РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Справа №568/1432/24
Провадження №2/568/51/25
16 січня 2025 р. м.Радивилів
Радивилівський районний суд Рівненської області
в складі головуючої судді Троцюк В.О.
секретаря судових засідань Гуменюк Г.В.
за участі представника позивача адвоката Вишковської В.І.
позивача ОСОБА_1
представника третьої особи Синіцької Т.І.
розглянувши у судовому засіданні в місті Радивилів в порядку загального позовного провадження цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору орган опіки та піклування Козинської сільської ради Дубенського району Рівненської області про позбавлення батьківських прав,
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом до ОСОБА_2 , третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору орган опіки та піклування Козинської сільської ради Дубенського району Рівненської області про позбавлення батьківських прав.
В обґрунтування позовних вимог позивач вказує, що вона є рідною бабусею дітей ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , та ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 . Батьками дітей є ОСОБА_5 та ОСОБА_2 . Батько дітей ОСОБА_5 загинув ІНФОРМАЦІЯ_3 від вогнепального поранення під час бойових дій з військовими формуванням російської федерації. Матір дітей ОСОБА_2 самоусунулась від виконання своїх батьківських обов`язків по відношенню до дітей, більше року з дітьми не проживає, їх життям та здоров`ям не цікавиться, участі в їх житті не приймає, матеріально не забезпечує. На даний час позивач є єдиною особою, яка піклується про дітей, займається їх вихованням та утриманням.
На засіданні комісії з питань захисту прав дитини Козинської сільської ради 22.07.2024 року було розглянуто заяву ОСОБА_1 щодо доцільності позбавлення ОСОБА_2 батьківських прав по відношенню до малолітніх дітей. Згідно висновку органу опіки та піклування Козинської сільської ради Дубенського району Рівненської області доцільно позбавити ОСОБА_2 батьківських прав по відношенню до малолітніх дітей ОСОБА_6 та ОСОБА_7 .
Ухвалою суду від 05 вересня 2024 року позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження у справі та призначено справу до розгляду у загальному позовному провадженні. Сторонам роз`яснено порядок надання відзиву, відповіді на відзив, заперечень та доказів.
Ухвалою суду від 14 листопада 2024 року підготовче провадження закрито та призначено справу до судового розгляду, задоволено клопотання представника позивача про допит свідків.
Позивач та її представник в судовому засіданні позовні вимоги підтримали у повному обсязі, з підстав, викладених у позовній заяві.
Відповідач ОСОБА_2 подала до суду заяву, в якій просить розгляд справи проводити у її відсутності, позовні вимоги визнає повністю, не заперечує щодо позбавлення її батьківських прав відносно дітей ОСОБА_8 та ОСОБА_9 .
Представник органу опіки та піклування Козинської сільської ради в судовому засіданні підтримала висновок про доцільність позбавлення ОСОБА_2 батьківських прав щодо дітей ОСОБА_8 та ОСОБА_9 .
Відповідно до ч.3 ст. 211 ЦПК України, учасник справи має право заявити клопотання про розгляд справи за його відсутності. Якщо таке клопотання заявили всі учасники справи, судовий розгляд справи здійснюється на підставі наявних у суду матеріалів.
За змістом ч.1 ст.206 ЦПК України, відповідач може визнати позов на будь-якій стадії провадження у справі, зазначивши про це в заяві по суті справи або в окремій письмовій заяві.
Згідно з ч.4 ст.206 ЦПК України, у разі визнання відповідачем позову суд за наявності для того законних підстав ухвалює рішення про задоволення позову.
Суд, вислухавши пояснення позивача та її представника, представника органу опіки та піклування Козинської сільської ради, вивчивши матеріали справи та всебічно проаналізувавши обставини в їх сукупності, допитавши свідків, давши оцінку зібраним у справі доказам, виходячи зі свого внутрішнього переконання, яке ґрунтується на повному, об`єктивному та всебічному з`ясуванні обставин справи, дійшов висновку, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Згідно ст. 12 ЦПК України, цивільне судочинство здійснюється на засадах змагальності сторін. Учасники справи мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обов`язків, передбачених законом. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Судом встановлено, що батьками ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_4 та ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , є ОСОБА_5 та ОСОБА_2 , що підтверджується копіями свідоцтв про народження. (а.с.11, 8).
ОСОБА_5 помер ІНФОРМАЦІЯ_6 , що підтверджується копією свідоцтва про смерть. (а.с. 13)
Сповіщенням №41/3 ІНФОРМАЦІЯ_7 сповіщає ОСОБА_1 , що її син ОСОБА_5 , 1984 р.н., загинув ІНФОРМАЦІЯ_6 під час ведення бойових дій поблизу населеного пункту Роздолівка Бахмутського району Донецької області. (а.с.14)
Згідно свідоцтва про народження матір`ю ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_8 є ОСОБА_1 . (а.с.12)
Відповідно до наказу №24 від 16 липня 2024 року малолітніх ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , та ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , тимчасово влаштовано в сім`ю бабусі ОСОБА_1 , за адресою АДРЕСА_1 . (а.с.15)
Згідно висновку органу опіки та піклування, затвердженого рішенням Козинської сільської ради №53 від 30 липня 2024 року ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_9 , доцільно позбавити батьківських прав по відношенню малолітніх дітей ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , та ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_5 . (а.с.16)
Свідок ОСОБА_10 , в судовому засіданні пояснила, що працює директором Центру надання соціальних послуг Козинської сільської ради. Сім`ю ОСОБА_2 знає давно, в поле зору соціальної служби сім`я потрапила в 2023 році. Тоді ж і вона дізналась про обставини в яких перебуває дана сім`я, а саме що мама ОСОБА_11 залишила дітей та поїхала в невідомому напрямку. Дітьми опікувалась їх бабуся, матір батька дітей ОСОБА_1 . Працівники центру неодноразово відвідували вказану сім`ю, надавали допомогу. Після загибелі батька дітей ОСОБА_12 , діти залишились повністю під опікою бабусі.
Допитаний в судовому засіданні в якості свідка ОСОБА_13 , поліцейський офіцер громади відділення поліції №2 Дубенського РВП, пояснив, що близько двох років тому, ОСОБА_2 залишила дітей та поїхала десь на ОСОБА_14 . Діти залишились під опікою батька ОСОБА_12 та його матері. З того часу він матір`ю дітей в селі не бачив.
Свідок ОСОБА_15 в судовому засіданні пояснила, що є класним керівником ОСОБА_8 . За весь період навчання дитини в школі, вона підтримувала контакти лише з бабусею, матір ніколи не відвідувала школу, не цікавилась дочкою. Дитина гарно вихована, охайна, працелюбна, на достатньому рівні засвоює навчальний матеріал
Відповідно до ч.1 ст. 12 Закону України «Про охорону дитинства» виховання в сім`ї є першоосновою розвитку особистості дитини. На кожного з батьків покладається однакова відповідальність за виховання, навчання і розвиток дитини. Батьки або особи, які їх замінюють, мають право і зобов`язані виховувати дитину, піклуватися про її здоров`я, фізичний, духовний і моральний розвиток, навчання, створювати належні умови для розвитку її природних здібностей, поважати гідність дитини, готувати її до самостійного життя та праці.
Відповідно до ст. 8 Закону України «Про охорону дитинства» кожна дитина має право на рівень життя, достатній для її фізичного, інтелектуального, морального, культурного, духовного і соціального розвитку. Батьки або особи, які їх замінюють, несуть відповідальність за створення умов, необхідних для всебічного розвитку дитини, відповідно до законів України.
Відповідно до ст. 164 СК України особу може бути позбавлено батьківських прав, якщо мати, батько не забрали дитину з полового будинку або з іншого закладу охорони здоров`я без поважної причини і протягом шести місяців не виявляли щодо неї батьківського піклування; батьки ухиляються від виконання своїх обов`язків по вихованню дитини; жорстоко поводяться з дитиною; є хронічними алкоголіками або наркоманами; вдаються до будь-яких видів експлуатації дитини, примушують її до жебракування та бродяжництва; засуджені за вчинення умисного злочину щодо дитини.
Пленум Верховного Суду України в п.п.15, 16 постанови № 3 від 30.03.2007 року «Про практику застосування судами законодавства при розгляді справи про усиновлення і про позбавлення та поновлення батьківських прав» роз`яснив, що ухилення батьків від виконання своїх обов`язків має місце, коли вони не піклуються про фізичний і духовний розвиток дитини, її навчання, підготовку до самостійного життя, зокрема: не забезпечують необхідного харчування, медичного догляду, лікування дитини, що негативно впливає на її фізичний розвиток як складову виховання; не спілкуються з дитиною в обсязі, необхідному для її нормального самоусвідомлення; не надають дитині доступу до культурних та інших духовних цінностей; не сприяють засвоєнню нею загальновизнаних норм моралі; не виявляють інтересу до її внутрішнього світу; не створюють умов для отримання нею освіти. Зазначені фактори, як кожен окремо, так і в сукупності, можна розцінювати як ухилення від виховання дитини лише за умови винної поведінки батьків, свідомого нехтування ними своїми обов`язками. Позбавлення батьківських прав (тобто прав на виховання дитини, захист її інтересів, на відібрання дитини в інших осіб, які незаконно її утримують, та ін.), що надані батькам до досягнення дитиною повноліття і ґрунтуються на факті спорідненості з нею, є крайнім заходом впливу на осіб, які не виконують батьківських обов`язків, а тому питання про його застосування слід вирішувати лише після повного, всебічного, об`єктивного з`ясування обставин справи, зокрема ставлення батьків до дітей.
Відповідно до ч.1 та ч. 2 ст. 27 Конвенції ООН про права дитини від 20 листопада 1989 року, яка ратифікована Постановою Верховної Ради України № 789ХП (78912) від 27 лютого 1991 року та набула чинності Україною 27 вересня 1991 року, держави-учасники визнають право кожної дитини на рівень життя, необхідний для фізичного, розумового, духовного, морального і соціального розвитку дитини. Батьки несуть основну відповідальність за забезпечення умов життя, необхідних для розвитку дитини, в межах своїх здібностей і фінансових можливостей.
На підставі досліджених доказів судом встановлено, що ОСОБА_2 не виконує своїх батьківських обов`язків та не здійснює батьківського піклування щодо своїх малолітніх дітей ОСОБА_8 та ОСОБА_9 , не піклується про здоров`я дітей, їх фізичний, духовний та моральний розвиток, не приймає участі у їх вихованні, усунулася від виконання своїх батьківських обов`язків.
Відповідно до ст.ст. 164, 165, 166 СК України до батьків, які ухиляються від виконання своїх батьківських обов`язків по вихованню дитини та не здійснюють батьківського піклування, передбачено застосування такої правової санкції, як позбавлення батьківських прав.
За таких обставин позовні вимоги про позбавлення батьківських прав підлягають задоволенню.
Суд роз`яснює відповідачу, що відповідно до положень Сімейного кодексу України вона має право на звернення до суду з позовом про поновлення батьківських прав. Поновлення батьківських прав неможливе, якщо дитина була усиновлена або на час розгляду справи судом дитина досягла повноліття.
Питання про розподіл судових витрат суд вирішує відповідно до вимог ст. 141 ЦПК України.
Оскільки, позивача звільнено від сплати судового збору при подачі позову до суду, судовий збір в розмірі 1211,20 гривень, підлягає стягненню з відповідача в дохід держави.
Керуючись ст.ст. 2, 5, 10-13, 77-80, 89, 258, 259, 263-265, 268 ЦПК України, суд, -
У Х В А Л И В :
Позовну заяву ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору орган опіки та піклування Козинської сільської ради Дубенського району Рівненської області про позбавлення батьківських прав - задоволити.
Позбавити ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_10 , батьківських прав відносно малолітніх дітей ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_4 та ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_5 .
Стягнути з ОСОБА_2 в дохід держави в особі Державної судової адміністрації України судовий збір в розмірі 1211 (одна тисяча двісті одинадцять) гривень 20 копійок.
Апеляційна скарга подається до Рівненського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження на рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду;
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Позивач: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_11 , адреса АДРЕСА_2 .
Відповідач: ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_10 , паспорт НОМЕР_1 , місце реєстрації АДРЕСА_2 , фактичне місце проживання АДРЕСА_3 .
Третя особа: орган опіки та піклування Козинської сільської ради, ЄДРПОУ 04386485, адреса с.Козин, вул.Берестецька, 145 Дубенського району Рівненської області.
Повний текст рішення виготовлено 24 січня 2025 року.
Суддя В.О. Троцюк
Суд | Радивилівський районний суд Рівненської області |
Дата ухвалення рішення | 16.01.2025 |
Оприлюднено | 31.01.2025 |
Номер документу | 124751446 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із сімейних відносин, з них про позбавлення батьківських прав |
Цивільне
Радивилівський районний суд Рівненської області
Троцюк В. О.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні