Справа № 682/3153/24
Провадження № 2/682/172/2025
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
29 січня 2025 року м. Славута
Славутський міськрайонний суд Хмельницької області у складі :
головуючої судді Зеленської В.І,
з участю секретарки судових засідань Козир О.П.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку загального позовного провадження цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Ганнопільської сільської ради Шепетівського району Хмельницької області про визнання права власності на спадкове майно,
в с т а н о в и в:
Адвокат Маринюк С.О., який діє в інтересах позивачки ОСОБА_1 , звернувся в суд з позовом до Ганнопільської сільської ради Шепетівського району Хмельницької області про визнання права власності на будинковолодіння з надвірними будівлями по АДРЕСА_1 в порядку спадкування за законом після смерті батька - ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , оскільки через відсутність документів про право власності на нерухомість на ім`я спадкодавця нотаріус відмовив у видачі свідоцтва про право на спадщину за законом на це майно.
Представник позивача адвокат Маринюк С.О. у заяві до суду просить розглянути справу за його відсутності та за відсутності позивачки.
Представник відповідача Ганнопільської сільської ради Шепетівського району Хмельницької області в заяві до суду позовні вимоги визнав повністю, просить розглянути справу за відсутності представника сільської ради, письмовий відзив на позовну заяву не подав.
Дослідивши позовну заяву та письмові докази, суд знаходить, що позов слід задовольнити з таких підстав.
Згідно даних погосподарської книги № 3 за 1995-2000 роки ОСОБА_2 був власником житлового будинку, який знаходиться за адресою АДРЕСА_1 , що стверджується випискою з погосподарської книги № 10 від 30.10.2022 року виданою Ганнопільською сільською радою Шепетівського району Хмельницької області (а.с.20).
Житловий будинок побудований у 1980 році; загальна площа будинку становить 91,3 кв.м, житлова площа - 45,9 кв.м., що стверджується технічним паспортом (а.с.9-12), Витягом з Реєстру будівельної діяльності щодо інформації про технічні інвентаризації Єдиної державної електронної системи у сфері будівництва (а.с.13-19) та довідкою про оціночну вартість об`єкта нерухомості від 04 грудня 2024 року (а.с.21-22).
ОСОБА_2 помер ІНФОРМАЦІЯ_1 в с. Довжки Славутського району Хмельницької області, що стверджується свідоцтвом про смерть серія НОМЕР_1 від 31 серпня 1999 року (а.с.4).
Позивачка ОСОБА_1 є дочкою ОСОБА_2 , що стверджується свідоцтвом про народження серія НОМЕР_2 від 6 липня 1971 року (додається), та його спадкоємцем першої черги за законом відповідно до ст. 1261 ЦК України.
Правовідносини з приводу спадкування виникли у 2003 році, тому відповідно до Перехідних положень ЦК України 2003 року регулюються нормами ЦК УРСР 1963 року.
Згідно зі ст. 548 ЦК УРСР, для придбання спадщини, необхідно щоб спадкоємець її прийняв. Не допускається прийняття спадщини під умовою або з застереженнями. Прийнята спадщина визнається належною спадкоємцеві з моменту відкриття спадщини.
За правилами ст. 549 ЦК УРСР визнається, що спадкоємець прийняв спадщину: 1) якщо він фактично вступив в управління або володіння спадковим майном; 2) якщо він подав державній нотаріальній конторі за місцем відкриття спадщини заяву про прийняття спадщини.
Зазначені в цій статті дії повинні бути вчинені протягом шести місяців з дня відкриття спадщини.
Після смерті ОСОБА_2 за заявою ОСОБА_1 у нотаріуса заведена спадкова справа № 767/2001 (а.с.35-41). Позивачка оформила спадщину та отримала свідоцтво про право на спадщину за законом на право на земельну частку (пай) та свідоцтво про право на спадщину за законом на майновий пай, після смерті батька ОСОБА_2 (а.с.40 зворот - 41).
Дружина ОСОБА_2 - ОСОБА_3 відмовилась від прийняття спадщини після смерті чоловіка ОСОБА_2 , про що подала письмову заяву нотаріусу (а.с.36 зворот).
Згідно з ч. 5 ст.1268 ЦК України незалежно від часу прийняття спадщини вона належить спадкоємцеві з часу відкриття спадщини.
Нотаріус відмовив ОСОБА_1 у видачі свідоцтва про право на спадщину за законом після смерті ОСОБА_2 на житловий будинок АДРЕСА_1 у зв`язку з відсутністю правовстановлюючих документів на це майно на ім`я спадкодавця (а.с.23).
Відповідно до ст. 1218 ЦК до складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.
Згідно зі ст. 392 ЦК України власник майна може пред`явити позов про визнання його права власності, якщо це право оспорюється або не визнається іншою особою, а також у разі втрати ним документа, який засвідчує його право власності.
Відповідно до ст. 328 ЦК України право власності набувається на підставах, що не заборонені законом. Право власності вважається набутим правомірно, якщо інше прямо не випливає із закону або незаконність набуття права власності не встановлена судом.
Позивачка позбавлена можливості вирішити питання оформлення спадщини у позасудовому порядку.
Оскільки визнання права власності на спадкове майно в судовому порядку є винятковим способом захисту, котрий має застосовуватися, якщо існують перешкоди для оформлення спадкових прав у нотаріальному порядку, враховуючи те, що нотаріусом відмовлено у вчинені нотаріальної дії щодо видачі позивачці свідоцтва про право на спадщину на житловий будинок після смерті ОСОБА_2 , суд, беручи до уваги, що позивачка згідно із ч. 3 ст. 1272 ЦК України прийняла спадщину, вважає що його позовні вимоги щодо визнання за ним в порядку спадкування права на житловий будинок ґрунтуються на вимогах закону та підлягають задоволенню.
Керуючись ст.ст. 4-13, 17, 18, 263, 265, 273 ЦПК України, ст.ст. 328, 392, 1218, 1268 ЦК України, ст.ст. 548, 549 ЦК УРСР 1963 р, суд
в и р і ш и в:
Позов задовольнити.
Визнати за ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , зареєстрованою в АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_3 , право власності на будинковолодіння з надвірними будівлями по АДРЕСА_1 , в порядку спадкування за законом після смерті батька - ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_3 в селі Довжки Славутського району Хмельницької області.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення до Хмельницького апеляційного суду.
Сторони можуть отримати інформацію щодо даної справи в підсистемі "Електронний суд".
Головуючий суддя Зеленська В. І.
Суд | Славутський міськрайонний суд Хмельницької області |
Дата ухвалення рішення | 29.01.2025 |
Оприлюднено | 30.01.2025 |
Номер документу | 124745410 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них за законом. |
Цивільне
Славутський міськрайонний суд Хмельницької області
Зеленська В. І.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні