Справа № 496/4041/24
Провадження № 2/496/2205/24
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
12 грудня 2024 року м. Біляївка
Біляївський районний суд Одеської області у складі:
головуючого - судді Горяєва І.М.,
за участю секретаря Касьяненко А.О.,
позивача ОСОБА_1 ,
представника позивача ОСОБА_2 ,
представника відповідача ОСОБА_3 ,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Біляївка Одеської області в порядку загального провадження цивільну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Біляївської міської ради Одеського району Одеської області про встановлення факту постійного проживання разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини та визнання права власності на частину спадкового майна, -
В С Т А Н О В И В :
Заявник звернувся до суду з вказаною заявою, в якій просить встановити факт постійного проживання без його реєстрації, його сестри ОСОБА_4 , разом з ним, її татом ОСОБА_1 по день її смерті ІНФОРМАЦІЯ_1 за адресою: АДРЕСА_1 ; визнати за ним, ОСОБА_1 право власності на спадкове майно 1/2 частину житлового будинку, який розташований в АДРЕСА_1 , в порядку спадкування після смерті його рідної сестри ОСОБА_4 , померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Свої вимоги мотивувала тим, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла його рідна сестра - ОСОБА_4 . Його сестра ОСОБА_4 була зареєстрована в АДРЕСА_1 . Він постійно по день смерті проживав без реєстрації разом зі своєю рідною сестрою по АДРЕСА_1 з жовтня місяця 2011 року по день її смерті ІНФОРМАЦІЯ_1 , так як сестра потребувала постійного догляду, мала психічний розлад та не усвідомлювала наслідки своєї поведінки. Рішенням Біляївського районного суду Одеської області від 30 серпня 2018 року, його сестру ОСОБА_4 визнано недієздатною і призначено їй опікуна його дружину ОСОБА_5 . Після смерті сестри відкрилась спадщина, яка складається з 1/2 частини житлового будинку, що знаходиться в АДРЕСА_1 . Він є єдиним спадкоємцем по закону, інших спадкоємців немає. З метою оформлення своїх спадкових справ на вказане спадкове майно, звернувся із заявою до Біляївської державної нотаріальної контори Одеської області про прийняття спадщини після смерті сестри ОСОБА_4 . Але отримав лист від державного нотаріуса за № 1925/01-16 від 03 липня 2020 року, відповідно до якого було відмовлено у прийняті спадщини, рекомендовано звернутись до Біляївського районного суду Одеської області з питання встановлення факту проживання зі спадкодавцем після смерті його сестри ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 . У зв`язку із чим заявник звернулася до суду із вказаною заявою.
У судовому засіданні позивач та його представник наполягали на задоволенні позовної заяви, при цьому посилалися на обставини, викладені у позовній заяві.
Представник Біляївської міської ради Одеського району Одеської області у судовому засіданні позовні вимоги визнав частково, вважав, що позовна заява підлягає задоволенню лише в частині встановлення факту проживання однією сім`єю, в іншій частині позовні вимоги передчасні, оскільки встановлення факту не перешкоджає у подальшому звернутись до нотаріуса щодо прийняття спадщини.
Заслухавши пояснення сторін по справі, свідків, дослідивши матеріали справи, оцінивши надані докази, суд дійшов наступного висновку.
Згідно ст. 4 ЦПК України кожна особа має право в порядку, встановленому ЦПК України, звернутись до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.
Як встановлено у судовому засіданні, ІНФОРМАЦІЯ_3 померла ОСОБА_4 , що підтверджується свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_1 від 14.06.2019 року, виданого Біляївським міськрайонним відділом державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції в Одеській області 14.06.2019 року (а.с. 7).
Позивач звернувся із заявою до Біляївської районної державної нотаріальної контори Одеської області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) про прийняття спадщини, однак листом від 03.07.2020 року № 1925/01-16 (а.с. 17) йому було відмовлено у прийняті спадщини та рекомендовано звернутись до суду з питання встановлення факту проживання зі спадкодавцем після смерті його сестри ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 .
Той факт, що заявник постійно проживав разом з ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , померлою ІНФОРМАЦІЯ_3 на час відкриття спадщини, за адресою: АДРЕСА_1 , підтверджується актом депутата Біляївської міської ради Одеської області Бачуліною Т.Б. за участю сусідів ОСОБА_6 та ОСОБА_7 від 02 листопада 2020 року, в якому зазначено, що його сестра ОСОБА_4 та він ОСОБА_1 з жовтня місяця 2011 року по день смерті сестри, тобто до ІНФОРМАЦІЯ_1 , проживали разом, вели спільне господарство, він доглядав за сестрою (а.с. 16).
Як вбачається з довідок Біляївської міської ради Одеського району Одеської області №1122, №1123 від 21.08.2024 року, ОСОБА_4 до дня смерті ІНФОРМАЦІЯ_3 була зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 , разом з нею, згідно домової книги зареєстрованих не було (а.с. 51, 52).
Крім того, допитані у судовому засіданні свідки ОСОБА_7 , ОСОБА_5 , підтвердили той факт, що ОСОБА_1 дійсно постійно проживав разом з ОСОБА_4 на час відкриття спадщини, за адресою: АДРЕСА_1 .
Згідно відповіді Біляївської державної нотаріальної контори Одеської області від 03.07.2024 року, спадкова справа до майна ОСОБА_4 , померлої ІНФОРМАЦІЯ_3 , Біляївською державною нотаріальною конторою Одеської області, згідно даних Спадкового реєстру не заводилась (а.с. 38).
У відповідності до ч. 2 ст. 315 ЦПК України у судовому порядку можуть бути встановлені також інші факти, від яких залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав фізичних осіб, якщо законом не визначено іншого порядку їх встановлення.
Згідно ст. 1264 ЦК України у четверту чергу право на спадкування за законом мають особи, які проживали зі спадкодавцем однією сім`єю не менше як п`ять років до часу відкриття спадщини.
Факт, про встановлення якого просить позивач має для нього юридичне значення, оскільки це не дозволяє йому реалізувати своє право на спадщину.
Відповідно до п. 2 Постанови Пленуму Верховного Суду України «Про судову практику у справах про спадкування» №7 від 30.05.2008 року, якщо виникнення права на спадкування залежить від доведення певних фактів, особа може звернутися в суд із заявою про встановлення цих фактів, яка, у разі відсутності спору, розглядається за правилами окремого провадження. Зокрема, у такому порядку суди повинні розглядати заяви про встановлення родинних відносин із спадкодавцем, проживання з ним однією сім`єю, постійного проживання разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, прийняття спадщини, яка відкрилася до 01.01.2004 року тощо.
Як вбачається з п. 21 Постанови Пленуму Верховного Суду України «Про судову практику у справах про спадкування» № 7 від 30.05.2008 року при вирішенні спору про право на спадщину осіб, які проживали зі спадкодавцем однією сім`єю не менш як п`ять років до часу відкриття спадщини (четверта черга спадкоємців за законом), судам необхідно враховувати правила ч. 2 ст. 3 СК України про те, що сім`ю складають особи, які спільно проживають, пов`язані спільним побутом, мають взаємні права та обов`язки.
Статтею 1216 ЦК України передбачено, що спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців).
Відповідно до ст. 1217 ЦК України, спадкування здійснюється за заповітом або за законом.
За положеннями ст. 1268 ЦК України спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її. Спадкоємець, який постійно проживав разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, вважається таким, що прийняв спадщину, якщо протягом строку, встановленого статтею 1270 цього Кодексу, він не заявив про відмову від неї.
Для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини, як це визначено ст. 1270 ЦК України.
З огляду на вищенаведені норми матеріального права для підтвердження прийняття спадщини, має значення встановлення факту постійного проживання спадкоємця за законом чи заповітом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, тому проаналізувавши надані письмові докази, заслухавши пояснення свідків, суд приходить до висновку, що право позивача має бути захищено шляхом встановлення факту постійного поживання зі спадкодавцем, що відповідає вимогам чинного законодавства України, отже позов має бути задоволено частково.
Щодо позовної вимоги позивача визнати за ним, ОСОБА_1 право власності на спадкове майно 1/2 частину житлового будинку, який розташований в АДРЕСА_1 , в порядку спадкування після смерті його сестри ОСОБА_4 , померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Відповідно до ст. 328 ЦК України, право власності набувається на підставах, що не заборонені законом. Право власності вважається набутим правомірно, якщо інше прямо не випливає із закону або незаконність набуття права власності не встановлена судом.
На підставі частини першої статті 321 Цивільного кодексу України, право власності є непорушним; ніхто не може бути протиправно позбавлений цього права чи обмежений у його здійсненні.
Згідно ч. 1 ст. 316 ЦК України, правом власності є право особи на річ (майно), яке вона здійснює відповідно до закону за своєю волею, незалежно від волі інших осіб.
Визнання права власності на спадкове майно в судовому порядку є винятковим способом захисту, що має застосовуватися, якщо існують перешкоди для оформлення у нотаріальному порядку.
Згідно листа Біляївської районної державної нотаріальної контори Одеської області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) від 03.07.2020 року № 1925/01-16, вбачається, що позивач пропустив строк для прийняття спадщини після його сестри ОСОБА_4 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_3 та не надано доказів про фактичне прийняття спадщини після її смерті, тому позивачу рекомендовано звернутись до суду з питання встановлення факту проживання зі спадкодавцем за однією адресою та прийняття спадщини, надати до Біляївської районної державної нотаріальної контори Одеської області рішення суду, що набрало законної сили (а.с. 17).
Тому суд погоджується з доводами представника відповідача про те, що позовні вимоги щодо визнання права власності на спадкове майно єпередчасним, оскільки не позбавляє позивача права звернутись до нотаріальної контори для отримання свідоцтва про право на спадщину, а суд не може підмінювати собою нотаріальні органи.
Згідно із вимогами ч. 1 ст. 81 ЦПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Статтею 89 Цивільного процесуального кодексу України передбачено, що суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), який міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).
З урахуванням викладеного, суд вважає, що заява ОСОБА_1 законна, обґрунтована, знайшла своє підтвердження у судовому засіданні, тому підлягає частковому задоволенню за наведеними вище обставинами.
На підставі вище викладеного і керуючись ст.ст. 328, 1268 ЦК України, ст.ст. 13, 81, 259, 263, 265, 268, 293, 315-319 ЦПК України, суд
У Х В А Л И В:
Позовну заяву ОСОБА_1 до Біляївської міської ради Одеського району Одеської області про встановлення факту постійного проживання разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини та визнання права власності на частину спадкового майна задовольнити частково.
Встановити факт проживання ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_5 з ОСОБА_4 , однією сім`єю по день смерті ІНФОРМАЦІЯ_1 , за адресою: АДРЕСА_1 .
В іншій частині позовних вимог відмовити.
Рішення можебути оскарженешляхом поданняапеляційної скаргибезпосередньо доОдеського апеляційногосуду напротязі 30днів здня йогопроголошення. Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Суддя І.М. Горяєв
З урахуванням тривалої недостатньої кількості суддів в Біляївському районному суду Одеської області, щодо яких здійснюється автоматизований розподіл справ (без урахування суддів, які на лікарняному, перебувають у відрядженні, знаходяться у відпустці), що створює надмірне навантаження та виключає можливість розгляду справи в строки, передбачені національним законодавством, судом було здійснено розгляд справи з врахуванням поточного навантаження, яке обумовило збільшення строку виготовлення повного тексту рішення суду.
Суд | Біляївський районний суд Одеської області |
Дата ухвалення рішення | 12.12.2024 |
Оприлюднено | 31.01.2025 |
Номер документу | 124772339 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них за законом. |
Цивільне
Біляївський районний суд Одеської області
Горяєв І. М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні