Рішення
від 28.01.2025 по справі 539/309/23
ЛУБЕНСЬКИЙ МІСЬКРАЙОННИЙ СУД ПОЛТАВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 539/309/23

Провадження № 2/539/9/2025

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

28 січня 2025 року Лубенський міськрайонний суд

Полтавської області

у складі: головуючого судді Даценка В.М.,

за участю секретаря Шрейтер С.О.,

позивачки ОСОБА_1

представниці позивачки ОСОБА_2

відповідача - ОСОБА_3

представника відповідача ОСОБА_4

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Лубни у порядку спрощеного позовного провадження цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_3 , третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору Лубенська міська рада Лубенського району Полтавської області про припинення права спільної часткової власності та поділ майна в натурі,-

ВСТАНОВИВ :

Позивачка ОСОБА_1 звернулася в суд з вищевказаним позовом, який мотивує тим, що згідно свідоцтва про право на спадщину за заповітом від 11.08.2016, їй належить 13/25 частини житлового будинку з відповідною частиною господарських побудов АДРЕСА_1 , що розташований на неприватизованій земельній ділянці і в цілому складається з: житлового будинку «А-1», загальною площею 49,0 кв.м. житловою площею 25,3 кв.м.; літньої кухні «Б»; прибудови «б1»; прибудови «б2», убиральні «Г»; сараю «Д»; погребу «Е»; гаражу «Ж»; колодязя №1; огорожі №2; огорожі №3; огорожі №6; огорожі №7; воріт №8; вимощення «І», сараю «З», що належав ОСОБА_5 .

Крім того, згідно свідоцтва про право на спадщину за законом від 11.08.2016, їй належить частка спадкового майна від 24/25 часток вищевказаного житлового будинку з відповідною частиною господарських побудов.

Згідно свідоцтва про право на спадщину за законом від 19.11.2008 ОСОБА_5 (їхньому з відповідачем батькові) належить 2/9 частини майна померлої ОСОБА_6 . Спадкове майно складається з 12/25 частки вищевказаного житлового будинку з відповідною частиною господарських побудов, що розташований на неприватизованій земельній ділянці, який в цілому складається з: житлового будинку «А-1», загальною площею 49,0 кв.м. житловою площею 25,3 кв.м.; літньої кухні «Б»; убиральні «Г»; сараю «Д»; погребу «Е»; гаражу «З»; колодязя №1; огорожі №2-5; прибудови «б1»; прибудови «б2», що у визначеній частці належали їх матері ОСОБА_6 на підставі рішення Народного суду м. Лубни Полтавської області від 12.05.1981 року. В подальшому право на дану частку оформили вона та відповідач.

Позивачка вказує, що оскільки майно належить їй з відповідачем на праві спільної часткової власності, вона позбавлена можливості самостійно користуватися та розпоряджатися ним, а іноді у неї з відповідачем виникають чималі непорозуміння щодо розпорядження спільною власністю. Так спільне майно необхідно ремонтувати, підтримувати в належному стані та зберігати, на що погляди відповідача дещо різняться з її власними. За наявності технічної можливості відповідач відмовляється у добровільному порядку вирішити питання щодо реального розподілу спірного майна в натурі.

На підставі вищевикладеного, позивачка прохає суд припинити право спільної часткової власності її та ОСОБА_3 на вищевказаний житловий будинок та здійснити його поділ в натурі, а саме виділити їй та відповідачу частину житлового будинку з відповідною частиною господарських будівель і споруд згідно варіанту поділу висновку судової будівельно-технічної експертизи, а також покласти судові витрати на відповідача.

Ухвалою суду від 14.02.2023 відкрито провадження у справі та призначено до розгляду в порядку спрощеного позовного провадження з викликом сторін.

20.05.2024 позивачка направила до суду уточнюючу позовну заяву у якій прохає суд:

- припинити право спільної часткової власності її та ОСОБА_3 на вищевказаний житловий будинок АДРЕСА_1 , що розташований на неприватизованій земельній ділянці;

- провести його поділ в натурі на два окремих об`єкти самостійної власності у вигляді ізольованих домоволодінь з розміром часток 1/1 за 2 варіантом поділу житлового будинку відповідно до висновку експерта №2571/2572 за результатами проведеної у даній справі експертизи і виділити їй у власність 129/225 частини житлового будинку та господарських споруд, а саме у житловому будинку «А-1» приміщення загальною площею 27,1 кв.м., що складається з: кухні №1площею 7,5 кв.м., передпокою №2 площею 9,0 кв.м., кімнати №4 площею 7,7 кв.м., частини коридору І площею 2,9 кв.м. з господарськими будівлями та спорудами : вбиральня «Г», сарай «Д», сарай «З», пореб «Е», гараж «Ж», частина вимощення «І», частина колодязя «1», частина огорожі №6, частина огорожі №7 частина воріт №8; у власність відповідача 96/225 частини у житловому будинку житлового будинку та господарських споруд, а саме у житловому будинку «А-1» приміщення загальною площею 21,9 кв.м., що складається з:частини коридору І площею 4,3 кв.м., кімнати №3 площею 17,6 м.кв. з господарськими будівлями та спорудами: літня кухня «Б», прибудова «б1, б2», частина вимощення «І», частина колодязя «1», огорожа №2, огорожа №3, частина огорожі №6, частина огорожі №7 , частина воріт №8;

- стягнути з відповідача на її користь грошову компенсацію в розмірі 41404 грн.;

- визначити порядок користування земельною ділянкою площею 826 м.кв., згідно варіанту №2 висновку експерта №2571/2572 за результатами проведеної у даній справі експертизи (додаток 6);

- стягнути з відповідача на її користь судовий збір та 16728 грн. 60 коп. витрат на проведення судової експертизи.

У судовому засіданні позивачка та її представниця уточнені позовні вимоги підтримали.

Відповідач та його представник проти задоволення позову заперечили.

Третя особа в судове засідання не з`явилася. До суду надіслала клопотання про розгляд справи за її відсутності.

Суд, дослідивши наявні в матеріалах справи докази в їх сукупності, заслухавши пояснення сторін та їх представників, приходить до висновку, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.

Згідност. 13 ЦПК України,суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цьогоКодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.

Відповідно дост. 81 ЦПК України,кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, крім випадків, встановленихцим Кодексом. Докази подаються сторонами та іншими учасниками справи.

Судом встановлено, що позивачці ОСОБА_1 згідно свідоцтва про право на спадщину за заповітом від 11.08.2016, належить 13/25 частини житлового будинку з відповідною частиною господарських побудов АДРЕСА_1 , реєстраційний номер 23910355, що розташований на неприватизованій земельній ділянці і в цілому складається з: житлового будинку «А-1», загальною площею 49,0 кв.м. житловою площею 25,3 кв.м.; літньої кухні «Б»; прибудови «б1»; прибудови «б2», убиральні «Г»; сараю «Д»; погребу «Е»; гаражу «Ж»; колодязя №1; огорожі №2; огорожі №3; огорожі №6; огорожі №7; воріт №8; вимощення «І», сараю «З», який належав спадкодавцеві ОСОБА_5 (а.с.5).

Крім того, згідно свідоцтва про право на спадщину за законом від 11.08.2016, позивачці ОСОБА_1 належить частка спадкового майна від 24/25 часток вищевказаного житлового будинку з відповідною частиною господарських побудов, розташований на неприватизованій земельній ділянці і в цілому складається з: житлового будинку «А-1», загальною площею 49,0 кв.м. житловою площею 25,3 кв.м.; літньої кухні «Б»; прибудови «б1»; прибудови «б2», убиральні «Г»; сараю «Д»; погребу «Е»; гаражу «Ж»; колодязя №1; огорожі №2; огорожі №3; огорожі №6; огорожі №7; воріт №8; вимощення «І», сараю «З», який належав спадкодавцеві ОСОБА_5 . Спадкоємцем іншої частки цього ж майна є відповідач ОСОБА_3 (а.с.6).

Таким чином домоволодіння, що знаходиться за адресою АДРЕСА_1 перебуває у спільній частковій власності сторін.

Спірний житловий будинок розташований на неприватизованій земельній ділянці.

Відповідно до ч. 1 ст. 356 ЦК України, власність двох чи більше осіб із визначенням часток кожного з них у праві власності є спільною частковою власністю.

Відповідно до ст. 364 ЦК України, співвласник має право на виділ у натурі частки із майна, що є у спільній частковій власності. У разі виділу співвласником у натурі частки із спільного майна для співвласника, який здійснив такий виділ, право спільної часткової власності на це майно припиняється. Така особа набуває право власності на виділене майно, і у випадку, встановленому законом, таке право підлягає державній реєстрації.

Відповідно до статей 183, 367ЦК України виділ частки в натурі (поділ будинку) може мати місце за наявності технічної можливості виділення кожній із сторін відокремленої частини будинку із самостійним виходом (квартири), яка відповідає розміру їх часток у приватній власності або наявності технічної можливості переобладнання будинку в ізольовані квартири.

Згідно роз`яснень, викладених в п. п. «а» п. 12, п. 14постанови Пленуму Верховного суду України від 22.12.1995 р. № 20 «Про судову практику у справах за позовами про захист права приватної власності»тап.п. 6,7 постанови Пленуму Верховного Суду від 04.10.1991 р. № 7 «Про практику застосування судами законодавства, що регулює право приватної власності громадян на житловий будинок»при поділі будинку в натурі, що є спільною частковою власністю, суди повинні мати на увазі, що це можливо, якщо кожній зі сторін може бути виділено відокремлену частину будинку із самостійним виходомабо за технічної можливості переобладнати приміщення в ізольовані квартири, які відповідають розміру їх часток у приватній власності.

Зазначеними нормами передбачено, що поділ (виділ частки) майна, що є об`єктом спільної часткової власності, в натурі між співвласниками припиняє право спільної часткової власності щодо цих співвласників. Виходячи зі змісту цих норм, поділ (виділ частки) є можливим якщо кожній зі сторін може бути виділено відокремлену частину будинку з самостійним виходом, що виключає можливість залишення у спільному користуванні співвласників будь-яких приміщень будинку.

Відповідно до ч. 1 ст. 86 ЗК України, земельна ділянка може знаходитись у спільній власності з визначенням частки кожного з учасників спільної власності (спільна часткова власність) або без визначення часток учасників спільної власності (спільна сумісна власність).

Відповідно до ч. 3 ст. 88 ЗК України, учасник спільної часткової власності має право вимагати виділення належної йому частки із складу земельної ділянки як окремо, так і разом з іншими учасниками, які вимагають виділення, а у разі неможливості виділення частки - вимагати відповідної компенсації.

Згідно ухвали Лубенського міськрайонного суду Полтавської області від 20.04.2023 у даній справі проведено комплексну судову будівельно-технічну, оціночно-будівельну та земельно-технічну експертизу за результатами якої складено висновок експертів №2571/2572 від 12.04.2024 (а.с.104-158).

У вказаному експертному висновку зазначено, що виходячи з планування і розмірів приміщень житлового будинку, його конструктивних елементів на розгляд суду представляється можливим запропонувати два варіанти розподілу житлового будинку, господарських будівель та споруд з відступом від часток співвласників та з відхиленням від вимог нормативних документів, зокрема із збереженням існуючої висоти, розмірів та площі приміщень будинків старої забудови, які приймались в експлуатацію за діючими на той час будівельними нормами і правилами.

Також на розгляд суду запропоновано два можливих варіанти порядку користування фактичною земельною ділянкою площею 826 м.кв. за вищевказаною адресою.

У судовому засіданні позивачка наполягає на варіанті розподілу будинку та земельної ділянки № 2. Натомість позивач просив обрати 1-й варіант.

Дослідивши висновок експерта, суд встановив, що 1-й варіант розподілу будинку передбачає виконання меншої кількості будівельних робіт з переобладнання будинку. При цьому виконання будівельних робіт пропорційно розподілено між кожним співвласником.

Натомість 2-й варіант покладає майже всі переобладнання на відповідача. Передбачає фактично добудову приміщення кухні, а в межах виділеної кімнати виокремлення приміщення коридору площе 3 м2.

На думку суду, 2-й варіант покладає на відповідача надмірний тягар, а тому керуючись принципами справедливості, добросовісності та розумності, суд приходить до висновку про необхідіність поділу домоволодіння за 1-м варіантом.

Судові витрати по справі на підставі ст. 141 ЦПК України підлягають стягненню з відповідача.

Згідно ч. 1 ст. 133 ЦПК України, судові витрати складаються з судового збору та витрат, пов`язаних з розглядом справи.

Вирішуючи питання розподілу судових витрат, суд відносить до таких витрат позивачки: витрати по сплаті судового збору в розмірі 2840,20 грн. та витрати на проведення експертизи у розмірі 16728,60 грн.

Керуючись ст. ст.4,89,141,258,259,263-265, 280 ЦПК України, суд

ВИРІШИВ:

Позов ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 ,адреса місцяреєстрації: АДРЕСА_2 ,РНОКПП НОМЕР_1 )до ОСОБА_3 ( ІНФОРМАЦІЯ_2 ,адреса місцяреєстрації АДРЕСА_1 РНОКПП НОМЕР_2 ) третяособа,яка незаявляє самостійнихвимог щодопредмету споруЛубенська міськарада Лубенськогорайону Полтавськоїобласті (юридичнаадреса м.Лубни,вул.Я.Мудрого,33,Лубенського районуПолтавської областіЄДРПОУ 21053182) про припинення права спільної часткової власності та поділ майна в натурі задовольнити.

Припинити право спільної часткової власності ОСОБА_1 та ОСОБА_3 на житловий будинок АДРЕСА_1 , що розташований на неприватизованій земельній ділянці.

Провести реальний розподіл житлового будинку розташованого за адресою АДРЕСА_1 , відповідно до варіанту № 1 запропонованого судовою будівельно-технічною, оціночно-будівельною та земельно-технічною експертизою № 2571/2572 від 12.04.2023.

Виділити першому співвласнику ОСОБА_1 на 129/225 ідеальної частини квартиру АДРЕСА_3 (помаранчевий колір в додатку №2 до висновку) у домоволодінні за адресою АДРЕСА_1 , а саме:

у житловомубудинку «А-1» приміщення:

кухня 1, площею 7,5 кв.м.,

передпокій 2 площею 9,0 кв.м.;

кімната 4 площею 7,7 кв.м.

Всього виділяється приміщень в житловому будинку «А-1» загальною площею 24,2 кв.м., що на 3,9 кв.м. менше, чим приходиться на частку 129/225 (28,1-24,2).

Також першому співвласнику ОСОБА_1 виділити:

вбиральню «Г»;

сарай «Д»;

сарай «З»;

погреб «Е»;

гараж «Ж»;

частину вимощення «І»;

частину колодязя «1»;

частину огорожі №6;

частину огорожі №7;

частина воріт №8.

Виділити другому співвласнику ОСОБА_3 на 96/225 ідеальної частини квартиру АДРЕСА_4 (фіолетовий колір в додатку №2 до висновку) у домоволодінні за адресою АДРЕСА_1 , а саме:

у житловомубудинку «А-1» приміщення:

частина коридору І площею 7,2 кв.м.;

кімната 3 площею 17,6 кв.м.

Всього виділяється приміщень в житловому будинку «А-1» загальною площею 24,8 кв.м., що на 3,9 кв.м. більше, чим приходиться на частку 96/225 (24,8-20,9).

Також другому співвласнику ОСОБА_3 виділити:

літню кухню «Б»;

прибудови «б1, б2»;

частину вимощення «І»;

частина колодязя «1»;

огорожу №2;

огорожу №3;

частину огорожі №6;

частину огорожі №7;

частина воріт №8.

Зобов`язати ОСОБА_3 виплатити на користь ОСОБА_1 грошову компенсацію у розмірі 46 388 (сорок шість тисяч триста вісімдесят вісім) грн. різниці вартості виділеної частки житлового будинку.

Зобов`язати ОСОБА_1 по квартирі

АДРЕСА_5 .Замурувати отвір з приміщення 1-2 в приміщення 1-3, з приміщення 1-1 в приміщення І;

2.Розібрати перегородку між приміщеннями 1-4 та приміщеннями 1-2;

3.У частині віконного отвору в приміщенні кімнати 1-1 влаштувати дверний отвір з виходом на зовні та влаштувати подвійний дверний блок.

Зобов`язати ОСОБА_3 по квартирі

АДРЕСА_6 .Пробити дверний отвір у раніше замурованому віконному отворі з послідуючою установкою дверного блоку.

2.Утеплити приміщення коридору для подальшого його користування як приміщення кухні.

3.Демонтувати віконні блоки в приміщенні коридору І та влаштувати новий віконний отвір.

Зобов`язати ОСОБА_1 та ОСОБА_3 :

1.Обладнати квартири АДРЕСА_3 і АДРЕСА_4 самостійними системами газопостачання, теплопостачання та електропостачання.

2.Існуючи зовнішні мережі газопостачання та електропостачання по даному варіанту розподілу будуть знаходитися у спільному користуванні співвласників.

3.ОСОБА_7 житлового будинку кожен із співвласників користується над своєю частиною будинку. ОСОБА_3 улаштувати лаз на горище на своїй частині горищного простору.

Визначити порядок користування земельною ділянкою площею 826 м.кв., між співвласниками у відповідності до ідеальних часток відповідно до варіанту № 2 запропонованого судовою будівельно-технічною, оціночно-будівельною та земельно-технічною експертизою № 2571/2572 від 12.04.2023 (Додаток 5)

Виділити ОСОБА_1 у користування земельну ділянку площею 474 кв.м. у тому числі:

-земельна ділянка у користування площею 320 кв.м.;

-земельна ділянка спільного користування площею 16 кв.м.(32:2);

-надлишок земельної ділянки у користування площею 138 кв.м.(129/225х240).

Виділити ОСОБА_3 у користування дві земельні ділянки загальною площею 352 кв.м. у тому числі:

-дві земельні ділянки у користування загальною площею 234 кв.м. (69+165);

-земельна ділянка спального користування площею 16 кв.м.(32:2);

-надлишок земельної ділянки у користування площею 102 кв.м.(129/225х240).

Виділити ОСОБА_1 та ОСОБА_3 земельну ділянку спільного користування загальною площею 32 кв.м.

Межі земельної ділянки площею 320 кв.м. ОСОБА_1 проходять по точках: АДРЕСА_7 (зображено помаранчевим кольором). Межі надлишку земельної ділянки площею 138 кв.м. ОСОБА_1 проходять по точках: ОСОБА_8 , Т (зображено помаранчевим квадратним штрихом).

Межі земельної ділянки площею 69 кв.м. ОСОБА_3 проходять по точках: АДРЕСА_7 (зображено фіолетовим кольором). Межі земельної ділянки площею 165 кв.м. ОСОБА_3 проходять по точках: Щ, Ю, Я, И, І, Ї, Т, Ч, Ц, Х, Ф, У, Щ (зображено фіолетовим кольором). Межі надлишку земельної ділянки площею 102 кв.м. ОСОБА_3 проходять по точках: У, Ф, Х, Ц, Ч, Т, С, Р, П, О, Н, Ш, У (зображено фіолетовим квадратним штрихом).

Межі земельної ділянки спільного користування площею 32 кв.м. проходять по точках : А, Ж, З, И, Я, Ю, Щ, А (зображено червоним штрихом).

Стягнути з ОСОБА_3 на користь ОСОБА_1 судовий збір у розмірі 2840,20 грн., та витрати на проведення експертизи у розмірі 16728,60 грн.

Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення до Полтавського апеляційного суду .

Учасник справи, якому повне рішення не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя Лубенського

міськрайонного суду В.М.Даценко

СудЛубенський міськрайонний суд Полтавської області
Дата ухвалення рішення28.01.2025
Оприлюднено31.01.2025
Номер документу124767429
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах щодо права власності чи іншого речового права на нерухоме майно (крім землі), з них: про приватну власність, з них:

Судовий реєстр по справі —539/309/23

Рішення від 28.01.2025

Цивільне

Лубенський міськрайонний суд Полтавської області

Даценко В. М.

Ухвала від 16.01.2025

Цивільне

Лубенський міськрайонний суд Полтавської області

Даценко В. М.

Ухвала від 16.01.2025

Цивільне

Лубенський міськрайонний суд Полтавської області

Даценко В. М.

Ухвала від 29.04.2024

Цивільне

Лубенський міськрайонний суд Полтавської області

Даценко В. М.

Ухвала від 05.06.2023

Цивільне

Лубенський міськрайонний суд Полтавської області

Даценко В. М.

Ухвала від 20.04.2023

Цивільне

Лубенський міськрайонний суд Полтавської області

Даценко В. М.

Ухвала від 30.03.2023

Цивільне

Лубенський міськрайонний суд Полтавської області

Даценко В. М.

Ухвала від 14.02.2023

Цивільне

Лубенський міськрайонний суд Полтавської області

Даценко В. М.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні