Рішення
від 16.01.2025 по справі 910/9660/24
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД МІСТА КИЄВА

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД міста КИЄВА 01054, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-В, тел. (044) 334-68-95, E-mail: inbox@ki.arbitr.gov.uaРІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

м. Київ

16.01.2025Справа № 910/9660/24Господарський суд міста Києва у складі судді Полякової К.В., за участі секретаря судового засідання Саруханян Д.С., розглянувши за правилами загального позовного провадження матеріали справи

за позовом ОСОБА_1

до 1) Публічного акціонерного товариства "Національний депозитарій України", 2) Товариства з обмеженою відповідальністю "Фінанс Груп Юкрейн"

за участі третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні позивача Акціонерне товариство "Державний експортно-імпортний банк України"

за участі третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача Акціонерне товариство "Стома"

про визнання права власності на цінні папери та зобов`язання вчинити певні дії

за участі представників:

від позивача: Явдошенко О.В.

від відповідача-1: Черняк О.О.

від відповідача-2: не з`явився,

від третьої особи позивача: Гуйван Т.П.

від третьої особи відповідача: не з`явився,

ОБСТАВИНИ СПРАВИ:

ОСОБА_1 звернувся до Господарського суду міста Києва з позовною заявою до Публічного акціонерного товариства "Національний депозитарій України" та Товариства з обмеженою відповідальністю "Фінанс Груп Юкрейн", в якій просив визнати за ОСОБА_1 право власності на 455 штук простих іменних акцій бездокументарної форми, номінальною вартістю 4,20 грн., загальною номінальною вартістю 1911 грн, міжнародний ідентифікаційний номер цінних паперів (код ISIN) UA 4000082614, емітента - Публічного акціонерного товариства "Стома" (ідентифікаційний код 00481318); зобов`язати Публічне акціонерне товариство "Національний депозитарій України" внести зміни до системи депозитарного обліку стосовно цінних паперів без розпорядження Товариства з обмеженою відповідальністю "Фінанс Груп Юкрейн", шляхом здійснення безумовної депозитарної операції - переказу цінних паперів - 455 штук простих іменних акцій бездокументарної форми, номінальною вартістю 4,20 грн. загальною номінальною вартістю 1911 грн., міжнародний ідентифікаційний номер цінних паперів (код ISIN) UA 4000082614, емітента - Публічного акціонерного товариства "Стома" (ідентифікаційний код 00481318) з рахунку в цінних паперах Товариства з обмеженою відповідальністю "Фінанс Груп Юкрейн" (ідентифікаційний код 30634328) на рахунок ОСОБА_1 в цінних паперах № НОМЕР_1 , відкритий у депозитарній установі - Акціонерному товаристві "Державний експортно-імпортний банк України".

Ухвалою Господарського суду міста Києва від 12.08.2024 позовну заяву залишено без руху та надано строк на усунення її недоліків.

19.08.2024 через відділ діловодства та документообігу суду від позивача надійшла заява про усунення недоліків позовної заяви.

Ухвалою Господарського суду міста Києва від 22.08.2024 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі. Розгляд справи вирішено здійснювати за правилами загального позовного провадження та призначено підготовче засідання. Залучено до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні позивача Акціонерне товариство "Державний експортно-імпортний банк України".

Ухвалою Господарського суду міста Києва від 10.09.2024 залучено до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача Акціонерне товариство «Стома», відкладено підготовче засідання.

Протокольною ухвалою суду від 14.11.2024 задоволено усну заяву позивача та залишено заяву про зміну предмету позову від 19.09.2024 без розгляду. Також, прийнято до розгляду заяву про зміну предмету позову від 25.10.2024 року. Відповідно до вказаної заяви предмет спору наразі становить: визнати за ОСОБА_1 право власності на 455 (чотириста п`ятдесят п`ять) штук простих іменних акцій бездокументарної форми, номінальною вартістю 4 (чотири) грн. 20 коп., загальною номінальною вартістю 1911 (одна тисяча дев`ятсот одинадцять) грн., міжнародний ідентифікаційний номер цінних паперів (код ISIN) UA 4000082614, емітента - Публічного акціонерного товариства «Стома», що зберігалися на рахунку ОСОБА_1 у депозитарній установі - Товаристві з обмеженою відповідальністю "Фінанс Груп Юкрейн"; зобов`язати Публічне акціонерне товариство «Національний депозитарій України» внести зміни до системи депозитарного обліку стосовно цінних паперів без розпорядження Товариства з обмеженою відповідальністю "Фінанс Груп Юкрейн", шляхом здійснення безумовної операції - переказу цінних паперів - 455 (чотириста п`ятдесят п`ять) штук простих іменних акцій бездокументарної форми, номінальною вартістю 4 (чотири) грн. 20 коп. загальною номінальною вартістю 1911 (одна тисяча дев`ятсот одинадцять) грн., міжнародний ідентифікаційний номер цінних паперів (код ISIN) UA 4000082614, емітента - Публічного акціонерного товариства «Стома», із рахунку в цінних паперах депозитарної установи Товариства з обмеженою відповідальністю "Фінанс Груп Юкрейн", відкритого в Публічному акціонерному товаристві «Національний депозитарій України» на рахунок у цінних паперах депозитарної установи - Акціонерне товариство «Державний експортно-імпортний банк України» (ідентифікаційний код 00032112), відкритий у Публічному акціонерному товаристві «Національний депозитарій України».

У відзиві на позовну заяву (із урахуванням зміни предмету позову) відповідач-1 наголосив, що не набув статусу уповноваженого на зберігання документів, баз даних відповідача-2, оскільки останній не здійснив їх передачу Центральному депозитарію. Відтак, відповідач-1 не має права здійснювати управління рахунком у цінних паперах відповідача-2. У той же час, наразі відновлення обліку прав на цінні папери, які обліковувалися на рахунку власника в депозитарній установі, якій анульовано дію ліцензії та яка не здійснила передачу документів уповноваженому, здійснюється, зокрема, на підставі судового рішення, яке набрало законної сили, та яким визнано право власності особи на такі цінні папери. Отже, відповідач-1 просив у задоволенні другої позовної вимоги відмовити.

У свою чергу, відповідач-2 не скористався своїм правом на подання відзиву, уповноваженого представника для участі в судових засіданнях не направляв.

При цьому, ухвала суду про відкриття провадження у справі та подальші ухвали в справі направлені, зокрема, відповідачу-2 рекомендованим листом із повідомленням про вручення на адресу місцезнаходження відповідача-2, зазначену в позовній заяві та Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, а саме: 65000, м. Одеса, вул. Велика Арнаутська, 72/74.

Проте конверти із копіями ухвал суду повернуто на адресу суду підприємством поштового зв`язку без вручення відповідачу-2 за закінченням терміну зберігання.

Положеннями статей 89, 93 ЦК України передбачено, що місцезнаходженням юридичної особи є фактичне місце ведення діяльності чи розташування офісу, з якого проводиться щоденне керування діяльністю юридичної особи та здійснення управління і обліку. Відомості про організаційно-правову форму юридичної особи, її найменування, місцезнаходження, органи управління, філії та представництва, мету установи, а також інші відомості, встановлені законом вносяться до єдиного державного реєстру.

Згідно з частиною 7 статті 120 ГПК України учасники судового процесу зобов`язані повідомляти суд про зміну свого місцезнаходження чи місця проживання під час розгляду справи.

Отже, ухвали суду в справі направлялися за адресою місцезнаходження відповідача-2 згідно відомостей з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань за відсутності заяви про зміну його місцезнаходження.

За приписами частини 6 статті 242 Господарського процесуального кодексу України днем вручення судового рішення є, зокрема, день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про відмову отримати копію судового рішення чи відмітки про відсутність особи за адресою місцезнаходження, місця проживання чи перебування особи, повідомленою цією особою суду; день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про відмову отримати копію судового рішення чи відмітки про відсутність особи за адресою місцезнаходження, місця проживання чи перебування особи, яка зареєстрована у встановленому законом порядку, якщо ця особа не повідомила суду іншої адреси.

При цьому, судом також враховано, що згідно з частинами 1, 2 статті 3 Закону України "Про доступ до судових рішень" для доступу до судових рішень судів загальної юрисдикції Державна судова адміністрація України забезпечує ведення Єдиного державного реєстру судових рішень. - автоматизована система збирання, зберігання, захисту, обліку, пошуку та надання електронних копій судових рішень.

Судові рішення, внесені до Реєстру, є відкритими для безоплатного цілодобового доступу на офіційному веб-порталі судової влади України (частина 1 статті 4 Закону України "Про доступ до судових рішень").

Відтак, відповідач-2 мав право та можливість ознайомитися з ухвалами суду в Єдиному державному реєстрі судових рішень (www.reyestr.court.gov.ua).

До того ж, в ухвалі суду про відкриття провадження у справі звернуто увагу відповідача-2 на обов`язок зареєструвати свій електронний кабінет та на можливість ознайомлення з матеріалами справи через Єдину судову інформаційно-телекомунікаційну систему або її окрему підсистему (модуль), що забезпечує обмін документами.

Натомість, відповідач-2 усупереч частини 6 статті 6 ГПК України реєстрацію свого електронного кабінету в Єдиній судовій інформаційно-комунікаційній системі або її окремій підсистемі (модулі), що забезпечує обмін документами, не здійснив.

За частиною 2 статті 178 Господарського процесуального кодексу України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд має право вирішити спір за наявними матеріалами справи. Аналогічна норма міститься у частині 9 статті 165 ГПК України.

Третя особа на стороні позивача в письмових поясненнях по суті спору вказала, що для зарахування цінних паперів позивача на відкритий в Акціонерному товаристві "Державний експортно-імпортний банк України" рахунок Центральний депозитарій має переказати прості іменні акції позивача з рахунку ТОВ «Фінанс Груп Юкрейн», відкритого в Публічному акціонерному товаристві "Національний депозитарій України", на рахунок Акціонерного товариства "Державний експортно-імпортний банк України", відкритого в Публічному акціонерному товаристві "Національний депозитарій України", після чого за розпорядженням позивача буде здійснено зарахування визначених у судовому рішенні цінних паперів.

У письмових поясненнях третя особа на стороні відповідача зазначила, що не здійснює облік прав на цінні папери та отримує інформацію стосовно власників акцій та кількості акцій, що їм належить, від Центрального депозитарія.

Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення представників учасників справи, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд

ВСТАНОВИВ:

Позивач є власником цінних паперів, емітентом яких є Публічне акціонерне товариство «Стома» (ідентифікаційний код юридичної особи 00481318), а саме: 455 акцій номінальною вартістю 4,20 грн., код цінних паперів UA4000082614, що підтверджується випискою про стан рахунку в цінних паперах від 30.03.2018 №30/03.

Облік належних позивачу цінних паперів та зберігання на рахунку № НОМЕР_2 здійснювала депозитарна установа Товариство з обмеженою відповідальністю "Фінанс Груп Юкрейн" (попереднє найменування ТОВ «Мілленіум капітал») на підставі договору про обслуговування рахунка в цінних паперах від 16.01.2014 № 200133-Ф/14-Н.

12.12.2018 постановою Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку №684-ДП-ДУ-Т (за посиланням https://smida.gov.ua/db/prof/30639328) за порушення вимог законодавства щодо цінних паперів у відношенні ТОВ «Фінанс Груп Юкрейн» застосовано санкцію у вигляді анулювання ліцензій на провадження професійної діяльності на фондовому ринку - діяльності з торгівлі цінними паперами, зокрема, але не виключно: професійної діяльності депозитарної установи серії АЕ .N9263350 від 12.09.2013. Зобов`язано ТОВ «Фінанс Груп Юкрейн» вчинити дії, передбачені пунктом 1 та пунктом 2 розділу V Порядку № 816.

Листом від 23.03.2021 Публічне акціонерне товариство «Національний депозитарій України» повідомило позивача, що станом на 16.04.2021 ТОВ «Фінанс Груп Юкрейн» не передав до Центрального депозитарія як уповноваженого на зберігання визначені Положенням №431 документи, інформацію та бази даних, а тому Центральний депозитарій не може надати інформацію щодо рахунку позивача, відкритого у ТОВ «Фінанс Груп Юкрейн». Додатково зазначено, що зарахування цінних паперів на рахунок депонента можливо здійснити за рішенням суду у випадку не передання депозитарною установою передбачених Положенням № 431 документів, інформації та баз даних.

Частиною 1 статті 194 Цивільного кодексу України визначено, що цінним папером є документ установленої форми з відповідними реквізитами, що посвідчує грошове або інше майнове право, визначає взаємовідносини емітента цінного папера (особи, яка видала цінний папір) і особи, яка має права на цінний папір, та передбачає виконання зобов`язань за таким цінним папером, а також можливість передачі прав на цінний папір та прав за цінним папером іншим особам.

Частиною 1 статті 4 Закону України "Про депозитарну систему України" (також надалі в редакції, чинній станом на момент виникнення спірних правовідносин) передбачено, що депозитарна система України - сукупність учасників депозитарної системи та правовідносин між ними щодо ведення обліку цінних паперів, прав на цінні папери і прав за цінними паперами та їх обмежень, що встановлюються в системі депозитарного обліку цінних паперів, у тому числі внаслідок проведення розрахунків за правочинами щодо цінних паперів.

Відповідно до абзаців 1-3 частини 1 статті 6 Закону України "Про депозитарну систему України" депозитарний облік цінних паперів - це облік цінних паперів, прав на цінні папери та їх обмежень на рахунках у цінних паперах (далі - депозитарний облік). Депозитарний облік у системі депозитарного обліку цінних паперів ведеться у кількісному виразі. При цьому облік прав на цінні папери конкретного власника ведеться виключно депозитарними установами (крім обліку прав на цінні папери, які обліковуються на рахунку номінального утримувача), Національним банком України у визначених цим Законом випадках і депозитаріями-кореспондентами, номінальними утримувачами чи їх клієнтами, а облік цінних паперів і прав за цінними паперами - виключно Центральним депозитарієм або Національним банком України.

Згідно з частиною 1 статті 9 Закону України "Про депозитарну систему України" Центральний депозитарій забезпечує формування та функціонування системи депозитарного обліку цінних паперів. Центральний депозитарій веде депозитарний облік всіх емісійних цінних паперів, крім тих, облік яких веде Національний банк України відповідно до компетенції, визначеної цим Законом.

Частиною 8 статі 9 Закону України "Про депозитарну систему України" передбачена виключна компетенція Центрального депозитарію, зокрема, у пункті 9 зазначено, що до виключної компетенції Центрального депозитарію належить ведення рахунка (рахунків) в цінних паперах депозитарної установи, що припинила свою депозитарну діяльність або якій анульовано відповідну ліцензію за правопорушення на ринках капіталу чи в іншому визначеному Комісією випадку, а також відповідальне зберігання документів, баз даних, копій баз даних, архівів баз даних депозитарної установи, інформації про тих її депонентів, що в установленому порядку не закрили свої рахунки в цінних паперах, та цінних паперів, які обліковувалися на їх рахунках, та подання інформації про стан таких рахунків згідно із законодавством.

Частиною 1 статті 16 Закону України "Про депозитарну систему України" передбачено, що Центральний депозитарій у порядку, встановленому комісією, відповідно до отриманих депозитарних активів провадить діяльність з депозитарного обліку та обслуговування обігу цінних паперів, емісія яких здійснюється (здійснена) в Україні та за її межами, та корпоративних операцій емітента на рахунках у цінних паперах клієнтів відповідно до компетенції щодо обліку цінних паперів, встановленої цим Законом. Клієнтами Центрального депозитарію є емітенти, Національний банк України, депозитарні установи, депозитарії-кореспонденти, клірингові установи та Розрахунковий центр.

Положенням про провадження депозитарної діяльності, затвердженим рішенням Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 23.04.2013 № 735 (далі - Положення № 735) передбачений порядок провадження депозитарної діяльності Центральним депозитарієм цінних паперів та депозитарними установами з надання послуг із зберігання та обліку цінних паперів, обліку і обслуговування набуття, припинення та переходу прав на цінні папери і прав за цінними паперами та обмежень прав на цінні папери на рахунках у цінних паперах, вимоги до порядку відкриття та ведення рахунків у цінних паперах, порядку проведення операцій на рахунках у цінних паперах та їх видів, порядку зарахування цінних паперів до системи депозитарного обліку при емісії, їх обліку та зберігання, а також списання цінних паперів у зв`язку з їх погашенням та/або анулюванням, порядку внесення змін до системи депозитарного обліку стосовно цінних паперів конкретного власника, стосовно всього випуску цінних паперів, стосовно здійснення розрахунків за правочинами щодо цінних паперів тощо, вимоги до діяльності учасників депозитарної системи та взаємовідносин між ними, вимоги до порядку складання реєстру власників іменних цінних паперів, у тому числі порядку взаємодії депозитарних установ з Центральним депозитарієм щодо складання реєстру, вимоги до змісту внутрішніх документів професійних учасників депозитарної системи України та інші вимоги, встановлення яких належить до компетенції Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку відповідно до Закону України "Про депозитарну систему України".

Вимоги до дій депозитарних установ, а також дій юридичних осіб, яким було анульовано ліцензії на провадження депозитарної діяльності, що припиняють провадження ними професійної діяльності на фондовому ринку - депозитарної діяльності (далі - Депозитарна установа), дій інших професійних учасників фондового ринку, пов`язаних з цим припиненням, а також порядок здійснення державного контролю за діями цих осіб у період припинення Депозитарною установою провадження професійної діяльності на фондовому ринку - депозитарної діяльності (далі - Діяльність депозитарної установи) установлює Положення про припинення депозитарною установою провадження професійної діяльності на фондовому ринку депозитарної діяльності, затверджене рішенням Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку 08.04.2014 № 431 (у редакції рішення Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку № 50 від 01.02.2018).

Згідно з пунктом 2 розділу І Положення № 431 уповноважений на зберігання - Центральний депозитарій цінних паперів, у якому Депозитарній установі відкритий рахунок у цінних паперах, а також який у разі припинення Діяльності депозитарної установи або припинення Депозитарної установи як юридичної особи забезпечує відповідальне зберігання документів, баз даних, копій баз даних у визначених цим Положенням випадках, архівів баз даних Депозитарної установи, інформації щодо тих її депонентів, які в установленому порядку не закрили свої рахунки в цінних паперах, та власників цінних паперів, рахунки яких обслуговувались Депозитарною установою на підставі договору з емітентом про відкриття/обслуговування рахунків у цінних паперах власників та не були переведені емітентом до нової депозитарної установи у порядку.

У пункті 2 розділу V Порядку зупинення дії та анулювання ліцензії на окремі види професійної діяльності на фондовому ринку (ринку цінних паперів) затвердженого Рішенням Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку 14.05.2013 № 816 (чинного, станом на момент анулювання ліцензії ТОВ «Фінанс Груп Юкрейн») визначені наступні дії депозитарної установи у випадку анулювання ліцензії за певним видом депозитарної діяльності: 1) депозитарна установа зобов`язана припинити провадження професійної діяльності на фондовому ринку - депозитарної діяльності за певним видом з дати набрання чинності рішенням про анулювання ліцензії за цим видом депозитарної діяльності; 2) депозитарна установа зобов`язана надати оригінал ліцензії (дублікат) (у разі наявності) до Комісії протягом 15 робочих днів з дати набрання чинності відповідним рішенням (на бланку проставляється штамп щодо його анулювання, і він повертається юридичній особі); 3) депозитарна установа зобов`язана здійснити дії, передбачені нормативно-правовим актом Комісії, що регулює питання припинення провадження професійної діяльності на фондовому ринку (ринку цінних паперів) - депозитарної діяльності.

Відповідно до пункту 3 розділу III Положення № 431 у разі прийняття органом ліцензування рішення про анулювання ліцензії, всі документи, бази даних, архіви баз даних Депозитарної установи, інформація щодо її депонентів, які не закрили рахунки в цінних паперах, та прав на цінні папери, які обліковувалися на їх рахунках станом на кінець операційного дня, що передує даті припинення діяльності, та невиплачені депозитарною установою кошти за цінними паперами особам, що мають право на їх отримання, передаються виключно до уповноваженого на зберігання.

Згідно з пунктом 1 глави 3 розділу IV Положення № 431 депозитарна установа (ліквідатор у разі відкриття ліквідаційної процедури) протягом 20 робочих днів, починаючи з першого робочого дня, наступного за датою припинення діяльності, повинна підготувати для передачі перелік документів, серед яких повинні міститись в т.ч. виписки про стан рахунків у цінних паперах та бази даних депозитарної установи станом на кінець операційного дня, що передує даті припинення діяльності.

Пунктом 2 Глави 3 Розділу IV Положення № 431 передбачено, що передавання документів, зазначених у пункті 1 цієї глави, від депозитарної установи до уповноваженого на зберігання повинно бути виконано депозитарною установою (ліквідатором у разі відкриття ліквідаційної процедури) не пізніше 30 календарних днів, починаючи з першого робочого дня, наступного за датою припинення діяльності, та оформлено актом приймання-передавання, який підписується уповноваженими особами депозитарної установи (або ліквідатора у разі відкриття ліквідаційної процедури) та уповноваженого на зберігання, складеним не менше ніж у двох примірниках. Строк передавання документів, зазначених у пункті 1 цієї глави, від депозитарної установи до уповноваженого на зберігання може бути продовжений органом ліцензування за його окремим рішенням у разі звернення депозитарної установи та подання документів, що обґрунтовують таке продовження. Орган ліцензування протягом 3 робочих днів з дати прийняття такого рішення надсилає відповідне повідомлення центральному депозитарію цінних паперів та Національному банку України.

Як установлено судом, матеріали справи не містять доказів передачі ТОВ «Фінанс Груп Юкрейн» унаслідок анулювання 12.12.2018 ліцензії на провадження професійної діяльності на фондовому ринку визначених Положенням № 431 документів та баз даних до уповноваженого на зберігання, а саме Публічному акціонерному товариству "Національний депозитарій України".

Оскільки ТОВ «Фінанс Груп Юкрейн» із моменту припинення ліцензії втратило статус депозитарної установи, і при цьому не здійснило дій, передбачених чинним законодавством, для передачі наявних у нього, як у депозитарної установи, документів, баз даних, архівів баз даних, інформації щодо його депонентів, які не закрили рахунки в цінних паперах, та прав на цінні папери, які обліковувалися на рахунках таких депонентів, уповноваженому на зберігання - Публічному акціонерному товариству "Національний депозитарій України", суд дійшов висновку, що позивач позбавлений об`єктивної можливості підтвердити своє право власності на 455 штук простих іменних акцій бездокументарної форми, номінальною вартістю 4,20 грн., загальною номінальною вартістю 1911 грн., міжнародний ідентифікаційний номер цінних паперів (код ISIN) UA 4000082614, емітента - Публічного акціонерного товариства «Стома», перед іншими особами, в тому числі перед Публічним акціонерним товариством "Національний депозитарій України".

За положеннями статті 41 Конституції України ніхто не може бути позбавлений права власності чи обмежений у його здійсненні, крім випадків, встановлених Конституцією та законом.

Власник володіє, користується, розпоряджається своїм майном на власний розсуд (стаття 319 Цивільного кодексу України).

Відповідно до статті 392 Цивільного кодексу України власник майна може пред`явити позов про визнання його права власності, якщо це право оспорюється або не визнається іншою особою, а також у разі втрати ним документа, який засвідчує його право власності.

Ураховуючи викладене, суд дійшов висновку про наявність правових підстав для визнання за позивачем права власності на 455 (чотириста п`ятдесят п`ять) штук простих іменних акцій бездокументарної форми, номінальною вартістю 4,20 грн., загальною номінальною вартістю 1911 грн., міжнародний ідентифікаційний номер цінних паперів (код ISIN) UA 4000082614, емітента - Публічного акціонерного товариства «Стома», що зберігалися на рахунку позивача в депозитарній установі - Товаристві з обмеженою відповідальністю "Фінанс Груп Юкрейн".

Близька за змістом правова позиція наведена в постанові Верховного Суду від 14.03.2024 у справі № 910/1568/23.

Щодо позовної вимоги про зобов`язання Публічного акціонерного товариства «Національний депозитарій України» внести зміни до системи депозитарного обліку стосовно цінних паперів без розпорядження Товариства з обмеженою відповідальністю "Фінанс Груп Юкрейн" шляхом здійснення безумовної депозитарної операції - переказу спірних цінних паперів, суд дійшов висновку про наступне.

Відповідно до частини 2 статті 6 Закону України "Про депозитарну систему України" внесення змін до системи депозитарного обліку стосовно цінних паперів конкретного власника (крім встановлених комісією випадків стосовно цінних паперів, права на які обліковуються на рахунку номінального утримувача) здійснюється виключно депозитарними установами (у визначених законодавством випадках - Національним банком України або депозитаріями-кореспондентами), в установленому Комісією порядку на підставі судового рішення або рішення уповноваженого законом державного органу чи його посадової особи.

Пунктом 2 розділу І Положення № 735 (у редакції, чинній на момент звернення з даним позовом до суду) визначено, що безумовна операція з управління рахунком у цінних паперах - списання, зарахування або переказ цінних паперів, прав на цінні папери на рахунку у цінних паперах клієнта Центрального депозитарію, власника цінних паперів, нотаріуса, на депозит якого зараховано цінні папери, номінального утримувача без його розпорядження під час проведення емітентом операцій з цінними паперами (у випадках, передбачених законодавством), а також у зв`язку зі зміною дієздатності (обмеження дієздатності або визнання особи недієздатною), внаслідок передачі цінних паперів у спадщину та в інших випадках, які передбачені законодавством України.

Згідно з підпунктом 14 пункту 1 глави 2 розділу V Положення № 735, у разі якщо депозитарна установа (зберігач цінних паперів), якій (якому) анульовано ліцензію на провадження професійної діяльності на ринках капіталу (фондовому ринку) - депозитарної діяльності депозитарної установи (зберігача цінних паперів), не виконала (не виконав) вимоги нормативно-правового акта щодо припинення провадження професійної діяльності на ринках капіталу (фондовому ринку) - депозитарної діяльності депозитарної установи (зберігача цінних паперів) у всіх інших випадках Центральним депозитарієм - на підставі судового рішення, яке набрало законної сили та яким визнано право власності особи (осіб) на цінні папери, права на які обліковувались на її рахунку, відкритому депозитарною установою (зберігачем цінних паперів), та розпорядження депозитарної установи, на рахунок якої переказуються цінні папери. Центральний депозитарій здійснює операцію переказу лише за умови, якщо загальна кількість визначених у судовому рішенні цінних паперів окремого випуску не перевищує кількості цінних паперів цього випуску на рахунку депозитарної установи (зберігача цінних паперів), яка не передала у встановлені законодавством строки документи, бази даних, копії баз даних, архіви баз даних.

У пункті 7 глави 2 розділу V Положення № 735 передбачено, що безумовні операції щодо цінних паперів/прав на цінні папери здійснюються на підставі наданих депозитарній установі та/або Центральному депозитарію оригіналів або копій, зокрема, судового рішення або рішення уповноваженого законом органу чи його посадової особи, виконавчих документів, визначених законом, під час здійснення виконавчого провадження.

Із наведеного вище слідує, що на підставі рішення суду Публічне акціонерне товариство "Національний депозитарій України", як центральний депозитарій, зобов`язаний здійснити безумовну депозитарну операцію, що в даному випадку полягає в переказі належних позивачу спірних цінних паперів, з метою їх подальшого зарахування на рахунок позивача у цінних паперах, відкритий в Акціонерному товаристві «Державний експортно-імпортний банк України».

Отже, реалізація позивачем передбачених статтями 317, 319 Цивільного кодексу України прав власника будуть у такий спосіб відновлені, та позивач отримає можливість реалізації усіх правомочностей власника майна, з урахуванням правової природи спірного майна - цінних паперів, які існують у бездокументарній формі.

Ураховуючи факт анулюванням ліцензії на здійснення депозитарної діяльності депозитарної установи - Товариства з обмеженою відповідальністю "Фінанс Груп Юкрейн", яка не вчинила всіх необхідних дій, пов`язаних з анулюванням ліцензії, в тому числі не передала бази даних за рахунками в цінних паперах емітента - Публічного акціонерного товариства «Стома», Публічному акціонерному товариству "Національний депозитарій України", а також враховуючи неможливість здійснення за наведених обставин Публічним акціонерним товариством "Національний депозитарій України" переказу цінних паперів з рахунку Товариства з обмеженою відповідальністю "Фінанс Груп Юкрейн" на рахунок позивача в Акціонерному товаристві «Державний експортно-імпортний банк України», суд дійшов висновку, що позовні вимоги про зобов`язання Публічного акціонерного товариства "Національний депозитарій України" здійснити безумовну депозитарну операцію (переказ цінних паперів), підлягають задоволенню та є ефективним способом захисту порушених прав позивача.

При цьому суд ураховує правову позицію Верховного Суду від 04.02.2021 у справі № 910/1744/19.

Відповідно до рішення Конституційного Суду України від 09.07.2002 № 15-рп/2002 кожна особа має право вільно обирати незаборонений законом спосіб захисту прав і свобод, у тому числі й судовий. Можливість судового захисту не може бути поставлена законом, іншими нормативно-правовими актами у залежність від використання суб`єктом правовідносин інших засобів правового захисту.

У рішенні від 31.07.2003 у справі "Дорани проти Ірландії" Європейський суд з прав людини вказав на те, що поняття "ефективний засіб" передбачає запобігання порушенню або припиненню порушення, а так само встановлення механізму відновлення, поновлення порушеного права.

Відповідно до частини 1 статті 73 ГПК України доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.

Згідно з частиною 1 статті 74 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.

Статтею 76 ГПК України визначено, що належними є докази, на підставі яких можна встановити обставини, які входять в предмет доказування. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування. Предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.

Відповідно до частини 1 статті 77 ГПК України обставини, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування.

За приписами частини 1 статті 86 ГПК України суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів.

Понесені позивачем витрати по оплаті судового збору відповідно до частин 1, 9 статті 129 ГПК України покладаються на відповідача-2.

Керуючись статтями 86, 129, 232, 236-241 ГПК України, суд

ВИРІШИВ:

Позовні вимоги ОСОБА_1 задовольнити повністю.

Визнати за ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; ідентифікаційний номер НОМЕР_3 ) право власності на 455 (чотириста п`ятдесят п`ять) штук простих іменних акцій бездокументарної форми, номінальною вартістю 4 (чотири) грн. 20 коп., загальною номінальною вартістю 1911 (одна тисяча дев`ятсот одинадцять) грн., міжнародний ідентифікаційний номер цінних паперів (код ISIN) UA 4000082614, емітента - Публічного акціонерного товариства «Стома» (61105, м. Харків, вул. Ньютона, 3; ідентифікаційний код 00481318), що зберігалися на рахунку ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; ідентифікаційний номер НОМЕР_3 ) у депозитарній установі - Товаристві з обмеженою відповідальністю "Фінанс Груп Юкрейн" (65000, м. Одеса, вул. Велика Арнаутська, 72/74; ідентифікаційний код 30634328).

Зобов`язати Публічне акціонерне товариство «Національний депозитарій України» (04107, м. Київ, вул. Тропініна, 7Г; ідентифікаційний код 30370711) внести зміни до системи депозитарного обліку стосовно цінних паперів без розпорядження Товариства з обмеженою відповідальністю "Фінанс Груп Юкрейн" (65000, м. Одеса, вул. Велика Арнаутська, 72/74; ідентифікаційний код 30634328), шляхом здійснення безумовної депозитарної операції - переказу цінних паперів - 455 (чотириста п`ятдесят п`ять) штук простих іменних акцій бездокументарної форми, номінальною вартістю 4 (чотири) грн. 20 коп. загальною номінальною вартістю 1911 (одна тисяча дев`ятсот одинадцять) грн., міжнародний ідентифікаційний номер цінних паперів (код ISIN) UA 4000082614, емітента - Публічного акціонерного товариства «Стома» (61105, м. Харків, вул. Ньютона, 3; ідентифікаційний код 00481318), що належать ОСОБА_1 , із рахунку в цінних паперах депозитарної установи Товариства з обмеженою відповідальністю "Фінанс Груп Юкрейн" (65000, м. Одеса, вул. Велика Арнаутська, 72/74; ідентифікаційний код 30634328), відкритого в Публічному акціонерному товаристві «Національний депозитарій України» (04107, м. Київ, вул. Тропініна, 7Г; ідентифікаційний код 30370711) на рахунок у цінних паперах депозитарної установи - Акціонерне товариство «Державний експортно-імпортний банк України» (ідентифікаційний код 00032112), відкритий у Публічному акціонерному товаристві «Національний депозитарій України» (04107, м. Київ, вул. Тропініна, 7Г; ідентифікаційний код 30370711).

Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Фінанс Груп Юкрейн" (65000, м. Одеса, вул. Велика Арнаутська, 72/74; ідентифікаційний код 30634328) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; ідентифікаційний номер НОМЕР_3 ) 6056 (шість тисяч п`ятдесят шість) грн. витрат зі сплати судового збору.

Видати наказ після набрання рішенням законної сили.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції.

Повне судове рішення складено: 28.01.2025 року.

Суддя К.В. Полякова

СудГосподарський суд міста Києва
Дата ухвалення рішення16.01.2025
Оприлюднено31.01.2025
Номер документу124764380
СудочинствоГосподарське
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах щодо цінних паперів

Судовий реєстр по справі —910/9660/24

Рішення від 16.01.2025

Господарське

Господарський суд міста Києва

Полякова К.В.

Ухвала від 13.12.2024

Господарське

Господарський суд міста Києва

Полякова К.В.

Ухвала від 14.11.2024

Господарське

Господарський суд міста Києва

Полякова К.В.

Ухвала від 31.10.2024

Господарське

Господарський суд міста Києва

Полякова К.В.

Ухвала від 10.10.2024

Господарське

Господарський суд міста Києва

Полякова К.В.

Ухвала від 10.09.2024

Господарське

Господарський суд міста Києва

Полякова К.В.

Ухвала від 22.08.2024

Господарське

Господарський суд міста Києва

Полякова К.В.

Ухвала від 12.08.2024

Господарське

Господарський суд міста Києва

Полякова К.В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні