ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
вул. Володимира Винниченка 1, м. Дніпро, 49027
E-mail: inbox@dp.arbitr.gov.ua, тел. (056) 377-18-49, fax (056) 377-38-63
УХВАЛА
про залишення позовної заяви без руху
29.01.2025м. ДніпроСправа № 904/315/25
Суддя Іванова Т.В., розглянувши матеріали
до відповідача LLC GEORGIA OIL CORPORATION (місцезнаходження: Грузія, Батумі, вул. Табідзе, буд. 33, кв. 40, ідентифікаційний номер 445436332)
про стягнення заборгованості за контрактом №SSB20241009 від 10.09.2024
ВСТАНОВИВ:
Товариство з обмеженою відповідальністю "ФГ ДАР ВСЕСВЯТСЬКЕ" (далі - позивач) 24.01.2025 звернулося до Господарського суду Дніпропетровської області з позовом до LLC GEORGIA OIL CORPORATION (далі - відповідач) про стягнення заборгованості за контрактом №SSB20241009 від 10.09.2024 у загальному розмірі 58 514,05 доларів США, що є еквівалентом 2 456 113,10 грн за курсом НБУ на дату подання позову.
Розглянувши матеріали справи, позовну заяву з доданими до неї документами, господарський суд дійшов до висновку, що позовна заява підлягає залишенню без руху з наступних підстав.
За приписами пункту 1 частини 1 статті 164 Господарського процесуального кодексу України позивачем до позовної заяви додаються документи, які підтверджують направлення іншим учасникам справи копій позовної заяви і доданих до неї документів з урахуванням положень статті 42 цього Кодексу.
Відповідно до частини 1 статті 172 Господарського процесуального кодексу України позивач, особа, яка звертається з позовом в інтересах іншої особи, зобов`язані до подання позовної заяви надіслати учасникам справи її копію та копії доданих до неї документів листом з описом вкладення. Таке надсилання може здійснюватися в електронній формі через електронний кабінет з урахуванням положень статті 42 цього Кодексу.
До матеріалів позовної заяви позивачем долучено фіскальний чек АТ "Укрпошта" від 24.01.2025, за поштовим відправленням №RА490091480UA на ім`я LLC GEORGIA OIL CORPORATION.
Опис вкладення до матеріалів справи не долучено, що позбавляє суд можливості встановити, які саме документи було направлено відповідачу.
При цьому порядок надання послуг поштового зв`язку, права та обов`язки операторів поштового зв`язку і користувачів послуг поштового зв`язку та відносини між ними врегульовані, зокрема Законом України "Про поштовий зв`язок", Правилами надання послуг поштового зв`язку, затвердженими постановою Кабінету Міністрів України від 05.03.2009 № 270 (далі - Правила).
Відповідно до пункту 12 Правил поштові відправлення поділяються на дві групи: (1) внутрішні (пересилаються в межах України) та (2) міжнародні (пересилаються за межі України, надходять до України, переміщуються через територію України транзитом). До внутрішніх поштових відправлень належать, зокрема, листи - прості, рекомендовані, з оголошеною цінністю; до міжнародних поштових відправлень, зокрема, листи - прості, рекомендовані (пункт 8 Правил).
При цьому за змістом пунктів 19, 59-61 Правил можливість надсилання оператором поштового зв`язку листів з описом вкладення передбачена тільки для внутрішніх поштових відправлень.
Отже, міжнародні поштові відправлення (у тому числі листи) виділено в окрему групу, щодо якої чинними в Україні правилами надання послуг поштового зв`язку не передбачено можливості надсилання кореспонденції з описом вкладення.
Одночасно статтею 13 Закону України "Про поштовий зв`язок" встановлено, що у договорі про надання послуг поштового зв`язку, якщо він укладається у письмовій формі, та у квитанції, касовому чеку тощо, якщо договір укладається в усній формі, обов`язково зазначаються найменування оператора та об`єкта поштового зв`язку, які надають послуги, дата та вид послуги, її вартість. Договір про надання послуги поштового зв`язку вважається укладеним після оплати користувачем вартості цієї послуги, якщо інше не передбачене відповідними договорами.
З аналізу статті 13 Закону України "Про поштовий зв`язок", пункту 2 Правил вбачається, що квитанція або касовий (фіскальний) чек (в яких зазначено найменування оператора та об`єкта поштового зв`язку, які надають послуги, дата та вид послуги, її вартість, адресат) є доказами надіслання відповідного міжнародного поштового відправлення.
Вказане узгоджується з позицією Касаційного господарського суду у складі Верховного Сду, викладеній в постанові від 22.02.2019 у справі №910/7308/16.
Дослідивши поданий позивачем фіскальний чек від 24.01.2025 за поштовим відправленням №RА490091480UA вбачається, що вага відправлення становить 0,192 кг.
Судом було здійснено зважування матеріалів позовної заяви та доданих до неї документів, які надійшли на адресу суду та встановлено вагу в розмірі 0,134 кг, тобто на 0,058 кг менше.
Наведене зумовлює висновок, що пакет документів, який направлений на ім`я відповідача відрізняється від того, який позивач направив на адресу суду.
Крім того у графі "Куди" фіскального чеку від 24.01.2025 поштового відправлення №RА490091480UA вбачається, що поштове відправлення було направлено за наступною адресою: "60001BATUMI Грузія", при цьому, відповідно до контракту №SSB20241009 від 10.09.2024 місцем знаходження відповідача є: "apt 40, 33 Tabidze str, Batumi, Georgia". Тобто у суду відсутні докази того, що позовна заява з додатками була направлена саме за вказаною адресою.
Отже, судом не може бути прийнятий як належний доданий до позову фіскальний чек -доказ направлення на адресу відповідача копії позовної заяви з доданими до неї документами.
При цьому у суду відсутні докази того, що відповідач зареєстрований саме за цією адресою. Як вказано вище, відповідач є нерезидентом та не зареєстрований за законодавством України, місцезнаходження та реєстрація останнього значиться в республіці Грузія.
За допомогою Інтернет-сервісу Національного бюро публічного реєстру Міністерства юстиції Грузії (https://enreg.reestri.gov.ge), який містить повну базу даних відносно юридичних та фізичних осіб-підприємців, зареєстрованих в Грузії, господарським судом здійснено спробу перевірити реєстрацію та місцезнаходження відповідача.
Так за результатами пошуку відповідача за допомогою Інтернет-сервісу Національного бюро публічного реєстру Міністерства юстиції Грузії (https://enreg.reestri.gov.ge), судом сформовано виписку із вказаного реєстру, однак вказана виписка викладена грузинською мовою, що позбавляє суд можливості перевірити достовірність інформації стосовно відповідача.
Суд зауважує, що незважаючи на введення воєнного стану в Україні, дотримання процесуального механізму належного повідомлення учасників справи є необхідною і важливою умовою для забезпечення та реалізації завдань та принципів правосуддя, у зв`язку з чим процесуальний обов`язок позивача щодо направлення копії позовної заяви, з додатками відповідачу є невід`ємною частиною процесуального механізму та не може бути скасовано в умовах можливості вжиття інших заходів на виконання норм процесуального закону.
Таким чином позовна заява є такою, що оформлена без дотримання вимог пункту 1 частини 1 статті 164 Господарського процесуального кодексу України.
Відповідно до частин 1-4 статті 174 Господарського процесуального кодексу України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, викладених у статтях 162, 164, 172 цього Кодексу, протягом п`яти днів з дня надходження до суду позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху. Суд постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху також у разі, якщо позовну заяву подано особою, яка відповідно до частини шостої статті 6 цього Кодексу зобов`язана зареєструвати електронний кабінет, але не зареєструвала його. В ухвалі про залишення позовної заяви без руху зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху. Якщо ухвала про залишення позовної заяви без руху постановляється з підстави, визначеної абзацом другим частини першої цієї статті, суд у такій ухвалі зазначає про обов`язок такої особи зареєструвати електронний кабінет відповідно до статті 6 цього Кодексу.
Якщо позивач усунув недоліки позовної заяви у строк, встановлений судом, вона вважається поданою у день первинного її подання до господарського суду та приймається до розгляду, про що суд постановляє ухвалу в порядку, встановленому статтею 176 цього Кодексу. Якщо позивач не усунув недоліки позовної заяви у строк, встановлений судом, заява вважається неподаною і повертається особі, що звернулася із позовною заявою.
Вказані вище обставини є підставою для залишення позовної заяви без руху з наданням позивачу 5-денного строку з дня вручення вказаної ухвали для усунення зазначених недоліків, а саме надання: належних доказів на підтвердження направлення відповідачу копій позовної заяви і доданих до неї документів; доказів місця реєстрації юридичної особи відповідача, одним з яких (але не виключно) може бути виписка з Національного бюро публічного реєстру Міністерства юстиції Грузії, перекладена українською мовою із нотаріальним засвідченням.
На підставі викладеного, керуючись статтями 164, 172, 174, 234, 235 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд, -
УХВАЛИВ:
Позовну заяву Товариства з обмеженою відповідальністю "ФГ ДАР ВСЕСВЯТСЬКЕ" до LLC GEORGIA OIL CORPORATION про стягнення заборгованості за контрактом №SSB20241009 від 10.09.2024 - залишити без руху.
Встановити позивачу - Товариству з обмеженою відповідальністю "ФГ ДАР ВСЕСВЯТСЬКЕ" строк - 5 (п`ять) днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху, для усунення недоліків, а саме:
- надати належні докази на підтвердження направлення відповідачу копій позовної заяви і доданих до неї документів;
- надати докази місця реєстрації юридичної особи відповідача, одним з яких (але не виключно) може бути виписка з Національного бюро публічного реєстру Міністерства юстиції Грузії, перекладена українською мовою із нотаріальним засвідченням.
Роз`яснити позивачу, що відповідно до частини 4 статті 174 Господарського процесуального кодексу України, у разі неусунення недоліків позовної заяви у строк, встановлений судом, заява буде вважається неподаною і буде повернута заявнику.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання - 29.01.2025 та не підлягає оскарженню.
Суддя Т.В. Іванова
Суд | Господарський суд Дніпропетровської області |
Дата ухвалення рішення | 29.01.2025 |
Оприлюднено | 31.01.2025 |
Номер документу | 124763911 |
Судочинство | Господарське |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають з правочинів щодо акцій, часток, паїв, інших корпоративних прав в юридичній особі купівлі-продажу, з них поставки товарів, робіт, послуг, з них |
Господарське
Господарський суд Дніпропетровської області
Іванова Тетяна Вікторівна
Господарське
Господарський суд Дніпропетровської області
Іванова Тетяна Вікторівна
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні