Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
Справа №439/2529/24
Провадження № 2/439/128/25
14 січня 2025 року м. Броди
Бродівський районний суд Львівської області
у складі:
головуючого-судді: Петейчука Б.М.,
за участі: секретаря
судового засідання: Ковальчук Н.І.,
позивач: ОСОБА_1 ,
представник позивача ОСОБА_2 ,
відповідач: Бродівська міська рада Львівської області,
розглянувши у судовому засіданні в порядку загального позовного провадження цивільну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Бродівської міської ради Львівської області, про визнання права власності на спадкове майно за законом, ухвалив таке рішення.
Позивач: ОСОБА_1 звернувся до Бродівського районного суду Львівської області із позовними вимогами до відповідача: Бродівської міської ради Львівської області, в яких просить суд визнати право власності на житловий будинок з приналежними до нього господарськими будівлями і побутовими спорудами, який знаходиться за адресою АДРЕСА_1 , - за ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , як на спадкове майно за законом.
Стислий виклад позиції позивача.
Позивач зазначає, що ІНФОРМАЦІЯ_2 померла його мати ОСОБА_3 . Після смерті ОСОБА_3 залишилося спадкове майно. При своєму житті ОСОБА_3 , своїм майном належним чином не розпорядилась, заповіту не склала.
ІНФОРМАЦІЯ_3 помер його батько ОСОБА_4 , який також заповіту не склав.
В склад спадкового майна, яке залишилось після смерті покійної ОСОБА_3 входить житловий будинок з приналежними до нього господарськими будівлями і побутовими спорудами, який знаходиться за адресою АДРЕСА_1 . Даний будинок знаходиться на території Бродівської міської ради, Золочівського району, Львівської області.
У відповідності з довідки, яку видала Бродівська міська рада, Золочівського району, Львівської області, згідно запису в по господарській книзі №7 за 2021-2025 роки його матір була головою домогосподарства за адресою: АДРЕСА_1 , на день смерті була зареєстрована в даному будинку, в її постійному користування для обслуговування і будівництва житлового будинку була земельна ділянка площею 0.25 га. Будинок був побудований у 1937 році . Правовстановлюючі документи на даний житловий будинок Бродівською міською радою, Золочівського району, Львівської області не видавались .
Факт того, що правовстановлюючі документи на даний будинок відсутні також підтверджується довідкою із Золочівського МБТІ.
При житті покійна ОСОБА_3 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 жодних правовстановлюючих документів на даний житловий будинок не оформила та на даний час жодних правовстановлюючих документів на даний будинок немає.
На день смерті покійна ОСОБА_3 проживала і була зареєстрована одна.
Спадкова справа № 168/2024 відкрита в Бродівській нотаріальній конторі після смерті ОСОБА_3 на вищезазначене спадкове майно виключно на підставі його заяви від 24 вересня 2024 року, номер у спадковому реєстрі: 73024364.
З приводу оформлення спадщини, а саме житлового будинку він подавав заяву у нотаріальну контору, однак з цього приводу 26 листопада 2024 року приватним нотаріусом Квашею М.П. була винесена постанова про відмову у вчиненні нотаріальної дії, тобто видачі свідоцтва на спадкове майно за законом.
Позивач звертає увагу, що він бажає реалізувати власні спадкові права.
Відтак, позивач мотивує, що з метою проведення належної правової процедури реалізації власних спадкових прав, він вимушений звернутися до суду за захистом свого невизнаного права.
Заяви та клопотання сторін, процесуальні дії у справі.
28 листопада 2024 року відкрито провадження у справі.
Відповідачу запропоновано протягом п`ятнадцяти днів зі дня вручення ухвали про відкриття провадження у справі подати відзив на позовну заяву.
Позивач та його представник у судове засідання не з`явився. Від них надійшла заява про розгляд справи без їх участі, позовні вимоги підтримують повністю та просять суд задовольнити останні.
Відповідач участь свого представника під час судового засідання не забезпечив. Від представника відповідача: Белей Анатолій Андрійович надійшла заява про розгляд справи без участі представника відповідача, позовні вимоги визнає повністю та просить суд такі задовольнити.
За нормативними правилами частини 3статті 211 Цивільного процесуального кодексу України, судове засідання проведено за відсутності сторін на підставі наявних у суду матеріалів та без фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу, що відповідає положенням частини 2статті 247 Цивільного процесуального кодексу України.
За змістом частини 4статті 206 Цивільного процесуального кодексу України,у разі визнання відповідачем позову, суд, за наявності для того законних підстав, ухвалює рішення про задоволення позову.
Встановлені судом фактичні обставини та зміст спірних правовідносин, з посиланнями на докази, на підставі яких встановлені відповідні обставини.
Доказами у справі встановлено, що батьками ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , є ОСОБА_4 та ОСОБА_3 , що підтверджується свідоцтвом про народження серії НОМЕР_1 від 13 травня 1957 року (а.с.5)
ІНФОРМАЦІЯ_2 померла ОСОБА_3 , що підтверджується свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_2 від 02 квітня 2024 року (а.с. 12).
Крім того, ІНФОРМАЦІЯ_3 помер ОСОБА_4 , що підтверджується свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_3 від 12 лютого 2020 року (а.с. 11).
Після смерті спадкодавця: ОСОБА_3 залишилося спадкове майно, а саме: житловий будинок, який розташований за адресою: АДРЕСА_1 , що підтверджується довідкою за № 144 від 23 вересня 2024 року; довідкою про технічну характеристику об`єктів нерухомого майна за № 533 від 14 листопада 2024 року; технічним паспортом на будинок садибного типу з господарськими будівлями та спорудами від 25 жовтня 2024 року (а.с. 15-26).
ОСОБА_4 ,який помер ІНФОРМАЦІЯ_3 ,був зареєстрованийта проживавза адресою: АДРЕСА_1 , що підтверджується довідкою за № 145 від 23 вересня 2024 року. (а.с. 27)
Спадкодавець: ОСОБА_3 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 , проживала та була зареєстрована до дня смерті за адресою: АДРЕСА_1 . За даним будинком закріплена земельна ділянка площею 0,25 га для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель та споруд. Будинок побудований в 1937 році, що підтверджується випискою з по господарської книги за № 155 (а.с. 28).
Мотиви суду.
За змістомстатті 2Закону України«Про державнуреєстрацію речовихправ нанерухоме майнота їхобтяжень»,державна реєстраціяречових правна нерухомемайно таїх обмежень,офіційне визнанняі підтвердженнядержавою фактівнабуття,зміни абоприпинення речовихправ нанерухоме майно,обтяжень такихправ шляхомунесення відповіднихвідомостей додержавного реєструречових правна нерухоме майно.
За правилами частини 4 статті 3 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень», речові права на нерухоме майно та їх обтяження, що виникли до 01 січня 2013 року, визнаються дійсними за наявності однієї з таких умов:
- реєстрація таких прав була проведена відповідно до законодавства, що діяло на момент їх виникнення;
- на момент виникнення таких прав діяло законодавство, що не передбачало їх обов`язкової реєстрації.
Тобто право власності та інші речові права на нерухоме майно, набуті згідно з чинними нормативно-правовими актами до набрання чинності цим законом, визнаються державою.
Отже, право власності на збудоване до набрання чинності законом «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» нерухоме майно набувається в порядку, який існував на час його будівництва, а не виникає у зв`язку зі здійсненням державної реєстрації права власності на нього в порядку, передбаченому цим законом, як офіційного визнання державою такого права, а не підставою його виникнення.
Вимогами частини 1 статті 58 Конституції України визначено, що закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом`якшують або скасовують відповідальність особи.
Аналогічні норми дублюються у нормі статті 5 Цивільного кодексу України, де вказується, що акти цивільного законодавства регулюють відносини, які виникли з дня набрання ними чинності.
Фактично єдиним документом, що засвідчує факт існування об`єкта нерухомого майна й містить його технічні характеристики, є технічний паспорт на такий об`єкт, виготовлений за результатом його технічної інвентаризації.
У разі смерті власника нерухомого майна, первинна реєстрація права власності на яке не проводилася і правовстановлюючий документ відсутній, питання про належність цього майна попередньому власнику та визначення наступного власника (спадкоємця) повинно вирішуватися в судовому порядку.
За правилами статті 1216 Цивільного кодексу України, спадкування є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця) до інших осіб (спадкоємців).
Нормативними приписами статті 1218 Цивільного кодексу України визначено, до складу спадщини входять всі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини.
Право власності набувається на підставах, що не заборонено законом. Право власності вважається набутим правомірно, якщо інше прямо не випливає із закону або незаконність набуття права власності не встановлена судом (стаття 328 Цивільного кодексу України).
Нормою статті 1268 Цивільного кодексу України передбачено, що спадкоємець за заповітом чи законом має право прийняти спадщину або не прийняти її. Незалежно від часу прийняття спадщини вона належить спадкоємцеві з часу відкриття спадщини.
Вирішуючи питання визнання права власності в порядку спадкування, суд виходить з того, що позивач: ОСОБА_1 є спадкоємцем за законом після смерті: ОСОБА_3 , щодо житлового будинку за адресою: АДРЕСА_1 .
Судом встановлено, що згідно запису про смерть № 126, ОСОБА_3 , померла ІНФОРМАЦІЯ_2 . Своїм майном, а саме житловий будинок за адресою: АДРЕСА_1 ,належним чиномне розпорядилась.Єдиним спадкоємцем за законом, являється ОСОБА_1 .
Суд наголошує на тому, що позивач об`єктивно позбавлений можливості прийняти належну йому частину спадщини у позасудовому (нотаріальному порядку). Відтак, визнання права власності фактично є винятковим способом захисту прав позивача.
За вказаних вище обставин, беручи до уваги: те, що спадкодавець з підстав, що не заборонені законом, а отже правомірно набув право на спадкове майно; те, що визнання права власності на спадкове майно в судовому порядку є винятковим способом захисту, що має застосовуватися, якщо існують перешкоди для оформлення спадкових прав у нотаріальному порядку; те, що сторони не заперечують проти ухвалення рішення на користь позивача; те, що ухвалення рішення на користь позивача не суперечить закону, не порушує прав, свобод та інтересів третіх осіб, суд прийшов до висновку, що позовні вимоги заявлені позивачем підставні та підлягають задоволенню.
Керуючись статтями 10, 81, 89, 206, 258-259, 263-265 Цивільного процесуального кодексу України, суд,
у х в а л и в :
Позовні вимоги ОСОБА_1 , задовольнити повністю.
Визнати за ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , право власності на житловий будинок з приналежними до нього господарськими будівлями і побутовими спорудами, який знаходиться за адресою АДРЕСА_1 , як на спадкове майно за законом, після смерті його матері ОСОБА_3 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 .
Рішення судунабирає законноїсили післязакінчення строкуподання апеляційноїскарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Львівського апеляційного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Повне судове рішення складене 14 січня 2025 року.
Позивач: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , який зареєстрований за адресою: АДРЕСА_2 , РНОКПП: НОМЕР_4 .
Відповідач: Бродівська міська рада Львівської області, код ЄДРПОУ: 26525941, місцезнаходження: Львівська область, Золочівський район, м. Броди, площа Ринок,20.
Суддя Б.М. Петейчук
Суд | Бродівський районний суд Львівської області |
Дата ухвалення рішення | 14.01.2025 |
Оприлюднено | 31.01.2025 |
Номер документу | 124788427 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них за законом. |
Цивільне
Бродівський районний суд Львівської області
Петейчук Б. М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні