Рішення
від 13.01.2025 по справі 439/1900/24
БРОДІВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ЛЬВІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

(заочне)

Справа №439/1900/24

Провадження № 2/439/50/25

13 січня 2025 року м. Броди

Бродівський районний суд Львівської області

в складі:

головуючого-судді Петейчука Б.М.,

з участю секретаря

судового засідання Ковальчук Н.І.,

позивач: ОСОБА_1 ,

представник позивача ОСОБА_2

відповідач: Бродівське меблеве підприємство Українського товариства глухих «Явір»,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку спрощеного позовного провадження цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Бродівського меблевого підприємства Українського товариства глухих «Явір» про стягнення заборгованості по заробітній платі та стягнення моральної шкоди, ухвалив таке рішення.

Позивач ОСОБА_1 звернувся в суд із позовною заявою до відповідача Бродівського меблевого підприємства Українського товариства глухих «Явір», у якій просить суд стягнути з останнього 66 715 гривень 47 копійок заборгованості по заробітній платі та 10000 гривень моральної шкоди.

Стислий виклад позиції позивача.

Позивач зазначає, що в період з 01 грудня 2010 року по 09 серпня 2021 року він працював водієм автонавантажувача Бродівського меблевого підприємства «Явір» УТОГ. У подальшому 09 серпня 2021 року позивач звільнений з роботи за згодою сторін.

Позивач вказує, що протягом вказаного періоду відповідач невчасно та не в повному обсязі виплачував йому заробітну плату, як наслідок станом на 01 січня 2022 року утворилась заборгованість із виплати йому заробітної плати в сумі 66 715 гривень 47 копійок. Проте на момент звільнення позивача, відповідачем не проведено належних розрахунків із останнім.

Позивач наголошує, що він та його представник неодноразово зверталися до відповідача з вимогою виплатити заборгованість по заробітній платі. Проте на момент із зверненням із позовною заявою заборгованість по заробітній платі не виплачено. Будь-які звернення позивача та його представника адвоката Онищука Тараса Назаровича відповідачем ігноруються.

Позивач мотивує, що оскільки відповідачем добровільного заборгованість по заробітній платі не погашено, він змушений звернутися до суду.

Позивач стверджує, що внаслідок невиплати відповідачем заробітної плати протягом тринадцяти місяців, позивач фактично позбавлений власних грошових коштів на придбання ліків, проживання та сплату комунальних послуг. Не отримуючи заробітної плати та не маючи жодних засобів для існування позивач зазнавав психологічних страждань, які спричиняли останньому моральної шкоди. Тому на думку позивача, компенсацією за понесені моральні страждання буде стягнення із відповідача 10000 гривень, що буде розумною та справедливою сатисфакцією за понесені психологічні страждання позивачем.

Заяви та клопотання сторін, інші процесуальні дії у справі.

09 жовтня 2024 року відкрито провадження у справі.

Відповідачу було запропоновано протягом п`ятнадцяти днів із дня вручення ухвали про відкриття провадження у справі подати відзив на позовну заяву.

Позивач та його представник адвокат Онищук Тарас Назарович в судове засідання не з`явились. Однак від представника позивача надійшло заява про розгляд справи у їх відсутності. Крім того, просили у випадку неявки відповідача проголосити заочне рішення.

Відповідач участьсвого представникапід чассудового засіданняне забезпечив.Хоча належнимчином,у встановленомузаконом порядку,повідомлявся продату,час тамісце розглядусправи.Від ньогоне надходиложодних клопотаньпро відкладаннярозгляду справита неподавався відзив.

За змістом нормативних положень частини 3 статті 211 Цивільного процесуального кодексу України, підготовче засідання проведено у відсутності сторін на підставі наявних у суду доказів та без фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу, що відповідає положенням частини 2 статті 247 Цивільного процесуального кодексу України.

Суд, зі згоди позивача, ухвалив провести заочний розгляд справи, що відповідає вимогам статей 280-281 ЦПК України.

Встановлені судомфактичні обставинита змістспірних правовідносин,з посиланнямина докази,на підставіяких встановленівідповідні обставини.

Доказами по справі встановлено, що Бродівське меблеве підприємство «Явір» Українського товариства глухих має заборгованість перед звільненими працівниками, зокрема перед ОСОБА_1 , яка станом на 17 січня 2022 року складає 66 715 гривень 47 копійок, що підтверджується довідкою, яка видана Бродівським меблевим підприємством «Явір» Українського товариства глухих (а.с. 11).

Крім, того згідно копії трудової книжки заявника від 15 березня 1978 року ОСОБА_1 з 2010 року працював у Бродівському меблевому підприємству Українського товариства глухих «Явір» та був звільнений за угодою сторін згідно наказ №24-к від 09 серпня 2021 року(а.с.7-10)

Щодо стягнення заборгованості по заробітній платі.

Відповідно до статті 3 КЗпП України законодавство про працю регулює трудові відносини працівників усіх підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, виду діяльності і галузевої належності, а також осіб, які працюють за трудовим договором з фізичними особами.

За змістом норми статті 4 КЗпП України визначено, що законодавство про працю складається з КЗпП України та інших актів законодавства України, прийнятих відповідно до нього. Відносини, які виникають між працівником і роботодавцем із приводу оплати праці, у тому числі й у зв`язку з порушенням строків виплати заробітної плати, регулюються трудовим законодавством, а саме: КЗпП України; Законами України: «Про оплату праці», тощо.

Нормою статті 43 Конституції України передбачено, що кожен має право на працю, що включає можливість заробляти собі на життя працею, яку він вільно обирає або на яку вільно погоджується. Кожен має право на належні, безпечні і здорові умови праці, на заробітну плату, не нижчу від визначеної законом. Право на своєчасне одержання винагороди за працю захищається законом.

Заробітна плата це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу. Питання державного і договірного регулювання оплати праці, прав працівників на оплату праці та їх захисту визначається цим Кодексом, Законом України «Про оплату праці» та іншими нормативно-правовими актами (стаття 94 КЗпП України).

Стаття 1 Конвенції Міжнародної організації праці «Про захист заробітної плати» № 95 (1949), яка ратифікована 30 червня 1961 року закріплює, що відповідно до мети цієї Конвенції, термін «заробітна плата» означає, незалежно від назви й методу обчислення, будь-яку винагороду або заробіток, які можуть бути обчислені в грошах і встановлені угодою або національним законодавством, що їх роботодавець повинен заплатити на підставі письмового або усного договору про наймання послуг, працівникові за працю, яку виконано, чи має бути виконано, або за послуги, котрі надано, чи має бути надано.

Заробітна плата виплачується працівникам регулярно в робочі дні у строки, встановлені колективним договором або нормативним актом роботодавцем, погодженим з виборним органом первинної профспілкової організації чи іншим уповноваженим на представництво трудовим колективом органом (а в разі відсутності таких органів - представниками, обраними і уповноваженими трудовим колективом), але не рідше двох разів на місяць через проміжок часу, що не перевищує 16 календарних днів, та не пізніше семи днів після закінчення періоду, за який здійснюється виплата (частина 1 статті 115 КЗпП України).

Статтею 47 КЗпП України передбачено, що власник або уповноважений ним орган зобов`язаний в день звільнення видати працівникові належно оформлену трудову книжку і провести з ним розрахунок.

Як вбачається із доказів по справі, починаючи з 2010 року ОСОБА_1 працював водієм Бродівського меблевого підприємства «Явір» Українського товариства глухих. Станом на 09 серпня 2021 року трудові відносини між ОСОБА_1 та Бродівським меблевим підприємством «Явір» Українського товариства глухих припинені на підставі Наказу за № 24-К від 09 серпня 2021 року.

У свою чергу відповідач допустив виникнення заборгованості по несплаті заробітної плати перед ОСОБА_1 . Як наслідок станом на 17 січня 2022 року Бродівське меблеве підприємство «Явір» Українського товариства глухих має заборгованість перед ОСОБА_1 . Така заборгованість перед позивачем не погашена.

Суд наголошує на тому, що відповідачем всупереч вимог статтей 12, 81 ЦПК України не було надано суду належних, допустимих, достовірних та достатніх доказів відсутності існування заборгованості по сплаті заробітної плати перед ОСОБА_3 . Відтак суд вважає обставини існування заборгованості по сплаті заробітної плати обґрунтованими та такими, що достовірно існували.

Вирішуючи питання щодо розміру заборгованості по сплаті заробітної плати, суд виходить із принципу змагальності сторін. Перед судом доведено достатніми, достовірними, допустимими та належними доказами існування заборгованості по нарахованій та невиплаченій заробітній платі перед ОСОБА_1 у сумі 66715 гривень 47 копійок. Розрахунок такої заборгованості є законним, обґрунтованим та жодними доказами по справі не спростовується.

Враховуючи вищевикладене, зважаючи на наявну заборгованість відповідача перед позивачем із оплати праці, суд приходить до переконання, що позовні вимоги у частині стягнення заборгованості по забортній платі є частково підставними, проте підлягають задоволенню у сумі наявної фактичної заборгованості по заробітній платі в розмірі 66715 гривень 47 копійок.

Щодо відшкодування моральної шкоди.

Частиною 1 статті 237-1 КЗпП передбачено відшкодування власником або уповноваженим ним органом моральної шкоди працівнику у разі порушення його законних прав, що призвело до моральних страждань, втрати нормальних життєвих зв`язків і вимагає від нього додаткових зусиль для організації свого життя.

Відшкодування моральної шкоди провадиться власником, якщо небезпечні або шкідливі умови праці призвели до моральних втрат потерпілого, порушення його нормальних життєвих зв`язків, вимагають від нього додаткових зусиль для організації свого життя.

Під моральними втратами потерпілого розуміються страждання, заподіяні працівникові внаслідок незаконних дій працедавця, що спричинило погіршення або позбавлення можливостей реалізації ним своїх звичок і бажань, погіршення відносин з оточуючими людьми, інші негативні наслідки морального характеру.

Розмір відшкодування моральної (немайнової) шкоди суд визначає залежно від характеру та обсягу страждань (фізичних, душевних, психічних тощо), яких зазнав позивач, характеру немайнових втрат (їх тривалості, можливості відновлення тощо) та з урахуванням інших обставин. Зокрема, враховуються стан здоров`я потерпілого, тяжкість вимушених змін у його життєвих і виробничих стосунках, ступінь зниження престижу, ділової репутації, час та зусилля, необхідні для відновлення попереднього стану. При цьому суд має виходити із засад розумності, виваженості та справедливості.

Позивач стверджував перед судом, що відповідач, не виплативши вчасно належної йому заробітної плати, своїми діями поставив його у скрутне матеріальне становище. Перебування у таких обставинах унеможливило забезпечення нормального існування та призвело до психічних страждань позивача. Суд вважає переконливими та доведеними обставини понесення позивачем психологічних страждань, що безумовно спричинили останньому моральної шкоди. Позивач, який був фактично позбавлений власних грошових коштів, не міг власноруч забезпечити свої потреби на придбання ліків, проживання та сплату комунальних послуг.

Тому, враховуючи засади виваженості, розумності та справедливості, а також співмірності грошового відшкодування із характером та тривалістю заподіяння відповідачем такої шкоди, суд вважає за необхідне частково задовольнити позовні вимоги в цій частині. При цьому суд приходить до переконання, що достатньою моральною сатисфакцією буде стягнення моральної шкоди саме в розмірі 10 000 гривень. Таке відшкодування на переконання суду буде достатнім та належним за понесені позивачем моральні страждання.

Щодо розподілу судового збору.

За правилами частини 1-2 статті 133 ЦПК України судові витрати складаються із судового збору та витрат, пов`язаних з розглядом справи. Розмір судового збору, порядок його сплати, повернення і звільнення від сплати встановлюються законом.

Нормою частини 1 статті 141 ЦПК України закріплено, що судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.

Порядок розподілу та відшкодування судових витрат регламентується статтею 141 ЦПК України.

Позовні вимоги ОСОБА_1 стосувалися: стягнення заборгованості по нарахованій та невиплаченій заробітній платі та відшкодування моральної шкоди.

Стосовно першої вимоги позивач звільнений від сплати судового збору на підставі пункту 1 частини 1 статті 5 Закону України «Про судовий збір».

Порядок розподілу та відшкодування судових витрат регламентується статтею 141 ЦПК України.

Якщо сторону, на користь якої ухвалено рішення, звільнено від сплати судових витрат, з другої сторони стягуються судові витрати на користь осіб, які їх понесли, пропорційно до задоволеної чи відхиленої частини вимог, а інша частина компенсується за рахунок держави у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України. Якщо обидві сторони звільнені від оплати судових витрат, вони компенсуються за рахунок держави у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Позовні вимоги ОСОБА_1 задоволено повністю. Тому судові витрати по першій частині позову підлягають стягненню з відповідача в повному обсязі.

За таких обставин, суд вважає, що з відповідача: Бродівського меблевого підприємства Українського товариства глухих «Явір» необхідно стягнути судовий збір на користь держави, за подання позовної заяви про стягнення заборгованості по заробітній платі, у розмірі 1211 гривень 20 копійок, що буде відповідати вимогам чинного цивільного процесуального законодавства України.

Згідно із квитанцією №TS202151 від 03 жовтня 2024 року представником позивача було сплачено 1211 гривень 20 копійок судового збору, за позовну вимогу про стягнення моральної шкоди в сумі 10000 грн. Така позовна вимога задоволена в повному обсязі.

За таких обставин, суд вважає, що з відповідача на користь представника позивача необхідно стягнути понесені судові витрати у виді сплаченого судового збору пропорційно до задоволених позовних вимог у розмірі 1211 гривень 20 копійок.

Керуючись статтями 10, 81, 89, 206, 258-259, 263-265, 282-284 ЦПК України, суд,-

у х в а л и в :

Позов ОСОБА_1 задовольнити повністю.

Стягнути з Бродівського меблевого підприємства Українського товариства глухих «Явір» на користь ОСОБА_1 66 715 (шістдесят шість тисяч сімсот п`ятнадцять) гривень 47 копійок заборгованості по заробітній платі.

Стягнути з Бродівського меблевого підприємства Українського товариства глухих «Явір» на користь ОСОБА_1 10000 (десять тисяч) гривень спричиненої моральної шкоди.

Стягнути з Бродівського меблевого підприємства Українського товариства глухих «Явір» на користь ОСОБА_2 1211 гривень (одна тисяча двісті одинадцять) гривень 20 копійок судового збору, що був останнім сплачений при звернення із позовною заявою до суду.

Стягнути з Бродівського меблевого підприємства Українського товариства глухих «Явір» на користь держави судовий збір в сумі 1211 гривень (одна тисяча двісті одинадцять) гривень 20 копійок судового збору.

Заочне рішення може бути оскаржене позивачем в апеляційному порядку безпосередньо до Львівського апеляційного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача, поданою протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

У разі залишення заяви про перегляд заочного рішення без задоволення заочне рішення може бути оскаржене в загальному порядку, встановленому ЦПК України. У цьому разі строк на апеляційне оскарження рішення починає відраховуватися з дати постановлення ухвали про залишення заяви про перегляд заочного рішення без задоволення.

Повне рішення складено 13 січня 2025 року.

Позивач: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , проживає за адресою: АДРЕСА_1 , РНОКПП: НОМЕР_1 .

Відповідач: Бродівське меблеве підприємство Українського товариства глухих «Явір» знаходиться за адресою: Львівська область, м. Броди, вул. Чупринки, 4, ЄДРПОУ: 03972689.

Суддя Б.М.Петейчук

СудБродівський районний суд Львівської області
Дата ухвалення рішення13.01.2025
Оприлюднено31.01.2025
Номер документу124788426
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із трудових правовідносин, з них про виплату заробітної плати

Судовий реєстр по справі —439/1900/24

Рішення від 13.01.2025

Цивільне

Бродівський районний суд Львівської області

Петейчук Б. М.

Ухвала від 09.10.2024

Цивільне

Бродівський районний суд Львівської області

Петейчук Б. М.

Ухвала від 09.09.2024

Цивільне

Бродівський районний суд Львівської області

Петейчук Б. М.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні