ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ПОЛТАВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
адреса юридична: вул. Капітана Володимира Кісельова, 1, м. Полтава, 36000, адреса для листування: вул. Капітана Володимира Кісельова, 1, м. Полтава, 36607, тел. (0532) 61 04 21, E-mail inbox@pl.arbitr.gov.ua, https://pl.arbitr.gov.ua/sud5018/
Код ЄДРПОУ 03500004
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
27.01.2025 Справа № 917/1912/24
Господарським судом Полтавської області у складі судді Кльопова І.Г, при секретарі судового засідання Назаренко Я.А., розглядаються матеріали справи
за позовною заявою Полтавської міської ради в особі Департаменту земельних і водних ресурсів та земельного кадастру, вул.Соборності, 36, м.Полтава, 36000
до Товариства з додатковою відповідальністю "Полтавське Автотранспортне підприємство 1663", вул.Домобудівельна,7, м.Полтава, 36064
про стягнення грошових коштів
Представники сторін в судове засідання не викликались, справа розглядається за наявними в ній матеріалами в порядку спрощеного провадження відповідно до cт. 247 ГПК України.
До Господарського суду Полтавської області надійшла позовна заява Полтавської міської ради в особі Департаменту земельних і водних ресурсів та земельного кадастру до відповідача Товариства з додатковою відповідальністю "Полтавське Автотранспортне підприємство 1663" про стягнення заборгованості за Договорами оренди землі від 12.06.2020 року в сумі 49 441,81грн.
Ухвалою від 11.11.2024 суд прийняв вказану позовну заяву до розгляду в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи та встановив сторонам процесуальні строки на подання заяв по суті справи. Зокрема, відповідачу надано строк на подання відзиву на позов - не пізніше 15 днів з дня вручення цієї ухвали.
Частиною 5 статті 176 Господарського процесуального кодексу України передбачено, що ухвала про відкриття провадження у справі надсилається учасникам справи, а також іншим особам, якщо від них витребовуються докази, в порядку, встановленому статтею 242 цього Кодексу, та з додержанням вимог частини четвертої статті 120 цього Кодексу.
Згідно приписів ч. 7 ст. 120 Господарського процесуального кодексу України учасники судового процесу зобов`язані повідомляти суд про зміну свого місцезнаходження чи місця проживання під час розгляду справи. У разі відсутності заяви про зміну місця проживання ухвала про повідомлення чи виклик надсилається учасникам судового процесу, які не мають офіційної електронної адреси, та за відсутності можливості сповістити їх за допомогою інших засобів зв`язку, які забезпечують фіксацію повідомлення або виклику, за останньою відомою суду адресою і вважається врученою, навіть якщо відповідний учасник судового процесу за цією адресою більше не знаходиться або не проживає.
Вказана ухвала суду від 11.11.2024 була надіслана відповідачу рекомендованим листом, що підтверджується відтиском печатки про відправлення на зворотному боці ухвали, на адресу місцезнаходження відповідача, вказану у Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань: вул.Домобудівельна,7, м.Полтава, 36064.
Дану ухвалу суду відповідач отримав 15.11.2024, що підтверджується поштовим повідомленням ( в матеріалах справи).
Відповідач своїм правом на подання відзиву на позов у визначений у відповідності до положень Господарського процесуального кодексу України строк не скористався.
Справа підлягає вирішенню за наявними матеріалами з огляду на приписи ч. 9 ст. 165 та ч. 2 ст. 178 Господарського процесуального кодексу України.
Рішення виноситься суддею з урахуванням строку перебування у тривалій відпустці.
Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з`ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об`єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.
12.06.2020 між Полтавською міською радою в особі Департаменту земельних і водних ресурсів та земельного кадастр та Товариством з додатковою відповідальністю "Полтавське Автотранспортне підприємство 1663" було укладено Договір оренди землі.
На підставі договору оренди землі від 12.06.2020 року орендодавець Полтавська міська рада надала, а орендар Товариство з додатковою відповідальністю Полтавське автотранспортне підприємство 1663 прийняло в оренду земельну ділянку для експлуатації та обслуговування виробничих будівель, яка знаходиться за адресою: Україна, Полтавська область, м.Полтава, вул. Домобудівельна, 7.
Відповідно до п. 2.1 Договору від 12.06.2020 в оренду передавалась земельна ділянка площею 6616 кв.м, згідно з планом (схемою) земельної ділянки, що є додатком до цього договору. Кадастровий номер 5310136400:13:002:0181.
В п. 5.1 Договору сторони визначили, що орендна плата за користування земельною ділянкою згідно з умовами даного договору становить 3 відсотки від нормативної грошової оцінки земельної ділянки і становить 72 955, 29 грн. на рік. Нарахування орендної плати за землю починається з 13 червня 2020 року.
Згідно із п. 5.3 Договору орендна плата вноситься Орендарем у грошовій формі щомісяця у розмірі 1/12 частини річної суми орендної плати, визначеної у пункті п. 4.1 даного договору, протягом 30 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного періоду (який дорівнює календарному місяцю) шляхом перерахування грошових коштів до місцевого бюджету м. Полтави.
Свої обов`язки за Договорами оренди від 12 червня 2020 Полтавська міська рада виконала та передала земельну ділянку згідно договорів в оренду Товариствo з додатковою відповідальністю Полтавське автотранспортне підприємство 1663, що підтверджується Інформацією Державного земельного кадастру про право власності та речові права на земельну ділянку та не заперечується відповідачем.
Позивач зазначає, що в порушення умов Договорів оренди від 12 червня 2020 року Товариство з додатковою відповідальністю Полтавське автотранспортне підприємство 1663 не здійснювало повну оплату орендної плати.
Так, відповідно до листа Полтавської міської ради від 20.09.2024 року № 01-04-01.2- 14/2441 згідно проведеного розрахунку заборгованості, станом на 01.09.2024 року заборгованість по орендній платі Товариства з додатковою відповідальністю Полтавське автотранспортне підприємство 1663 за Договорами оренди землі від 12 червня 2020 року становить 49 441, 81 грн. (Полтавською міською радою додано копії виписок ГУДКСУ у Полтавській області про надходження коштів та розрахунок заборгованості).
Вказані обставини стали підставою для звернення Полтавської міської ради в особі Департаменту земельних і водних ресурсів та земельного кадастру до суду із позовною заявою про стягнення з Товариства з додатковою відповідальністю Полтавське автотранспортне підприємство 1663 заборгованості за договором оренди землі від 12.06.2020 у сумі 49 441,81грн.
При вирішенні спору суд виходить з наступного.
Відповідно до частини 1 статті 11 Цивільного кодексу України цивільні права та обов`язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов`язки. Підставами виникнення цивільних прав та обов`язків, зокрема, є договори та інші правочини.
Між сторонами виникли взаємні права та обов`язки на підставі укладених договорів оренди землі.
Згідно з ч. 1 ст. 13 Конституції України земля є об`єктом права власності Українського народу. Від імені Українського народу права власника здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах, визначених цією Конституцією.
Відносини, пов`язані з орендою землі, регулюються Земельним кодексом України, Цивільним кодексом України, Законом України Про оренду землі, іншими законами України та нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до них, а також договором оренди.
Статтею 93 Земельного кодексу України передбачено, що право оренди земельної ділянки - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для провадження підприємницької та іншої діяльності. Відносини, пов`язані з орендою землі, регулюються законом (частини 1, 8 вказаної норми).
Відповідно до ст. 2 Закону України "Про оренду землі" відносини, пов`язані з орендою землі, регулюються Земельним кодексом України, Цивільним кодексом України, іншими нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до них, а також договором оренди землі.
Статтями 1, 13 Закону України "Про оренду землі" визначено, що оренда землі - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для проведення підприємницької та інших видів діяльності. Договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов`язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов`язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства.
Однією з істотних умов договору оренди є орендна плата із зазначенням її розміру, індексації, способу та умов розрахунків, строків, порядку її внесення і перегляду та відповідальності за її несплату (ст. 15 Закону України Про оренду землі).
Відповідно до ст. 21 Закону України Про оренду землі орендна плата за землю - це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою згідно з договором оренди землі. Розмір, умови і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Податкового кодексу України).
Пунктом 14.1.136 ст.14 Податкового кодексу України передбачено, що орендна плата за земельні ділянки державної і комунальної власності - обов`язковий платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою.
Відповідно до ст. 288 Податкового кодексу України підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки, і платником орендної плати є орендар земельної ділянки. Розмір та умови внесення орендної плати встановлюються у договорі оренди між орендодавцем (власником) і орендарем.
Згідно зі ст. 24 Закону України Про оренду землі орендодавець має право вимагати від орендаря, зокрема, своєчасного внесення орендної плати.
Статтею 626 ЦК України визначено, що договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов`язків.
Відповідно до ст. 629 Цивільного кодексу України, договір є обов`язковим для виконання сторонами.
Згідно статті 611 ЦК України, у разі порушення зобов`язання настають правові наслідки, встановлені договором або законом, зокрема, відшкодування збитків.
Одностороння відмова від зобов`язання не звільняє винну сторону від відповідальності за порушення зобов`язання (стаття 615 цього ж Кодексу).
Зі змісту вищезазначених норм законодавства вбачається, що основною метою договору оренди земельної ділянки та одним з визначальних прав орендодавця є своєчасне отримання останнім орендної плати у встановленому розмірі.
Відповідно до вимог ст. 96 Земельного кодексу України, землекористувач зобов`язаний своєчасно сплачувати земельний податок або орендну плату.
Відповідно до статті 16 Цивільного кодексу України, кожний суб`єкт має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу.
Згідно із ст. 526, 530 Цивільного кодексу України, зобов`язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства. Якщо у забов`язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).
За таких обставин відповідач є боржником, який прострочив виконання грошового зобов`язання щодо сплати орендної плати за землю.
Отже, загальна сума орендної плати, яка підлягає стягненню з відповідача складає 49 441,81 грн., що є предметом спору.
Відповідач доказів погашення заборгованості зі сплати орендної плати у повному обсязі, або доказів правомірності своїх дій чи бездіяльності щодо такої несплати суду не надав.
Суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів (ч. 1 ст. 86 ГПК України).
Відповідно до ст. 73 ГПК доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.
Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених законом (ч. 3 ст. 13, ст. 74 ГПК України).
Враховуючи вищевикладене суд дійшов висновку про обґрунтованість та доведеність позовних вимог.
Відтак, позовна вимога про стягнення з Товариства з додатковою відповідальністю "Полтавське Автотранспортне підприємство 1663" заборгованості у сумі 49 441,81 грн за договором оренди землі від 12.06.2020 підлягає задоволенню.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 129 ГПК України, судовий збір покладається на відповідача.
Враховуючи викладене, керуючись статтями 232-233,237-238 ГПК України, суд
ВИРІШИВ:
1. Позов задовольнити
2. Стягнути з Товариства з додатковою відповідальністю Полтавське автотранспортне підприємство 1663» (36034, Україна, Полтавська обл., місто Полтава, вулиця Домобудівельна, 7, Код ЄДРПОУ 00913060) на користь Полтавської міської ради (36000, Україна, Полтавська обл., місто Полтава, вулиця Соборності, будинок, 36, код ЄДРПОУ 24388285) заборгованість за договорами оренди землі від 12.06.2020року в сумі 49 441, 81 грн. та 3028,00грн. судового збору.
Видати накази після набрання рішенням законної сили.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів з дня складення повного судового рішення до Східного апеляційного господарського суду.
Суддя Кльопов І.Г.
Суд | Господарський суд Полтавської області |
Дата ухвалення рішення | 27.01.2025 |
Оприлюднено | 30.01.2025 |
Номер документу | 124753940 |
Судочинство | Господарське |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із земельних відносин про невиконання або неналежне виконання зобов’язань що виникають з договорів оренди |
Господарське
Господарський суд Полтавської області
Кльопов І.Г.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні