Рішення
від 23.01.2025 по справі 351/2125/24
СНЯТИНСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ІВАНО-ФРАНКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа №351/2125/24

Номер провадження №2/351/258/25

Р І Ш Е Н Н Я

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

23 січня 2025 року м. Снятин

Снятинський районний суд Івано-Франківської області в складі:

головуючого судді Калиновського М.М.,

за участі секретаря - Равлюк М.І.,

розглянувши увідкритому судовомузасіданні взалі судув містіСнятині справуза позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , Заболотівської селищної ради Коломийського району Івано-Франківської області, про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини за заповітом, -

В С Т А Н О В И В:

Адвокат Тіцька О.М., яка діє в інтересах ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом до Заболотівської селищної ради, ОСОБА_2 про визначення додаткового строку на прийняття спадщини, яка відкрилась ІНФОРМАЦІЯ_1 після смерті ОСОБА_3 .

Позовні вимоги мотивувала тим, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла родичка позивача ОСОБА_3 , яка проживала у своєму будинку по АДРЕСА_1 . Між позивачем та померлою завжди були хороші відносини, тому останній час перед її смертю, ОСОБА_1 проживав біля неї, здійснював догляд, допомагав по господарству, у тому числі фінансово та разом з своєю сім`єю хоронив її тіло.

Згідно із заповітом від 12.03.2003 року покійна ОСОБА_3 заповіла все своє майно позивачу. Через деякий час, дізнавшись про існування такого письмового розпорядження на свою користь та бажаючи реалізувати своє право на спадщину за заповітом, ОСОБА_1 звернувся до приватного нотаріуса Коломийського районного нотаріального округу Івано-Франківської області із заявою про прийняття спадщини після смерті ОСОБА_3 , померлої ІНФОРМАЦІЯ_2 , однак останньому було відмовлено у видачі свідоцтва, у зв`язку з пропущеним строком на прийняття спадщини.

Представник позивача зазначає, що позивачу не було відомо про письмове заповітне розпорядження спадкодавиці на його користь, тому останній не мав можливості вчасно реалізувати та оформити своє право на спадщину за заповітом. Просила визначити ОСОБА_1 додатковий строк в один місяць для подання заяви про прийняття спадщини за заповітом після смерті ОСОБА_3 .

Представник позивача, ОСОБА_4 подала до суду заяву, якою позовні вимоги підтримала, просила розглянути справу за відсутності позивача та його представника.

Відповідач, представник Заболотівської селищної ради, подав до суду заяву про розгляд справи у відсутності представника селищної ради, рішення винести на розсуд суду.

Відповідач ОСОБА_2 подав до суду заяву про розгляд справи за його відсутності, не заперечив щодо задоволення позовних вимог.

Відповідно до ч. 2 ст. 247 ЦПК України, у разі неявки в судове засідання всіх учасників справи чи в разі якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється судом за відсутності учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Дослідивши матеріали справи, судом встановлено наступне.

Згідно копії свідоцтва про смерть Серії НОМЕР_1 , ОСОБА_3 померла ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Згідно копії заповіту від 12.03.2003р., посвідченого секретарем Ганьківської сільської ради Снятинського району Г.У. Шинкарик, ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 заповіла все своє майно ОСОБА_1 .

Відповідно до довідки №298 від 24.05.2024р., виданої Заболотівською селищною радою вбачається, що на момент смерті ОСОБА_3 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 , остання була зареєстрована і проживала по АДРЕСА_1 . Зять ОСОБА_1 , 1969 р.нар. проживав у господарстві без реєтрації.

Постановою приватного нотаріуса Коломийського районного нотаріального округу Івано-Франківської області від 24.11.2023р. №314/02-31, ОСОБА_1 відмовлено у прийнятті заяви про прийняття спадщини та заведенні спадкової справи після смерті ОСОБА_3 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Згідно ч. 3 ст. 1222, ч.1 ст. 1220, ч. 1 ст. 1270 ЦК України за загальними положеннями про спадкування право на спадщину виникає в день відкриття спадщини, спадщина відкривається внаслідок смерті особи або оголошення її померлою, для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини.

Відповідно до ч.1 ст.1268 ЦК України спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її.

Згідно ч.1 ст.1269 ЦК України спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має подати нотаріусу заяву про прийняття спадщини.

Відповідно до ч. 3 ст. 1272 ЦК України за позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.

Тобто право на спадщину належить спадкоємцеві з моменту її відкриття й закон зобов`язує спадкоємця, який постійно не проживав із спадкодавцем, у шестимісячний строк подати нотаріусу заяву про прийняття спадщини.

Враховуючи викладене, правила ч. 3 ст. 1272 ЦК України можуть бути застосовані, якщо: по-перше, у спадкоємця були перешкоди для подання такої заяви; по-друге ці обставини визнані судом поважними.

Поважними причинами пропуску строку для прийняття спадщини є причини, пов`язані з об`єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення цих дій.

Аналогічний правовий висновок викладено Верховним Судом України у постанові від 23 серпня 2017 року у справі N 6-1320цс17, у постановах Верховного Суду від 01 квітня 2019 року у справі N 643/3049/16-ц (провадження N 61-39398св18), від 11 листопада 2020 року у справі N 750/262/20 (провадження N 61-14038св20), від 03 березня 2020 року у справі N 145/148/20 (провадження N 61-16153св20).

Згідно п.24 Постанови Пленуму Верховного суду України від 30 травня 2008 року №7 "Про судову практику у справах про спадкування" особа, яка не прийняла спадщину в установлений законом строк, може звернутися до суду з позовною заявою про визначення додаткового строку для прийняття спадщини відповідно до частини третьої статті 1272 ЦК України, а також роз`яснив, що вирішуючи питання визначення особі додаткового строку, суд досліджує поважність причини пропуску строку для прийняття спадщини.

На підставі наведеного приходжу до висновку, що в позивача були наявні причини, пов`язані з об`єктивними, непереборними, істотними труднощами на вчинення дій в межах строку для прийняття спадщини, що є підставою для визначення ОСОБА_1 додаткового строку в один місяць з часу набрання рішенням суду законної сили, для подання заяви про прийняття спадщини за заповітом, яка відкрилась після смерті ОСОБА_3 , померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 .

На підставі наведеного, керуючись ст.ст. 12, 13,76-81, 89, 259, 263-265, 273 ЦПК України,суд,-

В И Р І Ш И В:

Позов адвоката ТіцькоїОлесі Миколаївни,яка діє вінтересах ОСОБА_1 доЗаболотівської селищноїради Івано-Франківськоїобласті, ОСОБА_2 про визначеннядодаткового строкудля поданнязаяви проприйняття спадщини - задовольнити.

Визначити ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , жителю АДРЕСА_1 додатковий строк в один місяць з часу набрання рішенням суду законної сили, для подання заяви про прийняття спадщини за заповітом, яка відкрилась після смерті ОСОБА_3 , померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів безпосередньо досуду апеляційноїінстанції здня йогопроголошення. У разі, якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Учасник справи,якому повнерішення судуне буловручено удень йогопроголошення абоскладення,має правона поновленняпропущеного строкуна апеляційнеоскарження якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Рішення судунабирає законноїсили післязакінчення строкуподання апеляційноїскарги всімаучасниками справи,якщо апеляційнускаргу небуло подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Головуючий: Михайло КАЛИНОВСЬКИЙ

СудСнятинський районний суд Івано-Франківської області
Дата ухвалення рішення23.01.2025
Оприлюднено30.01.2025
Номер документу124741159
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них за заповітом

Судовий реєстр по справі —351/2125/24

Рішення від 23.01.2025

Цивільне

Снятинський районний суд Івано-Франківської області

КАЛИНОВСЬКИЙ М.

Ухвала від 07.11.2024

Цивільне

Снятинський районний суд Івано-Франківської області

КАЛИНОВСЬКИЙ М.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні