КОРАБЕЛЬНИЙ РАЙОННИЙ СУД М.МИКОЛАЄВА
Справа № 488/246/25
Провадження № 2/488/842/25 р.
У Х В А Л А
Іменем України
27.01.2025 року м. Миколаїв
Суддя Корабельного районного суду м. Миколаєва Селіщева Л.І., ознайомившись із позовною заявою Державної екологічної інспекції Південного Західного округу (Миколаївська та Одеська область) до Комунального закладу «Миколаївська спеціальна школа № 2» Миколаївської обласної ради про стягнення шкоди, заподіяної навколишньому природному середовищу, -
ВСТАНОВИВ:
Позивач - Державна екологічна інспекція Південного Західного округу (Миколаївська та Одеська область) звернувся до суду із позовом до Комунального закладу «Миколаївська спеціальна школа № 2» Миколаївської обласної ради, в якому просить стягнути з відповідача суму шкоди, заподіяної навколишньому природному середовищу, у вигляді збитків, нанесених Державі Україна у розмірі 19000,00 грн. та суму коштів за сплату судового збору у розмірі 3028 грн.
Ознайомившись із позовною заявою та доданими до неї документами, приходжу до висновку, що відсутні підстави для відкриття провадження по справі через наступне.
За вимогами частини першої статті 18 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» суди спеціалізуються на розгляді цивільних, кримінальних, господарських, адміністративних справ, а також справ про адміністративні правопорушення.
Судова юрисдикція - це інститут права, покликаний розмежувати між собою компетенцію як різних ланок судової системи, так і різних видів судочинства - цивільного, кримінального, господарського та адміністративного.
Важливість визначення юрисдикції підтверджується як закріпленням у Конституції України принципу верховенства права, окремими елементами якого є законність, правова визначеність та доступ до правосуддя, так і прецедентною практикою Європейського суду з прав людини.
Критеріями розмежування судової юрисдикції, тобто передбаченими законом умовами, за яких певна справа підлягає розгляду за правилами того чи іншого виду судочинства, є суб`єктний склад правовідносин, предмет спору та характер спірних матеріальних правовідносин у їх сукупності. Крім того, таким критерієм може бути пряма вказівка в законі на вид судочинства, у якому розглядається визначена категорія справ.
Таким чином, юрисдикційність спору залежить від характеру спірних правовідносин, правового статусу суб`єкта звернення та предмета позовних вимог, а право вибору способу судового захисту належить виключно позивачеві.
Згідно із частиною першою статті 19 ЦПК України суди розглядають у порядку цивільного судочинства справи щодо: захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів, що виникають із цивільних, житлових, земельних, сімейних, трудових відносин, інших правовідносин, крім випадків, коли розгляд таких справ проводиться за правилами іншого судочинства.
Предметна та суб`єкта юрисдикція господарських судів, тобто сукупність повноважень господарських судів щодо розгляду справ, віднесених до їх компетенції, визначена статтею 20 Господарського процесуального кодексу України (далі - ГПК України).
Таким чином, розмежування компетенції судів з розгляду спорів здійснюється відповідно до їх предмета та суб`єктного складу учасників.
У порядку цивільного судочинства можуть розглядатися будь-які справи, в яких хоча б одна зі сторін є фізичною особою, якщо їх вирішення не віднесено до інших видів судочинства. Спори, сторонами в яких є юридичні особи про захист порушених або оспорюваних прав і охоронюваних законом інтересів розглядаються господарськими судами.
У даному позові учасниками спору є юридичні особи.
Отже, з огляду на суб`єктний склад сторін дана справа віднесена до юрисдикції господарських судів, що виключає її розгляд у порядку цивільного судочинства, у зв`язку із чим у відкритті провадження слід відмовити.
Відповідно доп.1ч.1ст.186ЦПК Українисуддя відмовляєу відкриттіпровадження усправі,якщо заяване підлягаєрозгляду впорядку цивільногосудочинства.
За таких обставин вважаю необхідним відмовити позивачу у відкритті провадження по справі.
Керуючись ст.ст. 186 ЦПК України, -
УХВАЛИВ:
У відкритті провадження за позовом Державної екологічної інспекції Південного Західного округу (Миколаївська та Одеська область) до Комунального закладу «Миколаївська спеціальна школа № 2» Миколаївської обласної ради про стягнення шкоди, заподіяної навколишньому природному середовищу - відмовити.
Ухвала може бути оскаржена до Миколаївського апеляційного суду протягом 15 днів з дня її винесення, в іншій частині ухвала оскарженню не підлягає.
Суддя Л.І. Селіщева
Суд | Корабельний районний суд м. Миколаєва |
Дата ухвалення рішення | 27.01.2025 |
Оприлюднено | 30.01.2025 |
Номер документу | 124762905 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи у спорах про недоговірні зобов’язання, з них про відшкодування шкоди, з них завданої порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища |
Цивільне
Корабельний районний суд м. Миколаєва
Селіщева Л. І.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні