Справа № 736/1318/24
Номер провадження 2/736/16/25
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
16 січня 2025 року м. Корюківка
Корюківський районний суд Чернігівської області у складі:
головуючої судді - Пархомчук Т.В.,
за участі секретаря - Петренко О.О.,
представника позивача - Яковенко В.О.,
відповідача - ОСОБА_1 ,
представника третьої особи - Одерій О.А.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду у м. Корюківці справу за позовом Корюківської міської ради Чернігівської області як органу опіки та піклування в інтересах дітей ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , треті особи - Служба у справах дітей Корюківської міської ради, Відділ соціальних служб для сім`ї Центру надання соціальних послуг Корюківської міської ради до ОСОБА_1 про позбавлення батьківських прав, зустрічним позовом ОСОБА_1 до Органу опіки та піклування в особі Корюківської міської ради Чернігівської області, треті особи - Служба у справах дітей Корюківської міської ради, Відділ соціальних служб для сім`ї Центру надання соціальних послуг Корюківської міської ради, Комунальний заклад «Чернігівський ліцей» Чернігівської обласної ради про повернення неповнолітньої дитини,
в с т а н о в и в :
До суду з позовною заявою звернувся Орган опіки та піклування Корюківської міської ради Чернігівської області в інтересах дітей ОСОБА_2 , ОСОБА_3 до ОСОБА_1 та просив:
позбавити батьківських прав ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , яка зареєстрована в АДРЕСА_1 , фактично проживає в АДРЕСА_2 , відносно її дітей ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 ;
дітей ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , залишити в закладах де вони перебувають.
Свої вимоги обґрунтовують тим, що відповідач ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 являється матір`ю неповнолітніх дітей ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 та ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 . Дітей у відповідача було відбрано з-а рішенням суду без позбавлення батьківських прав, дітям було встановлено статус позбавлених батьківського піклування. На протязі одного року ОСОБА_1 не звернулась до суду із заявою про повернення дітей, а тому має бути позбавлено батьківських прав відносно них.
Від відповідач 17.07.2024 надійшов відзив на позовну заяву в якому ОСОБА_1 позовні вимоги Органу опіки та піклування не визнала просила відмовити в задоволенні позову в повному обсязі, в відзиві зазначила, що не ухиляється від виконання батьківських обов`язків по відношенню до своїх дітей, на даний час здійснює догляд за батьком свого співмешканця, який судом визнаний не дієздатним та має скрутне матеріальне становище.
Від представника позивача Органу опіки та піклування Корюківської міської ради Чернігівської області 31.07.2024 надано відповідь на відзив в якому представник позивача зазначила, що для повернення дитини батьки повинні довести ті обставини, що причини, які стали підставою для відібрання дитини відпали.
Ухвалою суду від 21.06.2024 у справі відкрито провадження за правилами загального позовного провадження та призначено справу до слухання у відкритому підготовчому судовому засіданні. Цією ухвалою учасникам справи визначено строк для подачі заяв по суті справи.
Згідно ухвали суду від 09.08.2024 підготовче провадження у справі було закрите, справу призначено до судового розгляду по суті.
Від ОСОБА_1 16.10.2024 на адресу суд надійшов зустрічний позов по справі, в якому ОСОБА_1 просила поновити їй строк для подачі зустрічного позову та відібрати малолітню дитину - ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_5 у Комунального закладу «Чернігівський ліцей» Чернігівської обласної ради та повернути її матері - ОСОБА_1 . Свої вимоги мотивує тим, що після відібрання дитини у неї вона продовжувала цікавитися життям ОСОБА_3 , фізичним та духовним розвитком, а також в силу можливостей забезпечувати дитину всім необхідним. Позивач за зустрічним позовом наполягає на тому, що проживає на даний час разом із цивільним чоловіком та його батьком, який визнаний обмежено дієздатним у с. Количівка, Чернігівського району. ОСОБА_1 зауважує, що здійснює фактично догляд за літнім чоловіком, коли її чоловік виконує свої трудові обов`язки. Позивач за зустрічним позовом вказує, що довідка-характеристика місцевої громади щодо неї є позитивною, акт обстеження умов проживання у житловому будинку по АДРЕСА_2 зауважень негативного характеру не має. Інші її діти, які є повнолітніми, проживають разом із нею. ОСОБА_3 позивач має намір оселити разом із усією сім`єю в будинку по АДРЕСА_2 . Позивач вказує, що веде здоровий образ життя, алкогольними напоями не зловживає. Враховуючи наведене, ОСОБА_1 просить задовольнити її зустрічну позовну заяву та відмовити в задоволенні позовних вимог органу опіки і піклування щодо позбавлення її батьківських прав.
Відповідно до ухвали суду від 04.11.2024, суд відкрив провадження за зустрічною позовною заявою ОСОБА_1 , об`єднавши в одне провадження з первісним позовом Корюківської міської ради Чернігівської області як органу опіки та піклування.
Згідно розпорядження Керівника апарту Корюківського районного суду Чернігівської області від 03.12.2024 № 43, у зв`язку із звільненням судді у відставку, проведено повторний автоматизований розподіл судової справи між суддями та справа надійшла в провадження судді Пархомчук Т.В.
Ухвалою суду від 12.12.2024 справу прийнято до свого провадження та призначено розгляд справи по суті за правилами загального позовного провадження.
Представник позивача за первісним позовом Корюківської міської ради, як органу опіки та піклування, у судовому засіданні позовні вимоги за позовом не підтримала, вирішення справи за зустрічним позовом поклалася на розсуд суду.
Відповідач, ОСОБА_1 , в судовому засіданні заперечила проти задоволення позовних вимог за первісним позовом про позбавлення батьківських прав. Зустрічну позовну заяву підтримала, просила її задовольнити.
Представник третьої особи Служби у справах дітей Корюківської міської ради Чернігівської області у судовому засіданні просила задовольнити вимоги ОСОБА_1 за зустрічним позовом.
Представник третьої особи Відділу соціальних служб для сім`ї, дітей та молоді Центру надання соціальних послуг Корюківської міської ради в судове засідання не з`явився, про час слухання справи повідомлений належним чином, його неявка не перешкоджає розгляду справи.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 являється матір`ю ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 та неповнолітньої дитини ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 .
Відповідач зареєстрована в АДРЕСА_1 , фактично проживає ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 в АДРЕСА_2 .
Рішенням Корюківського районного суду Чернігівської області від 21.12.2021 по справі 736/1790/21, провадження номер 2/736/542/21 у ОСОБА_1 були відібрані діти ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_5 .
Рішенням виконавчого комітету Корюківської міської ради № 41 від 08.02.2022 дітям ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_5 встановлено статус дітей, позбавлених батьківського піклування.
Діти ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , були влаштовані до КЗ «Чернігівський ліцей» Чернігівської обласної ради.
Станом на час розгляду справи ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_6 досягла віку повноліття.
Дитина ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , була евакуйована до Італії, м. Катанія з березня 2022 року по 24.08.2023. Після повернення ОСОБА_2 до закладу з 27.08.2023 мати ОСОБА_1 періодично (раз на півтора - два тижні) приходила до закладу навідати доньку, що засвідчується листом Комунального закладу «Чернігівський ліцей» Чернігівської обласної ради № 01-30/420 від 08.10.2024.
Згідно акту обстеження умов проживання Служби у справах дітей Іванівської сільської ради за адресою: АДРЕСА_2 , житло розміщене на 1-2 поверсі 2х поверхового будинку, складається з 9 кімнат - газифікований, електрифікований, коридор, ванна кімната, веранда. Тримають свійських тварин (кури, коза, свині). Санітарно - гігієнічні умови задовільні. В наявності всі необхідні меблі та побутова техніка. Продуктами харчування родина забезпечена. Є окреме спальне місце, чиста постіль, куточок для навчання. Родина ОСОБА_4 проживає у будинку ОСОБА_5 (батько співмешканця).
ОСОБА_1 проживає разом зі співмешканцем ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_7 , батьком співмешканця ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_8 та своїми доньками ОСОБА_7 та ОСОБА_2 в АДРЕСА_2 .
Рішенням Чернігівського районного суду Чернігівської області від 13.02.2023 ОСОБА_5 визнано обмежено дієздатним та призначено його опікуном ОСОБА_6 .
Згідно довідки Іванівської сільської ради Чернігівського району Чернігівської області № 303 від 08.07.2024 ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 проживає за адресою, АДРЕСА_2 . Разом з нею не зареєстровані, але фактично проживають: с півмешканець ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_7 , донька ОСОБА_8 , ІНФОРМАЦІЯ_9 .
Згідно Свідоцтва про право власності на нерухоме майно від 01.09.2010, власником будинку за адресою: АДРЕСА_2 являється ОСОБА_5 .
Згідно довідки ТОВ «ПЕТРОЛ ЛОГІСТИК» № 04/04-24 від 12.04.2024, ОСОБА_6 дійсно працює в ТОВ «ПЕТРОЛ ЛОГІСТИК» на посаді водій автотранспортних засобів з 12.04.2024 по теперішній час згідно наказу № 39-к від 12.04.2024.
ОСОБА_1 спиртними напоями не зловживає, піклується про батька співмешканця, який є особою похилого віку, пенсіонером.
Відповідно до ч. 1 ст. 2 ЦПК України завданням цивільного судочинства є справедливий, неупереджений та своєчасний розгляд і вирішення цивільних справ з метою ефективного захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб, інтересів держави.
Згідно з ч. 1 ст. 4 ЦПК України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів.
Положеннями ч. 1 ст. 13 ЦПК України визначено, що суд розглядає цивільні справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.
Відповідно до статті 12 ЦПК України, та згідно з ч.ч. 1, 5 та 6 ст. 81 ЦПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Докази подаються сторонами та іншими учасникам справи. Доказування не може ґрунтуватися на припущеннях.
Статтею 82 ЦПК України передбачені підстави звільнення від доказування, зокрема, в ч. 1 зазначеної статті визначено, що обставини, які визнаються учасниками справи, не підлягають доказуванню, якщо суд не має обґрунтованого сумніву щодо достовірності цих обставин або добровільності їх визнання. Обставини, які визнаються учасниками справи, зазначаються в заявах по суті справи, поясненнях учасників справи, їхніх представників. Також, ч.ч. 4, 5 ст. 82 ЦПК передбачено, що обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом. Обставини, встановлені стосовно певної особи рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, про те можуть бути у загальному порядку спростовані особою, яка не брала участь у справі, в якій такі обставини були встановлені.
Згідно зі ст. 76 ЦПК України визначено, що доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи. Ці дані встановлюються такими засобами:1) письмовими, речовими і електронними доказами; 2) висновками експертів; 3) показаннями свідків.
Відповідно до ст. 89 ЦПК України, суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жоден доказ не має для суду наперед встановленого значення. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів в їх сукупності.
Згідно з ч. 1 ст. 12 ЗУ «Про охорону дитинства» батьки або особи, які їх замінюють, мають право і зобов`язані виховувати дитину, піклуватися про її здоров`я, фізичний, духовний і моральний розвиток, навчання, створювати належні умови для розвитку її природних здібностей, поважати гідність дитини, готувати її до самостійного життя та праці.
Відповідно до ч. 1 ст. 150 СК України батьки зобов`язані піклуватися про здоров`я дитини, її фізичний, духовний та моральний розвиток.
Згідно з ч. 4 ст. 155 СК України - ухилення батьків від виконання батьківських обов`язків є підставою для покладення на них відповідальності, встановленої законом.
Відповідно до ст. 164 СК України - батьки можуть бути позбавлені батьківських прав, якщо вони: не забрали дитину з пологового будинку чи з іншого закладу охорони здоров`я без поважної причини і протягом шести місяців не виявили щодо неї батьківського піклування; зокрема; ухиляються від виконання обов`язків по вихованню дитини; жорстоко поводяться з дитиною; є хронічними алкоголіками або наркоманами; вдаються до будь-яких видів експлуатації дитини, примушують її до жебракування та бродяжництва; засуджені за вчинення умисного кримінального правопорушення щодо дитини.
Згідно з ч. 1, 2, 3 ст. 170 СК України суд може постановити рішення про відібрання дитини від батьків або одного з них, не позбавляючи їх батьківських прав, у випадках, передбачених пунктами 2-5 частини першої статті 164 цього Кодексу, а також в інших випадках, якщо залишення дитини у них є небезпечним для її життя, здоров`я і морального виховання.
У цьому разі дитина передається другому з батьків, бабі, дідові, іншим родичам - за їх бажанням або органові опіки та піклування.
У виняткових випадках, при безпосередній загрозі для життя або здоров`я дитини, орган опіки та піклування або прокурор мають право постановити рішення про негайне відібрання дитини від батьків.
У цьому разі орган опіки та піклування зобов`язаний негайно повідомити прокурора та у семиденний строк після постановлення рішення звернутися до суду з позовом про позбавлення батьків чи одного з них батьківських прав або про відібрання дитини від матері, батька без позбавлення їх батьківських прав.
З таким позовом до суду має право звернутися прокурор.
3. Якщо відпадуть причини, які перешкоджали належному вихованню дитини її батьками, суд за заявою батьків може постановити рішення про повернення їм дитини.
Згідно з Положеннями ч. 1 ст. 3 Конвенції про права дитини, ратифікованої Постановою Верховної Ради УРСР № 789-ХХІІ від 27 лютого 1991 року - під час вирішення будь-яких питань щодо дітей суд повинен виходити з як найкращого забезпечення інтересів дітей.
Відповідно до Порядку провадження органами опіки та піклування діяльності, пов`язаної із захистом прав дитини, затвердженого Постановою КМУ №866 від 24.09.2008р., п.8 - Якщо виникла безпосередня загроза життю або здоров`ю дитини, орган опіки та піклування, якому стало відомо про це, приймає рішення про негайне відібрання дитини у батьків або осіб, які їх замінюють. На підставі рішення виконавчого органу міської, районної у місті ради служба у справах дітей разом з уповноваженим підрозділом органів Національної поліції, представниками закладу охорони здоров`я вживають заходів до відібрання дитини у батьків та тимчасово влаштовують її відповідно до пункту 31 цього Порядку. Якщо протягом року після прийняття судом рішення про відібрання дитини у батьків не усунені причини, які перешкоджали належному вихованню дитини її батьками, служба у справах дітей за місцем походження дитини, позбавленої батьківського піклування, зобов`язана вжити заходів до позбавлення батьків їх батьківських прав.
Згідно з роз`ясненнями Пленуму Верховного Суду України в постанові №3 від 30.03.2007р. «Про практику застосування судами законодавства при розгляді справ про усиновлення і про позбавлення та поновлення батьківських прав» в редакції постанови №20 від 19.12.2008р., п.15, - позбавлення батьківських прав, що надані батькам до досягнення дитиною повноліття і ґрунтуються на факті спорідненості з нею, є крайнім заходом впливу на осіб, які не виконують батьківських обов`язків, а тому питання про його застосування слід вирішувати лише після повного, всебічного, об`єктивного з`ясування обставин справи.
Європейський суд з прав людини вказав, що пункт 1 статті 6 Конвенції зобов`язує суди давати обґрунтування своїх рішень, але це не може сприйматись як вимога надавати детальну відповідь на кожен аргумент. Межі цього обов`язку можуть бути різними залежно від характеру рішення. Крім того, необхідно брати до уваги, між іншим, різноманітність аргументів, які сторона може представити суду, та відмінності, які існують в державах - учасницях, з огляду на положення законодавства, традиції, юридичні висновки, викладення та формулювання рішень. (Проніна проти України, №63566/00, пр.23, ЄСПЛ, від 18 липня 2006 р.).
Виходячи з викладеного, даючи оцінку вищезазначеним доказам в їх сукупності, беручи до уваги, беручи до уваги досить тривале знаходження дитини в Комунальному закладі «Чернігівський ліцей» Чернігівської обласної ради і недоведеність належними доказами наявності на даний час підстав, які передбачені законом для позбавлення її батьківських прав, суд приходить до висновку, що у задоволенні первісного позову слід відмовити. Судом також встановлено, що мати дитини ОСОБА_1 вживала заходи щодо недопущення позбавлення її батьківських прав, має тимчасові заробітки та характеризується за місцем проживання з позитивної сторони, відвідує дитину в закладі де вона перебуває тобто відсутні жодні протипоказання щодо виховання та спілкування відповідача з донькою, а також відсутні докази того, що мати ОСОБА_1 не здійснювала належного догляду за дитиною, які б свідчили про те, що проживання дитини разом з матір`ю буде перешкоджати її нормальному розвитку, а також відсутні докази щодо наявності підстав для позбавлення матері батьківських прав, а тому суд приходить до висновку про необхідність задовольнити зустрічний позов ОСОБА_1 про повернення їй дитини ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , яка перебуває у Комунальному закладі «Чернігівський ліцей» Чернігівської міської ради.
Керуючись статтями 258, 259, 265, 273, 354, 355 ЦПК України, суд
у х в а л и в:
В задоволенні позову Корюківської міської ради Чернігівської області як органу опіки та піклування в інтересах дітей ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , треті особи - Служба у справах дітей Корюківської міської ради, Відділ соціальних служб для сім`ї Центру надання соціальних послуг Корюківської міської ради до ОСОБА_1 про позбавлення батьківських прав - відмовити.
Зустрічний позов ОСОБА_1 до Органу опіки та піклування в особі Корюківської міської ради Чернігівської області, треті особи - Служба у справах дітей Корюківської міської ради, Відділ соціальних служб для сім`ї Центру надання соціальних послуг Корюківської міської ради, Комунальний заклад «Чернігівський ліцей» Чернігівської обласної ради про повернення неповнолітньої дитини - задовольнити.
Повернути ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_1 , неповнолітню дитину - ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , яка навчається та проживає в Комунальному закладі «Чернігівський ліцей» Чернігівської обласної ради.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана протягом тридцяти днів з дня його проголошення безпосередньо до Чернігівського апеляційного суду.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення, строк на апеляційне оскарження обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення суду не були вручені у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Позивач: Орган опіки та піклування Корюківської міської ради Чернігівської області (15300, Чернігівська область м.Корюківка, вул. Бульварна, 6, ЄДРПОУ 04061760).
Відповідач: ОСОБА_1 ( АДРЕСА_3 зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ).
Третя особа: Служба у справах дітей Корюківської міської ради (15300, Чернігівська область м. Корюківка, вул. Бульварна, 6 код ЄДРПОУ 44321313).
Третя особа: Відділ соціальних служб для сім`ї, дітей та молоді Центру надання соціальних послуг Корюківської міської ради (15300, Чернігівська область м. Корюківка, вул. Шевченка, 60 код ЄДРПОУ 42716873).
Повне судове рішення складено 27.01.2025.
Суддя Т.В.Пархомчук
Суд | Корюківський районний суд Чернігівської області |
Дата ухвалення рішення | 16.01.2025 |
Оприлюднено | 31.01.2025 |
Номер документу | 124750205 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із сімейних відносин, з них про позбавлення батьківських прав |
Цивільне
Корюківський районний суд Чернігівської області
Пархомчук Т. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні