Рішення
від 09.01.2025 по справі 723/916/24
СТОРОЖИНЕЦЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ЧЕРНІВЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 723/916/24

Провадження № 2/723/603/25

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

(заочне)

09 січня 2025 року м.Сторожинець

Сторожинецький районний суд

Чернівецької області в складі:

Головуючого судді Яківчика І.В.

при секретарі судових засідань Крупчак М.І.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м.Сторожинець цивільну справу за позовом ОСОБА_1 в особі представника позивача ОСОБА_2 до ОСОБА_3 , третя особа Виконавчий комітет Кам`янської сільської ради про позбавлення батьківських прав та стягнення аліментів, -

В С Т А Н О В И В :

ОСОБА_1 в особі представника позивача ОСОБА_2 звернулася з позовом до ОСОБА_3 , третя особа Виконавчий комітет Кам`янської сільської ради про позбавлення батьківських прав та стягнення аліментів, посилаючись на те, що ОСОБА_1 перебувала у фактичних шлюбних відносинах із ОСОБА_3 .

Від спільного проживання у сторін народилося двоє дітей ОСОБА_4 ІНФОРМАЦІЯ_1 та ОСОБА_5 ІНФОРМАЦІЯ_2 .

Позивач просить позбавити батьківських прав ОСОБА_3 по відношенню до його дітей ОСОБА_4 ІНФОРМАЦІЯ_1 та ОСОБА_5 ІНФОРМАЦІЯ_2 та стягувати на утримання дітей аліменти в розмірі 1/3 частки заробітку (доходу) щомісячно, але не менше 50 % прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку.

В судове засідання позивач ОСОБА_1 та її представник ОСОБА_2 направили письмову заяву про розгляд справи у їх відсутності, позовні вимоги підтримали, просили суд задоволити позовні вимоги, посилаючись на обставнини зазначені в позові.

Відповідач ОСОБА_3 до суду не з`явився, причини неявки суду не повідомив, хоча про день, час та місце розгляду справи був повідомлений судом належним чином. Виходячи з чого суд знаходить можливим розглядати справу у відсутності належно повідомленого відповідача та ухвалює заочне рішення.

Діти відповідача ОСОБА_4 та ОСОБА_5 направили до суду письмові заяви посвідчені законним представником, згідно яких не заперечували проти розгляду справи та позбавлення їх батька ОСОБА_3 батьківських прав відносно них.

Суд, знаходить можливим розглянути справу у відсутності сторін, на підставі наданих документів та ухвалити рішення по справі.

В судовому засіданні дослідженими доказами, а саме свідоцтвами про народження дітей встановлено, що ОСОБА_3 є батьком ОСОБА_5 ІНФОРМАЦІЯ_2 , згідно свідоцтва про народження серії НОМЕР_1 виданого 26 листопада 2009 р. (а.с.8) та батьком ОСОБА_4 ІНФОРМАЦІЯ_1 , згідно свідоцтва про народження серії НОМЕР_2 виданим 19 вересня 2006 р. (а.с.9).

Відповідно до висновку Служби у справах дітей Кам`янської сільської ради №26 від 14.02.2024 року ОСОБА_3 доцільно позбавити батьківських прав щодо дітей ОСОБА_4 ІНФОРМАЦІЯ_1 та ОСОБА_5 ІНФОРМАЦІЯ_2 , оскільки відповідач не цікавиться життям дітей, не піклується про їх психічний та фізичний стан, не бере участі у їх вихованні та утриманні.

Відповідно до ч.1-5 ст.150 Сімейного кодексу України батьки зобов`язані: виховувати дитину в дусі поваги до прав та свобод інших людей, любові до своєї сім`ї та родини, свого народу, своєї Батьківщини; піклуватися про здоров`я дитини, її фізичний, духовний і моральний розвиток; забезпечити здобуття дитиною повної, загальної, середньої освіти, готувати їх до самостійного життя; поважати дитину. Передача дитини на виховання іншим особам не звільняє батьків від обов`язку батьківського піклування щодо неї.

Згідно з ч.І ст.12 Закону України "Про охорону дитинства" батьки або особи, які їх замінюють мають право і зобов`язані виховувати дитину, піклуватися про її здоров`я, фізичний, духовний і моральний розвиток, навчання, створювати належні умови для розвитку її природних здібностей, поважати гідність дитини, готувати її до самостійного життя та праці.

Відповідно до положень Постанови Пленуму Верховного Суду України від 30.03.2007 року №3 "Про практику застосування судами законодавства при розгляді справ про усиновлення і про позбавлення та поновлення батьківських прав" ухилення батьків від виконання своїх обов`язків має місце, коли вони не піклуються про фізичний і духовний розвиток дитини, її навчання, підготовку до самостійного життя, зокрема: не забезпечують необхідного харчування,медичного догляду, лікування дитини, що негативно впливає на її фізичний розвиток як складову виховання; не спілкуються з дитиною в обсязі, необхідному для її нормального самоусвідомлення; не надають дитині доступу до культурних та інших духовних цінностей; не сприяють засвоєнню нею загальновизнаних норм моралі; не виявляють інтересу до її внутрішнього світу; не створюють умов для отримання нею освіти.

Зазначені фактори в сукупності із поведінкою відповідача, суд розцінює, як ухилення відповідача від виховання своїх дітей, та свідоме нехтування ними своїми обов`язками.

Доцільність позбавлення батьківських прав засвідчує і висновок про доцільність позбавлення батьківських прав ОСОБА_3 щодо його дітей ОСОБА_4 ІНФОРМАЦІЯ_1 та ОСОБА_5 ІНФОРМАЦІЯ_2 .

Відповідо до ст.164 Сімейного Кодексу України, мати, батько можуть бути позбавлені судом батьківських прав, якщо вона, він: не забрали дитину з пологового будинку або з іншого закладу охорони здоров`я без поважної причини і протягом шести місяців не виявляли щодо неї батьківського піклування; ухиляються від виконання своїх обов`язків щодо виховання дитини та/або забезпечення здобуття нею повної загальної середньої освіти; жорстоко поводяться з дитиною; є хронічними алкоголіками або наркоманами; вдаються до будь-яких видів експлуатації дитини, примушують її до жебракування та бродяжництва; засуджені за вчинення умисного кримінального правопорушення щодо дитини.

Судом встановлено, що в процесі розгляду цивільної справи одна дитина відповідача, а саме ОСОБА_4 досягла повноліття.

З цього приводу, судом від вже повнолітньої ОСОБА_4 отримано згоду на позбавлення її батька батьківських прав у вигляді нотаріально посвідченої заяви згідно якої остання підтверджує, що із своїм батьком вона не спілкується з 2013 року, так як батько не цікавиться їх життям. Підтримала позовні вимоги та просила позбавити ОСОБА_3 батьківських прав щодо неї.

Суд знаходить, що положення СК України та інших законодавчих актів не містять заборони позбавлення батьківських прав стосовно сина / дочки після досягнення ними повноліття, а отже досягнення повноліття дитиною під час розгляду цивільної справи в суді не може бути підставою для відмови в позові, як про це і зазначив Верховного суду в постанові, як про це і зазначив Верховний суд в постанові від 29.01.2024 року у справі 185/9339/21 (провадження №61-8918 СВО23).

Таким чином, в даному випадку суд оцінює тільки винну поведінку батька і нехтування ним своїми баитьківськими обов`язками і таке оцінювання свідчить не на користь відповідача, а тому позовні вимоги в цій частині підлягає задоволенню.

Щодо вимоги про стягнення аліментів на дітей, суд приходить до наступного висновку.

Частиною 4 ст.12 Закону України "Про охорону дитинства" також передбачено, що позбавлення батьківських прав або відібрання дитини у батьків без позбавлення їх цих прав не звільняє батьків від обов`язку утримувати дітей.

Відповідно до ч.3 ст.166 СК України при задоволенні позову щодо позбавлення батьківських прав суд одночасно приймає рішення про стягнення аліментів на дитину. У разі якщо мати, батько або інші законні представники дитини відмовляються отримувати аліменти від особи, позбавленої батьківських прав, суд приймає рішення про перерахування аліментів на особистий рахунок дитини у відділенні Державного ощадного банку України та зобов`язує матір, батька або інших законних представників дитини відкрити зазначений особистий рахунок у місячний строк з дня набрання законної сили рішенням суду.

У відповідності до вимог ст.182 Сімейного Кодексу України мінімальний розмір аліментів на одну дитину не може бути меншим, ніж 50% прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку.

Згідно ч.1ст.183 Сімейного Кодексу України передбачено, що частка заробітку (доходу) матері, батька, яка буде стягуватися як аліменти на дитину, визначається судом.

При визначенні розміру аліментів судом враховуються положеннястатті 182 СК Українита те, що відповідачі працездатні особи, не має виплат по іншим виконавчим документам.

Відповідно ст.182 СК України мінімальний розмір аліментів на одну дитину не може бути меншою, ніж 50% прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку.

Згідно ст.183 СК України частка заробітку (доходу) батьків, яка буде стягуватись як аліменти на дитину, визначається судом.

Частиною 1 ст.191 СК України, передбачено, аліменти на дітей присуджуються за рішенням суду від дня пред`явлення позову.

Враховуючи викладене, суд приходить до висновку про задоволення позовних вимог в частині стягнення аліментів з відповідачів на користь неповнолітніх дітей.

Розподіл судових витрат суд здійснює відповідно до вимог ст.141 ЦПК України.

Керуючись ст.ст. 150,164, СК України, відповідно до положень Постанови Пленуму Верховного Суду України від 30.03.2007 року №3 "Про практику застосування судами законодавства при розгляді справ про усиновлення і про позбавлення та поновлення батьківських прав" ст. ст. ст.4, 141, 258, 259, 263-265, 354 ЦПК України, суд, -

У Х В А Л И В :

Позовні вимоги ОСОБА_1 в особі представника позивача ОСОБА_2 до ОСОБА_3 , третя особа Виконавчий комітет Кам`янської сільської ради про позбавлення батьківських прав та стягнення аліментів задовольнити.

Позбавити батьківських прав ОСОБА_3 ІНФОРМАЦІЯ_3 щодо дітей ОСОБА_4 ІНФОРМАЦІЯ_1 та ОСОБА_5 ІНФОРМАЦІЯ_2 .

Стягувати із ОСОБА_3 ІНФОРМАЦІЯ_3 , РНОКПП НОМЕР_3 , жителя АДРЕСА_1 , аліменти на користь ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_4 , РНОКПП НОМЕР_4 , зареєстроване місце проживання АДРЕСА_2 на утримання дітей ОСОБА_4 ІНФОРМАЦІЯ_1 та ОСОБА_5 ІНФОРМАЦІЯ_2 в розмірі 1/3 частки заробітку (доходу) щомісячно, але не менше 50 % прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку, починаючи стягнення з 11 березня 2024 року до досягнення дітьми повноліття.

Рішення в частині стягнення аліментів допустити до негайного виконання в межах платежів за один місяць.

Стягнути із ОСОБА_3 ІНФОРМАЦІЯ_3 , РНОКПП НОМЕР_3 , жителя АДРЕСА_1 судовий збір на користь держави в сумі 1211 (одна тисяча двісті одинадцять) гривень 20 коп.

Стягнути із ОСОБА_3 ІНФОРМАЦІЯ_3 , РНОКПП НОМЕР_3 , жителя АДРЕСА_1 користь ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_4 , РНОКПП НОМЕР_4 , зареєстроване місце проживання АДРЕСА_2 сплачений нею судовий збір за подачу позову до суду в сумі 1211 (одна тисяча двісті одинадцять) гривень 20 коп.

Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача. Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів, з дня його проголошення, безпосередньо до Чернівецького апеляційного суду.

Повний текст судового рішення виготовлено 14 січня 2025 року.

СУДДЯ: Іван ЯКІВЧИК

СудСторожинецький районний суд Чернівецької області
Дата ухвалення рішення09.01.2025
Оприлюднено31.01.2025
Номер документу124762247
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із сімейних відносин, з них про позбавлення батьківських прав

Судовий реєстр по справі —723/916/24

Рішення від 09.01.2025

Цивільне

Сторожинецький районний суд Чернівецької області

Яківчик І. В.

Рішення від 09.01.2025

Цивільне

Сторожинецький районний суд Чернівецької області

Яківчик І. В.

Ухвала від 28.03.2024

Цивільне

Сторожинецький районний суд Чернівецької області

Яківчик І. В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні