Рішення
від 29.01.2025 по справі 159/8084/24
КОВЕЛЬСЬКИЙ МІСЬКРАЙОННИЙ СУД ВОЛИНСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 159/8084/24

Провадження № 2/159/326/25

КОВЕЛЬСЬКИЙ МІСЬКРАЙОННИЙ СУД ВОЛИНСЬКОЇ ОБЛАСТІ

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

29 січня 2025 року м. Ковель

Ковельський міськрайонний суд Волинської області під головуванням

судді Лесика В.О.,

за участі секретаря судового засідання Посполітак Г.О.,

розглянувши увідкритому підготовчому судовомузасіданні цивільнусправу запозовом ОСОБА_1 до Велицької сільської ради про визнання права власності на нерухоме майно в порядку спадкування,

в с т а н о в и в :

Стислий викладпозиції позивача

Позивач звернулася в суд з вказаним позовом, в якому просить визнати за нею право власності на житловий будинок з господарськими будівлями і спорудами, розташований по АДРЕСА_1 , в порядку спадкування за заповітом після смерті бабусі ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Обґрунтовуючи позовні вимоги позивач зазначає, що після смерті бабусі відкрилась спадщина за заповітом. Вона є спадкоємцем за заповітом, прийняла спадщину шляхом звернення до нотаріуса з відповідною заявою про прийняття спадщини за заповітом. Позивачу відмовили у видачі свідоцтва про право на спадщину на житловий будинок з підстав відсутності у спадкодавця необхідних правовстановлюючих документів. Враховуючи викладене позивач просить в судовому порядку визнати її право власності на спадкове майно.

Стислий виклад заперечень відповідача.

Представником виконавчого комітету Велицької сільської ради Ковельського району подано клопотання про розгляд справи у його відсутності, проти задоволення позову не заперечує.

Рух справи в суді.

Позовна заява надійшла до суду 03.12.2024 року.

05.12.2024 року ухвалою судді відкрито провадження у справі, визначено розглядати справу за правилами загального позовного провадження та призначено підготовче засідання.

В підготовче судове засідання сторони та їх представники не з`явились, подали клопотання про розгляд справи у їх відсутності.

Враховуючи визнання відповідачем позову, суд відповідно до положень ч. 3 ст. 200 ЦПК України ухвалює рішення у підготовчому судовому засіданні.

Відповідно до ч. 2 ст. 247 ЦПК України фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального засобу не здійснювалось.

Фактичні обставини справи, встановлені судом.

Згідно свідоцтвапро смерть серії НОМЕР_1 від 20.01.2012року, виданим виконавчим комітетом Мельницької сільської ради Ковельського району Волинської області, ОСОБА_2 померла ІНФОРМАЦІЯ_2 .

Згідно матеріалів спадкової справи №394-2012 після смерті ОСОБА_2 відкрилась спадщина за заповітом.

З копії заповіту, посвідченого 05.01.2012 року Мельницькою сільською ради Ковельського району Волинської області, зареєстрованого в реєстрі за №1, вбачається, що ОСОБА_2 на випадок своєї смерті заповіла все своє майно, де б воно не знаходилось та з чого б воно не складалось в користь ОСОБА_1 .

На день смерті спадкодавця заповіт не змінено та не скасовано.

Позивач, як спадкоємець за заповітом, після смерті ОСОБА_2 , не може оформити спадкових прав через відсутність правовстановлюючих документів на спадкове нерухоме майно.

Судом встановлено, що позивач спадщину після смерті ОСОБА_2 прийняла в порядку ч.1 ст. 1269 ЦК України, оскільки протягом строку, встановленого статтею 1270 ЦК України, подала нотаріусу за місцем відкриття спадщини заяву про прийняття спадщини.

З дослідженої судом копії спадкової справи № 394-2012, заведеної Ковельською державною нотаріальною конторою щодо майна померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 слідує, що з заявою про прийняття спадщини звернулася позивач ОСОБА_1 . Інший спадкоємець ОСОБА_3 відмовилась від прийняття спадщини.

18 червня 2015 року державним нотаріусом Ковельської державної нотаріальної контори Волинської області на ім`я позивача були видані свідоцтва про право на спадщину за заповітом на земельні ділянки, які розташовані на території Колодяжненської сільської ради.

Згідно з витягу з погосподарської книги №4 за 2012 рік Велицької сільської ради Ковельського району Волинської області житловий будинок АДРЕСА_1 з надвірними спорудами (рік побудови 1967) належав ОСОБА_2 .

Технічний паспорт на нерухоме спадкове майно, а саме: житловий будинок садибного типу з господарськими будівлями та спорудами позивачем ОСОБА_1 виготовлений.

08.11.2024 державним нотаріусом Ковельської державної нотаріальної контори Волинської області Луцик Н.А. відмовлено позивачу у видачі свідоцтва про право на спадщину на вказане нерухоме майно з підстав відсутності правовстановлюючих документів щодо належності цього майна спадкодавцю.

Висновки суду та мотиви прийнятого рішення.

Позов підлягає задоволенню повністю.

Відповідно до статті 1216 ЦК України спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців).

В силу ст. 1223 ЦК України право на спадкування мають особи, визначені у заповіті. У разі відсутності заповіту право на спадкування за законом одержують особи, визначені у статтях 1261-1265 цього Кодексу.

Нотаріусом Ковельської державної нотаріальної контори встановлено, що має місце спадкування за заповітом.

Позивач прийняла спадщину в порядку визначеному ст.1269 ЦК України.

Відповідно до ст.1218 ЦК України до складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.

Суд переконався, що спадкодавець правомірно набула право власності на спірний житловий будинок, тому це майно входить до складу спадкової маси.

Відсутність державної реєстрації права власності на спірне майно не позбавляє позивача, як спадкоємця права на це спадкове майно.

В силу ч.5 ст.1268 ЦК спадщина належить спадкоємцям з часу відкриття спадщини незалежно від часу її прийняття.

Відповідно до вимог ст.68 Закону України «Про нотаріат» та п.4.15 Порядку вчинення нотаріальних дій нотаріусами України, затвердженого наказом Міністерства юстиції України від 22 лютого 2012 року №296/5, свідоцтво про право на спадщину не може бути видано у разі відсутності у спадкодавця правовстановлюючих документів на нерухоме майно.

За таких обставин спадкове право позивача може бути реалізовано лише в судовому порядку.

Враховуючи час побудови нерухомого майна, яке спадкується, відсутність ознак самовільного будівництва, суд вважає необхідним вжити заходи для захисту прав позивача в спосіб, передбачений ст.16 ЦК України шляхом визнання права власності на спірне нерухоме майно в порядку спадкування.

Керуючись ст. ст. 141, 247, 258, 259, 263-265, 273, 279 ЦПК України, ст.1216-1222, 1258, 1268 ЦК України, суд,

У Х В А Л И В :

Позов задовольнити повністю.

Визнати за позивачем ОСОБА_1 право власності на житловий будинок з господарськими будівлями і спорудами, розташований по АДРЕСА_1 в порядку спадкування за заповітом після смерті бабусі ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Судові витрати залишити за позивачем.

Апеляційна скарга на рішення суду подається безпосередньо до Волинського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його складення. Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження на рішення суду якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного тексту рішення суду.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо таку скаргу не було подано.

Повний текст рішення складено 29.01.2025.

Головуючий: В.О.Лесик

СудКовельський міськрайонний суд Волинської області
Дата ухвалення рішення29.01.2025
Оприлюднено30.01.2025
Номер документу124754569
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них за заповітом

Судовий реєстр по справі —159/8084/24

Рішення від 29.01.2025

Цивільне

Ковельський міськрайонний суд Волинської області

Лесик В. О.

Ухвала від 05.12.2024

Цивільне

Ковельський міськрайонний суд Волинської області

Лесик В. О.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні