину, після смерті матері спадщину прийняв тільки ОСОБА_1 . Пояснила, що раніше вона бачила свідоцтво про народження ОСОБА_1 , та батьками там були зазначені ОСОБА_2 та ОСОБА_3 . Також вказала, що знає зі слів брата, що його документи згоріли після обстрілу будинку.

Допитана в судовому засіданні в якості свідка ОСОБА_6 пояснила, що вона раніше проживала у АДРЕСА_3 , та особисто знає заявника з 1990 року, так як проживала поряд з ним. Також зазначає, що знала матір заявника ОСОБА_2 , яка проживала разом з дітьми у тому ж селі на вул. Київська. Всі навколо знали, що ОСОБА_2 та ОСОБА_1 матір та син. Також у спілкуванні з ОСОБА_2 , остання підтверджувала, що ОСОБА_1 її син.

Звертаючись із заявою до суду, як на підставу вимог заяви про встановлення факту, що має юридичне значення, ОСОБА_1 посилався на те, що встановлення вказаного факту йому необхідно для юридичного оформлення спадщини.

Відповідно до положень ч. 1 ст. 293 ЦПК України, окреме провадження - це вид непозовного цивільного судочинства, в порядку якого розглядаються цивільні справи про підтвердження наявності або відсутності юридичних фактів, що мають значення для охорони прав, свобод та інтересів особи або створення умов здійснення нею особистих немайнових чи майнових прав або підтвердження наявності чи відсутності неоспорюваних прав.

Відповідно до ч. 2 ст. 293 ЦПК України, суд розглядає в порядку окремого провадження, зокрема, справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення.

Згідно з п. 1 ч. 1 ст. 315 ЦПК України, суд розглядає справи про встановлення факту родинних відносин між фізичними особами.

Суд вправі розглядати справи про встановлення родинних відносин, коли цей факт безпосередньо породжує юридичні наслідки.

Заявниками у справі про встановлення факту родинних відносин можуть бути, зокрема, спадкоємці померлої особи, які мають право на спадщину як за законом, так і за заповітом, для яких у зв`язку із встановленням факту родинних відносин мають настати певні юридичні наслідки.

У постанові Верховного Суду у складі Об`єднаної палати Касаційного цивільного суду від 20 червня 2019 року у справі № 632/580/17 зроблено висновок, що юридичними фактами є певні факти реальної дійсності, з якими нормою права пов`язується настання правових наслідків, зокрема виникнення, зміна або припинення цивільних прав та обов`язків.

Позитивні юридичні факти, тобто ті, які повинні існувати на час відкриття спадщини і можуть зумовлювати, за передбачених у ЦК умов, виникнення права на спадкування за законом. Аналіз положень глави 68 ЦК України дозволяє стверджувати, що для спадкування за законом мають існувати чітко визначені юридичні факти, що підтверджують наявність: родинних відносин (певний ступінь споріднення зі спадкодавцем); квазіродинних відносин (усиновлення спадкоємця чи спадкодавця); сімейних відносин (шлюб зі спадкодавцем; проживання зі спадкодавцем однією сім`єю не менш як 5 років до часу відкриття спадщини); відносин із утримання (перебування на утриманні спадкодавця спадкоємцем не менш як 5 років до часу відкриття спадщини) (див. постанову Верховного Суду у складі колегії суддів Другої судової палати Касаційного цивільного суду від 23 березня 2021 року в справі № 643/14592/18 (провадження № 61-15094св20).

Таким чином, під юридичними фактами слід розуміти обставини, з наявністю чи відсутністю яких діюче законодавство пов`язує певні правові наслідки, виникнення, зміну та припинення особистих немайнових, а також майнових прав фізичних осіб.

Відповідно до ч. 1 ст. 319 ЦПК України, у рішенні суду повинно бути зазначено відомості про факт, встановлений судом, мету його встановлення, а також докази, на підставі яких суд установив цей факт.

Чинне законодавство не містить вичерпного переліку засобів доказування, за допомогою яких має підтверджуватися факт родинних відносин, тому застосовуються загальні правила щодо доказів та обов`язків щодо доказування.

Статтею 81 ЦПК України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Докази подаються сторонами та іншими учасниками справи.

У відповідності до ст. 76 ЦПК України доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи. Ці дані встановлюються такими засобами: 1) письмовими, речовими і електронними доказами; 2) висновками експертів; 3) показаннями свідків.

Під час судового розгляду заявник підтвердив належними та допустимими доказами факт родинних відносин ОСОБА_1 та ОСОБА_2 .

З урахуванням системного аналізу зазначених вище норм та матеріалів справи, суд приходить до висновку про наявність підстав для задоволення заяви та встановлення факту, що ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , була матір`ю ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_5 .

Встановлення факту родинних відносин необхідно заявнику для юридичного оформлення спадщини.

Керуючись ст. ст. 4, 10-13, 76-81, 263-265, 268, 293, 294, 315-319 ЦПК України, суд

ВИРІШИВ:

Заяву ОСОБА_1 про встановлення факту родинних відносин задовольнити повністю.

Встановити факт, що ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , є матір`ю ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_5 .

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Харківського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

З інформацією щодо тексту судового рішення учасники справи можуть ознайомитися за веб-адресою Єдиного державного реєстру судових рішень: http://www.reyestr.court.gov.ua.

Заявник: ОСОБА_1 (адреса місця проживання: АДРЕСА_4 , код НОМЕР_3 ).

Заінтересована особа: Третя Харківська державна нотаріальна контора Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції України (адреса місцезнаходження: пр-т. Героїв Харкова, 85, м. Харків, код 02900647).

Заінтересована особа: Бахмутська міська військова адміністрація Бахмутського району Донецької області (адреса місцезнаходження: вул. Миру, 44, м. Бахмут, Донецька область, код 44836774).

Повний текст рішення складено 28.01.2025 року.

Суддя С. О. Ященко

СудКомінтернівський районний суд м.Харкова
Дата ухвалення рішення21.01.2025
Оприлюднено31.01.2025
Номер документу124739154
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи окремого провадження Справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення, з них: інших фактів, з них:.

Судовий реєстр по справі —641/7694/24

Рішення від 21.01.2025

Цивільне

Комінтернівський районний суд м.Харкова

Ященко С. О.

Рішення від 21.01.2025

Цивільне

Комінтернівський районний суд м.Харкова

Ященко С. О.

Ухвала від 18.11.2024

Цивільне

Комінтернівський районний суд м.Харкова

Ященко С. О.

Ухвала від 04.11.2024

Цивільне

Комінтернівський районний суд м.Харкова

Ященко С. О.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні