Рішення
від 27.01.2025 по справі 449/562/24
ПЕРЕМИШЛЯНСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ЛЬВІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Перемишлянський районний суд Львівської області

вул.Галицька, 67а м. м. Перемишляни Львівський район Львівська область Україна 81200

Справа № 449/562/24

ЗАОЧНЕ РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"27" січня 2025 р.

Перемишлянський районний суд Львівської області в складі:

головуючого-судді Савчак А.В.,

секретаря судового засідання - Подусівської Л.В.,

позивачки ОСОБА_1 ,

представника позивачки Тимошика І.Я.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м.Перемишляни цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору -орган опіки та піклування Сихівської районної адміністрації Львівської міської ради про позбавлення батьківських прав, , -

В С Т А Н О В И В :

Позивачка звернулась до суду з позовом та просять позбавити відповідача батьківських прав щодо дочки ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 . Свої вимоги мотивує тим, що вона перебувала з відповідачем у зареєстрованому шлюбі, від якого у них є дочка ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 . Коли їх дочці було 6 місяців відповідач залишив позивачку з дитиною і переїхав проживати до своїх батьків в с.Кореличі. З цього часу відповідач перестав спілкуватись з позивачкою та їх дитиною, самоусунувся від виховання та утримання дитини. З 21.10.2023р. позивачка перебуває у зареєстрованому шлюбі з іншим чоловіком, з яким має вже спільну дитину.

Позивачка та її представник - адвокат Тимошик І.Я. в судовому засідання заявлений позов підтримав, просить його задоволити.

Відповідач ОСОБА_2 в судове засідання не з`явився, про час і місце розгляду справи повідомлявся належним чином за наявною в матеріалах справи адресою та через оголошення на офіційному веб-порталі судової влади Україна.

Третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору -орган опіки та піклування Сихівської районної адміністрації Львівської міської ради в судове засідання не з`явились, подали до суду висновок органу опіки та піклування Сихівської районної адміністрації про недоцільність позбавлення батьківських прав ОСОБА_2 відносно доньки ОСОБА_3 . Батько заперечував (телефоном).

Дослідивши подані сторонами документи, вислухавши покази позивачки та свідків, суд прийшов до наступного висновку.

Позивачка ОСОБА_1 дала суду такі покази. Вона з позивачем перебувала у шлюбу незначний проміжок часу. З весь цей час жили спільно біля пів року. Він випивав. Одного разу, коли вона була вагітною, він напився і вдарив її. Ще до народження дитини вони перестали жити разом. Після цього вона з відповідачем розлучилась. Відповідач приходив на хрестини до доньки і після цього не давався чути. Інколи вони бачились в маршрутці, однак він ні до неї ні до доньки не признавався. Згідно рішення суду відповідач має сплачувати їй аліменти, однак, такі ним не сплачуються. В жовтні 2023 році вона одружилась з ОСОБА_4 від якого в них народилась дитина (син 8 місяців). Її донька ОСОБА_3 називає його теперішнього чоловіка батьком. А ще в позивачки є старший позашлюбний син. Позивачка бажає позбавити прав відповідача та переписати своїх дітей на теперішнього чоловіка.

Свідок ОСОБА_6 (мати позивачки) дала суду такі покази. Після одруження її донька проживала з відповідачем декілька місяців, оскільки він дуже пив, - то вони розійшлися, ще до народження дитини ОСОБА_3 . Відповідач був присутній на хрестинах доньки, після чого жодного разу не давався чути. Інколи вона бачили його в церкві чи в маршрутці, але він жодного разу не підходив до дитини, а всіляко уникав з нею зустрічі. Зараз дочка одружена, а ОСОБА_3 називає її теперішнього чоловіка татом.

Свідок ОСОБА_7 (свекруха позивачки) дала суду такі покази. Вона не знайома з відповідачем. Не чула жодного разу, щоб він дзвонив чи проявляв, якийсь інтерес до доньки. Позивачка знайома з її сином вже два роки. Один рік як вони одружені і в них є спільна дитина. Донька позивачки від попереднього шлюбу часто літом і на вихідні проводить час в селі. Дитина називає її сина татом Володею.

Згідно свідоцтва про народження слідує, що батьками ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 є ОСОБА_2 та ОСОБА_1 .

Згідно рішення Сихівського районного суду м.Львова від 17.06.2016р. шлюб між ОСОБА_2 та ОСОБА_1 розірвано. Після розірвання шлюбу прізвище ОСОБА_1 змінено на дошлюбне « ОСОБА_1 ».

Згідно свідоцтва про шлюб ОСОБА_1 21.10.2023р. зареєструвала шлюб з ОСОБА_4 і змінила прізвище на ОСОБА_1 .

Згідно висновку органу опіки та піклування Сихівської районної адміністрації від 12.06.2024р., слідує, що ОСОБА_2 недоцільно позбавляти батьківських прав щодо доньки ОСОБА_3 . При цьому, в висновку зазначається, що відповідач в телефонному режимі повідомив про перешкоджання йому у побаченні з донькою і він обмежив спілкування з нею щоб не травмувати.

Згідно ст. 164 СК України, один з батьків може бути позбавлений батьківських прав, якщо буде встановлено, що він ухиляється від виконання своїх обов`язків по вихованні дитини.

Відповідно до Постанови пленуму Верховного суду України від 30 березня 2007 року № 3 «Про практику застосування судами законодавства при розгляді справ про усиновлення і про позбавлення та поновлення батьківських прав» з наступними змінами, позбавлення батьківських прав, що надані батькам до досягнення дитиною повноліття і ґрунтуються на факті спорідненості з нею, є крайнім заходом впливу на осіб, які не виконують батьківських обов`язків, а тому питання про його застосування слід вирішувати лише після повного, всебічного, об`єктивного з`ясування обставин справи, зокрема ставлення батьків до дітей. Особи можуть бути позбавлені батьківських прав лише щодо дитини, яка не досягла вісімнадцяти років, і тільки з підстав, передбачених ст. 164 СК. Ухилення батьків від виконання своїх обов`язків має місце, коли вони не піклуються про фізичний і духовний розвиток дитини, її навчання, підготовку до самостійного життя. Зазначені фактори, як кожен окремо, так і в сукупності, можна розцінювати як ухилення від виховання дитини лише за умови винної поведінки батьків, свідомого нехтування ними своїми обов`язками.

Згідно з ч. 1, 2 ст. 27 Конвенції ООН про права дитини від 20 листопада 1989 року, яка ратифікована Постановою Верховної Ради України № 789ХІІ (78912) від 27 лютого 1991 року та набула чинності для України 27 вересня 1991 року, держава визнає право кожної дитини на рівень життя, необхідний для фізичного, розумового, духовного, морального і соціального розвитку дитини. Батьки або інші особи, які виховують дитину, несуть основну відповідальність за забезпечення в межах своїх здібностей і фінансових можливостей умов життя, необхідних для розвитку дитини.

Відповідно до п. 15 постанови Пленуму Верховного Суду України від 20 березня 2007 року № 3 «Про практику застосування судами законодавства при розгляді справ про усиновлення і про позбавлення та поновлення батьківських прав» (далі - Постанова) позбавлення батьківських прав (тобто прав на виховання дитини, захист її інтересів, на відібрання дитини в інших осіб, які незаконно її утримують, та ін.), що надані батькам до досягнення дитиною повноліття і ґрунтуються на факті спорідненості з нею, є крайнім заходом впливу на осіб, які не виконують батьківських обов`язків, а тому питання про його застосування слід вирішувати лише після повного, всебічного, об`єктивного з`ясування обставин справи, зокрема ставлення батьків до дітей.

Згідно з абз. 2 п. 18 вищезгаданої постанови Пленуму Верховного Суду України, зважаючи на те, що позбавлення батьківських прав є крайнім заходом, суд може у виняткових випадках при доведеності винної поведінки когось із батьків або їх обох з урахуванням її характеру, особи батька і матері, а також інших конкретних обставин справи відмовити в задоволенні позову про позбавлення цих прав, попередивши відповідача про необхідність змінити ставлення до виховання дитини (дітей) і поклавши на органи опіки та піклування контроль за виконанням ним батьківських обов`язків.

Отже, позбавлення батьківських прав є крайнім заходом впливу на осіб, які ухиляються від виконання своїх обов`язків з виховання дітей або зловживають своїми батьківськими правами, жорстоко поводяться з дітьми, шкідливо впливають на них своєю аморальною, антигромадською поведінкою.

При вирішенні питання щодо позбавлення батьківських прав необхідно впевнитися не лише в невиконанні батьками обов`язків по вихованню, а також встановити, що батько ухиляється від їх виконання.

Згідно з ч. 1 ст. 81 ЦПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

З наданих суду і досліджених доказів судом не встановлено, що відповідач ухиляється від виконання батьківських обов`язків свідомо, тобто, що він систематично, незважаючи на всі заходи попередження та впливу, продовжує не виконувати свої батьківські обов`язки, оскільки такі обставини не підтверджені жодними доказами.

У справі також відсутні докази застосування до відповідача заходів впливу у вигляді попередження з боку органів внутрішніх справ, накладення адміністративної відповідальності за неналежне виконання батьківських обов`язків, бесіди, попередження з боку органу опіки та піклування.

Суд вважає, що у задоволенні позову слід відмовити, оскільки, єдиним мотивом позбавлення відповідача батьківських прав є бажання позивачки переписати дітей на теперішнього чоловіка. На думку суду, такі аргументи не можуть бути покладені в основу рішення та бути підставою для задоволення позову.

Докази стягнення аліментів та наявності заборгованості зі сплати аліментів з відповідача суду не надані.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 259, 264 - 265, 268, 354, 355 ЦПК України, суд -

В И Р І Ш И В:

У задоволенні позову ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору: орган опіки та піклування Сихівської районної адміністрації Львівської міської ради про позбавлення батьківських прав - відмовити.

Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача про його перегляд, поданою протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд - якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду.

У разі залишення заяви про перегляд заочного рішення без задоволення заочне рішення може бути оскаржене відповідачем в загальному порядку. У цьому разі строк на апеляційне оскарження рішення починає відраховуватися з дати постановлення ухвали про залишення заяви про перегляд заочного рішення без задоволення.

Рішення може бути оскаржено шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до Львівського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення суду, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.

Учасники справи:

Позивачка: ОСОБА_1

АДРЕСА_1

Представник позивача: Тимошик Ігор Ярославович

АДРЕСА_2

Відповідач: ОСОБА_2

АДРЕСА_3

Третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору -орган опіки та піклування Сихівської районної адміністрації Львівської міської ради

м.Львів, пр.Червоної Калини,66

Повний текст судового рішення виготовлено 29.01.2025р.

Суддя А. В. Савчак

СудПеремишлянський районний суд Львівської області
Дата ухвалення рішення27.01.2025
Оприлюднено03.02.2025
Номер документу124771052
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із сімейних відносин, з них про позбавлення батьківських прав

Судовий реєстр по справі —449/562/24

Рішення від 27.01.2025

Цивільне

Перемишлянський районний суд Львівської області

Савчак А. В.

Рішення від 27.01.2025

Цивільне

Перемишлянський районний суд Львівської області

Савчак А. В.

Ухвала від 27.11.2024

Цивільне

Перемишлянський районний суд Львівської області

Савчак А. В.

Ухвала від 04.10.2024

Цивільне

Перемишлянський районний суд Львівської області

Савчак А. В.

Ухвала від 14.08.2024

Цивільне

Перемишлянський районний суд Львівської області

Савчак А. В.

Ухвала від 05.06.2024

Цивільне

Перемишлянський районний суд Львівської області

Савчак А. В.

Ухвала від 22.04.2024

Цивільне

Перемишлянський районний суд Львівської області

Савчак А. В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні