Справа № 573/2503/24
Номер провадження 2-о/573/12/25
Р І Ш Е Н Н Я
і м е н е м У к р а ї н и
29 січня 2025 року м. Білопілля
Білопільський районний суд Сумської області в складі:
головуючого судді Замченко А.О.,
з участю секретаря Півньової О.М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Білопілля в порядку окремого провадження цивільну справу за заявою ОСОБА_1 , заінтересована особа: Білопільська міська рада Сумської області, про встановлення фактів, що мають юридичне значення,
в с т а н о в и в :
25.12.2024 ОСОБА_1 звернувся до суду із заявою, в якій вказує, що ІНФОРМАЦІЯ_1 помер його батько ОСОБА_2 , після смерті якого він прийняв спадщину. ІНФОРМАЦІЯ_2 помер його дід по лінії батька ОСОБА_3 , у зв`язку з чим відкрилася спадщина на належні йому житловий будинок і земельні ділянки. Але через відсутність документів, які підтверджують родинні зв`язки ОСОБА_2 з ОСОБА_3 він не може оформити свої спадкові права на вказане майно. Його дід ОСОБА_3 та баба ОСОБА_4 почали проживати разом однією сім`єю без реєстрації шлюбу з 1955 року за адресою: АДРЕСА_1 . Шлюб вони не реєстрували, оскільки його дід на той час перебував у зареєстрованому шлюбі з іншою жінкою, але фактично припинив шлюбні відносини. 18.09.1959 та 24.03.1967 у ОСОБА_3 та ОСОБА_4 відповідно народилися сини: ОСОБА_5 , його рідний дядько, і ОСОБА_2 , його батько, у свідоцтвах про народження яких у графі батько було зазначено лише « ОСОБА_6 ». У 1989 році ОСОБА_3 та ОСОБА_4 зареєстрували шлюб. Протягом всього життя ОСОБА_3 визнавав ОСОБА_2 своїм сином і ніколи не ставив під сумнів свого батьківства. Коли ОСОБА_2 був дитиною, ОСОБА_3 займався його вихованням, утримував, піклувався про нього, проявляв батьківську турботу. За життя 02.07.1988 і 22.12.2010 ОСОБА_3 склав два заповіти, якими все своє майно заповів ОСОБА_2 , вказавши в них останнього своїм сином.
Посилаючись на викладені обставини, ОСОБА_1 просить встановити факт визнання ОСОБА_3 батьківства відносно ОСОБА_2 , а також факт того, що ОСОБА_3 є його рідним дідом по лінії батька ОСОБА_2 .
У судове засідання ОСОБА_1 не з`явився, його представник адвокат Просвіркіна-Максимів М.С. заяву підтримала, просила її задовольнити.
Представник Білопільської міської ради у судове засідання не з`явився, надав суду заяву про розгляд справи без участі представника ради, проти задоволення заяви ОСОБА_1 не заперечує (а. с. 40).
Заслухавши представника заявника, свідків, дослідивши матеріали справи, суд дійшов наступного висновку.
Судом встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_3 народився ОСОБА_5 , а ІНФОРМАЦІЯ_4 ОСОБА_2 , матір`ю яких у свідоцтвах про народження записана ОСОБА_4 , а в графі батько зазначено « ОСОБА_6 » (а. с. 13, 27 зв.).
Як вбачається з копії погосподарської книги ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , ОСОБА_2 проживали разом, перші двоє вказані як чоловік та дружина, а двоє останніх синами (а. с. 10 зв., 23 - 25).
07.01.1989 ОСОБА_3 та ОСОБА_4 зареєстрували шлюб, у зв`язку з чим останній було присвоєно прізвище ОСОБА_7 (а. с. 14).
ІНФОРМАЦІЯ_5 народився ОСОБА_1 , батьками якого в свідоцтві про народження записані ОСОБА_2 і ОСОБА_8 (а. с. 10).
02.07.1998 ОСОБА_3 склав заповіт, посвідчений секретарем Виконавчого комітету Ганнівсько-Вирівської сільської ради Білопільського району, яким усе своє майно заповів ОСОБА_2 , вказавши його в заповіті своїм сином (а. с. 22 зв.).
Також, 22.12.2010 ОСОБА_3 склав новий заповіт, посвідчений державним нотаріусом Улянівської державної нотаріальної контори Білопільського району, яким знову все своє майно заповів ОСОБА_2 , вказавши його в заповіті своїм сином (а. с. 7 зв. - 8).
ІНФОРМАЦІЯ_1 помер ОСОБА_2 (а. с. 11 зв.).
Згідно з довідкою Виконавчого комітету Білопільської міської ради Сумської області від 02.08.2023 №84 ОСОБА_1 був зареєстрований та проживав разом з батьком ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , за адресою: АДРЕСА_1 , і мав наступний склад сім`ї: ОСОБА_9 бабуся, ОСОБА_3 дідусь, ОСОБА_8 мати (а. с. 16 зв.).
ІНФОРМАЦІЯ_2 помер ОСОБА_3 , у зв`язку з чим відкрилася спадщина на належні йому житловий будинок та земельні ділянки, призначені для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель та споруд, для ведення особистого селянського господарства, розташовані за адресою: АДРЕСА_1 (а. с. 17 зв, 18 зв. - 20).
Відповідно до довідки Виконавчого комітету Білопільської міської ради Сумської області від 25.08.2022 №188 ОСОБА_3 постійно до дня смерті ІНФОРМАЦІЯ_2 був зареєстрований та проживав за адресою: АДРЕСА_1 , разом з дружиною ОСОБА_9 і онуком ОСОБА_1 .
Як вбачається з копії спадкової справи №34/2022 26.08.2022 дружина ОСОБА_3 - ОСОБА_9 і його син ОСОБА_5 звернулися до нотаріуса із заявою про відмову від прийняття спадщини за законом на користь ОСОБА_1 , а останній подав заяву про прийняття спадщини за законом, у зв`язку з чим було заведено спадкову справу.
Звертаючись із заявою до суду, ОСОБА_1 посилався на те, що відсутність документів про батьківство діда ОСОБА_3 відносно батька ОСОБА_1 позбавляє його можливості оформити спадщину, яка відкрилася після смерті діда, на підтвердження чого надав письмове роз`яснення нотаріуса (а. с. 18).
Свідки ОСОБА_10 , ОСОБА_11 , ОСОБА_12 , ОСОБА_8 суду показали, що ОСОБА_3 є батьком ОСОБА_2 та дідом ОСОБА_1 .
Згідно з п. 5 ч. 2 ст. 293 ЦПК України суд розглядає в порядку окремого провадження цивільні справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення.
Відповідно до п. 1 постанови Пленуму Верховного Суду України «Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення» від 31.03.1995 №5 суди розглядають справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення, якщо згідно із законом такі факти породжують юридичні наслідки, тобто від них залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав громадян; чинним законодавством не передбачено іншого порядку їх встановлення; заявник не має іншої можливості одержати або відновити загублений або знищений документ, який посвідчує факт, що має юридичне значення; встановлення факту не пов`язується з наступним вирішенням спору про право.
Заяви про встановлення факту визнання батьківства щодо дитини, народженої до 01.10.1968, розглядаються судом у випадках, коли померла особа визнавала себе батьком дитини до цієї дати.
Заяви про встановлення фактів батьківства чи визнання батьківства розглядаються судом, якщо в свідоцтві про народження певна особа не вказана батьком дитини (наприклад, відповідно до частини другої статті 55 Кодексу про шлюб та сім`ю запис про батька дитини проведено за вказівкою матері, яка не перебувала в шлюбі, або ж такий запис зовсім відсутній) і можуть бути подані матір`ю, опікуном чи піклувальником дитини чи самою дитиною після досягнення повноліття.
Оскільки підстави для визнання батьківства за рішенням суду, зазначені в ст. 128 СК України, істотно відрізняються від підстав його встановлення, передбачених у ст. 53 КпШС, суди, вирішуючи питання про те, якою нормою слід керуватися при розгляді справ цієї категорії, повинні виходити з дати народження дитини (роз`яснення п. 3 постанови Пленуму Верховного Суду України від 15.05.2006 №3 «Про застосування судами окремих норм Сімейного кодексу України при розгляді справ щодо батьківства, материнства та стягнення аліментів»).
Указ Президії Верховної ради СРСР від 08.07.1944 скасував можливість судового встановлення батьківства, який існував згідно з Кодексом законів про сім`ю, опіку, шлюб і актів цивільного стану УРСР 1926 року. В умовах воєнної диспропорції жіночого і чоловічого населення прийняте рішення про юридичне визнання лише шлюбу, зареєстрованого в компетентних органах.
На підставі Указу Президії Верховної ради СРСР від 15.09.1945 внесено зміни до статті 2 зазначеного вище Кодексу, а саме: при реєстрації в органах запису актів громадянського стану народження дитини від матері, яка не перебуває в зареєстрованому шлюбі, дитина записується за прізвищем матері з присвоєнням їй по батькові за вказівкою матері. Отже заповнення графи «Батько» в актовому записі про народження дитини не передбачалося.
Такі вимоги діяли до прийняття Основ законодавства СРСР та союзних республік про шлюб та сім`ю 1968 року, зокрема статті 53 КпШС УРСР.
На момент народження ОСОБА_3 діяв Кодекс законів про сім`ю, опіку, шлюб і актів цивільного стану від 31.05.1926 (УССР).
Згідно зі ст. 321 Кодексу законів про сім`ю, опіку, шлюб і актів цивільного стану, дитина, що народилася від особи, з якою мати дитини не перебуває в зареєстрованому шлюбі, не має права звернутися в суд з позовом про встановлення батьківства і про стягнення із зазначеної особи аліментів на утримання дитини.
Відповідно до п. 6, 7 Указу Президії Верховної Ради УРСР від 29.07.1969 «Про порядок введення в дію Кодексу про шлюб та сім`ю УРСР» правила частин другої, третьої статті 53 Кодексу про шлюб та сім`ю УРСР про встановлення в судовому порядку батьківства особи, з якою мати не перебувала у шлюбі, застосовуються у відношенні дітей, що народилися після введення в дію Основ законодавства СРСР і союзних республік про шлюб та сім`ю, тобто після 01.10.1968.
У відношенні дітей, які народилися до 01.10.1968 від осіб, що не перебувають між собою в шлюбі, батьківство може бути встановлено за спільною заявою матері дитини і особи, яка визнає себе батьком дитини. У разі смерті особи, на утриманні якої перебувала дитина і яка визнавала себе батьком дитини, факт визнання нею батьківства може бути встановлений у судовому порядку.
Відповідно до п. 6 ч. 1 ст. 315 ЦПК України суд розглядає справи про встановлення фактів родинних відносин між фізичними особами.
З огляду на викладене, суд вважає за необхідне заяву ОСОБА_1 задовольнити і встановити юридичний факт визнання ОСОБА_3 батьківства відносно ОСОБА_2 , а також факт, що ОСОБА_3 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 , є рідним дідом ОСОБА_1 по лінії батька.
На підставі викладеного, керуючись ст. 259, 265, 215, 315-319 ЦПК України, суд
у х в а л и в :
Заяву ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_1 ), заінтересована особа: Білопільська міська рада Сумської області (41800, Сумська область, Сумський район, м. Білопілля, вул. Старопутивльська, 35, код ЄДРПОУ 04058019), про встановлення фактів, що мають юридичне значення задовольнити.
Встановити юридичний факт визнання ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_7 , батьківства відносно ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_8 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_9 .
Встановити юридичний факт, що ОСОБА_3 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_7 , є рідним дідом ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_10 , по лінії батька ОСОБА_2 .
Рішення може бути оскаржене протягом 30 днів з дня його проголошення шляхом подачі апеляційної скарги безпосередньо до Сумського апеляційного суду.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого ЦПК України, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після ухвалення рішення судом апеляційної інстанції.
Суддя
Суд | Білопільський районний суд Сумської області |
Дата ухвалення рішення | 29.01.2025 |
Оприлюднено | 30.01.2025 |
Номер документу | 124759443 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи окремого провадження Справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення, з них: інших фактів, з них:. |
Цивільне
Білопільський районний суд Сумської області
Замченко А. О.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні