Справа № 444/4943/24
Провадження № 2/444/458/2025
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
29 січня 2025 року Жовківський районний суд Львівської області у складі:
головуючого судді Ясиновський Р. Б.
за участю секретаря судового засідання Стець М.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Жовква Львівської області цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , треті особи, які не заявляють самостійні вимоги щодо предмета спору: Служба у справах дітей Жовківської міської ради Львівського району Львівської області, Служба у справах дітей Холмківської сільської ради Ужгородського району Закарпатської області про розірвання шлюбу та визначення місця проживання дітей
ВСТАНОВИВ:
Позивач ОСОБА_1 в грудні 2024 року звернувся до суду з позовом до ОСОБА_2 , треті особи, які не заявляють самостійні вимоги щодо предмета спору: Служба у справах дітей Жовківської міської ради Львівського району Львівської області, Служба у справах дітей Холмківської сільської ради Ужгородського району Закарпатської області, в якому просить розірвати шлюб між ним, ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , та ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , який зареєстрований 15 квітня 2018 року у Старожницькій сільській раді Ужгородського району Закарпатської області (актовий запис № 01), а також визначити місце проживання дитини, ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , та дитини ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , разом з ним, тобто батьком, ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , який зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 , та фактично проживає за адресою: АДРЕСА_2 , на його повному, самостійному вихованні та утриманні.
Мотивує позов наступним.
Вказує, що він ОСОБА_1 , народився ІНФОРМАЦІЯ_5 в селі Сторожниця Ужгородського району Закарпатської області, зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 , та постійно фактично проживає за адресою: АДРЕСА_2 без реєстрації.
Зазначає, що він 15.04.2018 року зареєстрував шлюб з ОСОБА_2 у Старожницькій сільській раді Ужгородського району Закарпатської області, про що 15.04.2018 року складено відповідний актовий запис № 01. У шлюбі у нього з відповідачем народився син ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , та дочка ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_4 .
Вказує, що спільне сімейне життя у нього з відповідачем не склалося через різні погляди на сімейне життя та сім`ю. Спільне проживання, ведення спільного господарства та підтримання шлюбно-сімейних відносин між ними припинено. Стверджує, що збереження сім`ї є неможливим, а подальше спільне сімейне життя суперечить його інтересам.
Зазначає, що шлюб носить формальний характер, а тому строку для примирення просить не надавати.
Вказує, що відповідач, ОСОБА_2 , проживає та зареєстрована за адресою: АДРЕСА_3 . Діти ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , та ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_7 , проживають та зареєстровані разом із матір`ю та відповідачем по справі ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_8 , за вказаною адресою.
Однак між ним та відповідачем ОСОБА_2 відсутня згода щодо місця проживання їхніх спільних дітей. Він вважає, що їхні малолітні діти ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , та ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , повинні проживати разом із їхнім батьком, тобто ним, ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , на його повному, самостійному вихованні та утриманні, оскільки у нього наявні кращі умови для проживання дітей і у нього наявні кращі матеріальні можливості для їх матеріального забезпечення, виховання та розвитку.
Вказує, що належні умови проживання за його адресою проживання підтверджуються актом обстеження житлово-побутових умов проживання.
Звертає увагу, що він працює та має самостійний дохід, є здоровим і у нього відсутні шкідливі звички, характеризується позитивно, має у власності майно.
Стверджує, що з його сторони для дітей створені відмінні умови для їх проживання, навчання та виховання, які є кращими, ніж у відповідача. Крім цього, враховуючи суму його доходу, вважає, що він може нести абсолютно усі витрати на дітей. Вказує, що діти прив`язані до нього та люблять його. Зважаючи на наведене просить позовні вимоги задовольнити.
Ухвалою судді Жовківського районного суду Львівської області від 23 грудня 2024 року прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито загальне позовне провадження у справі, постановлено розпочати підготовче провадження у справі та призначено підготовче судове засідання.
Ухвалою Жовківського районного суду Львівської області від 22 січня 2025 року постановлено закрити підготовче провадження у справі та призначено справу до судового розгляду по суті у відкритому судовому засіданні.
Позивач ОСОБА_1 у судове засідання не прибув, подав заяву про розгляд справи у його відсутності та підтримання позовних вимог. Проти ухвалення заочного рішення не заперечив.
Відповідач ОСОБА_2 в судове засідання не прибула, подала до суду відзив на позовну заяву, в якому позовні вимоги позивача визнала часткого з огляду на наступне. Зазначила, що вона, ОСОБА_2 15.04.2018 зареєструвала шлюб із ОСОБА_2 у Старожницькій сільській раді Ужгородського району Закарпатської області (актовий запис № 01). У зв`язку із чим вона змінила прізвище ОСОБА_2 на ОСОБА_2 . Від подружнього життя у них народилося двоє дітей: син ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , та дочка ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_4 . Зазначає, що наведене у позові позивачем про те, що спільне сімейне життя у них не склалося через різні погляди на сімейне життя та сім`ю, а спільне проживання, ведення спільного господарства та підтримання шлюбно-сімейних відносин ними припинено, відповідає дійсності. Позовну вимогу про розірвання шлюбу визнає та просить суд розірвати шлюб між нею та позивачем, оскільки подальше спільне сімейне життя суперечить також і її інтересам, а шлюб носить формальний характер. Щодо позовних вимог про визначення місця проживання дітей зазначила про наступне. Вказала, що позивач ОСОБА_1 проживає у с. Сторожниця Ужгородського району Закарпатської області, а вона із дітьми проживає у м. Жовква Львівського району Львівської області і між ними дійсно немає досягнутої згоди щодо місця проживання сина та дочки. Зазначила, що вона категорично заперечує щодо визначення місця проживання їхньої дочки ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , з батьком та вважає, що дочка повинна проживати з матір`ю, тобто із нею, оскільки дитина ще дуже маленька, раннього віку, а тому, першочергово та особливо потребує материнського догляду, любові, піклування, уваги та турботи, а батько самостійно їй цього дати не зможе. Вказала, що у неї наявні належні умови для проживання, навчання та виховання дочки, а також можливості для її забезпечення. Від так, позов у цій частині заперечує в повному обсязі та просить відмовити позивачеві у задоволенні такої позовної вимоги. Щодо позовної вимоги про визначення місця проживання сина ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , разом із батьком не заперечила, оскільки дійсно син неодноразово говорить про те, що бажав би жити разом із татом, любить його, часто телефонує йому та йому його дуже не вистачає. Зважаючи на наведене позовні вимоги визнає частково. Просить суд ухвалити рішення із врахуванням поданого нею відзиву та розгляд справи просить провести у її відсутності.
Представник третьої особи, яка не заявляє самостійні вимоги щодо предмета спору: Служби у справах дітей Жовківської міської ради Львівського району Львівської області у судове засідання не прибув. Однак від головного спеціаліста служби у справах дітей Жовківської міської ради Львівського району Львівської області Павлової В.П. на адресу суду надійшла заява, в якій просила розгляд справи провести у відсутності представника служби. Зазначила, що позову не заперечують та покладаються на думку суду.
Представник третьої особи, яка не заявляє самостійні вимоги щодо предмета спору: Служби у справах дітей Холмківської сільської ради Ужгородського району Закарпатської області в судове засідання не прибув, однак від начальника служби у справах дітей Холмківської сільської ради ОСОБА_9 на адресу суду надійшла заява про розгляд справи у відсутності представника служби. Окрім цього, надійшов висновок "Про визначення місця проживання дітей" (додаток № 1 до рішення виконкому № 670 від 27 січня 2025 року), затверджений рішенням виконавчого комітету Холмківської сільської ради Ужгородського району Закарпатської області від 27 січня 2025 року № 670 Про затвердження висновку органу опіки та піклування "Про визначення місця проживання дітей".
Зважаючи на наведене суд дійшов висновку про можливість розгляду справи без участі позивача, відповідача та представників третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, які не з`явилися в судове засідання, будучи належним чином повідомленими про дату, час та місце проведення такого, зважаючи на подані ними заяви про розгляд справи у їх відсутності та висловлені позиції у справі.
Оскільки всі учасники справи в судове засідання не з`явилися, фіксування судового процесу відповідно до ч. 2 ст. 247 ЦПК України за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Дослідивши матеріали справи та перевіривши їх доказами, а відтак, з`ясувавши дійсні обставини справи, суд дійшов наступного висновку.
Частиною 1 статті 4 ЦПК України визначено, що кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.
Статтею 13 ЦПК України передбачено, що суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.
Відповідно до положень ст. 15 ЦК України кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання.
Згідно із ч. 1 ст. 81 ЦПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Встановлено, що позивач ОСОБА_1 , народився ІНФОРМАЦІЯ_5 в селі Сторожниця Ужгородського району Закарпатської області, що стверджується копією паспорта громадянина України ID-карточка документ № НОМЕР_1 , виданого 01.04.2020 органом 4628.
Із витягу з реєстру територіальної громади вбачається, що позивач, ОСОБА_1 , зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 .
Із довідки № 475, видана 19.11.2024 Старожницьким старостинським округом Холмківської сільської ради Ужгородського району, вбачається, що позивач, ОСОБА_1 , постійно фактично проживає за адресою: АДРЕСА_2 без реєстрації.
Відповідач, ОСОБА_2 , народилася ІНФОРМАЦІЯ_8 в м. Ужгород Закарпатської області, що стверджується копією паспорта громадянина України ID-карточка документ № НОМЕР_2 , виданого 03.05.2018 органом 3222.
Із витягу з реєстру територіальної громади вбачається, що відповідач, ОСОБА_2 , зареєстрована за адресою: АДРЕСА_3 .
Встановлено, що позивач, ОСОБА_1 , 15.04.2018 року зареєстрував шлюб з відповідачем ОСОБА_2 у Старожницькій сільській раді Ужгородського району Закарпатської області, про що 15.04.2018 року складено відповідний актовий запис № 01, що підтверджується свідоцтвом про шлюб серії НОМЕР_3 , виданим 15 квітня 2018 року Старожницькою сільською радою Ужгородського району Закарпатської області (арк. спр. 24). Після державної реєстрації шлюбу дружина змінила прізвище ОСОБА_2 на ОСОБА_2 .
Від подружнього життя у позивача та відповідача народився син ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , що стверджується копією свідоцтва про народження Серія НОМЕР_4 , видаого 10 квітня 2019 року Ужгородським міським відділом державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Закарпатській області, та дочка ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , що підтверджується копією свідоцтва про народження Серія НОМЕР_5 , виданим 07 липня 2023 року Відділом державної реєстрації актів цивільного стану у місті Ужгороді Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції.
Відповідно до ч. 1 ст. 24 СК України, шлюб ґрунтується на вільній згоді жінки та чоловіка. Примушування жінки та чоловіка до шлюбу не допускається.
Таке положення національного законодавства України відповідає ст. 16 Загальної декларації прав людини, прийнятої Генеральною Асамблеєю ООН 10 грудня 1948 року, згідно з якою чоловіки і жінки, які досягли повноліття, мають право без будь-яких обмежень за ознакою раси, національності або релігії одружуватися і засновувати сім`ю. Вони користуються однаковими правами щодо одруження під час шлюбу та під час його розірвання.
Відповідно до обставин, викладених у позовній заяві, причиною розірвання шлюбу є те, що спільне сімейне життя у сторін не склалося через різні погляди на сімейне життя та сім`ю. Спільне проживання, ведення спільного господарства та підтримання шлюбно-сімейних відносин між ними припинено. Позивач стверджує, що збереження сім`ї є неможливим, а подальше спільне сімейне життя суперечить його інтересам.
Суд враховує, що відповідач визнає позовну вимогу про розірвання шлюбу.
Відповідно до ч. 2 ст. 104 СК України, шлюб припиняється внаслідок його розірвання.
Розірвання шлюбу засвідчує стійкий розлад подружніх стосунків.
Відповідно до ч. 1 ст. 110 Сімейного кодексу України позов про розірвання шлюбу може бути пред`явлений одним із подружжя.
Частиною 2 статті 112 Сімейного кодексу України передбачено, що суд постановляє рішення про розірвання шлюбу, якщо буде встановлено, що подальше спільне життя подружжя і збереження шлюбу суперечило б інтересам одного з них, що мають істотне значення.
За таких обставин, суд дійшов висновку, що розлад в сім`ї носить стійкий характер, сім`я розпалась остаточно, сторони припинили подружні стосунки, втратили одне до одного почуття любові, сім`я фактично не існує.
Враховуючи вищенаведене, у суду є всі підстави для задоволення позовної вимоги про розірвання шлюбу між ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , та ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , який зареєстрований 15 квітня 2018 року у Старожницькій сільській раді Ужгородського району Закарпатської області (актовий запис № 01).
Витягами з реєстру територіальної громади стверджується, що діти ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , та ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_7 , проживають та зареєстровані разом із матір`ю та відповідачем по справі ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_8 , за адресою: АДРЕСА_3 .
Між сторонами відсутня досягнута згода щодо місця проживання їхніх спільних дітей.
Згідно із статтею 12 ЗУ «Про охорону дитинства» виховання в сім`ї є першоосновою розвитку особистості дитини. На кожного з батьків покладається однакова відповідальність за виховання, навчання і розвиток дитини. Батьки або особи, які їх замінюють, мають право і зобов`язані виховувати дитину, піклуватися про її здоров`я, фізичний, духовний і моральний розвиток, навчання, створювати належні умови для розвитку її природних здібностей, поважати гідність дитини, готувати її до самостійного життя та праці.
Під час вирішення спору щодо місця проживання малолітньої дитини беруться до уваги ставлення батьків до виконання своїх батьківських обов`язків, особиста прихильність дитини до кожного з них, вік дитини, стан її здоров`я та інші обставини, що мають істотне значення.
Орган опіки та піклування або суд не можуть передати дитину для проживання з тим із батьків, хто не має самостійного доходу, зловживає спиртними напоями або наркотичними засобами, своєю аморальною поведінкою може зашкодити розвиткові дитини.
Із акту обстеження житлово-побутових умов проживання, складеного 19.11.2024 року комісією в складі депутата сільської ради Готри М.М., членів комісії: старости Старожницького старостинського округу ОСОБА_7 , начальника Служби у справах дітей Холмківської сільської ради Ужгородського району Закарпатської області ОСОБА_9, та ін., та затвердженого старостою Старожницького старостинського округу ОСОБА_7, вбачається, що за адресою АДРЕСА_2 , фактично проживає без реєстрації позивач ОСОБА_1 . Житловий будинок та земельна ділянка належать матері ОСОБА_1 - ОСОБА_8 . У будинку відмінні умови проживання, наявня усі необхідна побутова техніка, санітарно-гігієнічний стан відмінний. Для дітей створені усі належні умови для життя, навчання та виховання, є окремі кімнати, книги, іграшки тощо.
Те, що житловий будинок за адресою: АДРЕСА_2 , загальною площею 151.2 кв.м., з 02.09.2022 належить матері позивача ОСОБА_8 стверджується Витягом з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності № 309188600. Крім цього, мама позивач є співвласникцею домоволодіння за адресою місця реєстрації позивача: АДРЕСА_1 , що стверджується копією свідоцтва про право власності на нерухоме майно Серія НОМЕР_6 від 08.09.2004, витягом про реєстрацію права власності на нерухоме майно Серія СВЕ № 034873 від 10.09.2004. Те, що позивач, ОСОБА_1 є сином ОСОБА_8 стверджується копією свідоцтва про його народження серія НОМЕР_7 , виданого 16.02.1995 Тарновецькою сільською радою Ужгородського району Закарпатської області.
Суд враховує, що позивач працює та має самостійний дохід. Із довідки про доходи № 09/438 виданої 09.12.2024 військовою частиною НОМЕР_8 вбачається, що позивач, ОСОБА_1 , є військовослужбовцем в/ч НОМЕР_8 , і загальна сума його доходу за період з січня 2024 року по листопад 2024 року становить 510935.80 грн.
Суд бере до уваги, що позивач є здоровим і у нього відсутні шкідливі звички. Із консультаційного висновку спеціаліста КНП «Ужгородська міська поліклініка Ужгородської міської ради» від 19 листопада 2024 року вбачається, що ОСОБА_1 на «Д» обліку у лікарів нарколога та психіатра не перебуває.
Суд враховує, що позивач позитивно характеризується, а саме із характеристики на позивача, ОСОБА_1 , виданої 18.12.2024 Виконавчим комітетом Холмківської сільської ради Ужгородського району Закарпатської області за № 83, вбачається, що останній проживає на території сільської ради з народження. Освіта вища. За період проживання скарг чи заяв на нього до Старожницького старостинського округу Холмківської сільської ради не надходило. За місцем проживання характеризується виключно з позитивної сторони, в побуті завжди ввічливий, тактовний, працелюбний. За характером спокійний та врівноважений. До адміністративної відповідальності за час проживання за вказаною адресою: АДРЕСА_2 , не притягався. Із сусідами підтримує добрі взаємини та бере активну участь у розвитку громади.
Суд бере до уваги, що позивач має у власності майно. Із Витягу з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності № 211928554 вбачається, що позивачеві на праві власності з 10.06.2020 належить земельна ділянка кадастровий номер 2120881601:03:002:0187. Із копії свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу НОМЕР_9 вбачається, що позивач, ОСОБА_1 , є власником транспортного засобу.
Статтею 9 Конвенції визначено, що держави-учасниці забезпечують те, щоб дитина не розлучалася з батьками всупереч їх бажанню, за винятком випадків, коли компетентні органи згідно з судовим рішенням, визначають відповідно до застосовуваного закону і процедур, що таке розлучення необхідне в якнайкращих інтересах дитини. Таке визначення може бути необхідним у тому чи іншому випадку, наприклад, коли батьки жорстоко поводяться з дитиною або не піклуються про неї, або коли батьки проживають роздільно і необхідно прийняти рішення щодо місця проживання дитини.
Європейський суд з прав людини зауважує, що між інтересами дитини та інтересами батьків повинна існувати справедлива рівновага і, дотримуючись такої рівноваги, особлива увага має бути до найважливіших інтересів дитини, які за своєю природою та важливістю мають переважати над інтересами батьків. При визначенні основних інтересів дитини у кожному конкретному випадку необхідно враховувати дві умови: по перше, у якнайкращих інтересах дитини буде збереження її зв`язків із сім`єю, крім випадків, коли сім`я виявляється особливо непридатною або явно неблагополучною; по друге, у якнайкращих інтересах дитини буде забезпечення її розвитку у безпечному, спокійному та стійкому середовищі, що не є неблагополучним.
Відповідно до статей 18, 27 Конвенції держави-учасниці докладають всіх можливих зусиль до того, щоб забезпечити визнання принципу загальної та однакової відповідальності обох батьків за виховання і розвиток дитини. Батьки або у відповідних випадках законні опікуни несуть основну відповідальність за виховання і розвиток дитини. Найкращі інтереси дитини є предметом їх основного піклування. Держави-учасниці визнають право кожної дитини на рівень життя, необхідний для фізичного, розумового, духовного, морального і соціального розвитку дитини.
Місце проживання малолітньої дитини з одним із батьків визначається або за місцем проживання матері чи батька, або за конкретною адресою.
Відповідно до ст. 160 Сімейного кодексу України місце проживання дитини, яка не досягла десяти років, визначається за згодою батьків.
Відповідно до ч. 1 ст. 161 СК України якщо мати та батько, які проживають окремо, не дійшли згоди щодо того, з ким із них буде проживати малолітня дитина, спір між ними може вирішуватися органом опіки та піклування або судом. Під час вирішення спору щодо місця проживання малолітньої дитини беруться до уваги ставлення батьків до виконання своїх батьківських обов`язків, особиста прихильність дитини до кожного з них, вік дитини, стан її здоров`я та інші обставини, що мають істотне значення.
При цьому не має значення, чи знаходяться батьки у шлюбі між собою, чи проживають вони спільно. Крім того, питання про визначення місця проживання дитини має вирішуватися не тільки з урахуванням інтересів кожного з батьків, а перш за все з урахуванням прав та законних інтересів дитини - її права на належне батьківське виховання, яке повною мірою може бути забезпечене тільки обома батьками; права на безперешкодне спілкування з кожним з батьків, здійснення обома батьками якого є запорукою нормального психічного розвитку дитини.
З аналізу норм сімейного законодавства вбачається, що у тому разі, коли батьки дитини спільно не проживають, право визначати місце проживання дитини залишається за кожним з батьків.
Відповідно до ч. 4 ст. 19 Сімейного кодексу України при розгляді судом спорів щодо участі одного з батьків у вихованні дитини, місця проживання дитини, виселення дитини, зняття дитини з реєстрації місця проживання, визнання дитини такою, що втратила право користування житловим приміщенням, позбавлення та поновлення батьківських прав, побачення з дитиною матері, батька, які позбавлені батьківських прав, відібрання дитини від особи, яка тримає її у себе не на підставі закону або рішення суду, управління батьками майном дитини, скасування усиновлення та визнання його недійсним обов`язковою є участь органу опіки та піклування, представленого належною юридичною особою.
Відповідно до ч. 5 ст. 19 Сімейного кодексу України орган опіки та піклування подає суду письмовий висновок щодо розв`язання спору на підставі відомостей, одержаних у результаті обстеження умов проживання дитини, батьків, інших осіб, які бажають проживати з дитиною, брати участь у її вихованні, а також на підставі інших документів, які стосуються справи.
Із висновку "Про визначення місця проживання дітей" (додаток № 1 до рішення виконкому № 670 від 27 січня 2025 року), затвердженого рішенням виконавчого комітету Холмківської сільської ради Ужгородського району Закарпатської області від 27 січня 2025 року № 670 Про затвердження висновку органу опіки та піклування "Про визначення місця проживання дітей" вбачається, що враховуючи рішення комісії з питань захисту прав дитини 24.01.2025 р. № 2/10-15, керуючись ст. 19 Сімейного кодексу України, п. 72 Порядку провадження органами опіки та піклування діяльності, пов`язаної із захистом прав дитини, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 24.09.2008 року № 866, орган опіки та піклування вважає за доцільне визначити місце проживання дитини ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_6 разом з батьком ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , а дитини ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_7 , разом з матір`ю ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_8 .
Відповідно до ст. ст. 18, 27 Конвенції про права дитини, ратифікованої постановою Верховної Ради України від 27 лютого 1991 року (далі - Конвенція), держави-учасниці докладають всіх можливих зусиль до того, щоб забезпечити визнання принципу загальної та однакової відповідальності обох батьків за виховання і розвиток дитини. Батьки або у відповідних випадках законні опікуни несуть основну відповідальність за виховання і розвиток дитини. Найкращі інтереси дитини є предметом їх основного піклування. Держави-учасниці визнають право кожної дитини на рівень життя, необхідний для фізичного, розумового, духовного, морального і соціального розвитку дитини. В усіх діях щодо дітей, незалежно від того, здійснюються вони державними чи приватними установами, що займаються питаннями соціального забезпечення, судами, адміністративними чи законодавчими органами, першочергова увага приділяється якнайкращому забезпеченню інтересів дитини (ч. 1 ст. 3 Конвенції). Місце проживання малолітньої дитини з одним із батьків визначається або за місцем проживання матері чи батька, або за конкретною адресою.
В даному випадку позивач звернувся до суду з позовними вимогами про визначення місця проживання дітей з ним із зазначенням конкретної адреси.
З системного тлумачення ч. 1 ст. 3, ст. 9 Конвенції про права дитини, ч. ч. 2 і 3 ст. 11 Закону України «Про охорону дитинства», ст.161 СК України випливає, що при вирішенні спору про визначення місця проживання дитини, суди мають враховувати передусім інтереси дитини. Встановлений сімейним законодавством принцип повної рівності обох батьків у питаннях виховання дітей може бути обмежений судом в інтересах дитини.
Суд, із врахуванням представлених позивачем та відповідачем доказів в обгрунтування своїх позовних вимог та заперечень, а також із врахуванням наданого Службою у справах дітей Холмківської сільської ради Ужгородського району Закарпатської області висновку "Про визначення місця проживання дітей" (додаток № 1 до рішення виконкому № 670 від 27 січня 2025 року), затвердженого рішенням виконавчого комітету Холмківської сільської ради Ужгородського району Закарпатської області від 27 січня 2025 року № 670 Про затвердження висновку органу опіки та піклування "Про визначення місця проживання дітей", дійшов висновку про часткове задоволення позовних вимог про визначення місця проживання дітей, а саме про визначення місця проживання сина ОСОБА_1 разом з батьком.
Як встановлено з матеріалів справи, позивачем при подачі позову до суду сплачено судовий збір у сумі 3633.60 грн, а тому, на підставі ч.1 ст.141 ЦПК України, з відповідача підлягає стягненню на користь позивача 2422.4 грн судового збору пропорційно розміру задоволених позовних вимог.
Керуючись статтями 23, 258, 259, 264, 265, 280, 354 ЦПК України, суд
УХВАЛИВ :
Позов задовольнити частково.
Розірвати шлюб між ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , та ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , який зареєстрований 15 квітня 2018 року у Старожницькій сільській раді Ужгородського району Закарпатської області (актовий запис № 01).
Визначити місце проживання дитини, ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , разом з батьком, ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , який зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 , та фактично проживає за адресою: АДРЕСА_2 , на його повному, самостійному вихованні та утриманні.
В задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Стягнути з ОСОБА_2 в користь ОСОБА_1 2 422.4 грн судового збору.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Апеляційна скарга подається до Львівського апеляційного суду.
Учасник справи, якому повне рішення не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження на рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Повне найменування сторін та інших учасників справи:
Позивач: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , зареєстрований за адресою: АДРЕСА_4 , фактично проживаю за адресою: АДРЕСА_5 , РНОКПП НОМЕР_10 , мобільнйтелефон НОМЕР_11 , E-mail: ІНФОРМАЦІЯ_9 , електронний кабінет відсутній
Відповідач: ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_8 , зареєстроване та фактичне місце проживання: АДРЕСА_6 , РНОКПП НОМЕР_12 , мобільний телефон НОМЕР_13 , E-mail: ІНФОРМАЦІЯ_10 , електронний кабінет відсутній
Третя особа, яка не заявляє самостійні вимоги щодо предмета спору 1: Служба у справах дітей Жовківської міської ради Львівського району Львівської області (адреса місцезнаходження: Львівська область, Львівський район, м. Жовква, вул. Львівська, 40, поштовий індекс 80300, ЄДРПОУ 44287608, e-mail адреса: sus@zhovkva-rada.gov.ua
Третя особа, яка не заявляє самостійні вимоги щодо предмета спору 1: Служба у справах дітей Холмківської сільської ради Ужгородського району Закарпатської області (адреса місцезнаходження: Закарпатська область, Ужгородський район, село Холмок, вул. Свободи, будинок 50, поштовий індекс 89422, код ЄДРПОУ 44121959, телефон НОМЕР_14, e-mail адреса: ssd@holmkivska-gromada.gov.ua
Повне рішення складено 29 січня 2025 року.
Суддя Ясиновський Р. Б.
Суд | Жовківський районний суд Львівської області |
Дата ухвалення рішення | 29.01.2025 |
Оприлюднено | 03.02.2025 |
Номер документу | 124770848 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із сімейних відносин, з них |
Цивільне
Жовківський районний суд Львівської області
Ясиновський Р. Б.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні