Провадження №1-кп/748/173/25
Єдиний унікальний№ 748/249/25
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
29 січня 2025 рокум. Чернігів
Чернігівський районний суд Чернігівської області в складі:
головуючого судді ОСОБА_1 ,
секретар ОСОБА_2 ,
розглянувши в підготовчому судовому засіданні в залі судових засідань Чернігівського районного суду Чернігівської області клопотання прокурора Чернігівської спеціалізованої прокуратури у сфері оборони Центрального регіону ОСОБА_3 про звільнення ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 ,уродженця с.Орлівка,Новгород-Сіверськогорайону,Чернігівської області,громадянина України,раніше несудимого,зареєстрованого тапроживаючого заадресою: АДРЕСА_1 ,від кримінальноївідповідальності зач.5ст.407КК України,в межахкримінального провадження,внесеного вЄдиний реєстрдосудових розслідуваньза №62024100150000723від 10.06.2024 року,
з участю прокурора ОСОБА_5 ,
підозрюваного ОСОБА_4 ,(в режимі відеоконференції),
захисника адвоката ОСОБА_6 ,
В С Т А Н О В И В :
22 січня 2025 року до Чернігівського районного суду Чернігівської області з Чернігівської спеціалізованої прокуратури у сфері оборони Центрального регіону надійшло клопотання прокурора Чернігівської спеціалізованої прокуратури у сфері оборони Центрального регіону ОСОБА_3 про звільнення ОСОБА_4 від кримінальноївідповідальності зач.5ст.407КК Українина підставіч.5ст.401КК Українив межахкримінального провадження,внесеного вЄдиний реєстрдосудових розслідуваньза №62024100150000723від 10.06.2024 року.
Органом досудового розслідування ОСОБА_4 підозрюється у вчиненні кримінального правопорушення за наступних обставин.
Відповідно до ст. 1 Закону України «Про оборону України» воєнний стан - це особливий правовий режим, що вводиться в Україні або в окремих її місцевостях у разі збройної агресії чи загрози нападу, небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності та передбачає надання , відповідним органам державної влади, військовому командуванню та органам місцевого самоврядування повноважень, необхідних для відвернення загрози та забезпечення національної безпеки, а також тимчасове, зумовлене загрозою, обмеження конституційних прав і свобод людини і громадянина та прав і законних інтересів юридичних осіб із зазначенням строку дії цих обмежень.
24.02.2022 Президентом України видано Указ «Про введення воєнного стану в Україні» № 64/2022, затверджений Законом № 2102-ІХ від 24.02.2022, у зв`язку з чим почав діяти воєнний стан на території України.
Наказом командира військової частини НОМЕР_1 від 14.10.2023 року №71 військовослужбовець військової служби за призовом під час мобілізації рекрут ОСОБА_4 зарахований до списків особового складу військової частини та вважається таким, що прийняв справи та посаду гранатометника 3 мотопіхотного відділення 3 мотопіхотного взводу 3 мотопіхотної роти мотопіхотного батальйону військової частини НОМЕР_1 .
Під час проходження військової служби за призовом під час мобілізації ОСОБА_4 відповідно до положень Військової присяги та вимог ст.ст. 11, 16 Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України, ст. ст. 1, 3, 4 Дисциплінарного статуту Збройних Сил України, повинен свято і непорушно, додержуватися Дисциплінарного статуту Збройних Сил України, Конституції України та законів України, Військової присяги, віддано служити українському народові, сумлінно і чесно виконувати військовий обов`язок, беззастережно виконувати накази командирів, знати та виконувати свої обов`язки та додержуватися вимог статутів Збройних Сил України, виявляти повагу до командирів (начальників) і старших за військовим званням, сприяти їм у підтриманні порядку і дисципліни, виконувати службові обов`язки, що визначають обсяг виконання завдань, доручених йому за посадою.
26.02.2024 року солдат ОСОБА_4 направлений на консультацію до військової частини НОМЕР_2 .
В свою чергу, військовослужбовець військової служби за призовом під час мобілізації солдат ОСОБА_4 грубо порушуючи встановлений у Збройних Силах України порядок проходження військової служби, 26.02.2024 року, в порушення вимог ст.ст. 17, 65 Конституції України, п. п. 1, 2 ст. 1, п. 4 ст. 2 Закону України «Про військовий обов`язок і військову службу», ст. ст. 11, 16, Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України, ст.ст. 1, 3, 4 Дисциплінарного статуту Збройних Сил України, достовірно знаючи, що він є військовослужбовцем і повинен проходити військову службу у військовій частині НОМЕР_1 , діючи з прямим умислом, з особистих мотивів, з метою тимчасового ухилення від військової служби, в умовах воєнного стану, незаконно припинив виконувати свій конституційний обов`язок по захисту Вітчизни, незалежності, територіальної цілісності України та не прибув після медичного огляду до місця служби, визначеного в селищі Гончарівське Чернігівського району Чернігівської області.
09.12.2024 року солдата ОСОБА_4 затримано в порядку ст. 208 КПК України.
Так, військовослужбовець військової служби за призовом під час мобілізації військової частини НОМЕР_1 солдат ОСОБА_4 внаслідок нез`явлення вчасно на службу без поважних причин до місця служби, визначеного в АДРЕСА_2 , обов`язки військової служби у період часу з 26.02.2024 року до 08.12.2024 року не виконував, будь-яких заходів для повернення на службу та продовження несення відповідних обов`язків у зазначений період часу не вживав, а займався особистими справами, не пов`язаними з проходженням військової служби.
Підозрюваний та його захисник підтримали клопотання прокурора. Підозрюваний зазначив, що наслідки такого закриття йому зрозуміли і він просить звільнити його від кримінальної відповідальності за вказане кримінальне правопорушення з цієї підстави.
Прокурор підтримала клопотання та зазначила, що перешкод для звільнення обвинуваченого від кримінальної відповідальності та закриття кримінального провадження не має.
Заслухавши думку учасників судового провадження щодо заявленого клопотання, суд доходить наступного висновку.
Відповідно до ч.1 ст.285 КПК України особа звільняється від кримінальної відповідальності у випадках, передбачених законом України про кримінальну відповідальність.
Як слідує з п.1 ч.2 ст.284 КПК України у разі звільнення особи від кримінальної відповідальності суд закриває кримінальне провадження.
За правилами ч.8 ст. 284 КПК України закриття кримінального провадження на підставі, передбаченій ч.1 та ч.2 цієї статті, не допускається лише у випадку, коли підозрюваний проти цього заперечує. В цьому разі розгляд кримінального провадження продовжується в загальному порядку
За змістом ст. 288 КПК України суд своєю ухвалою закриває кримінальне провадження та звільняє підозрюваного, обвинуваченого від кримінальної відповідальності у випадку встановлення підстав, передбачених законом України про кримінальну відповідальність. У разі закриття судом кримінального провадження та звільнення підозрюваного, обвинуваченого від кримінальної відповідальності у порядку, передбаченому частиною п`ятою статті 401 Кримінального кодексу України, суд своєю ухвалою зобов`язує після набрання такою ухвалою законної сили невідкладно поновити звільнену особу на військовій службі та звільнену особу не пізніше 72 годин зобов`язує прибути до відповідної військової частини або місця служби для продовження проходження військової служби.
24 лютого 2022 року Президентом України було видано Указ №64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні», який було затверджено Законом України 2102-IX від 24.02.2022 «Про затвердження Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні», у відповідності до якого в Україні введено воєнний стан. Також Президентом України було видано Указ № 69/2022 «Про загальну мобілізацію», яким постановлено оголосити та провести загальну мобілізацію. Воєнний стан в Україні неодноразово продовжувався та діє на даний час.
Частиною 5 статті 401 КК України визначено, що особа, яка під час дії воєнного стану вперше вчинила кримінальне правопорушення, передбачене статтями 407, 408 цього Кодексу, може бути звільнена від кримінальної відповідальності в порядку, передбаченому кримінальним процесуальним законодавством України, якщо вона добровільно звернулася із клопотанням до слідчого, прокурора, суду про намір повернутися до цієї або іншої військової частини або до місця служби для продовження проходження військової служби та за наявності письмової згоди командира (начальника) військової частини (установи) на продовження проходження такою особою військової служби.
Як вбачається з матеріалів кримінального провадження, наказом командира військової частини НОМЕР_1 від 14.10.2023 року №71 військовослужбовець військової служби за призовом під час мобілізації рекрут ОСОБА_4 зарахований до списків особового складу військової частини та вважається таким, що прийняв справи та посаду гранатометника 3 мотопіхотного відділення 3 мотопіхотного взводу 3 мотопіхотної роти мотопіхотного батальйону військової частини НОМЕР_1 .
Відповідно до ст. 65 Конституції України Захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, шанування її державних символів є обов`язком громадян України.
Згідно листа тво командира військової частини НОМЕР_3 від 10 січня 2025 року № 819, вбачається, що командир військової частини НОМЕР_3 надав письмову згоду на продовження проходження військової служби у військовій частині НОМЕР_3 військовослужбовцем військової служби за мобілізацією солдатом ОСОБА_4 .
Також судом з`ясовано, що підозрюваний ОСОБА_4 розуміє підстави та наслідки закриття провадження відповідно до ч.5 ст.401 КК України, звільнення його від кримінальної відповідальності з нереабілітуючих підстав, безумовної можливості судового розгляду провадження з його вирішенням по суті.
За таких обставин, клопотання прокурора про звільнення підозрюваного ОСОБА_4 від кримінальної відповідальності підлягає задоволенню.
Згідно з вимогами ч.2 ст.284 КПК України, у зв`язку зі звільненням особи від кримінальної відповідальності, суд постановляє ухвалу про закриття кримінального провадження.
Крім того, за положеннями ч.2 ст. 24 Закону України «Про військовий обов`язок та військову службу» військовослужбовці, стосовно яких судом постановлено ухвалу про закриття кримінального провадження та звільнення від кримінальної відповідальності на підставі, передбаченій частиною 5 статті 401 Кримінального кодексу України, зобов`язані невідкладно, але не пізніше трьох діб після набрання такою ухвалою законної сили, прибути до вказаних в ухвалі військових частин (місць проходження військової служби) для продовження проходження військової служби. З дня прибуття до військових частини (місць проходження військової служби), але не пізніше набрання такою ухвалою законної сили, для таких військовослужбовців військова служба та дія контракту продовжуються, поновлюються виплата грошового і здійснення продовольчого, речового, інших видів забезпечення, пільги та соціальні гарантії, встановлені законодавством України.
Запобіжний захід обвинуваченому, у зв`язку зі звільненням від кримінальної відповідальності, необхідно скасувати.
На підставі вищевикладеного, керуючись ч.5 ст.401 КК України, ст.284, 285, 286, 288, 370, 371, 372 КПК України,
ПОСТАНОВИВ:
Клопотання прокурора Чернігівської спеціалізованої прокуратури у сфері оборони Центрального регіону ОСОБА_3 - задовольнити.
Звільнити ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , від кримінальної відповідальності за фактом вчинення кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 407 КК України, в порядку, передбаченому ч.5 ст. 401 КК України для продовження проходження військової служби.
Кримінальне провадження,внесенедоЄдиного реєструдосудовихрозслідуваньза №62024100150000723від 10.06.2024 року за фактом вчинення ОСОБА_4 кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 407 КК України закрити.
Запобіжний захід у виді тримання під вартою відносно ОСОБА_4 скасувати. Звільнити ОСОБА_4 негайно з-під варти.
Зобов`язати ОСОБА_4 , невідкладно, але не пізніше 72 годин після набрання такою ухвалою законної сили прибути до військової частини НОМЕР_3 Міністерства Оборони України для продовження проходження військової служби.
Зобов`язати командира військової частини НОМЕР_3 після набрання зазначеною ухвалою суду законної сили, забезпечити продовження проходження військової служби солдатом ОСОБА_4 .
Зобов`язати командира військової частини НОМЕР_3 повідомити Чернігівський районний суд Чернігівської області та Чернігівську спеціалізовану прокуратури у сфері оборони Центрального регіону про прийняття ОСОБА_4 для проходження військової служби у військовій частині НОМЕР_3 .
Ухвала може бути оскаржена до Чернігівського апеляційного суду шляхом подання апеляційної скарги через Чернігівський районний суд Чернігівської області протягом семи днів з дня її проголошення.
Ухвала набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги ухвала, якщо її не скасовано, набирає законної сили після ухвалення рішення судом апеляційної інстанції.
Суддя ОСОБА_1
Суд | Чернігівський районний суд Чернігівської області |
Дата ухвалення рішення | 29.01.2025 |
Оприлюднено | 30.01.2025 |
Номер документу | 124759749 |
Судочинство | Кримінальне |
Категорія | Злочини проти встановленого порядку несення військової служби (військові злочини) Самовільне залишення військової частини або місця служби |
Кримінальне
Чернігівський районний суд Чернігівської області
Кухта В. О.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні