Рішення
від 28.01.2025 по справі 922/4816/24
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХАРКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХАРКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Держпром, 8-й під`їзд, майдан Свободи, 5, м. Харків, 61022,

тел. приймальня (057) 705-14-14, тел. канцелярія 705-14-41, факс 705-14-41


РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

28.01.2025м. ХарківСправа № 922/4816/24

Господарський суд Харківської області у складі:

судді Присяжнюка О.О.

при секретарі судового засідання Тонкій Є.М.

розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження справу

за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "ТУТ ЕНЕРГІЯ" (01033, м. Київ, вул. Євгена Коновальця, будинок 29) до Національного наукового центру "Інститут експериментальної і клінічної ветеринарної медицини" (61023, м. Харків, вул. Григорія Сковороди, 83) про стягнення коштів за участю представників:

позивача - Шматкова Д.С. (ордер серія ВІ № 1139981 від 25.04.2024),

відповідача - не з`явився,

ВСТАНОВИВ:

Товариство з обмеженою відповідальністю «ТУТ ЕНЕРГІЯ» звернулось до Господарського суду Харківської області з позовною заявою до Національного наукового центру "Інститут експериментальної і клінічної ветеринарної медицини", в якій просить суд:

Стягнути з Національний науковий центр Інститут експериментальної і клінічної ветеринарної медицини (код ЄДРПОУ 00497087) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю ТУТ ЕНЕРГІЯ (код ЄДРПОУ 44250850) заборгованість за договором №24/01-05 про постачання електричної енергії споживачу від 21 грудня 2023 року в розмірі 97816,40 грн (дев`яносто сім тисяч вісімсот шістнадцять гривень 40 копійок). Судові витрати покласти на Відповідача.

Позов обгрунтовано з посиланням на неналежне виконання відповідачем зобов`язань за Договором №24/01-05 про постачання електричної енергії споживачу від 21 грудня 2023 року в частині розрахунків за фактично спожиту (поставлену) електричну енергію.

Ухвалою Господарського суду Харківської області від 02.01.2025 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі №922/4816/24. Справу постановлено розглядати в порядку спрощеного позовного провадження з повідомленням сторін. Призначено розгляд справи в судовому засіданні"28" січня 2025 р. о 11:00.

Від представника Національного наукового центру "Інститут експериментальної і клінічної ветеринарної медицини" 27.01.2025 через систему «Електронний суд» надійшов відзив на позовну заяву (Документ сформований в системі «Електронний суд» 27.01.2025, вх.№ 2278/25), де відповідач позовні вимоги про стягнення 97 816,40 грн визнає в повному обсязі та просить з урахуванням того, що відповідач визнав позов до початку розгляду справи по суті, прийняти рішення про повернення позивачу з державного бюджету 50 відсотків судового збору, сплаченого при поданні позову.

У судовому засіданні 28.01.2025 представник позивача підтримав позовні вимоги.

Відповідач у судове засідання, призначене на 28.01.2025 об 11:00, не з`явився.

Відповідно до ч. 6 ст. 242 Господарського процесуального кодексу України днем вручення судового рішення є: день вручення судового рішення під розписку; день отримання судом повідомлення про доставлення копії судового рішення до електронного кабінету особи; день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про вручення судового рішення; день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про відмову отримати копію судового рішення чи відмітки про відсутність особи за адресою місцезнаходження, місця проживання чи перебування особи, повідомленою цією особою суду; день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про відмову отримати копію судового рішення чи відмітки про відсутність особи за адресою місцезнаходження, місця проживання чи перебування особи, яка зареєстрована у встановленому законом порядку, якщо ця особа не повідомила суду іншої адреси. Якщо судове рішення надіслано до електронного кабінету пізніше 17 години, судове рішення вважається врученим у робочий день, наступний за днем його відправлення, незалежно від надходження до суду повідомлення про його доставлення.

Копія ухвали про відкриття провадження від 02.01.2025 направлялась відповідачу за адресою, зазначеною у позовній заяві, що кореспондується із даними, які містяться в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, та отримана представником відповідача 04.01.2025, що підтверджується рекомендованим повідомленням про вручення поштового відправлення, яке міститься в матеріалах справи.

Отже, суд належним чином виконав вимоги Господарського процесуального кодексу України щодо направлення процесуальних документів учасникам справи та здійснив всі необхідні дії з метою належного їх повідомлення про дату, час та місце проведення судового засідання; відповідач визнається таким, що належним чином повідомлений про розгляд справи (згідно частини 6 статті 242 ГПК України).

Матеріали справи свідчать про те, що судом було створено всім учасникам судового процесу належні умови для доведення останніми своїх правових позицій, надання ними доказів, які, на їх думку, є достатніми для обґрунтування своїх вимог та заперечень та надано достатньо часу для підготовки до судового засідання тощо. Окрім того, судом було вжито всіх заходів, в межах визначених чинним законодавством повноважень, щодо всебічного, повного та об`єктивного дослідження всіх обставин справи.

У судовому засіданні 28.01.2025 судом оголошено вступну та резолютивну частини рішення.

Розглянувши подані документи і матеріали, з`ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується заявлені позовні вимоги, об`єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, господарським судом встановлено таке.

Відповідно до Законів України "Про ринок електричної енергії", "Про ліцензування видів господарської діяльності", "Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання в сферах енергетики та комунальних послуг" Позивач є постачальником електричної енергії споживачам на підставі ліцензії на право провадження господарської діяльності з постачання електричної енергії споживачу, виданої Національною комісією, що здійснює державне регулювання в сферах енергетики та комунальних послуг (надалі - НКРЕКП) згідно з Постановою від 01 вересня 2021 р. № 1448. Основним видом економічної діяльності Позивача є торгівля електроенергією, код КВЕД 35.14.

Як вбачається з матеріалів справи, 21 грудня 2023 року між Товариством з обмеженою відповідальністю ТУТ ЕНЕРГІЯ (Постачальник) та Національним наукового центру "Інститут експериментальної і клінічної ветеринарної медицини" (Споживач) укладено Договір №24/01-05 про постачання електричної енергії споживачу (далі Договір).

Відповідно до п. 2.1. Договору Постачальник продає Споживачу Товар код ДК021:2015:09310000-5 - Електрична енергія для забезпечення потреб електроустановок Споживача, а Споживач оплачує вартість використаної (купованої) електричної енергії та здійснює інші платежі згідно з умовами цього Договору.

Згідно з п. 3.1. датою початку постачання електричної енергії є дата, зазначена в Заяві-приєднання, що є додатком№1 до цього Договору.

Згідно з Заявою-приєднання початок постачання - 1 січня 2024 року.

Згідно з п. 5.1. Договору Споживач розраховується за електричну енергію за цінами, що визначаються відповідно до механізму визначення ціни електричної енергії згідно обраною Споживачем комерційною пропозицією, яка є додатком 2 до Договору.

За приписами п. 5.2 Договору спосіб визначення ціни (тарифу) електричної енергії зазначається в комерційній пропозиції Постачальника. Для одного об`єкта застосовується один спосіб визначення ціни.

Відповідно до п. 5.4. Договору ціна повинна зазначатися в рахунках про оплату електричної енергії, у тому числі у разі її зміни. Ціна за одиницю товару може змінюватися в порядку передбаченому статтею 41 Закону України «Про публічні закупівлі» з урахуванням положень постанови Кабінету Міністрів України від 12.10.2022 №1178 «Про затвердження особливостей здійснення публічних закупівель товарів, робіт і послуг для замовників, передбачених Законом України «Про публічні закупівлі», на період дії правового режиму воєнного стану в Україні та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування» та у порядку, визначеному у п.п.2 п.13.9 Договору.

Пунктом 13.9 Договору визначено, що умови даного Договору можуть бути змінені за взаємною згодою сторін, з обов`язковим складанням письмового документа, підписаного сторонами Договору.

Істотні умови договору про закупівлю не можуть змінюватися після його підписання до виконання зобов`язань сторонами в повному обсязі, крім випадків:

1)зменшення обсягів закупівлі, зокрема з урахуванням фактичного обсягу видатків замовника. Сторони можуть внести зміни до договору у разі зменшення обсягів закупівлі, зокрема з урахуванням фактичного обсягу видатків Споживача, а також у випадку зменшення обсягу споживчої потреби товару. В такому випадку ціна договору зменшується залежно від зміни таких обсягів;

2)погодження зміни ціни за одиницю товару в договорі про закупівлю у разі коливання ціни такого товару на ринку, здійснюється пропорційно коливанню ціни такого товару на ринку (відсоток збільшення ціни за одиницю товару не може перевищувати відсоток коливання (збільшення) ціни такого товару на ринку) за умови документального підтвердження такого коливання та не повинна призвести до збільшення суми, визначеної в договорі про закупівлю на момент його укладення. Постачальник надає Споживачу повідомлення, у якому зазначає про намір змінити умови Договору постачання електричної енергії не пізніше ніж за 20 днів до запланованого набрання чинності змінами.

Зміна ціни за одиницю електричної енергії допускається за умови надання Стороною, що ініціює зміни, документального підтвердження факту коливання ціни електричної енергії на ринку в торговій зоні «ОЕС України». Таким документальним підтвердженням визначаються офіційні дані про середньозважену ціну на ринку «на добу на перед» (далі - РДН (ОЕС)), які склалися у відповідному періоді в торговій зоні «ОЕС України» та оприлюднені на офіційному вебсайті ДП «ОПЕРАТОР РИНКУ» за адресою в мережі Інтернет https://www.oree.com.ua згідно з частиною шостою статті 67 Закону України «Про ринок електричної енергії». У якості документального підтвердження даних, передбачених цим підпунктом. Сторонами визнаються наступні документи:

-завірені належним чином копії (роздруківки з вебсайту) аналітичних матеріалів «Аналіз ринку електричної енергії» за 10 днів/20 днів відповідного місяця/«Акценти РДН та ВДР» («Акценти на РДН та на ВДР») за відповідний місяць/квартал, які на дату укладення цього Договору оприлюднюються відповідно до законодавства ДГІ «ОПЕРАТОР РИНКУ» на сайті https://www.oree.com.ua/index.php/.

У разі необхідності зміна ціни після укладення Договору про закупівлю відбувається в наступному порядку:

-для зміни ціни Сторона, що ініціює зміни, повинна надати іншій Стороні документи/інформацію. визначені у підпункті 2) пункту 13.8 цього Договору, які повинні містити інформацію про середньозважену ціну РДН за декаду, 20 днів або місяць, розрахункового періоду, що передує поточному розрахунковому періоду, та інформацію про середньозважену ціну РДН за декаду, 20 днів поточного місяця, або за весь поточний розрахунковий період. Зміна ціни за Договором здійснюється шляхом укладання Додаткової угоди, в якії зазначається дата зміни ціни, яка відповідає даті зміни ціни згідно документів/інформації. визначеної у підпункті 2) пункту 13.8 цього Договору.

В разі, якщо зміна ціни здійснюється не з 1 числа розрахункового періоду, обсяг споживання за попередньою ціною та обсяг споживання за зміненою ціною визначається пропорційно, згідно фактичних даних електроспоживання за кожен період застосування відповідної ціни.

За умови надання документального підтвердження коливання ціни Товару на ринку ціна за одиницю Товару (Продукції) буде змінена пропорційна коливанню ціни такого товару на ринку (відсоток збільшення ціни за одиницю товару не може перевищувати відсоток коливання (збільшення) ціни такого товару на ринку). Споживач залишає за собою право відмовити у підвищенні ціни на електричну енергію у разі не обгрунтованого та безпідставного його ініціювання з боку Постачальника;

В п. 5.5. Договору погоджено, що розрахунковим періодом є місяць.

Згідно з п. 5.7. оплата вартості фактично спожитої електричної енергії здійснюється Споживачем до 20 числа місяця наступного за розрахунковим.

Постачальником в строк, що не перевищує 3 календарних дні з моменту отримання даних про фактичне споживання Споживачем електричної енергії за період, надається Акт приймання - передачі та рахунок за відповідний період. Оплата електричної енергії за цим Договором здійснюється Споживачем за фактично спожиту електричну енергію на підставі Акту приймання-передачі електричної енергії та рахунку наданого Постачальника за відповідний період в термін, що не перевищує 10 календарних днів шляхом після оплати.

Для отримання даних про фактичне споживання Споживачем електричної енергії Споживач станом на 10 та 20 числа поточного розрахункового періоду надає Постачальнику данні про фактичне споживання електричної енергії станом на вказану дату, згідно показань розрахункових лічильників. За повний розрахунковий період Постачальник отримує данні про фактичні спожиту електричну енергію Споживачем від відповідного оператора системи розподілу.

Порядок звіряння розрахунків за поставлену електричну енергію здійснюється за розрахунковий період - календарний місяць. Фактичні обсяги споживання електричної енергії за відповідний календарний місяць визначаються на підставі даних, отриманих Постачальником по точках обліку Споживача від оператора системи розподілу.

Згідно з п 13.1. Договору, Договір діє до 31 грудня 2024 року, а в частині виконання зобов`язань до повного їх виконання.

Відповідно до Комерційної пропозиції, що є Додатком №1 до Договору, ціна за одиницю електроенергії складає 6.30 грн. за 1 кВт*год. Розрахунковим періодом є календарний місяць. Оплата вартості електричної енергії здійснюється Споживачем у безготівковому вигляді, шляхом перерахування коштів на рахунок Постачальника, зазначений у Договорі. Споживач щомісячно до 20-го числа (включно) письмово (або на електронну пошту Постачальника) подає Постачальнику відомості про обсяги очікуваного споживання електричної енергії в наступному розрахунковому місяці (замовлений обсяг електричної енергії). Розмір очікуваного споживання повинен бути максимально наближеним до фактичних обсягів споживання. У разі неподання такої заявки, розмір очікуваного споживання встановлюється на рівні фактичних обсягів споживання електричної енергії у минулому розрахунковому періоді. Рахунок за спожиту електричну енергію надається Постачальником Споживачу протягом двох робочих днів, після отримання від відповідного оператора системи розподілу даних щодо обсягу спожитої електричної енергії Споживачем в один із таких способів: у центрі обслуговування Споживачів Постачальника; через особистий кабінет на сайті Постачальника; електронною поштою; факсимільним зв`язком за телефоном; поштовим зв`язком. Строк оплати рахунку - Розрахунки Споживача за цим Договором здійснюються за умови наявності бюджетного призначення (бюджетних асигнувань) на 2024 рік у термін до 10 календарних днів. Договір набирає чинності з 01.01.2024 і діє до 31.12.2024.

Згідно з п. 1.2. Додаткової угоди №12 від 19.11.2024 року Постачальник зобов`язується здійснювати постачання електричної енергії з 01 січня 2024 року по 25 листопада 2024 року (включно).

Відповідно до п. 3 Додаткової угоди №14 від 16 грудня 2024 року до Договору Сторони домовились, що весь обсяг електричної енергії, поставлений Постачальником та фактично спожитий Споживачем з 01 січня 2024 року по 25 листопада 2024 року (включно) є поставленим Постачальником та фактично спожитим Споживачем за договором про постачання електричної енергії №24/01-05 від 21 грудня 2023 року, підтверджується виключно обсягами фактичного споживання електричної енергії отриманих Постачальником по точкам обліку Споживача від Оператора системи розподілу і складає 18660кВт*год.

Позивач вказує, що ним було належним чином виконані зобов`язання за Договором та було поставлено електричну енергію Позивачу в порядку та на умовах цього Договору, на підтвердження чого надає Фактичні (звітні) обсяги купівлі електричної енергії Постачальником ТОВ «ТУТ ЕНЕРГІЯ», у тому числі з розбивкою по площадках вимірювання групи "а" та групи "б", та фактичний (звітний) корисний відпуск електричної енергії по кожному споживачу, у тому числі з розбивкою окремо по площадках вимірювання групи "а" та групи "б" оператора системи розподілу АТ "ХАРКІВОБЛЕНЕРГО". В свою чергу, відповідач не виконав належним чином свої зобов`язання за Договором, у зв`язку з чим у нього утворилась заборгованість за фактично спожиту електричну енергію в розмірі 97 816,40 грн.

Вказані обставини стали підставою звернення позивача до суду з цим позовом.

Надаючи правову кваліфікацію відносинам, що стали предметом спору, суд виходить з наступного.

Згідно з ч. 1 ст. 509 Цивільного кодексу України зобов`язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов`язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обув`язку.

Частина 2 цієї статті передбачає, що зобов`язання виникають з підстав, встановлених статтею 11 цього Кодексу

Відповідно п. 1 ч. 2 ст. 11 Цивільного кодексу України підставами виникнення цивільних прав та обов`язків, зокрема, є договори та інші правочини.

Відповідно до частин 1 та 2 ст. 173 Господарського кодексу України, господарським визнається зобов`язання, що виникає між суб`єктом господарювання та іншим учасником (учасниками) відносин у сфері господарювання з підстав, передбачених цим Кодексом, в силу якого один суб`єкт (зобов`язана сторона, у тому числі боржник) зобов`язаний вчинити певну дію господарського чи управлінсько-господарського характеру на користь іншого суб`єкта (виконати роботу, передати майно, сплатити гроші, надати інформацію тощо), або утриматися від певних дій, а інший суб`єкт (управлена сторона, у тому числі кредитор) має право вимагати від зобов`язаної сторони виконання її обов`язку. Основними видами господарських зобов`язань є майново-господарські зобов`язання та організаційно-господарські зобов`язання.

Господарські зобов`язання можуть виникати, зокрема, з господарського договору та інших угод, передбачених законом, а також з угод, не передбачених законом, але таких, які йому не суперечать (ст. 174 Господарського кодексу України).

Відповідно до ст. 275 Господарського кодексу України визначено, що за договором енергопостачання енергопостачальне підприємство (енергопостачальник) відпускає електричну енергію, пару, гарячу і перегріту воду (надалі - енергію) споживачеві (абоненту), який зобов`язаний оплатити прийняту енергію та дотримуватися передбаченого договором режиму її використання, а також забезпечити безпечну експлуатацію енергетичного обладнання, що ним використовується.

Особливості постачання електричної енергії споживачам та вимоги до договору постачання електричної енергії споживачу встановлюються Законом України "Про ринок електричної енергії".

Учасники ринку електричної енергії за статтею 4 Закону України "Про ринок електричної енергії" провадять свою діяльність на ринку електричної енергії на договірних засадах. Для забезпечення функціонування ринку електричної енергії укладається, зокрема, договір про постачання електричної енергії споживачу.

За приписами частин 1-4 статті 276 ГК України загальна кількість енергії, що відпускається, визначається за погодженням сторін. У разі якщо енергія виділяється в рахунок замовлення на пріоритетні державні потреби (ліміту), енергопостачальник не має права зменшувати абоненту цей ліміт без його згоди. Пропозиції абонента щодо кількості та видів енергії, строків її відпуску є пріоритетними за наявності виробничих можливостей в енергопостачальника. Показники якості енергії узгоджуються сторонами шляхом погодження переліку (величини) показників, підтримання яких є обов`язком для сторін договору. Строки постачання енергії встановлюються сторонами в договорі виходячи, як правило, з необхідності забезпечення її ритмічного та безперебійного надходження абоненту.

Відповідно до частин 1 та 2 статті 56 Закону України "Про ринок електричної енергії" постачання електричної енергії споживачам здійснюється електропостачальниками, які отримали відповідну ліцензію, за договором постачання електричної енергії споживачу. Договір постачання електричної енергії споживачу укладається між електропостачальником та споживачем та передбачає постачання всього обсягу фактичного споживання електричної енергії споживачем у певний період часу одним електропостачальником. Постачання електричної енергії споживачам здійснюється за вільними цінами. Постачання електричної енергії електропостачальниками здійснюється з дотриманням правил роздрібного ринку.

Постановою НКРЕКП від 14.03.2018 №312 затверджені Правила роздрібного ринку електричної енергії (далі Правила). У п.2 вказаної постанови зазначено, що укладання договорів між споживачами та іншими учасниками роздрібного ринку електричної енергії відповідно до вимог Правил здійснюється шляхом приєднання споживачів до публічних договорів приєднання (договору споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії, відповідних договорів про постачання електричної енергії) на умовах чинних договорів про постачання електричної енергії та про користування електричною енергією, укладених з відповідними постачальниками електричної енергії за регульованим тарифом, шляхом подання заяви-приєднання за формою, наведеною в додатку до цієї постанови.

Відповідно до п.1.2.15. Правил укладення, внесення змін, продовження строку дії чи розірвання будь-якого із договорів, передбаченого цими Правилами, здійснюється відповідно до вимог законодавства та цих Правил. Договори, передбачені цими Правилами, укладаються у письмовій формі в паперовому або в електронному вигляді. Для укладення договору шляхом приєднання до умов договору, друга сторона підписує заяву-приєднання. Договір може бути укладений, змінений та розірваний за допомогою інформаційно-комунікаційних систем та/або засобів електронної комунікації, зокрема через особистий кабінет у вигляді електронного документа.

Статтею 633 ЦК України передбачено, що публічним є договір, в якому одна сторона - підприємець, взяла на себе обов`язок здійснювати продаж товарів, виконання робіт або надання послуг кожному, хто до неї звернеться (роздрібна торгівля, перевезення транспортом загального користування, послуги зв`язку, медичне, готельне, банківське обслуговування тощо). Умови публічного договору встановлюються однаковими для всіх споживачів, крім тих, кому за законом надані відповідні пільги. Підприємець не має права надавати переваги одному споживачеві перед іншим щодо укладення публічного договору, якщо інше не встановлено законом. Актами цивільного законодавства можуть бути встановлені правила, обов`язкові для сторін при укладенні і виконанні публічного договору.

Положення частини 1 статті 634 ЦК України передбачають, що договором приєднання є договір, умови якого встановлені однією із сторін у формулярах або інших стандартних формах, який може бути укладений лише шляхом приєднання другої сторони до запропонованого договору в цілому. Друга сторона не може запропонувати свої умови договору.

Відповідно до частини 1 статті 714 ЦК України за договором постачання енергетичними та іншими ресурсами через приєднану мережу одна сторона (постачальник) зобов`язується надавати другій стороні (споживачеві, абонентові) енергетичні та інші ресурси, передбачені договором, а споживач (абонент) зобов`язується оплачувати вартість прийнятих ресурсів та дотримуватись передбаченого договором режиму її використання, а також забезпечити безпечну експлуатацію енергетичного та іншого обладнання.

За п.2.3.11. Правил роздрібного ринку електричної енергії, затверджених Постановою НКРЕКП від 14.03.2018 №312 (далі - Правила) комерційний облік на роздрібному ринку електричної енергії організовується адміністратором комерційного обліку та здійснюється постачальниками послуг комерційного обліку відповідно до вимог Закону України "Про ринок електричної енергії", Кодексу комерційного обліку та цих Правил.

Постачальник послуг комерційного обліку забезпечує зняття показів засобів вимірювальної техніки відповідно до Кодексу комерційного обліку (п.2.3.14. Правил).

За умовами п.2.3.1. та п.2.3.2. Правил на роздрібному ринку виробництво, передача, розподіл, постачання та споживання електричної енергії без розрахункових засобів комерційного обліку не допускається, крім випадків, передбачених цими Правилами та Кодексом комерційного обліку. Для вимірювання з метою комерційних розрахунків за електричну енергію мають використовуватися розрахункові засоби вимірювальної техніки, які відповідають вимогам Кодексу комерційного обліку, Закону України «Про метрологію та метрологічну діяльність» та іншим нормативно-правовим актам, що містять вимоги до таких засобів вимірювальної техніки. Споживання електричної енергії за відповідним тарифом (ціною) відповідно до комерційної пропозиції має бути забезпечене окремим комерційним обліком. Окремі площадки вимірювання мають бути забезпечені засобами вимірювальної техніки, які дають можливість організувати комерційний облік за відповідним тарифом (ціною) на всій площадці вимірювання (п.2.3.12. Правил).

За п.2.3.5. Правил у разі виникнення в споживача сумніву в правильності показів розрахункових засобів вимірювальної техніки або визначення суми в пред`явленому до оплати документі щодо оплати за постачання або розподіл (передачу) електричної енергії споживач подає про це заяву учаснику роздрібного ринку, який надав розрахунковий документ. Учасник ринку протягом 5 робочих днів від дня одержання заяви перевіряє документ (рахунок) щодо оплати електричної енергії, послуг з розподілу (передачі), комерційного обліку електричної енергії, компенсації перетікань реактивної електричної енергії тощо, в разі необхідності звертається в установленому Кодексом комерційного обліку порядку щодо перевірки даних комерційного обліку. На підставі отриманих за результатами перевірки даних комерційного обліку електропостачальник, оператор системи та постачальник послуг комерційного обліку за необхідності проводять відповідні коригування. За результатами перевірки учасник роздрібного ринку повідомляє споживача.

Як встановлено судом, 21.12.2023 позивачем та відповідачем укладено Договір №24/01-05 про постачання електричної енергії споживачу, на підставі якого позивач поставляв відповідачу електричну енергію, а відповідач мав сплатити її вартість.

Відповідно до статті 193 ГК України та статей 525, 526 ЦК України зобов`язання повинні виконуватись належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов`язання - відповідно до вимог, що в певних умовах звичайно ставляться. Одностороння відмова від виконання зобов`язання не допускається.

Частинами 6, 7 статті 276 ГК України визначено, що розрахунки за договорами енергопостачання здійснюються на підставі цін (тарифів), установлених/визначених відповідно до вимог закону. Оплата енергії, що відпускається, здійснюється відповідно до умов договору.

Стаття 526 ЦК України передбачає, що зобов`язання має виконуватись належним чином відповідно до умов договору та вимог ЦК України, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.

Згідно з вимогами ст. 629 ЦК України договір є обов`язковим для виконання сторонами.

Відповідно до ст.525 ЦК України одностороння відмова від зобов`язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.

Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку, що заборгованість за використану електричну енергію за Договором №24/01-05 від 21.12.2023 у розмірі у сумі 97 816,40 грн підтверджена матеріалами справи, визнана відповіачем та підлягає стягненню.

Згідно статті 73 Господарського процесуального кодексу України: доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.

Відповідно до статті 74 Господарського процесуального кодексу України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.

Згідно з частиною 1 статті 86 Господарського процесуального кодексу України суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів.

Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також вірогідність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності.

Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), який міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).

Відповідно до частини 4 статті 191 Господарського процесуального кодексу України у разі визнання відповідачем позову суд за наявності для того законних підстав ухвалює рішення про задоволення позову.

З огляду на викладене, суд вважає, що позовні вимоги позивача є обґрунтованими, законними, підтвердженими матеріалами справи і такими, що підлягають задоволенню.

Вирішуючи питання розподілу судових витрат, які складаються із судового збору у сумі 3028,00 грн, суд виходить з положень ст. 129,130 ГПК України. Так, відповідно до ст. 129 ГПК України витрати по сплаті судового збору у разі задоволення позову покладаються на відповідача.

Згідно з ч. 1 ст. 130 ГПК України у разі визнання позову відповідачем до початку розгляду справи по суті суд у відповідній ухвалі чи рішенні у порядку, встановленому законом, вирішує питання про повернення позивачу з державного бюджету 50 відсотків судового збору, сплаченого при поданні позову.

Враховуючи визнання відповідачем позовних вимог, суд вважає за необхідне повернути позивачу половину суми сплаченого судового збору із Державного бюджету, що становить 1514,00 грн, а другу половину (1514,00 грн) - стягнути з відповідача на користь позивача.

На підставі викладеного, керуючись ст. 73-79, 129, 130, 191, 236-242, 252 Господарського процесуального кодексу України, суд

ВИРІШИВ:

Позовні вимоги задовольнити повністю.

Стягнути з Національного наукового центру Інститут експериментальної і клінічної ветеринарної медицини (61023, м. Харків, вул. Григорія Сковороди, 83; код ЄДРПОУ 00497087) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю ТУТ ЕНЕРГІЯ (01033, м. Київ, вул. Євгена Коновальця, будинок 29; код ЄДРПОУ 44250850) заборгованість за договором №24/01-05 про постачання електричної енергії споживачу від 21 грудня 2023 року в розмірі 97 816,40 грн та судовий збір в розмірі 1514,00 грн.

Наказ видати після набрання рішенням законної сили.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду. Апеляційна скарга на рішення суду подається до апеляційного господарського суду протягом двадцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Позивач: Товариство з обмеженою відповідальністю ТУТ ЕНЕРГІЯ (01033, м. Київ, вул. Євгена Коновальця, будинок 29; код ЄДРПОУ 44250850).

Відповідач: Національний науковий центр Інститут експериментальної і клінічної ветеринарної медицини (61023, м. Харків, вул. Григорія Сковороди, 83; код ЄДРПОУ 00497087).

Повне рішення складено "28" січня 2025 р.

СуддяО.О. Присяжнюк

СудГосподарський суд Харківської області
Дата ухвалення рішення28.01.2025
Оприлюднено30.01.2025
Номер документу124754286
СудочинствоГосподарське
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають з правочинів щодо акцій, часток, паїв, інших корпоративних прав в юридичній особі купівлі-продажу, з них поставки товарів, робіт, послуг, з них енергоносіїв

Судовий реєстр по справі —922/4816/24

Ухвала від 28.01.2025

Господарське

Господарський суд Харківської області

Присяжнюк О.О.

Рішення від 28.01.2025

Господарське

Господарський суд Харківської області

Присяжнюк О.О.

Ухвала від 02.01.2025

Господарське

Господарський суд Харківської області

Присяжнюк О.О.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні