Справа № 944/4863/24
Провадження №2-о/944/120/25
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
23.01.2025 рокум.Яворів
Яворівський районний суд Львівської області в складі:
головуючого судді - Колтун Ю.М.
присяжних Шопський Я.В.,Юрійчук Г. Я.
з участю секретаря судового засідання Романик Ю.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні, у місті Яворові, у залі суду, цивільну справу за заявою ОСОБА_1 ,заінтересовані особи:виконавчий комітетНовояворівської міськоїради Львівськоїобласті,як органопіки іпіклування, ОСОБА_2 , про визнання фізичної особи недієздатною та встановлення опіки,
в с т а н о в и в :
ОСОБА_1 звернувся до суду із заявою про визнання особи недієздатною та встановлення опіки.
В обґрунтуваннязаяви покликаєтьсяна те,що він проживає разом із мачухою ОСОБА_2 , яка хворіє уже тривалий час та є інвалідом другої групи. Протягом останнього часу її психічний стан настільки погіршився, що вона перестала усвідомлювати значення своїх дій та керувати своїми діями. Повний діагноз, який лікарі ставлять ОСОБА_2 - це розлади психіки та поведінки внаслідок органічного ураження головного мозку змішаного генезу у вигляді вираженого психоорганічного синдрому з іителекгуально-мнестичним зниженням, тривожно- параноїдною симптоматикою та емоційно-вольовими розладами.
Станом на день звернення до суду, ОСОБА_2 неадаптована в соціально-побутовому плані і не може здійснювати погреби своєї життєдіяльності самостійно, стан її здоров`я погіршується із кожним днем, тривалі лікування жодного результату не дають. Заявник фактично здійснює обов`язки її опікуна, оскільки інших дітей чи родичів в останньої немає.
З врахуванням вищенаведеного, ОСОБА_1 вважає за необхідне вирішити питання про визнання ОСОБА_2 недієздатною та призначення заявника опікуном з метою забезпечення її особистих немайнових і майнових прав та законних інтересів.
Ухвалою Яворівського районного суду Львівської області від 03.09.2024 відкрито провадження у даній справі.
27.09.2024 ухвалою суду призначено судово-психіатричну експертизу на предмет визначення психічного стану ОСОБА_2 , провадження у справі зупинено.
23.01.2025 у зв`язку з надходженням до Яворівського районного суду Львівської області висновку судово-психіатричного експерта провадження у даній справі поновлено.
Заявник у судове засідання не з`явився, представник заявника адвокат Кріль О.М. подала до суду клопотання, у якому заявлені вимоги підтримує в повному обсязі та просить розгляд справи проводити у їх відсутності.
Представник заінтересованої особи виконавчого комітетуНовояворівської міськоїради Львівськоїобласті,як органопіки іпіклування, Лега О.В. в судове засідання не з`явилася, направила до суду заяву про розгляд справи без її участі та Подання опікунської ради щодо доцільностіпризначення опікуна ОСОБА_2 , висновки якого просила врахувати при розгляді справи.
Представник заінтересованої особи ОСОБА_2 адвокат Онишкевич І.А. в судове засідання не прибув, скерував до суду заяву про розгляд справи без його та заінтересованої особи участі, просить розгляд справи проводити за наявними документами у матеріалах справи.
Відповідно до ч.2 ст.247 ЦПК України, у разі неявки в судове засідання всіх учасників справи чи в разі якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється судом за відсутності учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Частинами 4, 5ст.268 ЦПК Українипередбачено, що у разі неявки всіх учасників справи у судове засідання, яким завершується розгляд справи, або розгляду справи без повідомлення (виклику) учасників справи, суд підписує рішення без його проголошення.
Датою ухвалення рішення є дата його проголошення (незалежно від того, яке рішення проголошено повне чи скорочене). Датою ухвалення рішення, ухваленого за відсутності учасників справи, є дата складення повного судового рішення.
З`ясувавши дійсні обставини справи та дослідивши докази у їх сукупності, суд приходить до висновку, що заявлені вимоги слід задовольнити з наступних підстав.
Відповідно до ч.3ст.296 ЦПК України,заяву про визнання фізичної особи недієздатною може бути подано членами її сім`ї, близькими родичами, незалежно від їх спільного проживання, органом опіки та піклування.
Відповідно докопії паспортагромадянина України (уформі ID-картки) № НОМЕР_1 , заявник значиться як ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Відповідно до копії паспорта громадянина України НОМЕР_2 виданого Яворівським РВ УМВС України у Львівській області 26.11.2003, особа, стосовно якої вирішується питання про визнання її недієздатною, значиться як ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 .
При розгляді справи судом встановлено, що заявник є пасинком ОСОБА_2 , що підтверджується копією свідоцтва про народження ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , серії НОМЕР_3 виданого 01.08.1979 у м.Новояворівськ Яворівського району, актовий запис №126, батьками якого значаться ОСОБА_3 та ОСОБА_4 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_3 (копія свідоцтва про смерть серія НОМЕР_4 , видане Новояворіською селищною радою, актовий запис №21); згідно копії свідоцтва про шлюб серія НОМЕР_5 ОСОБА_3 укладено шлюб з ОСОБА_5 у Шклівській селищній раді Яворівського району, про що вчинено актовий запис №38, прізвище дружини після реєстрації шлюбу « ОСОБА_6 ».
З копії свідоцтва про смерть серії НОМЕР_6 виданого 11.11.1992 Новояворівською міською радою, відповідний актовий запис №111 вбачається, що батько заявника ОСОБА_3 , помер ІНФОРМАЦІЯ_4 у віці 55 років.
Рішенням виконавчого комітету Новояворівської міської ради народних депутатів від 22.12.1992 №158 ОСОБА_2 призначено піклувальником ОСОБА_1 .
Відповідно до повідомлення Сколівського відділу державної реєстрації актів цивільного стану у Стрийському районі Львівської області ЗМУМЮ №187/32.21-04-35 від 26.07.2023, в архіві відділу не виявлено зареєстрованих дітей у ОСОБА_7 .
З копіївитягу зреєстру територіальноїгромади вбачається, що ОСОБА_1 з 19.08.2005 проживає за адресою: АДРЕСА_1 .
Заінтересована особа ОСОБА_2 проживає із заявником в АДРЕСА_1 ,що підтверджуєтьсякопією актаобстеження від25.07.2024складеного комісієюНовояворівської міськоїради. За висновками комісії ОСОБА_2 потребує постійного стороннього догляду, який здійснює ОСОБА_1 .
За змістом ст. 30 ЦК України, цивільну дієздатність має фізична особа, яка усвідомлює значення своїх дій та може керувати ними. Цивільною дієздатністю фізичної особи є її здатність своїми діями набувати для себе цивільних прав і самостійно їх здійснювати, а також здатність своїми діями створювати для себе цивільні обов`язки, самостійно їх виконувати та нести відповідальність у разі їх невиконання. Обсяг цивільної дієздатності фізичної особи встановлюється цим Кодексом і може бути обмежений виключно у випадках і в порядку, встановлених законом.
Судом встановлено, що згідно копії довідки до акта огляду МСЕК серії 12 ААГ №377275, ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , була визнана особою з інвалідністю другої групи по загальному захворюванню пожиттєво.
З долученої до матеріалів справи копії витягу з протоколу засідання ЦЛКК КНП Новояворівська лікарня імені Юрія Липи № 396 від 06.07.2023 вбачається, що ОСОБА_2 внаслідок ДЕ ІІІст. ст. субкомпенсації з атактичними порушеннями, вираженими когнітивними розладами. Потребує постійного стороннього догляду, нездатна до самообслуговування.
Відповідно докопії епікризу виписного із медичної карти стаціонарного хворого № 5991/2024, ОСОБА_2 перебувала на лікуванні у КНП ЛОР Львівська обласна клінічна психіатрична лікарня з 09.07.2024 по 19.07.2024 повний діагноз: розлади психіки та поведінки внаслідок органічного ураження головного мозку змішаного генезу (дисциркуляторна енцефалопатія, ЦВХ на грунті ГХ 3 стадії, ступеня 3, ризик 4, стабільна стенокардія 4 ФК, дифузний кардіосклероз) у вигляді вираженого психоорганічного синдрому з інтелектуально-мнестичним зниженням, тривожно-параноїдною симптоматикою та емоційно-вольовими розладами.
Висновком судового-психіатричного експерта №1865 від 23.12.2024, складеним експертом Львівської філії судово-психіатричних експертиз ДУ «Інститут психіатрії МОЗ України» стверджується, що ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 ,страждає тяжким психічним розладом у вигляді розладів психіки та поведінки внаслідок органічного ураження головного мозку змішаного генезу з вираженим психоорганічним синдромом, значними когнітивними розладами, періодичною психотичною симптоматикою, не може усвідомлювати значення своїх дій та керувати ними.
Відповідно до ст.39 ЦК України, фізична особа може бути визнана судом недієздатною, якщо вона внаслідок хронічного, стійкого психічного розладу не здатна усвідомлювати значення своїх дій та (або) керувати ними і потребує опіки.
Відповідно до ч.1 ст.40 ЦК України, фізична особа визнається недієздатною з моменту набрання законної сили рішенням суду про це.
Частиною 1 ст.41 ЦК України визначено, що над недієздатною фізичною особою встановлюється опіка.
За змістомстатті 55 ЦК України, опіка встановлюється з метою забезпечення особистих немайнових і майнових прав та інтересів повнолітніх осіб, які за станом здоров`я не можуть самостійно здійснювати свої права і виконувати обов`язки.
Відповідно до ст.58 ЦК України, опіка встановлюється над особами, визнаними недієздатними.
Згідно з вимогами ч. 1 ст.60 ЦК України, суд встановлює опіку над фізичною особою у разі визнання її недієздатною та призначає опікуна за поданням органу опіки та піклування.
За змістом частин 2, 3, 4статті 63 ЦК України, опікуном може бути лише фізична особа з повною цивільною дієздатністю.
Фізична особа може бути призначена опікуном лише за її письмовою заявою.
Опікун призначається переважно з осіб, які перебувають у сімейних, родинних відносинах з підопічним, з урахуванням особистих стосунків між ними, можливості особи виконувати обов`язки опікуна.
В силу ч.1ст.300 ЦПК України, суд ухвалюючи рішення про визнання фізичної особи недієздатною, встановлює над нею опіку і за поданням органу опіки та піклування призначає опікуна.
Як вбачається із змісту Подання опікунської ради виконавчого комітетуНовояворівської міськоїради №4982/10від 06.12.2024,опікунська радане заперечує щодо призначення ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 ,опікуном надйого матір`ю ОСОБА_2 року народження.
Враховуючи вищевикладене, а також те, що заявник бажає та має можливість бути опікуном над ОСОБА_2 , суд вважає вимоги заявника обґрунтованими, підтвердженими матеріалами справи, в зв`язку з чим заява ОСОБА_1 про визнання особи недієздатною та призначення опікуна підлягає задоволенню.
Згідно з вимогами ч.4, 5, 6 ст.300 ЦПК України, рішення суду після набрання ним законної сили надсилається судом органу опіки та піклування, органам ведення Державного реєстру виборців за місцем проживання фізичної особи. Строк дії рішення про визнання фізичної особи недієздатною визначається судом, але не може перевищувати двох років.
Враховуючи вид психічного захворювання, яким страждає ОСОБА_2 , тривалість цього захворювання, суд вважає необхідним встановити строк дії рішення про визнання останньої недієздатною у два роки.
Відповідно до ст.299ч.2ЦПКУкраїни,судовівитрати,пов`язанізпровадженнямсправи провизнанняфізичноїособи недієздатною,відносятьсянарахунок держави.
На підставі наведеного, керуючись ст. ст.39,60 ЦК України, ст.ст.141,263,264,265,299,300 ЦПК України, суд,
в и р і ш и в:
заяву ОСОБА_1 ,заінтересовані особи:виконавчий комітетНовояворівської міськоїради Львівськоїобласті,як органопіки іпіклування, ОСОБА_2 , про визнання фізичної особи недієздатною та встановлення опіки-задовольнити.
Визнати ОСОБА_2 ( ІНФОРМАЦІЯ_2 , РНКОІІП НОМЕР_7 , яка проживає в АДРЕСА_1 ) - недієздатною.
Встановити опіку над ОСОБА_2 ( ІНФОРМАЦІЯ_2 , РНКОІІП НОМЕР_7 , яка проживає в АДРЕСА_1 ) та призначити ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНКОІІП НОМЕР_8 , який зареєстрований та проживає за адресою: АДРЕСА_1 ) опікуном ОСОБА_2 .
Встановити строк дії даного рішення суду на 2 (два) роки.
Роз`яснити заявнику положення ст.300ЦПК України, відповідно до якого, скасування рішення суду про визнання фізичної особи недієздатною та поновлення цивільної дієздатності фізичної особи, яка була визнана недієздатною, в разі її видужання або значного поліпшення її психічного стану здійснюється за рішенням суду на підставі відповідного висновку судово-психіатричної експертизи за заявою опікуна, членів сім`ї, органу опіки та піклування або самої особи, визнаної недієздатною.
Клопотання про продовження строку дії рішення про визнання фізичної особи недієздатною має право подати опікун, представник органу опіки та піклування не пізніше ніж за п`ятнадцять днів до закінчення строку, визначеного ст. 300 ЦПК України.
Клопотання про продовження строку дії рішення про визнання фізичної особи недієздатною повинно містити обставини, що свідчать про продовження хронічного, стійкого психічного розладу, внаслідок чого особа продовжує не усвідомлювати значення своїх дій та (або) керувати ними, підтверджені відповідним висновком судово-психіатричної експертизи.
Копію рішення після набрання ним законної сили надіслати органу опіки та піклування, органу ведення Державного реєстру виборців за місцем проживання фізичної особи, визнаної судом недієздатною.
Рішення може бути оскаржене до Львівського апеляційного суду шляхом подання апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення, а для осіб, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, в цей же строк з дня його отримання.
Суддя Ю.М. Колтун
присяжні Я.В. Шопський
Г.Я. Юрійчук
Суд | Яворівський районний суд Львівської області |
Дата ухвалення рішення | 23.01.2025 |
Оприлюднено | 31.01.2025 |
Номер документу | 124788676 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи окремого провадження Справи про обмеження цивільної дієздатності фізичної особи, визнання фізичної особи недієздатною та поновлення цивільної дієздатності фізичної особи, з них: про визнання фізичної особи недієздатною |
Цивільне
Яворівський районний суд Львівської області
Колтун Ю. М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні