Справа № 276/1945/24
Провадження по справі №2/276/14/25
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
15 січня 2025 року смт. Хорошів
Володарсько-Волинський районний суд Житомирської області в складі головуючого судді Збаражського А.М., з участю:
секретаря судового засідання Ігнатенко О.М.,
позивача ОСОБА_1 ,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Хорошівської селищної ради Житомирського району Житомирської області про встановлення фактів що має юридичне значення та визнання права на земельну частку (пай) в порядку спадкування за заповітом, -
в с т а н о в и в:
Позивач звернулась до суду з даним позовом, зазначивши, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла її бабуся ОСОБА_2 . На момент смерті її бабуся була зареєстрована та постійно проживала в АДРЕСА_1 . Разом з нею був зареєстрований та проживав ОСОБА_3 , який фактично прийняв спадщину після смерті свої дружини, однак не оформив своїх спадкових прав. Після смерті останнього відкрилась спадщина, що складається з права на земельну частку (пай) в землях колективної власності колишнього КСП «Правда» Зубринської сільської ради Житомирського району Житомирської області. Позивач є спадкоємицею після смерті ОСОБА_3 за заповітом, спадщину прийняла в установленому порядку.
Відповідно до інформації Управління у місті Житомирі та Житомирському районі Головного управління Держгеокадастру у Житомирській області від 05 листопада 2021 року у Списках померлих громадян, що мають право на земельну частку (пай) реформованого КСП «Правда» Зубринської сільської ради Володарсько-Волинського району Житомирської області в рядку за № 126 міститься запис: ОСОБА_4 . Згідно листа відділу у Хорошівському районі Головного управління Держгеокадастру у Житомирській області від 11.08.2021 року, згідно записів у Книзі реєстрації сертифікатів на право на земельну частку (пай), що видавалися Володарсько-Волинською райдержадміністрацією по Зубринській сільській раді за № 393 міститься запис щодо реєстрації сертифіката на право на земельну частку (пай) на ім`я ОСОБА_5 , серія ЖТ № 0180393, дата реєстрації 25.04.97 р., КСП «Правда», розмір земельної частки (паю) 3,21 в умовних кадастрових гектарах, вартість 2471 грн. У графі «Місце проживання власника сертифіката» зазначено с. Вишняківка.
Звернувшись до державного нотаріуса Черняхівської державної нотаріальної контори із заявою про видачу їй свідоцтв про право на спадщину на право на земельну частку (пай) після померлого ОСОБА_3 та майно після померлої ОСОБА_2 , однак, нотаріусом їй було відмовлено через відсутність документів, які б підтвердили факт перебування у шлюбі ОСОБА_3 та її баби ОСОБА_2 , а також не було надано правовстановлюючі документи.
Позивач просить суд встановити факт, що має юридичне значення, а саме факт того, що ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_3 та ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 перебували у зареєстрованому шлюбі та були чоловіком і дружиною; встановити факт належності її померлій бабі ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , права на земельну частку (пай) в землях реформованого КСП «Правда» Зубринської сільської ради Володарсько-Волинського району Житомирської області; встановити факт належності її померлому діду ОСОБА_3 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_3 право на земельну частку (пай) в землях реформованого КСП «Правда» Зубринської сільської ради Володарсько-Волинського району Житомирської області, яке належало померлому на підставі сертифіката на право на земельну частку (пай) серія ЖТ № 010393, виданого 25.04.1997 року на ім`я ОСОБА_5 ; визнати за нею, ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 в порядку спадкування за заповітом право на земельну частку (пай) в умовних кадастрових гектарах без визначення меж цієї частки в натурі (на місцевості) в землях колективної власності колишнього КСП «Правда» с.Зубринка Житомирського району Житомирської області, за рахунок вільних земель резерву на території Хороіпівської селищної ради Житомирського району Житомирської області, яке надано її померлому діду ОСОБА_3 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_3 ; визнати за нею, ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 в порядку спадкування за заповітом право на земельну частку (пай) в умовних кадастрових гектарах без визначення меж цієї частки в натурі (на місцевості) в землях колективної власності колишнього КСП «Правда» с.Зубринка Житомирського району Житомирської області, за рахунок вільних земель резерву на території Хорошівської селищної ради Житомирського району Житомирської області, яке надано її померлій бабі ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , спадщину після якої прийняв, але не оформив свої спадкових прав її дід ОСОБА_3 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_3 .
Ухвалою судді Володарсько-Волинського районного суду Житомирської області від 23 серпня 2024 року відкрито провадження в справі та призначено підготовче судове засідання.
Ухвалою суду від 18 вересня 2024 року закрито підготовче провадження та справу призначено до судового розгляду.
Позивач в судовому засіданні позов підтримала, просила його задовольнити у повному обсязі з підстав, зазначених у позовній заяві.
Представник відповідача, Хорошівської селищної ради, в судове засідання не з`явився,селищний голова подав до суду заяву про проведення судового засідання за відсутності представника селищної ради, зазначив, що позов визнає.
Заслухавши позивача, дослідивши матеріали справи, суд приходить до переконання, що позов підлягає до часткового задоволення з наступних підстав.
Відповідно до копії свідоцтва про смерть серії НОМЕР_2 , виданою Зубринською сільською радою 13.02.1996 року ОСОБА_2 померла ІНФОРМАЦІЯ_1 (а.сп.13).
Згідно до копії свідоцтва про смерть серії НОМЕР_3 , виданою виконавчим комітетом Новоборівської селищної ради Володарсько-Волинського району Житомирської області 18.11.2009 року ОСОБА_3 помер ІНФОРМАЦІЯ_3 (а.сп.14).
16 квітня 2024 року постановою державного нотаріуса Черняхівської державної нотаріальної контори в порядку заміщення державного нотаріуса Хорошівської державної нотаріальної контори щодо нотаріальної дії з видачі свідоцтва про право на спадщину за заповітом на ім`я ОСОБА_1 після померлого ІНФОРМАЦІЯ_3 ОСОБА_3 та майно після померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 , спадщину після якої прийняв але не оформив своїх спадкових прав ОСОБА_3 ОСОБА_1 відмовлено у зв`язку з тим, що не було надано документів, які б підтвердили факт перебування у шлюбі ОСОБА_3 та ОСОБА_2 , та не було надано правовстановлюючого документа сертифікат на право на земельну частку (пай) на ім`я ОСОБА_3 та ОСОБА_2 ( а.сп.15).
Відповідно копії свідоцтва про шлюб серії НОМЕР_4 , ОСОБА_6 , 1916 р.н., та ОСОБА_7 , 1910 р.н., зареєстрували шлюб 22.01.1949 року с. Ліски Ліскивська с/рада. Після реєстрації одруження дружина взяла прізвище ОСОБА_8 (а.сп.19).
Згідно довідок виконкому Хорошівської селищної ради №160, №161 від 14.03.2023, ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_7 , на день смерті була зареєстрована та проживала за адресою: АДРЕСА_1 , за шість місяців до її смерті, на день смерті та шість місяців після смерті проживав і був зареєстрований ОСОБА_3 - чоловік ІНФОРМАЦІЯ_8 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_9 ( а.сп.32).
Відповідно довідок виконкому Хорошівської селищної ради №162, №163 від 14.03.2023, ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_8 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_9 , на день смерті був зареєстрована та проживав за адресою: АДРЕСА_1 , за шість місяців до його смерті, на день смерті та шість місяців після смерті , ніхто не проживав і не був зареєстрований ( а.сп.33).
Як слідує із довідки виконкому Хорошівської селищної ради №379 від 14.08.2024, виданої ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_10 , що зареєстрована та проживає за адресою АДРЕСА_2 , про те, що її дід ОСОБА_9 ІНФОРМАЦІЯ_8 та баба ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_11 були чоловіком і дружиною згідно погосподарської книги №5 за 1996-2000 р.р о/р №326 ( а.сп.34).
Копія свідоцтва про звільнення від військового обов`язку серія НОМЕР_5 , видана на ім`я ОСОБА_10 ( а.сп.35).
Згідно погосподарської книги №5 за 1996-2000 р.р о/р № НОМЕР_6 , членами господарства записані ОСОБА_11 , ІНФОРМАЦІЯ_8 , - голова двору та ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_11 , - дружина ( а.сп. 36).
Крім того, допитана як свідок ОСОБА_12 повідомила, що вона пропрацювала в КСП «Правда» бухгалтером приблизно 25 років, до 2006 року. ОСОБА_4 та ОСОБА_3 проживали з нею по сусідству, в с. Вишняківка Житомирського району, добре знала їх сім`ю. ОСОБА_4 та ОСОБА_3 працювали в колгоспі та обоє були включені в списки для паювання.
Свідок ОСОБА_13 проживав по сусідству з ОСОБА_4 та ОСОБА_3 в с. Вишняківка Житомирського району. Останні були одруженими, жили разом та певний час працювали в КСП «Правда»: ОСОБА_3 їздовим, а ОСОБА_4 різноробочою.
Статтею 15 Цивільного кодексу Українивизначено, що кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання. Кожна особа має право на захист свого інтересу, який не суперечить загальним засадам цивільного законодавства.
Відповідно до ч. 1 ст. 81 ЦПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
У пункті 5 частини 1статті 315 ЦПКзазначено, що суд розглядає справи про встановлення факту проживання однією сім`єю чоловіка та жінки без шлюбу.
Частиною 2ст.315 ЦПК Українипередбачено, що у судовому порядку можуть бути встановлені також інші факти, від яких залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав фізичних осіб, якщо законом не визначено іншого порядку їх встановлення.
Отже, законом передбачено встановлення юридичних фактів щодо виникнення, зміни або припинення особистих чи майнових прав фізичних осіб, до яких відносяться й факти, що породжують право особи на отримання одноразової грошової допомоги, зокрема факт проживання однією сім`єю чоловіка та жінки без шлюбу.
Статтею 319 ЦПК України визначено, що у рішенні суду повинно бути зазначено відомості про факт, встановлений судом, мету його встановлення, а також докази, на підставі яких суд установив цей факт. Рішення суду про встановлення факту, який підлягає реєстрації в органах державної реєстрації актів цивільного стану або нотаріальному посвідченню, не замінює собою документів, що видаються цими органами, а є тільки підставою для одержання зазначених документів.
В обґрунтування вимоги про встановлення факту перебування в шлюбі позивач зазначила, що необхідно встановити зазначений юридичний факт для реалізації її спадкових прав, оскільки після смерті ОСОБА_2 та ОСОБА_3 залишилась спадщина, на яку вона має право.
Оцінюючи вищенаведені докази в їх сукупності, суд вважає доведним належними і допустимими доказами факт того, що ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_3 , та ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , перебували у зареєстрованому шлюбі та були чоловіком і дружиною.
Доказів, які б спростовували зазначене у суду відсутні. При цьому, суд звертає увагу, що неточності, допущені при написанні у досліджених судом документах, не спростовують те, що ОСОБА_3 та ОСОБА_2 дійсно перебували в шлюбі.
Виходячи зі встановлених обставин справи, суд приходить до висновку, що вказаний факт знайшов своє підтвердження під час судового розгляду, а тому в цій частині заяву необхідно задовольнити.
Щодо встановлення факту належності ОСОБА_3 та ОСОБА_2 права на земельну частку (пай), а також визнання за ОСОБА_1 в порядку спадкування за заповітом права на земельну частку (пай), суд враховує наступне.
Згідно пунктів 1, 4, 5Прикінцевих та перехідних положень ЦК України(в редакції 2003 року) цей Кодекс набирає чинності з 1 січня 2004 року і застосовується до цивільних правовідносин, що виникли після набрання ним чинності.
Відповідно до п.1постанови Пленуму Верховного Суду України «Про судову практику у справах про спадкування» від 30 травня 2008 року №7роз`яснено, що відносини спадкування регулюються правиламиЦК України, якщо спадщина відкрилась не раніше 1 січня 2004 року. У разі відкриття спадщини до зазначеної дати застосовується чинне на той час законодавство, зокрема, відповідні правилаЦК УРСР, у тому числі щодо прийняття спадщини.
Таким чином, оскільки на час смерті спадкодавців: ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_7 , та ОСОБА_3 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_9 , діяв Цивільний Кодекс УРСР(в редакції 1963 року), то судом при вирішенні частини даного спору, застосовуються його відповідні положення.
Відповідно достатті 525 ЦК УРСР(в редакції 1963 року), часом відкриття спадщини визнається день смерті спадкодавця, а при оголошенні його померлим - день, зазначений встатті 21 цього Кодексу.
Відповідно дост. 527 ЦК УРСР спадкоємцями можуть бути особи, що були живими на момент смерті спадкодавця, а також діти померлого, зачаті при його житті і народженні після його смерті.
Статтею529ЦК УРСР передбачено, що при спадкоємстві за законом спадкоємцями першої черги є, в рівних частках, діти, дружина і батьки померлого.
Статтею 534ЦК УРСРвизначенокожний громадянин може залишити за заповітом усе своє майно або частину його (не виключаючи предметів звичайної домашньої обстановки і вжитку) дній або кільком особам як тим, що входять, так і тим, що не входять до кола спадкоємців а законом, а також державі або окремим державним, кооперативним та іншим громадським організаціям.
Відповідно дост.549ЦК УРСРвизнається,що спадкоємецьприйняв спадщину:якщо вінфактично вступивв управлінняабо володінняспадковим майном;якщо вінподав державнійнотаріальній конторі за місцем відкриттяспадщини заявупро прийняттяспадщини. Зазначені в цій статті дії повинні бути вчинені протягом шести місяців з дня відкриття спадщини.
Згідно з ч. 5ст. 1268 ЦК України, незалежно від часу прийняття спадщини вона належить спадкоємцеві з моменту відкриття спадщини.
Відповідно до вимогст. 1297 ЦК Україниспадкоємець, який прийняв спадщину, у складі якої є нерухоме майно, зобов`язаний звернутись до нотаріуса за видачею йому свідоцтва про право на спадщину на нерухоме майно, тобто зміна власника майна, що підлягає державній реєстрації, неможлива без перереєстрації права власності. Тому свідоцтво про право на спадщину є обов`язковим, коли об`єктом спадкування є нерухоме майно, що підлягає обов`язковій державній реєстрації.
Встановлено, що до укладення шлюбу з ОСОБА_3 прізвище ОСОБА_2 було « ОСОБА_14 », відповідно до копії свідоцтва про шлюб серії НОМЕР_4 .
Із архівної довідки №К-2964/04 від 31.05.2024 року, виданої Державним архівом Житомирської області слідує, що в книзі реєстрації актових записів про шлюб по Лісківській сільраді Володарсько-Волинського району за 1935 рік зазначено, ОСОБА_15 «так у документі», 22 роки та ОСОБА_16 «так у документі», 25 років, за національністю українка, вдруге в шлюбі, зареєстрували шлюб 17 листопада 1935 року. Прізвище після реєстрації шлюбу наречених - ОСОБА_14 ( а.сп.21).
Згідно архівної довідки №К/2024-1 від 10.07.2018 року, виданої Державним архівом Житомирської області слідує, що в книзі реєстрації актових записів про шлюб по Теренецькій сільраді Володарського району за 1930 рік зазначено, що жителі с. Сколобів (нині Хорошівського району Житомирської області) ОСОБА_17 «так у документі», 24 років та ОСОБА_16 «так у документі», 19 років, обоє вперше в шлюбі, зареєстрували 03 вересня 1930 року. Національність наречених не зазначена. Запис реєстрації:№2. Прізвище після реєстрації: нареченого ОСОБА_18 «так у документі», нареченої - ОСОБА_18 «так у документі» ( а.сп.20).
Відповідно до архівної довідки №К-2984/04 від 04.06.2024 року, виданої Державним архівом Житомирської області слідує, що книги реєстрації актових записів про розірвання шлюбу по Лісківській сільраді (до складу якої входила кол. Вишняківка) Пулинського району за 1932-1933 роки на зберігання до Державного архіву Житомирської області не надходили, тому підтвердити розірвання шлюбу ОСОБА_17 з ОСОБА_19 неможливо ( а.сп.22).
Згідно копії свідоцтва про народження серії НОМЕР_7 , ОСОБА_20 народилася ІНФОРМАЦІЯ_12 , її батьками записано: ОСОБА_21 та ОСОБА_22 ( а.сп.23).
Відповідно до витягу з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про шлюб щодо підтвердження дошлюбного прізвища від 25.01.2011 року №00008574067, 10.09.1983 виконкомом Зубринської сільської ради Володарсько-Волинського району Житомирської області зареєстровано шлюб між ОСОБА_23 та ОСОБА_20 , після чого остання змінила прізвище на « ОСОБА_24 » ( а.сп.24).
Згідно копії свідоцтва про розірвання шлюбу серії НОМЕР_8 , ОСОБА_23 та ОСОБА_1 розірвали шлюб 07 жовтня 1992 року ( а.сп.25).
ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_7 , на день смерті була зареєстрована та проживала за адресою: АДРЕСА_1 . За шість місяців до її смерті, на день смерті та шість місяців після смерті проживав і був зареєстрований ОСОБА_3 - чоловік ІНФОРМАЦІЯ_8 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_9 . Вказане підтверджується копіями довідок виконкому Хорошівської селищної ради №160, №161 від 14.03.2023.
ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_8 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_9 , на день смерті був зареєстрований та проживав за адресою: АДРЕСА_1 , за шість місяців до його смерті, на день смерті та шість місяців після смерті, з ним ніхто не проживав і не був зареєстрований, про що свідчать копії довідок виконкому Хорошівської селищної ради №162, №163 від 14.03.2023.
Згідно копії заповіту, посвідченого ОСОБА_25 , секретарем виконавчого комітету Зубринської сільської ради народних депутатів Вол-Волинського району Житомирської області 04 липня 1996 року, ОСОБА_3 все своє майно, де б воно не було та з чого б воно не складалось заповідав ОСОБА_1 (а.сп.16)
Із Витягу про реєтрацію в Спадковому реєстрі №3843642 від 28.02.2006 року слідує, що до майна ОСОБА_3 заведено спадкову справу, номер в реєстрі 9 (а.сп.17).
Відповідно до довідки виконавчого комітету Зубринської сільської ради Володарсько-Волинського району Житомирської області №962 від 08.10.2004 року, ОСОБА_1 дійсно прийняла спадщину до шести місяців після смерті ОСОБА_3 .. В березні місяці 2004 року робила ремонт підлоги ( а.сп.18).
Крім того, рішенням Володарсько-Волинського районного суду Житомирської області від 24 грудня 2009 року (справа №2-622/2009 року) за ОСОБА_1 визнано право власності на спадкове майно на житловий будинок, який знаходиться за адресою АДРЕСА_3 . При постановленні зазначеного рішення судом, зокрема, встановлено, що ОСОБА_1 прийняла спадщину після смерті ОСОБА_3 (а.сп.26).
У подальшому, на підставі зазначеного рішення за ОСОБА_1 зареєстровано право власності на житловий будинок за адресою АДРЕСА_3 , про що свідчить копія Витягу про державну реєстрацію прав КП «Житомирське обласне міжміське бюро технічної інвентаризації» Житомирської обласної ради № 31489088 від 29.09.2011 року ( а.сп.27).
Відповідно до рішення виконавчого комітету Хорошівської селищної ради №202 від 11.08.2021, внесено зміни до поштової (юридичної) адреси нерухомого майна Житомирська область Житомирський район Хорошівська селищна рада, жилий будинок господарських будівель та споруд за адресою АДРЕСА_1 перейменовано на АДРЕСА_1 ( а.сп.28-29).
В судовому засіданні встановлено, що ОСОБА_3 після смерті його дружини ОСОБА_2 фактично вступив в управління та володіння спадковим майном, відтак, прийняв спадщину. У подальшому, ОСОБА_1 прийняла спадщину після смерті ОСОБА_3 , з огляду на положення ст.529,530 ЦК УРСРв редакції 1963 року, вступивши в управління та володіння спадковим майном.
Згідно листа відділу у Хорошівському районі Головного управління Держгеокадастру у Житомирській області від 11.08.2021 року, згідно записів у Книзі реєстрації сертифікатів на право на земельну частку (пай), що видавалися Володарсько-Волинською райдержадміністрацією по Зубринській сільській раді за № 393 міститься запис щодо реєстрації сертифіката на право на земельну частку (пай) на ім`я ОСОБА_5 , серія ЖТ № 0180393, дата реєстрації 25.04.97 р., КСП «Правда», розмір земельної частки (паю) 3,21 в умовних кадастрових гектарах, вартість 2471 грн. У графі «Місце проживання власника сертифіката» зазначено с. Вишняківка. Відомості, які б засвідчували факт отримання ОСОБА_5 Державного акта на право власності на земельну ділянку для ведення товарного сільськогосподарського виробництва із земель реформованого КСП «Правда» на території Зубринської сільської ради у відділі відсутні ( а.сп.31)
Відповідно до відповіді з Головного управління Держгеокадастру у Житомирській області від 20.12.2024 р. №4726/35-24 слідує, що згідно Додатку до Державного акта на право колективної власності на землю серія ЖТ № 13-07-0002 виданого КСП «Правда» від 01.12.1995 року на території Зубринської сільської ради Володарсько-Волинського району Житомирської області, у списку громадян-членів колективного сільськогосподарського підприємства за № 401 наявний запис ОСОБА_5 с.Вишняківка. Відповідно до Книги реєстрації сертифікатів на право на земельну частку (пай), що видавалися Володарсько-Волинською райдержадміністрацією по Зубринській сільській раді КСП «Правда» на ім`я ОСОБА_5 зареєстровано сертифікат на право на земельну частку (пай) ЖТ № 0180393 за № 393 від 25.04.1997 року на підставі розпорядження голови Володарсько-Волинської РДА від 25.04.1997 року. У графі «Підпис власника сертифіката на земельну частку (пай)» підпис наявний. Відповідно до наявних у Відділі №1 Книг записів реєстрації державних актів на право власності на землю та на право постійного користування землею, договорів оренди землі, відомості щодо реєстрації права власності на земельні ділянки для ведення товарного сільськогосподарського виробництва на території Зубринської сільської ради за ОСОБА_26 , відсутні.
Окрім того, відповідно до архівної довідки від 17.12.2024 №365 К-07-10, виданої архівним відділом Житомирської районної військової адміністрації слідує, що в документах архівного фонду колгоспу «Правда» с. Зубринка Володарсько- Волинського району Житомирської області, а саме в «Книзі обліку членів колгоспу та їх сімей за 1960 рік», за порядковим номером 127 значаться: ОСОБА_27 «так у документі» 1916 року народження - різні роботи ОСОБА_2 «так у документі» 1910 року народження - різні роботи.
Із архівної довідки, виданої Архівною установою Хорошівської селищної ради від 16.12.2024 за №452 слідує, що в книгах обліку праці і розрахунків з членами колгоспу бр. № 4 колгоспу «Правда» за 1966 рік значиться ОСОБА_28 ; за 1967 рік - ОСОБА_3 (так у документах) та книзі обліку трудового стажу і заробітку колгоспника колгоспу «Правда» за 1968 - 1987 роки значиться ОСОБА_3 (так у документах).
Згідно історичної довідки П(по)СП «Славутич» с. Зубринка, Володарсько-Волинського району Житомирської області слідує, що в 1931 році було створено колгосп «Правда» з центральною садибою в с: Зубринка, Володарсько-Волинського району, Житомирської області, до складу якого поступово увійшли населені пункти Володарсько-Волинського району: с. Вишняківка, с. Ліски, с. Ставки, с. Михайлівка, с. Човнова, період. Документальні матеріали колгоспу за період з 1931р. по 1958р. на зберігання до районного державного архіву та державного архіву Житомирської області не передавались. Документи колгоспу за довоєнні роки за період з 1931р. по 1941р. та післявоєнні роки за період з 1944р. по 01.01.1959р. в колгоспі не збереглися. За довоєнні роки документи не збереглися в зв`язку з воєнними діями. За післявоєнні роки документи не збереглися в зв`язку з пожежею в адмінприміщенні контори колгоспу. У 1990 році на базі колгоспу «Правда» було створено два колгоспи: колгосп «Правда» з центральною садибою- в с. Зубринка, до складу якого також увійшли населені пункти с. Ліски, с. Вишняківка, с. Човнова; колгосп «Нива» з центральною садибою в с. Ставки, до складу якого увійшли населені пункти с. Ставки, с.Михайлівка. У 1999 році відповідно до Указу Президента України від 03.12.1999р. №1529/99 «Про невідкладні заходи щодо прискорення реформування аграрного сектора економіки» КСП «Правда» було реорганізовано в Ц(по)СП «Славутич», з центральною садибою в с.Зубринка.
Згідно з частиною першою, другоюстатті 2 Закону України від 05 червня 2003 року №899-IV«Про порядок виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок власникам земельних часток (паїв)»основним документом, що посвідчує право на земельну частку (пай), є сертифікат на право на земельну частку (пай), виданий районною (міською) державною адміністрацією. Документами, що посвідчують право на земельну частку (пай), також є рішення суду про визнання права на земельну частку (пай).
Відповідно доУказу Президента України від 08 серпня 1995 року №720/95 «Про порядок паювання земель, переданих у колективну власність сільськогосподарським підприємствам і організаціям»право на земельну частку (пай) мають члени колективного сільськогосподарського підприємства, в тому числі пенсіонери, які раніше працювали в ньому і залишаються членами зазначеного підприємства, кооперативу, товариства, відповідно до списку, що додається до державного акта на право колективної власності на землю.
Згідно зі статтями22,23 ЗК України(в редакції 1990 року) особа набуває право на земельний пай за наявності трьох умов: перебування в членах КСП на час паювання; включення до списку осіб, доданого до державного акта на право колективної власності на землю; одержання КСП цього акта.
Член колективного сільськогосподарського підприємства, включений до списку, що додається до державного акта на право колективної власності на землю, набуває права на земельну частку (пай) з дня видачі цього акта, і в разі його смерті успадкування права на земельний пай здійснюється за нормамиЦК, у тому числі й у випадку, коли з різних причин ця особа не отримала сертифікат на право на земельну частку (пай). Невнесення до зазначеного вище списку особи, яка була членом КСП на час передачі у колективну власність землі, не може позбавити її права на земельну частку.
Під час вирішення спору про спадкування права на земельну частку (пай) основним документом, що посвідчує таке право, є сертифікат про право на земельну частку (пай). Якщо спадкодавець мав право на земельну частку (пай), але за життя не одержав сертифіката на право власності на земельну частку (пай) або помилково не був включений (безпідставно виключений) до списку, доданого до державного акта про колективну власність на землю відповідного сільськогосподарського підприємства, товариства тощо, при вирішенні спору про право спадкування на земельну частку (пай) суд застосовує положення чинного на час існування відповідних правовідносинЗемельного кодексу України,Указу Президента України від 08 серпня 1995 року №720/95 «Про порядок паювання земель, переданих у колективну власність сільськогосподарським підприємствам і організаціям».
Паювання земель радгоспів та інших державних сільськогосподарських підприємств здійснюється після перетворення їх на колективні сільськогосподарські підприємства.
Право на земельну частку (пай) мають члени колективного сільськогосподарського підприємства, сільськогосподарського кооперативу, сільськогосподарського акціонерного товариства, в тому числі пенсіонери, які раніше працювали в ньому і залишаються членами зазначеного підприємства, кооперативу, товариства, відповідно до списку, що додається до державного акта на право колективної власності на землю.
Отже, особа набуває права на земельну частку (пай) в разі, якщо на момент одержання колективним сільськогосподарським підприємством акта на право колективної власності на землю вона працювала в цьому підприємстві, була його членом та включена до списку, що додається до державного акта на право колективної власності на землю.
Судом в ході розгляду справи встановлено, що ОСОБА_3 працював та був членом КСП «Правда», а під час розпаювання земель колгоспу включений до списку, що додається до державного акта на право колективної власності на землю серії ЖТ № 13-07-0002, виданого КСП «Правда» від 01.12.1995 року. Також, за життя ОСОБА_3 на його ім`я зареєстровано сертифікат на земельну частку (пай) серії ЖТ № 0180393 за № 393 від 25.04.1997 року, про що є відповідний підпис.
Відтак, наявні підстави для задоволення позовної вимоги про встановлення факту належності ОСОБА_3 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_3 , права на земельну частку (пай) в землях реформованого КСП «Правда» Зубринської сільської ради Володарсько-Волинського району Житомирської області, яке належало померлому на підставі сертифіката на право на земельну частку (пай) серії ЖТ №010393, виданого 25.04.1997 року на ім`я ОСОБА_5 .
Крім того, приймаючи до уваги, що на момент відкриття спадщини після смерті ОСОБА_3 , йому дійсно належало право на земельну частку (пай) в землях колективної власності колишнього КСП «Правда», а позивач, як спадкоємець за заповітом, успадкувала дане право після його смерті, так як вступила в управління та володіння його майном, проте юридично не може оформити свої спадкові права в нотаріальному порядку, оскільки правовстановлюючий документ на спадкове майно сертифікат на право на земельну частку (пай) не зберігся, що підтверджується матеріалами справи, а тому суд вважає, що позовна вимога про визнання за ОСОБА_1 в порядку спадкування за заповітом права на земельну частку (пай) в землях колективної власності КСП «Правда» с. Зубринка Житомирського району Житомирської області, яке належало ОСОБА_3 , є обгрунтованою та підлягає задоволенню.
При цьому, суд вважає за доцільне зазначити конкретний розмір вказаної земельної частки (паю) - 3,21 га із земель колективної власності КСП «Правда» с. Зубринка Житомирського району Житомирської області, що було визначено у встановленому при паюванні порядку та належало ОСОБА_3 на підставі сертифіката на право на земельну частку (пай) серії ЖТ №010393, виданого 25.04.1997 року.
Що стосується встановлення факту належності ОСОБА_2 права на земельну частку (пай), а також визнання за ОСОБА_1 в порядку спадкування за заповітом права на земельну частку (пай), то суд зазначає наступне.
Згідно архівної довідки, виданої архівною установою Хорошівської селищної ради від 16.12.2024 за №451, слідує, що в книгах обліку праці і розрахунків з членами колгоспу бр. № 4 колгоспу «Правда» за 1964, 1970 роки значиться ОСОБА_29 , за 1966 1967 роки - ОСОБА_29 ; за 1968 - 1969 роки - ОСОБА_30 (так у документах), а в книгах обліку трудового стажу та заробітку колгоспника за 1959 - 1963, 1965 роки та в книгах обліку праці і розрахунків з членами колгоспу за 1965 рік відсутні будь - які дані щодо ОСОБА_31 , тому підтвердити відпрацьований мінімум людино - днів та заробіток неможливо. Також в книгах обліку праці і розрахунків з членами колгоспу «Правда» за 1964, 1966 - 1970 роки інших працівників за прізвищем ОСОБА_32 не виявлено.
Відповідно до листа Управління у місті Житомирі та Житомирському районі Головного управління Держгеокадастру у Житомирській області від 05 листопада 2021 року у Списках померлих громадян, що мають право на земельну частку (пай) реформованого КСП «Правда» Зубринської сільської ради Володарсько-Волинського району Житомирської області в рядку за № 126 міститься запис: Прізвище, ім`я, по батькові - ОСОБА_4 . Відомості, які б засвідчували факт отримання ОСОБА_4 Державного акта на право власності на земельну ділянку для ведення товарного сільськогосподарського виробництва із земель реформованого КСП «Правда» на території Зубринської сільської ради у відділі відсутні ( а.сп.30).
Згідно відповіді з Головного управління Держгеокадастру у Житомирській області від 20.12.2024 р. №4725/35-24 слідує, що згідно Додатку до Державного акта на право колективної власності на землю серії ЖТ № 13-07-0002 виданого КСП «Правда» від 01.12.1995 року на території Зубринської сільської ради Володарсько-Волинського району Житомирської області, у списку громадян-членів колективного сільськогосподарського підприємства гр. ОСОБА_4 відсутня. У «Книзі реєстрації сертифікатів на право на земельну частку (пай), що видаються Володарсько-Волинською райдержадміністрацією на території Зубринської сільської ради» КСП «Правда» наявної у Відділі № 1 відсутній запис щодо реєстрації сертифіката на право на земельну частку (пай) на гр. ОСОБА_4 . Відповідно до наявних у Відділі №1 Книг записів реєстрації державних актів на право власності на землю та на право постійного користування землею, договорів оренди землі, відомості щодо реєстрації права власності на земельні ділянки для ведення товарного сільськогосподарського виробництва на території Зубринської сільської ради за ОСОБА_4 , відсутні. Згідно «Проектно-технічної документації із землеустрою щодо організації території земельних часток (паїв) та складання державних актів на право власності на земельну ділянку громадянам, із земель реформованого КСП «Правда» Зубринської сільської ради Володарсько-Волинського району Житомирської області». Згідно «Списку померлих громадян, що мають право на земельну частку (пай)» затвердженого рішенням 16 сесії 24 скликання Зубринської сільської ради від 30.03.2005 року «Про попередній розгляд та затвердження списків власників сертифікатів на земельну частку (пай), які написали заяви на вихід з колективного підприємства і оформлення державного акту на право власності на землю» за номером 126 записано ОСОБА_4 .
Відповідно до копії рішення Зубринської сільської ради Володарсько-Волинського району Житомирської області від 30.03.2005 року «Про попередній розгляд та затвердження списків власників сертифікатів на земельну частку (пай), які написали заяви на вихід з колективного підприємства і оформлення державного акту на право власності на землю», а також Списку померлих громадян, що мають право на земельну частку (пай) за номером 126 записано ОСОБА_4 .
Встановлено, що Державний акт на право колективної власності на землю серії ЖТ № 13-07-0002 був виданий КСП «Правда» 01.12.1995 року. На час видачі цього акту ОСОБА_2 не була включена в список, що додається до державного акта на право колективної власності на землю серії ЖТ № 13-07-0002. Крім цього, ОСОБА_2 не було включено у даний список, або додатковий список, до дня її смерті.
Відповідно до ч. 1ст. 25 ЦК Україниздатність мати цивільні права та обов`язки (цивільну првоздатність) мають усі фізичні особи.
Цивільна правоздатність фізичної особи припиняється у момент її смерті ( ч. 4ст. 25 ЦК України).
З огляду на наведене, ОСОБА_2 за життя не була включена до списку громадян, які мають право на земельну ділянку частки (пай) по реформованому КСП «Правда», а лише в березні 2005 року була включена до списку померлих громадян, які мають право на земельну частку (пай), тобто через 10 років після її смерті, що вказує на те, що на день смерті у неї не було права на земельну частку (пай).
Відтак, включення в березні 2005 року ОСОБА_2 до списку померлих громадян, які мають право на земельну частку (пай) не є підставою для задоволення позову в частині вимог про встановлення факту належності ОСОБА_2 права на земельну частку (пай), а також визнання за ОСОБА_1 в порядку спадкування за заповітом права на земельну частку (пай).
Окрім того, громадянин, якого помилково (безпідставно) не внесено до списку - додатка до державного акта на право колективної власності на землю чи виключено знього, має до проведення розпаювання і видачі сертифікатів звернутися дозагальних зборів членів КСП з питанням щодо внесення його до списку. Якщо землі вже розпайовані, то за згодою всіх власників сертифікатів маєбути проведено перепаювання; у разі ж недосягнення згоди спір розглядається в судовому порядку.
Судом установлено, що на момент отримання 01 грудня 1995 року КСП «Правда» Державного акта на право колективної власності на землю, ОСОБА_2 не була включена до списку осіб, які мають право на одержання земельної частки (паю), хоч і мала правові підстави для отримання відповідного сертифікату.
Право на позов у ОСОБА_2 виникло з 02 грудня 1995 року - після видачі КСП державного акта на землю. Разом з цим, остання за життя не звернулась до суду, не скористалася своїм правом на отримання сертифікату та виділення в натурі земельної частки (паю).
Суд не приймає визнання відповідачем позовних вимог в цій частині, оскільки вказане буде суперечити статтям22,23 ЗК України (в редакції на час проведення паювання) таУказу Президента України від 08 серпня 1995 року №720/95 «Про порядок паювання земель, переданих у колективну власність сільськогосподарським підприємствам і організаціям».
З урахування викладеного вище, у задоволенні решти позовних вимог слід відмовити.
Керуючись статтями4, 11, 12, 13,247, 258,259,263-265,268,273,352,354ЦПК України, суд
у х в а л и в:
Позовну заяву ОСОБА_1 задовольнити частково.
Встановити факт, що має юридичне значення, а саме, що ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_3 , та ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , перебували у зареєстрованому шлюбі та були чоловіком і дружиною.
Встановити факт належності ОСОБА_3 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_3 , права на земельну частку (пай) в землях реформованого КСП «Правда» Зубринської сільської ради Володарсько-Волинського району Житомирської області, яке належало померлому на підставі сертифіката на право на земельну частку (пай) серії ЖТ №010393, виданого 25.04.1997 року на ім`я ОСОБА_5 .
Визнати за ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , в порядку спадкування за заповітом право на земельну частку (пай) розміром 3,21 в умовних кадастрових гектарах без визначення меж цієї частки в натурі (на місцевості) в землях колективної власності КСП «Правда» с. Зубринка Житомирського району Житомирської області, яке належало ОСОБА_3 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_3 , на підставі сертифіката на право на земельну частку (пай) серії ЖТ №010393, виданого 25.04.1997 року.
У задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Рішення може бути оскаржене безпосередньо до Житомирського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Учасники справи:
Позивач: ОСОБА_1 , адреса місця проживання: АДРЕСА_4 ; РНОКПП НОМЕР_1 .
Відповідач: Хорошівська селищна рада Житомирського району Житомирської області, адреса місцезнаходження: вул. Героїв України, 13, смт Хорошів, Житомирського району Житомирської області; ЄДРПОУ: 04344587.
Повний текст рішення складено 28.01.2025.
Суддя А.М. Збаражський
Суд | Володарсько-Волинський районний суд Житомирської області |
Дата ухвалення рішення | 15.01.2025 |
Оприлюднено | 31.01.2025 |
Номер документу | 124766066 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Інші справи позовного провадження |
Цивільне
Володарсько-Волинський районний суд Житомирської області
ЗБАРАЖСЬКИЙ А. М.
Цивільне
Володарсько-Волинський районний суд Житомирської області
ЗБАРАЖСЬКИЙ А. М.
Цивільне
Володарсько-Волинський районний суд Житомирської області
ЗБАРАЖСЬКИЙ А. М.
Цивільне
Володарсько-Волинський районний суд Житомирської області
ЗБАРАЖСЬКИЙ А. М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні