Ухвала
від 28.01.2025 по справі 921/31/25
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ТЕРНОПІЛЬСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ТЕРНОПІЛЬСЬКОЇ ОБЛАСТІ


46025, м.Тернопіль, вул.Кн.Острозького, 14а, тел.:0352520573, e-mail: inbox@te.arbitr.gov.ua

УХВАЛА

про залишення позовної заяви без руху

28 січня 2025 року м. Тернопіль Справа № 921/31/25 Господарський суд Тернопільської області

у складі судді Андрусик Н.О.

розглянувши позовні матеріали без номера від 22.01.2025 (вх.№39 від 23.01.2025) Департаменту патрульної поліції, місто Київ

до відповідача Товариства з обмеженою відповідальністю "ТЕРН ТРАНС СЕРВІС", село Біла Тернопільського району Тернопільської області

про стягнення 223 648грн,

ВСТАНОВИВ:

Позивач Департамент патрульної поліції, місто Київ, звернувся 22.01.2025 через підсистему "Елетронний суд" до Господарського суду Тернопільської області з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю "ТЕРН ТРАНС СЕРВІС", село Біла Тернопільського району Тернопільської області, про стягнення 223 648грн, матеріальних збитків (вартість відновлювального ремонту), завданих позивачу внаслідок дорожньо-транспортної пригоди, що сталася за участю автомобіля, власником якого є відповідач, та службового автомобіля, що належить Департаменту патрульної поліції, що є різницею між фактичним розміром завданої шкоди в розмірі 383 648грн та страховою виплатою в розмірі 160 000грн, проведеною страховою компанією (ТДВ "ЕКСПРЕС СТРАХУВАННЯ").

Одночасно, у позовній заяві Департаментом патрульної поліції заявлено клопотання про відстрочення сплати судового збору за подання цього позову. Клопотання обґрунтовано з посиланням на те, що пошкоджений внаслідок ДТП автомобіль марки Mitsubishi Outlander, д.н.з. НОМЕР_1 є службовим транспортним засобом Управління патрульної поліції в Тернопільський області, яке є територіальним відокремленим структурним підрозділом Департаменту патрульної поліції, якою згідно підготовленої доповідної записки буде в подальшому сплачено судовий збір, оскільки Управління не має власного фінансового відділу.

Відповідно до Протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 23.01.2025, позовну заяву розподілено на розгляд судді Андрусик Н.О. та, на підставі Протоколу передачі судової справи раніше визначеному складу суду від 23.01.2025, передано на розгляд клопотання про відстрочення сплати судового збору.

Суддя залишає позовні матеріали без руху, виходячи з такого.

Вимоги до форми, змісту та додатків до позовної заяви визначено у ст.ст.162, 163, 164, 172 Господарського процесуального кодексу України.

Подана Департаментом позовна заява таким вимогам не відповідає.

І. В силу п.1 ч.1 ст.164, ч.1 ст.172 ГПК України на позивача покладено обов`язок надіслання іншим учасникам справи позовної заяви та долучених до неї документів листом з описом вкладення.

Доказом виконання заявником вимог п.1 ч.1 ст.164, ч.1 ст.172 ГПК України є відповідний опис вкладення у цінний лист.

Натомість, на підтвердження виконання процесуального обов`язку з надіслання позовної заяви та долучених до неї матеріалів, позивачем долучено лише фіскальний чек 3-го відділення поштового зв`язку міста Тернополя №115 від 22.01.2025, про надіслання ТОВ "ТЕРН ТРАНС СЕРВІС" поштового рекомендованого листа №4600313380817. Однак, з даного чеку неможливо встановити яка саме кореспонденція надсилалася відповідачу, оскільки належним чином оформленого опису вкладення до поштового відправлення позивачем не надано.

При цьому, позовні матеріали не могли бути доставленими відповідачу одночасно з поданням позову через підсистему Електронний суд, оскільки згідно з Відповіддю №6425638 від 24.01.2025 з`ясовано, що у відповідача не має зареєстрованого Електронного кабінету в підсистемі Електронний суд ЄСІТС.

Дана обставина має важливе значення, оскільки нормами ст.178 ГПК України передбачено право відповідача після одержання ухвали про відкриття провадження у справі надіслати суду відзив на позовну заяву. У даному ж випадку відповідач позбавляється можливості підготувати обґрунтовані заперечення на позовну заяву, з урахуванням обставин, на які посилається позивач у позовній заяві.

Щодо клопотання про відстрочення сплати судового збору.

Відповідно до ч.1 ст.3 Закону України "Про судовий збір" судовий збір справляється за подання до суду позовної заяви та іншої заяви, передбаченої процесуальним законодавством.

Частиною 2 ст.4 Закону України "Про судовий збір" встановлено ставку судового збору за подання до господарського суду позовної заяви майнового характеру у розмірі 1,5 відсотка ціни позову, але не менше 1 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб і не більше 350 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.

Розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановлений ст.7 Закону України "Про державний бюджет України на 2025 рік", становить 3028грн.

Позивачем заявлено позовну вимогу майнового характеру про стягнення з відповідача 223 648грн, а позовну заяву подано в електронній формі. Відтак, з урахуванням коефіцієнту пониження, застосованого згідно приписів частини 3 статті 4 Закону України "Про судовий збір", за подання цього позову до господарського суду позивачу необхідно сплатити 2 683,78грн (223 648 х 1,5% х 0,8) судового збору за наступними реквізитами: Отримувач коштів: ГУК у Терн.обл./тг м.Терноп./22030101; Код отримувача (код за ЄДРПОУ): 37977599; Банк отримувача Казначейство України(ел. адм. подат.); Код банку отримувача (МФО): 899998; Рахунок отримувача: UA668999980313131206083019751; Код класифікації доходів бюджету6 22030101.

Позовна заява не містить доказів сплати судового збору. Натомість, позивач просить суд відстрочити сплату судового збору до ухвалення судового рішення у справі.

Дане клопотання не підлягає до задоволення, виходячи з таких міркувань.

Частиною першою статті 8 Закону України "Про судовий збір" передбачено право суду враховуючи майновий стан сторони, на підставі клопотання сторони, відстрочити або розстрочити сплату судового збору на певний строк, але не довше ніж до ухвалення судового рішення у справі за таких умов: 1) розмір судового збору перевищує 5 відсотків розміру річного доходу позивача - фізичної особи за попередній календарний рік; або 2) позивачами є: а) військовослужбовці; б) батьки, які мають дитину віком до чотирнадцяти років або дитину з інвалідністю, якщо інший з батьків ухиляється від сплати аліментів; в) одинокі матері (батьки), які мають дитину віком до чотирнадцяти років або дитину з інвалідністю; г) члени малозабезпеченої чи багатодітної сім`ї; ґ) особа, яка діє в інтересах малолітніх чи неповнолітніх осіб та осіб, які визнані судом недієздатними чи дієздатність яких обмежена; або 3) предметом позову є захист соціальних, трудових, сімейних, житлових прав, відшкодування шкоди здоров`ю.

З аналізу статті 8 Закону України "Про судовий збір" вбачається, що питання зокрема відстрочення сплати судового збору є правом, а не обов`язком суду навіть за наявності однієї з умов для такого відстрочення.

Що ж до самих умов, визначених статтею 8 вказаного Закону, то вони диференційовані за суб`єктним та предметним застосуванням.

Із системного аналізу змісту норм зазначеної статті вбачається, що положення пунктів 1 та 2 частини першої статті 8 Закону України "Про судовий збір" не поширюються на юридичних осіб, незалежно від наявності майнового критерію (майнового стану учасника справи - юридичної особи), а положення пункту 3 частини першої статті 8 вказаного Закону можуть бути застосовані до юридичної особи за наявності майнового критерію, але тільки у справах, визначених цим пунктом, тобто предметом позову у яких є захист соціальних, трудових, сімейних, житлових прав, відшкодування шкоди здоров`ю (постанова Великої Палати Верховного Суду від 14.01.2021 у справі №0940/2276/18, провадження №11-336апп20).

Заявник не відноситься до переліку осіб, зазначених у статті 8 Закону України "Про судовий збір" та зазначені ним у заяві підстави не передбачені вказаною нормою.

Позивачем не зазначено обставин та доказів поширення на нього умов, передбачених частиною першою статті 8 Закону України "Про судовий збір".

Беручи до уваги наведені заявником доводи, залишається незрозумілим передчасність звернення з позовом до суду, тобто без вирішення питання щодо сплати судового збору за подання цієї позовної заяви. Жодних пояснень, доводів з цього приводу позивачем не наведено.

З урахуванням наведеного, суд не вбачає підстав для відстрочення сплати судового збору.

Недотримання позивачем вимог п.1, 2 ч.1 ст.164, ч.1 ст.172 ГПК України при оформленні позовної заяви, в силу приписів ч.1 ст.174 ГПК України, є підставою для залишення її без руху із встановленням заявнику десятиденного строку з дня вручення цієї ухвали суду для їх усунення.

Відповідно до ч.ч.3, 4 ст.174 Господарського процесуального кодексу України, якщо позивач усуває недоліки позовної заяви у строк, встановлений судом, вона вважається поданою у день первинного її подання до господарського суду та приймається до розгляду. Якщо позивач не усуне недоліки позовної заяви у строк, встановлений судом, заява вважається неподаною і повертається особі, що звернулася із позовною заявою.

Окрім того, у позові зазначено в якості третьої особи ОСОБА_1 - водія автобуса БАЗ А079.14 д.н.з. НОМЕР_2 , з вини якого сталася ДТП, котрий на момент скоєння ДТП перебував у трудових відносинах з відповідачем.

Однак, всупереч приписів частин першої та третьої статті 50 ГПК України, позивачем не вказано на якій підставі дану особу слід залучити до участі у справі та на чиїй стороні.

Згідно з п.4 ч.1 ст.170 ГПК України будь-яка письмова заява, клопотання, повинні містити, зокрема зміст питання, яке має бути розглянуто судом, та прохання заявника;

Позивач обмежився лише зазначенням у позові прізвища особи і жодним чином не обґрунтував ані підстав залучення до участі у справі третьої особи, ані на чиїй стороні таку особу слід залучити.

Керуючись ст.ст.4, 6, 42, 46, 50, 164, 170, 172, 174, 232-235, 255 Господарського процесуального кодексу України, Законом України "Про судовий збір", суддя господарського суду

УХВАЛИВ:

1. У задоволенні клопотання без номера від 22.01.2025 (вх.№599 від 23.01.2025) Департаменту патрульної поліції, м. Київ, про відстрочення сплати судового збору, - відмовити.

2. Позовну заяву Департаменту патрульної поліції до Товариства з обмеженою відповідальністю "ТЕРН ТРАНС СЕРВІС" про стягнення 223 648грн, - залишити без руху.

3. Встановити позивачу строк на усунення недоліків позовної заяви десять календарних днів з дня вручення цієї ухвали суду.

4. Встановити позивачу спосіб усунення недоліків позовної заяви шляхом подання: належних доказів надіслання позовної заяви та долучених до неї документів відповідачу листом з описом вкладення; доказів сплати 2 683,78грн судового збору за подання позовної заяви до Господарського суду Тернопільської області; письмово обґрунтувати підстави залучення до участі у справі ОСОБА_1 в якості третьої особи згідно вимог ст.50 ГПК України.

5. Копію ухвали в електронній формі направити Департаменту патрульної поліції в електронний кабінет, зареєстрований в підсистемі "Електронний суд" ЄСІТС.

Ухвала підписана, набирає законної сили 28.01.2025 відповідно до приписів ст.235 Господарського процесуального кодексу України та оскарженню не підлягає.

Суддя Н.О. Андрусик

СудГосподарський суд Тернопільської області
Дата ухвалення рішення28.01.2025
Оприлюднено31.01.2025
Номер документу124765162
СудочинствоГосподарське
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, щодо недоговірних зобов’язань, з них про відшкодування шкоди

Судовий реєстр по справі —921/31/25

Ухвала від 28.01.2025

Господарське

Господарський суд Тернопільської області

Андрусик Н.О.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні