Справа № 594/113/25
У Х В А Л А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
29 січня 2025 року м.Борщів
Суддя Борщівського районного суду Тернопільської області Губіш О.А., вивчивши матеріали справи за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , третя особа Борщівська міська рада, як орган опіки та піклування, про позбавлення батьківських прав, зміну розміру аліментів, що стягуються на утримання неповнолітньої дитини, -
в с т а н о в и в :
Позивач ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом про про позбавлення батьківських прав, зміну розміру аліментів, що стягуються на утримання неповнолітньої дитини.
Відповідачем у справі зазначено ОСОБА_2 , жителя с. Яблунів Чортківського ( в минулому Гусятинського) району Тернопільської області.
Як слідує із змісту позовної заяви, даних Єдиного державного демографічного реєстру, станом на день звернення позивача до суду зареєстрованим місцезнаходженням відповідача ОСОБА_2 є АДРЕСА_1 .
Відповідно до вимог ч. ст. 4 ЦПК України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.
Прицьому,законодавець передбачивспрощений порядокрозгляду малозначнихсправ; справ,що виникаютьз трудовихвідносин; справпро наданнясудом дозволуна тимчасовийвиїзд дитиниза межіУкраїни томуз батьків,хто проживаєокремо віддитини,у якоговідсутня заборгованістьзі сплатиаліментів таякому відмовленодругим ізбатьків унаданні нотаріальнопосвідченої згодина такийвиїзд; справ незначної складності та інших справ, для яких пріоритетним є швидке вирішення справи. Загальне позовне провадження призначене для розгляду справ, які через складність або інші обставини недоцільно розглядати у спрощеному позовному провадженні ( ст. 19 ЦПК України).
Справи про збільшення розміру аліментів є малозначними справами, як це закріплено положеннями п. 4 ч. 6 ст. 19 ЦПК України.
Відповідно до приписів ст. 274 ЦПК України суд розглядає справи у порядку спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів з дня відкриття провадження у справі.
У свою чергу, згідно з положеннями п. 1 ч. 4 ст. 274 ЦПК України в порядку спрощеного позовного провадження не можуть бути розглянуті справи у спорах, що виникають з сімейних відносин, крім спорів про стягнення аліментів, збільшення їх розміру, оплату додаткових витрат на дитину, стягнення неустойки (пені) за прострочення сплати аліментів, індексацію аліментів, зміну способу їх стягнення, розірвання шлюбу та поділ майна подружжя.
З огляду на що, позов про позбавлення батьківських прав та позов про збільшення розміру аліментів не підлягають розгляду в провадженні одного ж і того ж виду.
Крім того, вимога щодо збільшення розміру стягуваних аліментів, не є похідною від задоволення рішення щодо позбавлення батьківських прав.
Відповідно до ч. 1ст. 188 ЦПК Українив одній позовній заяві може бути об`єднано декілька вимог, пов`язаних між собою підставою виникнення або поданими доказами, основні та похідні позовні вимоги.Похідною позовною вимогою є вимога, задоволення якої залежить від задоволення іншої позовної вимоги (основної вимоги).
Частиною 6ст. 188 ЦПК Українипередбачено, що суд за клопотанням учасника справи або з власної ініціативи вправі до початку розгляду справи по суті роз`єднати позовні вимоги, виділивши одну або декілька об`єднаних вимог в самостійне провадження, якщо це сприятиме виконанню завдання цивільного судочинства.
Як роз`яснив Пленум Верховного Суду України у п. 15постанови від 12 червня 2009 року N 2 «Про застосування норм цивільного процесуального законодавства при розгляді справ у суді першої інстанції»роз`єднання кількох поєднаних в одному провадженні вимог може мати місце лише за умови, що їх сумісний розгляд ускладнює вирішення справи (зокрема, у зв`язку з необхідністю призначення складної експертизи за окремими вимогами, тривалого відрядження або тяжкого захворювання одного чи кількох з позивачів або відповідачів). У разі роз`єднання позовів підставою для провадження щодо вимог, виділених у самостійне провадження, є ухвала суду про роз`єднання позовів і копія пред`явленого позову.
Справи щодо збільшення розміру аліментів, позбавлення батьківських правмають різний предмет спору, при розгляді вказаних категорій справ необхідно встановлювати різні фактичні обставини, крім того, питання щодо збільшення розміру аліментів підлягає розгляду у спрощеному порядку, а тому, приходжу до висновку, що їх спільний розгляд є недоцільним, може ускладнити та затягнути в часі вирішення по суті тієї чи іншої з вимог.
Поряд з тим, слід зауважити що вирішення судом питання про позбавлення батьківських прав та збільшення розміру аліментів передбачає різний склад учасників. Так, при вирішенні позову про позбавлення прав є обов`язкова участь органу опіки та піклування, що у випадку здійснення судом провадження щодо аліментів відсутнє.
За таких обставин, приходжу до висновку, що у даному випадку розгляд позовних вимог про позбавлення батьківських та збільшення розміру аліментів, що стягуються на неповнолітню дитину в одному провадженні ускладнить розгляд даної справи по суті, унеможливить розгляд справи у строки, визначені діючими нормами цивільного процесуального законодавства України, а відтак, заявлені ОСОБА_1 позовні вимоги підлягають роз`єднанню у самостійні провадження.
Позовна заява в частині позовних вимог про збільшення розміру аліментів, що стягуються на неповнолітню дитину подана з додержанням вимог, викладених у статтях 175,177 ЦПК України.
Підстав для залишення заяви без руху, повернення заяви чи відмови у відкритті провадження, суд не вбачає.
Спір підсудний Борщівському районному суду Тернопільської області, а тому слід відкрити провадження у цивільній справі.
Відповідно до ч.1 ст.11, абз.1 ч.4 ст.19, п.4 ч.2, ч.4 ст.187, ст.274, ст.ст. 277, 278, 279 ЦПК України, приходжу до висновку, що справа підлягає розгляду в спрощеному порядку.
Керуючись ч.1 ст.11, абз.1 ч.4 ст.19, п.4 ч.2, ч.4 ст.187, ст. 188, ст.274, ст.ст.277, 278, 279 ЦПК України, -
п о с т а н о в и в :
Позовні вимогиОСОБА_1 до ОСОБА_2 , третя особа Борщівська міська рада, як орган опіки та піклування, про позбавлення батьківських прав, зміну розміру аліментів, що стягуються на утримання неповнолітньої дитини - роз`єднати.
Виділити в самостійне провадження позовні вимоги ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , третя особа Борщівська міська рада, як орган опіки та піклування, про позбавлення батьківських прав. Позовну заяву в цій частині передати до канцелярії суду для здійснення реєстрації в автоматизованій системі документообігу суду.
Прийняти позовну заяву ОСОБА_1 до ОСОБА_2 про зміну розміру аліментів, що стягуються на утримання неповнолітньої дитини до розгляду та відкрити провадження у справі.
Розгляд справи провести в порядку спрощеного позовного провадження без виклику сторін.
Призначити справу до судового розгляду о 15 год. 30 хв. 10 березня 2025 року.
Копію ухвали про відкриття провадження направити учасникам справи, відповідачу разом з копією позовної заяви з копіями доданих до неї документів.
Роз`яснити відповідачу, що він, протягом п`ятнадцятиднів з дня вручення ухвали про відкритя провадження, має право надіслати до суду відзив на позовну заяву і всі письмові та електронні докази, висновки експертів, і заяви свідків, що підтверджують заперечення проти позову; позивачці копію відзиву та доданих до нього документів.
Роз`яснити відповідачу, що в разі ненадання відзиву у встановлений строк без поважних причин суд має право вирішити спір за наявними матеріалами справи.
Позивачці після отримання відзиву пропонується протягом восьми днів подати (надіслати) суду та відповідачу відповідь на відзив, а відповідачу після отримання відповіді на відзив протягом семи днів подати (надіслати) суду та позивачці заперечення.
Роз`яснити сторонам, що відповідно до ч. 5 ст.279ЦПК України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.
Клопотання про розгляд справи у судовому засіданні з повідомленням сторін відповідач має право подати в строк для подання відзиву, а позивачка не пізніше п`яти днів з дня отримання відзиву.
Учасники справи можуть отримати інформацію щодо справи, що розглядається на офіційному веб-порталі судової влади України в мережі Інтернет, за веб-адресою сторінки: http://bv.te.court.gov.ua/sud1902/ .
Попередити учасників справи про недопустимість зловживання процесуальними правами, шляхом подання завідомо безпідставного позову, позову за відсутності предмета спору або у спорі, який має очевидно штучний характер; умисного неповідомлення про осіб, які мають бути залучені до участі у справі, тощо.
Ухвала суду набирає законної сили негайно після її підписання суддею, оскарженню окремо від рішення суду не підлягає. Заперечення на ухвалу може бути включено до апеляційної скарги на рішення суду
Суддя
Суд | Борщівський районний суд Тернопільської області |
Дата ухвалення рішення | 29.01.2025 |
Оприлюднено | 30.01.2025 |
Номер документу | 124745338 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із сімейних відносин, з них про позбавлення батьківських прав |
Цивільне
Борщівський районний суд Тернопільської області
Губіш О. А.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні