Рішення
від 29.01.2025 по справі 682/2556/24
СЛАВУТСЬКИЙ МІСЬКРАЙОННИЙ СУД ХМЕЛЬНИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 682/2556/24

Провадження № 2/682/60/2025

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

29 січня 2025 року

Славутський міськрайонний суд Хмельницької області в складі:

головуючої - судді Маршал І.М.,

секретаря судового засідання Захарчук С.П.,

розглянувши в відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Славута цивільну справу за позовом КП «Славутське житлово-комунальне об`єднання» до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості за житлово-комунальні послуги,-

ВСТАНОВИВ:

КП «Славутське ЖКО» звернулося до суду із позовом до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості за житлово-комунальні послуги. В обґрунтування позову позивач вказує, що відповідач зареєстровані та проживають в АДРЕСА_1 . Квартира має статус - Державна, загально площа якої складає 51,5 м. кв. Позивач обслуговує вказаний багатоквартирний будинок, а саме надає послуги з теплопостачання та послуги з управління багатоквартирним будинком, а відповідач є споживачами даних послуг. В зв`язку з невиконанням відповідачами перед позивачем зобов`язань з оплати житлово-комунальних послуг виникла заборгованість, яка станом на 30.09.2024 року склала 90 705,49 грн. за послуги теплопостачання, 30 937, 67 грн. за послуги з управління багатоквартирним будинком, 87, 52 грн. за послуги з вивезення та захоронення твердих побутових відходів. Позивач вказує, що рішенням Славутського міськрайонного суду Хмельницької області №682/1482/21 від 13.09.2021 року було задоволено позов позивача до відповідача та стягнуто з ОСОБА_1 на користь КП «Славутське ЖКО» заборгованість за послуги з теплопостачання у сумі 57360, 45 грн., послуги управління багатоквартирним будинком у сумі 18894, 57 грн. та 2270 грн. судового збору. Отже, заборгованість за період з червня 2021 року по вересень 2024 року становить: 33345, 04 грн. заборгованість за теплопостачання, 12043, 10 грн. заборгованість за послуги з управління багатоквартирним будинком. Особовий рахунок № НОМЕР_1 для оплати наданих послуг відкрито ще на ім`я чоловіка відповідача ОСОБА_2 , який вибув на інше місце проживання, а відповідач не зверталася до підприємства із заявою про переоформлення особового рахунку на своє ім`я. Позивач просить стягнути з відповідача заборгованість за надані житлово-комунальні послуги та понесені ним судові витрати.

Представником позивача до суду подано заяву про підтримання позовних вимог та розгляд справи у відсутність повноважного представника позивача.

Відповідачі, які у встановленому законом порядку оповіщені про час і місце судового засідання, до суду не з`явилися, про причини неявки суд не повідомили, відзиву на позовну заяву до суду не подавали.

Дослідивши письмові докази, суд вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судом встановлено, що відповідно до довідки від 02.04.2024 року наданої Відділом з питань місця проживання виконавчого комітету Славутської міської ради відповідач зареєстрований та проживає в АДРЕСА_1 . Позивач є житлово-експлуатаційною та теплопостачальною організацією, яка обслуговує вказаний багатоквартирний будинок та надає відповідачу послуги з теплопостачання та утримання будинку та прибудинкової території, проте останні їх не оплачують в зв`язку з чим у відповідачів перед позивачем утворилась заборгованість з оплати житлово-комунальних послуг, яка станом на 30.09.2024 року згідно розрахунку склала 90705,49 грн. за послуги теплопостачання, 30 937,67 грн. за послуги з управління багатоквартирним будинком, та 87,52 грн. за послуги з вивезення та захоронення твердих побутових відходів.

Статтею 7 Закону України "Про житлово-комунальні послуги" визначені права та обов`язки споживачів. Так, правом споживача є одержання вчасно та належної якості житлово-комунальних послуг згідно із законодавством та умовами укладених договорів, а обов`язком оплачувати надані житлово-комунальні послуги за цінами/тарифами, встановленими відповідно до законодавства, у строки, встановлені відповідними договорами, а також укладення договорів про надання житлово-комунальних послуг у порядку і випадках, визначених законом.

Статтею 12 Закону України «Про житлово-комунальні послуги», надання житлово-комунальних послуг здійснюється виключно на договірних засадах. Договори про надання житлово-комунальних послуг укладаються відповідно до типових або примірних договорів, затверджених Кабінетом Міністрів України або іншими уповноваженими законом державними органами відповідно до закону. Такі договори можуть затверджуватися окремо для різних моделей організації договірних відносин (індивідуальний договір та колективний договір про надання комунальних послуг) та для різних категорій споживачів (індивідуальний споживач, колективний споживач). Істотними умовами договору про надання житлово-комунальної послуги є: 1) перелік послуг; 2) вимоги до якості послуг; 3) права і обов`язки сторін; 4) відповідальність сторін за порушення договору; 5) ціна послуги; 6) порядок оплати послуги; 7) порядок і умови внесення змін до договору, в тому числі щодо ціни послуги; 8) строк дії договору, порядок і умови продовження його дії та розірвання.

Як передбачено ст. 9 Закону України «Про житлово-комунальні послуги», споживач здійснює оплату за спожиті житлово-комунальні послуги щомісяця, якщо інший порядок та строки не визначені відповідним договором. Споживач не звільняться від оплати житлово-комунальних послуг, отриманих ним до укладення відповідного договору.

Частиною першою статті 10 Закону встановлено, що ціни (тарифи) на житлово-комунальні послуги встановлюються за домовленістю сторін, крім випадків, коли відповідно до закону ціни (тарифи) є регульованими. У такому разі ціни (тарифи) встановлюються уповноваженими законом державними органами або органами місцевого самоврядування відповідно до закону.

Згідно п. 30 Правил надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення, затверджених Постановою Кабінету Міністрів від 21 липня 2005 р. N 630, споживач зобов`язаний оплачувати послуги в установлені договором строки.

Статтею 19 Закону України «Про теплопостачання» передбачено, що споживач повинен щомісячно здійснювати оплату теплопостачальній організації за фактично отриману теплову енергію.

Статтею 20 вказаного Закону встановлено, що тарифи на теплову енергію, реалізація якої здійснюється суб`єктами господарювання, що займають монопольне становище на ринку, є регульованими. Тарифи на виробництво теплової енергії, у тому числі на теплоелектроцентралях, теплоелектростанціях, атомних електростанціях і когенераційних установках та установках з використанням нетрадиційних або поновлюваних джерел енергії, на транспортування та постачання теплової енергії встановлюються національною комісією, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, та органами місцевого самоврядування у межах повноважень, визначених законодавством

Пунктом першим частини 1 статті 20 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» визначено право споживача одержувати вчасно та відповідної якості житлово-комунальні послуги згідно із законодавством та умовами договору на надання житлово-комунальних послуг, при цьому такому праву прямо відповідає визначений пунктом 5 частини третьої статті 20 цього Закону обов`язок споживача оплачувати житлово-комунальні послуги у строки, встановлені договором або законом.

Обов`язок споживача теплової енергії укласти договір із теплопостачальною організацією на постачання теплової енергії передбачено ч. 3 ст. 24 Закону України «Про теплопостачання».

Разом з тим, відсутність відповідного договору не є підставою для відмови у стягненні заборгованості з теплопостачання, оскільки, відповідно до частини 1 статті 11 ЦК України, цивільні права та обов`язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що непередбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов`язки.

Таким чином, згідно із зазначеними нормами закону споживачі зобов`язані оплатити житлово-комунальні послуги, якщо вони фактично користувалися ними. Відсутність договору на надання житлово-комунальних послуг само по собі не може бути підставою для звільнення споживача від оплати послуг у повному обсязі.

Вказаний висновок міститься у Постанові Верховного Суду України від 10 грудня 2018 року у цивільній справі 638/11034/15-ц, про те, що споживачі зобов`язані оплатити житлово-комунальні послуги, якщо вони фактично користувалися ними, а відсутність договору на надання житлово-комунальних послуг не може бути підставою для звільнення споживача від оплати послуг у повному обсязі.

З огляду на викладене, суд приходить до висновку, що з відповідачів на користь Комунального підприємства «Славутське житлово-комунальне об`єднання» підлягає стягненню заборгованість за послуги теплопостачання в сумі 33 345, 04 грн., за послуги управління багатоквартирним будинком в сумі 12 043,10 грн. Та 87,52 грн. за послуги з вивезення та захоронення твердих побутових відходів.

Судові витрати підлягають розподілу відповідно до вимог ст. 141 ЦПК України.

Керуючись ст.ст. 141, 259, 264, 265 ЦПК України, ст. ст. 7, 10, 14, 18, 20 Закону України «Про житлово-комунальні послуги», ст. ст. 509, 526 ЦК України, суд, -

ВИРІШИВ:

Позов задоволити.

Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , що проживає в АДРЕСА_1 , на користь КП «Славутське ЖКО» (ЄДРПОУ 34432514, IBAN НОМЕР_2 в філії Хмельницьке ОУ АТ «Державний Ощадний Банк Україна» м. Хмельницький) заборгованість за послугу теплопостачання в сумі 33 345, 04 грн., за послуги управління багатоквартирним будинком в сумі 12 043,10 грн. та 87,52 грн. за послуги з вивезення та захоронення твердих побутових відходів.

Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , що проживає в АДРЕСА_1 , на користь КП «Славутське ЖКО» (ЄДРПОУ 34432514, IBAN НОМЕР_3 в АТ «УкрСиббанк») 3028 грн. витрат зі сплати судового збору.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку, шляхом подачі апеляційної скарги до Хмельницького апеляційного суду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя Маршал І. М.

СудСлавутський міськрайонний суд Хмельницької області
Дата ухвалення рішення29.01.2025
Оприлюднено31.01.2025
Номер документу124787006
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема договорів (крім категорій 301000000-303000000), з них надання послуг

Судовий реєстр по справі —682/2556/24

Рішення від 29.01.2025

Цивільне

Славутський міськрайонний суд Хмельницької області

Маршал І. М.

Ухвала від 09.12.2024

Цивільне

Славутський міськрайонний суд Хмельницької області

Маршал І. М.

Ухвала від 30.10.2024

Цивільне

Славутський міськрайонний суд Хмельницької області

Маршал І. М.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні