Ухвала
від 29.01.2025 по справі 487/6255/24
ЗАВОДСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД М. МИКОЛАЄВА

Справа № 487/6255/24

Провадження № 2-во/487/8/25

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

29.01.2025 м.Миколаїв Заводський районний суд м. Миколаєва у складі:

головуючого судді Карташевої Т.А.,

за участю секретаря Самедової Р.Ш.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні у залі суду міста Миколаєва заяву начальника Снігурівського відділу державної реєстрації актів цивільного стану у Баштанському районі Миколаївської області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) Альони Нежлукченко про виправлення описки у судовому рішенні,-

ВСТАНОВИВ:

Начальник Снігурівського відділу державної реєстрації актів цивільного стану у Баштанському районі Миколаївської області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) А. Нежлукченко звернулася до суду з заявою про виправлення описки у судовому рішенні, в якій просила вказати правильно номер актового запису про народження дитини №97, замість неправильного №7, та орган, яким складено актовий запис, а також вказати пункт про виключення відомостей про батька дитини - ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, а також зазначити про внесення конкретних змін до актового запису: прізвище дитини після внесення змін; прізвище, власне ім`я, по батькові після внесення змін (в рішенні про визнання батьківства №487/6255/24 від 12.11.2024 Заводського районного суду м. Миколаєва зазначено); по батькові дитини після внесення змін; дата народження батька після внесення змін; громадянство або особа без громадняства батька після внесення змін; унікальний номер запису в Єдиному державному демографічному реєстрі батька після внесення змін (за наявності); реєстраційний номер облікової картки платника податків батька після внесення змін (за наявності); місце проживання (держава, область, райлон, місто/селище (село), вулиця, будинок, квартира) батька після внесення змін.

Представник Снігурівського відділу державної реєстрації актів цивільного стану у Баштанському районі Миколаївської області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) надав до суду заяву, в якій просив розглянути питання про внесення виправлень за його відсутності, врахувавши позицію, викладену в заяві за вих. №126/23.4-74 від 21.12.2024.

Позивач та його представник не були пристуніми в судовому засіданні.

Неявка сторін не перешкоджає розгляду заяви.

Дослідивши матеріали цивільної справи, суд дійшов такого висновку.

В провадженні Заводського районного суду м. Миколаєва перебувала цивільна справа за позовом ОСОБА_2 до ОСОБА_1 , третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, Снігурівський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Баштанському районі Миколаївської області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) про визнання батьківства.

12.11.2024 року судом ухвалено рішення, яким позов ОСОБА_2 задоволено; визнано ОСОБА_2 батьком дитини ОСОБА_3 , яка народилася ІНФОРМАЦІЯ_2 у м. Миколаєві; зобов`язано Снігурівський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Баштанському районі Миколаївської області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) внести зміни до актового запису №7 від 16.07.2015 про народження дитини ОСОБА_3 , змінивши в графі "по батькові" ОСОБА_4 на ОСОБА_5 , у графі "батько" - ОСОБА_1 на ОСОБА_2 , у графі "прізвище" - ОСОБА_6 змінити на ОСОБА_7 .

Ухвалою суду від 29.01.2025 виправлено описку в зазначеному рішенні суду в частині написання актового запису про народження дитини ОСОБА_3 на №97, замість неправильного №7.

15.01.2025 начальник Снігурівського відділу державної реєстрації актів цивільного стану у Баштанському районі Миколаївської області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) А. Нежлукченко звернулась до суду з заявою про виправлення описок в рішенні суду, посилаючись на п.п. 2.13.1 п. 2.13 Правил внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання, затверджених наказом Міністерства юстиції України 12.01.2011 № 96/5, яким передбачено, що підставою для внесення змін в актові записи цивільного стану є: рішення суду про визнання батьківства (материнства), усиновлення (удочеріння), про скасування раніше винесеного рішення суду про визнання батьківства, виключення відомостей про батька (матір) дитини з актового запису про народження, скасування або визнання усиновлення (удочеріння) недійсним, про визнання шлюбу недійсним, установлення неправильності в актовому записі цивільного стану та інші, у яких зазначено про внесення конкретних змін в актові записи цивільного стану. Оскільки ч. 4 ст. 128 Сімейного кодексу України передбачено, що позов про визнання батьківства приймається судом, якщо запис про батька дитини у Книзі реєстрації народжень вчинено відповідно до частини першої статті 135 цього Кодексу, пропонується для належного виконання норм Сімейного кодексу України в зобов`язальній частині рішення вказати пункт про виключення відомостей про батька дитини - ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України.

Відповідно до ст. 269 ЦПК України суд може з власної ініціативи або за заявою учасників справи виправити допущені в рішенні чи ухвалі описки чи арифметичні помилки.

Питання про внесення виправлень вирішується без повідомлення учасників справи, про що постановляється ухвала. За ініціативою суду питання про внесення виправлень вирішується в судовому засіданні за участю учасників справи, проте їхня неявка не перешкоджає розгляду питання про внесення виправлень.

Заява про внесення виправлень розглядається протягом десяти днів після її надходження.

Ухвала про внесення виправлень надсилається всім особам, яким видавалося чи надсилалося судове рішення, що містить описки чи арифметичні помилки.

Описка - це зроблена судом механічна (мимовільна, випадкова) граматична помилка в рішенні, яка допущена під час його письмово-вербального викладу (помилка у правописі, у розділових знаках тощо). Виправленню підлягають лише ті описки, які мають істотний характер. До таких належать написання прізвищ та імен, адрес, зазначення дат та строків тощо.

Не є описками граматичні помилки, які не спотворюють текст судового рішення та не призводять до його неправильного сприйняття: неправильне розташування розділових знаків, неправильні відмінкові форми слів, застосування русизмів і діалектизмів тощо.

Арифметична помилка - це неточність у розмірі присудженого, неправильність арифметичних розрахунків.

Вирішуючи питання про виправлення описок чи арифметичних помилок, допущених в судовому рішенні, суд не вправі змінювати зміст судового рішення, він лише усуває неточності щодо встановлених фактичних обставин справи (наприклад, дати події, номера і дати документа, найменування сторін, прізвища, імені, по батькові особи, займаної посади тощо), або виправляє помилки, що мають технічний характер (тобто виникли при виготовленні тексту судового рішення). Отже, виправлення допущених у судовому рішенні описок, арифметичних чи технічних помилок допускається, якщо при цьому не зачіпається суть ухваленого судом рішення.

Відповідно до постанови Пленуму Верховного Суду України від 18 грудня 2009 року №14 "Про судове рішення у цивільній справі" суд, вирішуючи питання про виправлення описок чи арифметичних помилок, допущених у судовому рішенні (рішенні або ухвалі), не має права змінювати зміст судового рішення, він лише усуває такі неточності, які впливають на можливість реалізації судового рішення чи його прав осудності.

Суд вправі здійснити технічну заміну елементу, яка є очевидною й такою, що в подальшому може ускладнити виконання судового рішення.

Виправленню підлягають лише ті описки, що мають істотний характер. До таких належать: написання прізвищ та імен, адрес, зазначення дат і строків, зокрема, у резолютивній частині судового рішення, оскільки будь-яка описка має істотне значення і може ускладнити виконання рішення. Таким чином, описка трактується як явна неточність або незрозуміле формулювання.

У постанові Верховного Суду від 11 листопада 2020 року у справі № 300/765/15-ц (провадження № 61-7654св20) вказано, що судове рішення повинно бути точним. Помилки у тексті судового рішення, зумовлені арифметичними помилками або граматичними помилками (описками), що стосуються істотних обставин або ускладнюють виконання рішення, можуть бути усунуті судом, який ухвалив рішення або ухвалу.

Відповідно до п.п. 20 п. 1 Розділу ІІІ Правил реєстрації актів цивільного стану в Україні, затверджених наказом Міністерства юстиції України від 18.10.2000 року № 52/2 з відповідними змінами, при вирішенні судом спорів про визнання батьківства, материнства, оспорювання батьківства чи материнства, встановлення фактів батьківства та материнства зміни до актових записів про народження вносяться відповідно до законодавства, яке регулює порядок внесення змін до актових записів цивільного стану.

Згідно з п. 2.13.1 Правил внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання, які затверджено наказом Міністерства юстиції України 12.01.2011 року 96/5 та зареєстровано в Міністерстві юстиції України 14.01.2011 року за № 55/18793, підставою для внесення змін в актові записи цивільного стану є, зокрема, рішення суду про визнання батьківства (материнства), усиновлення (удочеріння), про скасування раніше винесеного рішення суду про визнання батьківства, виключення відомостей про батька (матір) дитини з актового запису про народження, скасування або визнання усиновлення (удочеріння) недійсним, про визнання шлюбу недійсним, установлення неправильності в актовому записі цивільного стану та інші, у яких зазначено про внесення конкретних змін в актові записи цивільного стану.

Відповідно до п. 2.16.4. Розділу II Правил на підставі рішення суду про визнання батьківства (материнства) в актовому записі про народження змінюються відомості про батька та вносяться пов`язані з цим інші зміни згідно із зазначеними в рішенні суду.

Як зазначено вище, у заяві про внесення виправлень, серед іншого, керівник органу ДРАЦС просила для належного виконання норм Сімейного кодексу України в зобов`язальній частині рішення вказати пункт про виключення відомостей про батька дитини - ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, оскільки ч. 4 ст. 128 Сімейного кодексу України передбачено, що позов про визнання батьківства приймається судом, якщо запис про батька дитини у Книзі реєстрації народжень вчинено відповідно до частини першої статті 135 цього Кодексу.

Частиною першою статті 135 Сімейного кодексу України визначено, що при народженні дитини у матері, яка не перебуває у шлюбі, у випадках, коли немає спільної заяви батьків, заяви батька або рішення суду, запис про батька дитини у Книзі реєстрації народжень провадиться за прізвищем та громадянством матері, а ім`я та по батькові батька дитини записуються за її вказівкою.

Проте, судом, під час розгляду справи не було встановлено, що запис про батька дитини проведений на підставі ч. 1 ст. 135 Сімейного кодексу України. А нормативно-правовою кваліфікацією обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги, в позовній заяві зазначено ст. 129 Сімейного кодексу України, відповідно до якої особа, яка вважає себе батьком дитини, народженої жінкою, яка в момент зачаття або народження дитини перебувала у шлюбі з іншим чоловіком, має право пред`явити до її чоловіка, якщо він записаний батьком дитини, пзов про визнання свого батьківства.

Отже, суд не вбачає підстав для виправлення описки в резолютивній частині судового рішення про які просить у своїй заяві начальник Снігурівського відділу державної реєстрації актів цивільного стану у Баштанському районі Миколаївської області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) А. Нежлукченко, зокрема про зазначення пункту про виключення відомостей про батька дитини - ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, про внесення конкретних змін до актового запису: прізвище дитини після внесення змін; прізвище, власне ім`я, по батькові після внесення змін (в рішенні про визнання батьківства №487/6255/24 від 12.11.2024 Заводського районного суду м. Миколаєва зазначено); по батькові дитини після внесення змін; дата народження батька після внесення змін; громадянство або особа без громадняства батька після внесення змін; унікальний номер запису в Єдиному державному демографічному реєстрі батька після внесення змін (за наявності); реєстраційний номер облікової картки платника податків батька після внесення змін (за наявності); місце проживання (держава, область, райлон, місто/селище (село), вулиця, будинок, квартира) батька після внесення змін. суд вважає, що зі вимоги заяви про виправлення описки, не є такою в розумінні ст. 269 ЦПК України, та зводяться до зміни судового рішення.

Крім того, ухвалою суду від 29.01.2025 вже виправлено описку в зазначеному рішенні суду в частині написання актового запису про народження дитини ОСОБА_3 на №97, замість неправильного №7.

Отже, у задоволенні заяви начальника Снігурівського відділу державної реєстрації актів цивільного стану у Баштанському районі Миколаївської області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) А. Нежлукченко про виправлення описки в судовому рішенні слід відмовити.

Керуючись ст. 269 ЦПК України, суд,-

УХВАЛИВ:

У задоволенні заяви начальника Снігурівського відділу державної реєстрації актів цивільного стану у Баштанському районі Миколаївської області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) Альони Нежлукченко про виправлення описки у судовому рішенні відмовити.

Ухвала може бути оскаржена до Миколаївської апеляційного суду шляхом подання апеляційної скарги протягом п`ятнадцяти днів з дня її проголошення.

Учасник справи, якому ухвала суду не була вручена у день її проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом п`ятнадцяти днів з дня вручення йому ухвали суду.

Ухвалу проголошено 29.01.2025.

Суддя Т.А.Карташева

СудЗаводський районний суд м. Миколаєва
Дата ухвалення рішення29.01.2025
Оприлюднено30.01.2025
Номер документу124762809
СудочинствоЦивільне
КатегоріяЗаява про виправлення помилки у судовому рішенні

Судовий реєстр по справі —487/6255/24

Ухвала від 29.01.2025

Цивільне

Заводський районний суд м. Миколаєва

Карташева Т. А.

Ухвала від 29.01.2025

Цивільне

Заводський районний суд м. Миколаєва

Карташева Т. А.

Ухвала від 17.01.2025

Цивільне

Заводський районний суд м. Миколаєва

Карташева Т. А.

Рішення від 12.11.2024

Цивільне

Заводський районний суд м. Миколаєва

Карташева Т. А.

Ухвала від 04.09.2024

Цивільне

Заводський районний суд м. Миколаєва

Карташева Т. А.

Ухвала від 24.07.2024

Цивільне

Заводський районний суд м. Миколаєва

Карташева Т. А.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні