У Х В А Л А
про призначення експертизи
"29" січня 2025 р. Справа № 597/1500/24
Заліщицький районний суд Тернопільської області
в складі: головуючого-судді Тренич А.Г.
присяжних: Маслюк Н.М., Павловська І.М.
за участю секретаря судового засідання Богдана В.М.,
заявника ОСОБА_1
представника заявника - адвоката Голоден О.М.,
представника заінтересованої особи ОСОБА_2 - адвокатаІжук Б.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу за заявою ОСОБА_1 , заінтересовані особи: ОСОБА_2 , Орган опіки і піклування Заліщицької міської ради Чортківського району Тернопільської області, ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання фізичної особи недієздатною, встановлення опіки та призначення опікуна,
встановив:
ОСОБА_1 звернувся до Заліщицького районного суду Тернопільської області із заявою, в порядку окремого провадження, про визнання недієздатним громадянина ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , який проживає за адресою: АДРЕСА_1 , та встановлення над ним опіки і призначення ОСОБА_1 його опікуном.
До заяви в порядку окремого провадження підтримки про визнання фізичної особи недієздатною (нова редакція) додано висновок лікарської комісії медичного закладу щодо необхідності постійного стороннього догляду за інвалідом І чи ІІ групи внаслідок психічного розладу за № 241 від 01.04.2024 року, відповідно до якої хворий ОСОБА_2 , інвалід ІІ групи (довічно) внаслідок психічного розладу, обмежений в здатності до орієнтації та контролюванні своєї поведінки.
Ухвалою Заліщицького районного суду Тернопільської області від 29.10.2024 відкрито провадження у даній справі.
Заявник звернувся до суду з клопотанням (вх. №442 від 29.01.2025 року), в якому просить призначити у справі судову психіатричну експертизу з метою визначення психічного стану ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 і його здатності усвідомлювати значення своїх дій та керувати ними.
В судовому засіданні заявник та його представник підтримали дане клопотання та просили його задовольнити.
Представник особи,щодо якоївирішується питанняпро визнаннянедієздатною ОСОБА_2 - адвокат Іжук Б.В. не заперечив з приводу призначення у справі судової психіатричної експертизи.
Заслухавши думку учасників судового процесу щодо заявленого клопотання про призначення судової психіатричної експертизи, суд доходить до наступного висновку.
Відповідно до ч.1 ст.298 ЦПК України, суд за наявності достатніх даних про психічний розлад здоров`я фізичної особи призначає для встановлення її психічного стану судово-психіатричну експертизу.
Згідно з п.п. 7, 8 Порядку проведення судово-психіатричної експертизи, затвердженого наказом Міністерства охорони здоров`я України від 08.10.2001 №397, предметом експертизи є визначення психічного стану осіб, яким призначено експертизу, у конкретні проміжки часу і відносно певних обставин, що становлять інтерес для органів слідства та суду. Об`єктами експертизи, серед іншого, є позивачі, відповідачі та інші особи, стосовно яких вирішується питання про їхню дієздатність.
У відповідності до п.2 ч.1 ст.105 ЦПК України,призначення експертизи судом є обов`язковим за клопотанням хоча б однієї із сторін, якщо у справі необхідно встановити психічний стан особи.
В частині 4 ст.103 ЦПК України унормовано, що питання, з яких має бути проведена експертиза, що призначається судом, визначаються судом.
Згідно з п. 35 Порядку проведення судово-психіатричної експертизи, затвердженого наказом Міністерства охорони здоров`я України від 08.10.2001 №397 визначено, що висновок експертизи повинен бути обґрунтованим і містити відповіді на поставлені перед ним питання у межах його компетенції, мати конкретний характер. У разі виявлення експертом важливих фактів, з приводу яких йому не були поставлені запитання, він дає відповідь з власної ініціативи.
Розгляд справи про обмеження цивільної дієздатності фізичної особи чи визнання фізичної особи недієздатною за участю заявника, особи, щодо якої розглядається справа про визнання її недієздатною, та представника органу опіки та піклування. Питання про виклик фізичної особи, щодо якої розглядається справа про визнання її недієздатною, вирішується в кожному випадку судом із урахуванням стану її здоров`я. Для визначення фактичної можливості такої особи з`явитися в судове засідання, а також про можливість особисто дати пояснення по суті справи у разі необхідності суд може призначити відповідну експертизу (ст.299 ЦПК України).
Суд, враховуючи наявні у справі докази, приходить до висновку, що клопотання заявника підлягає задоволенню, оскільки, для з`ясування обставин, що мають значення для справи, необхідні спеціальні знання в галузі медицини.
Оскільки, для проведення вищевказаної експертизи може знадобитися значний проміжок часу, то суд на підставі п.5 ч.1 ст.252та п.9 ч.1 ст.253 ЦПК України дійшов висновку про необхідність зупинення провадження у справі на час проведення експертизи.
Керуючись ст.ст. 103, 252, 253, 298, 299, 300, 353 Цивільного процесуального кодексу України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Клопотання заявника ОСОБА_1 про призначення у справі судової психіатричної експертизи - задовольнити.
Призначити у справі № 597/1500/24 за заявою ОСОБА_1 заінтересовані особи: ОСОБА_2 , Орган опіки і піклування Заліщицької міської ради Чортківського району Тернопільської області, ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання особи недієздатною, встановлення опіки та призначення опікуна, судову психіатричну експертизу, на вирішенняякої поставитинаступні питання:
1)чи страждає ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , душевною хворобою або недоумством, внаслідок чого не може розуміти значення своїх дій або керувати ними?
2)чи потребує ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , з огляду на наявне у нього психічне захворювання або недоумство встановлення опіки?
Проведення експертизи доручити експертам Тернопільської філії судових експертиз Державної установи «Інститут судової психіатрії Міністерства охорони здоров`я України» (46027, м.Тернопіль, вул.Тролейбусна, 14).
У розпорядження експерта надати матеріали цивільної справи Заліщицького районного суду Тернопільської області №597/1500/24 (провадження 2-о/597/9/2025).
Провадження у справі зупинити на час проведення експертизи.
Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку до Тернопільського апеляційного суду у 15-денний строк з дня проголошення.
Учасник справи, якому ухвала суду не була вручена у день її проголошення або складення має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження: на ухвалу суду якщо апеляційна скарга подана протягом п`ятнадцяти днів з дня вручення йому відповідної ухвали суду.
Повний текст ухвали суду складено 29.01.2025 року.
Суддя А.Г. Тренич
Присяжний: Маслюк Н.М.
Присяжний: Павловська І.М.
Суд | Заліщицький районний суд Тернопільської області |
Дата ухвалення рішення | 29.01.2025 |
Оприлюднено | 31.01.2025 |
Номер документу | 124771385 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи окремого провадження Справи про обмеження цивільної дієздатності фізичної особи, визнання фізичної особи недієздатною та поновлення цивільної дієздатності фізичної особи, з них: |
Цивільне
Заліщицький районний суд Тернопільської області
Тренич А. Г.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні