Справа № 529/881/24
Провадження № 2/529/56/25
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
14 січня 2025 року Диканський районний суд Полтавської області в складі:
головуючого судді - Кириченко О.С.,
за участі секретаря судового засідання - Негляд Д.Р.,
розглянувши у порядку загального позовного провадження у відкритому судовому засіданні в залі суду в селищі Диканька Полтавської області цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Диканської селищної ради, за участі третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору: Полтавської районної державної нотаріальної контори, ОСОБА_2 , про визнання права власності на житловий будинок у порядку спадкування,
ВСТАНОВИВ:
Позивач ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом про визнання права власності на житловий будинок у порядку спадкування. В обґрунтування позову вказує, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла ОСОБА_3 , після смерті якої відкрилася спадщина на будинковолодіння, яке розташоване по АДРЕСА_1 . Вказане будинковолодіння станом на 01.01.1990 відносилося до колгоспного двору, головою якого була ОСОБА_3 . Після смерті ОСОБА_3 спадщину за законом у вигляді зазначеного будинковолодіння прийняла її дочка ОСОБА_4 , яка отримала свідоцтво про право на спадщину за законом, однак не зареєструвала своє право власності на це будинковолодіння. Після смерті ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_4 спадщину за законом прийняв її син ОСОБА_5 , однак за життя її не оформив.
Позивач ОСОБА_1 вказує, що ІНФОРМАЦІЯ_3 помер її чоловік ОСОБА_5 . Нею було подано заяву до нотаріуса про прийняття спадщини за законом після смерті чоловіка ОСОБА_5 . Третя особа у справі ОСОБА_6 , дочка спадкодавця, заяву про прийняття спадщини у встановлений законом строк до нотаріуса не подала. Позивач вказує, що таким чином вона являється єдиним спадкоємцем за законом після смерті чоловіка ОСОБА_5 на спадкове майно, до складу якого входить вказане вище будинковолодіння, яке її чоловік прийняв як спадщину за законом після смерті матері ОСОБА_4 , але не оформив, яке остання прийняла у спадщину після смерті матері ОСОБА_3 , але також не зареєструвала у встановленому законом порядку. Позивач вказує, що нотаріусом їй було відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину за законом на спадкове майно у вигляді вказаного вище будинковолодіння через неможливість встановлення кола спадкоємців та відсутність правовстановлюючого документа на це будинковолодіння.
Посилаючись на вказані обставини та на неможливість у позасудовому порядку реалізувати своє право на спірне будинковолодіння у порядку спадкування за законом після смерті чоловіка ОСОБА_5 , позивач ОСОБА_1 просить визнати за нею право власності на спірне будинковолодіння в порядку спадкування за законом після смерті чоловіка ОСОБА_5 . Позивач просила залишити за нею понесені у справі судові витрати.
Позивач ОСОБА_1 в судове засідання не з`явилася, надала суду заяву про підтримання позову у повному обсязі та розгляд справи за її відсутності.
Представник відповідача Диканської селищної ради в судове засідання не з`явився, на адресу суду надійшов відзив на позов, згідно якого відповідач визнав позов в повному обсязі та просив розглянути справу без участі його представника.
Представник третьої особи Полтавської районної державної нотаріальної контори в судове засідання не з`явився, до суду надійшло клопотання, в якому ця нотконтора вказує, що при розгляді справи покладається на розсуд суду та просить розглянути справу за відсутності її представника.
Третя особа ОСОБА_2 в судове засідання не з`явилася, про причини неявки суду не повідомила, відзиву на позов, будь-яких заперечень проти позову, заяв або клопотань суду не надала. З поштових довідок на наявних у матеріалах справи рекомендованих листах вбачається, що надіслані судом третій особі ОСОБА_2 рекомендовані листи з копією ухвали про відкриття провадження у справі, копією позову з копіями доданих до неї документів, судовими повістками не було вручено ОСОБА_2 у зв`язку із відсутністю адресата за вказаною адресою, а тому відповідно до п. 4 ч. 8 ст. 128 ЦПК України ОСОБА_2 вважається повідомленою про перебування на розгляді у суді судової справи, учасником якої вона являється.
З огляду на подані учасниками справи письмові заяви, суд провів розгляд справи у судовому засіданні за відсутності сторін та третіх осіб, на підставі наявних матеріалів у справі та без фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу, що передбачено ч. 2 ст. 247 ЦПК України.
Розглянувши матеріали справи, дослідивши докази по справі у їх сукупності, суд дійшов висновку, що позов підлягає задоволенню з таких підстав.
З матеріалів справи вбачається, що ОСОБА_3 померла ІНФОРМАЦІЯ_4 /а.с. 11-13/.
Після смерті ОСОБА_3 відкрилася спадщина на будинковолодіння, яке розташоване по АДРЕСА_1 .
З наявної у матеріалах справи копії довідки про склад осіб, зареєстрованих у приміщенні станом на 01.07.1990 за адресою: АДРЕСА_1 , від 01.05.2024 № 51, виданої ЦНАП Диканської селищної ради, вбачається, що вказане будинковолодіння згідно погосподарської книги № 4 (1986-1990 роки), особовий рахунок № НОМЕР_1 станом на 01 липня 1990 року відносилося до колгоспного двору. Головою колгоспного двору була ОСОБА_3 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 . Інших членів колгоспного двору не було /а.с. 12/.
З повідомлення Приватного підприємства Полтавське бюро технічної інвентаризації "Інвентаризатор" від 23 липня 2024 року за вих. № 7591 вбачається, що реєстрація права власності на вказане вище будинковолодіння не проводилася /а.с. 23/.
Згідно з ч. 1 ст. 120 ЦК УРСР 1963 року майно колгоспного двору належить його членам на праві сумісної власності.
Відповідно до ст. 121 ЦК Української РСР 1963 року володіння, користування і розпорядження майном колгоспного двору здійснюється за згодою всіх членів двору.
Відповідно до ч. 2 ст. 123 ЦК УРСР 1963 року розмір частки члена двору встановлюється виходячи з рівності часток усіх членів двору, включаючи неповнолітніх і непрацездатних.
Відповідно до підпунктів "а", "б" пункту 6 Постанови Пленуму Верховного Суду України від 22.12.1995 № 20 "Про судову практику у справах за позовами про захист права приватної власності", право власності на майно, яке належало колгоспному двору і збереглося після припинення його існування, мають ті члени двору, які до 15 квітня 1991 року не втратили права на частку в його майні. Такими, що втратили це право, вважаються працездатні члени двору, які не менше трьох років підряд до цієї дати не брали участі своєю працею і коштами у веденні спільного господарства двору (в цей строк не включається час перебування на дійсній строковій військовій службі, навчання в учбовому закладі, хвороба). Розмір частки члена двору визначається виходячи з рівності часток усіх його членів, включаючи неповнолітніх та непрацездатних.
Отже, згідно діючого на той час законодавства, ОСОБА_3 , як голова вказаного вище колгоспного двору та єдиний член цього двору, була єдиним власником цього спірного будинковолодіння, однак за життя не зареєструвала своє право власності у встановленому законом порядку.
З матеріалів справи вбачається, що після смерті ОСОБА_3 відкрилася спадщина на належне їй спірне будинковолодіння, яку її дочка ОСОБА_7 прийняла, але за життя не оформила. ОСОБА_4 09 жовтня 1990 року отримала свідоцтво про право спадщину за законом, але не зареєструвала своє право власності на спірне будинковолодіння /а.с. 13, 16/.
З наявної у матеріалах справи копії свідоцтва про смерть серії НОМЕР_2 вбачається, що ОСОБА_4 померла ІНФОРМАЦІЯ_5 /а.с. 14/.
На дату смерті разом із спадкодавцем ОСОБА_4 був зареєстрований та проживав її син ОСОБА_5 /а.с. 15, 16/.
Відповідно до ч. 3 ст. 1268 ЦК України ОСОБА_5 , як єдиний спадкоємець за законом, прийняв спадщину після смерті матері ОСОБА_4 . При цьому, за життя ОСОБА_5 так і не оформив спадщину у встановленому законом порядку.
З наявної у матеріалах справи копії свідоцтва про смерть серії НОМЕР_3 , виданого Київським відділом державної реєстрації актів цивільного стану Полтавського міського управління юстиції Полтавської області, вбачається, що ОСОБА_5 помер ІНФОРМАЦІЯ_6 /а.с. 17/.
Після смерті ОСОБА_5 відкрилася спадщина за законом (заповіт за життя спадкодавець не складав) у вигляді спірного будинковолодіння.
Судом встановлено, що дружина померлого ОСОБА_5 - позивач ОСОБА_1 вчасно подала заяву до нотаріуса про прийняття спадщини за законом. Дочка померлого - третя особа у справі ОСОБА_8 до нотаріуса із заявою про прийняття спадщини не зверталася, а тому вважається такою, що не прийняла спадщину /а.с. 10, 19, 25/.
12 вересня 2024 року постановою державного нотаріуса Полтавської районної державної нотаріальної контори Замулко Л.В. було відмовлено позивачу ОСОБА_1 у видачі свідоцтва про право на спадщину за законом після смерті чоловіка ОСОБА_5 на спадкове майно у вигляді спірного будинковолодіння через невстановлення кола спадкоємців та відсутність правовстановлюючого документа на це будинковолодіння /а.с. 25/.
З наданого на виконання ухвали суду від 26.11.2024 повідомлення Полтавської районної державної нотаріальної контори від 06.12.2024 вбачається, що позивач ОСОБА_1 є єдиною особою, яка подала заяву про прийняття спадщини після смерті ОСОБА_5 . Дочка померлого - третя особа у справі ОСОБА_9 із заявами про прийняття чи про відмову від прийняття спадщини до нотаріуса не зверталася /а.с. 53/.
Відповідно до технічного паспорта, виготовленого 12.07.2024 Приватним підприємством Полтавське бюро технічної інвентаризації "Інвентаризатор", будинковолодіння, розташоване по АДРЕСА_1 , в цілому складається з житлового будинку (літ. А-1), колодязя питного (№ 1) /а.с. 21-22/.
З повідомлення Приватного підприємства Полтавське бюро технічної інвентаризації "Інвентаризатор" від 23 липня 2024 року за вих. № 7591 вбачається, що реєстрація права власності на вказане вище будинковолодіння не проводилася /а.с. 23/.
Відповідно до ч. 1 ст. 328 ЦК України право власності набувається на підставах, що не заборонені законом, зокрема із правочинів.
Судом встановлено, що спірне будинковолодіння належало померлій ОСОБА_3 як голові та єдиному члену колгоспного двору. Після смерті останньої, її дочка ОСОБА_4 прийняла вказану спадщину за законом, отримала свідоцтво про право на спадщину, однак за життя не зареєструвала своє право власності на це нерухоме майно. Після смерті ОСОБА_4 цю спадщину прийняв її син ОСОБА_5 , однак за життя її не оформив. Після смерті ОСОБА_5 вказану спадщину за законом прийняла його дружина ОСОБА_1 , яка є позивачем у справі. Враховуючи те, що за життя нині покійні ОСОБА_3 , ОСОБА_4 та ОСОБА_5 хоч і не зареєстрували у встановленому законом порядку своє право власності на спірне будинковолодіння, однак правомірно набули майнових прав на нього, суд дійшов висновку, що вказане майно є спадковим.
Відповідно до ст. 1218 ЦК України до складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися після його смерті.
Судом встановлено, що позивач ОСОБА_1 єєдиним спадкоємцем спірного будинковолодіння після смерті чоловіка ОСОБА_5 , подала до нотаріуса заяву про прийняття спадщиниза законом у передбачений законом строк, інших спадкоємців на це будинковолодіння за заповітом чи за законом немає.
Відповідач Диканська селищна рада надав суду відзив на позов, згідно з яким визнає позов у повному обсязі та просить його задовольнити.
Третя особа ОСОБА_2 , будучи належним чином повідомленою про дату, час та місце розгляду справи, в судове засідання не з`явилася, відзиву на позов, будь-яких заперечень проти позову, заяв або клопотань суду не надала.
Враховуючи те, що хоч за життя спадкодавець ОСОБА_5 не отримав правовстановлюючого документа на спірне будинковолодіння, яке є колишнім колгоспним двором, однак прийняв його у порядку спадкування за законом після смерті матері ОСОБА_4 , яка в свою чергу прийняла його у спадщину за законом після смерті матері ОСОБА_3 , які не зареєстрували у встановленому законом порядку право власності на це нерухоме майно, у зв`язку із чим позивач ОСОБА_1 не може вирішити питання прийняття спадщини в позасудовому порядку, інших спадкоємців за заповітом чи за законом немає, суд дійшов висновку, що позов підлягає задоволенню у повному обсязі та вважає за необхідне визнати за позивачем ОСОБА_1 право власності на спірне будинковолодіння у порядку спадкування за законом після смерті чоловіка ОСОБА_5 .
Понесені позивачем ОСОБА_1 судові витрати у справі залишити за позивачем відповідно до заявленого нею у позові клопотання про це.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 10, 12, 17, 81, 89, ч. 2 ст. 247, ст. ст. 263-265, 273, 354, 355 ЦПК України, суд
УХВАЛИВ:
Позов ОСОБА_1 до Диканськоїселищної ради,за участітретіх осіб,які незаявляють самостійнихвимог щодопредмета спору:Полтавської районноїдержавної нотаріальноїконтори, ОСОБА_2 ,про визнанняправа власностіна житловийбудинок упорядку спадкування - задовольнити.
Визнати за ОСОБА_1 право власності на будинковолодіння, розташоване по АДРЕСА_1 , яке відповідно до технічного паспорта складається з житлового будинку (літ. А-1), колодязя питного (№ 1), у порядку спадкування за законом після смерті ІНФОРМАЦІЯ_6 чоловіка ОСОБА_5 .
Понесені позивачем ОСОБА_1 судові витрати у справі залишити за позивачем відповідно до заявленого нею у позові клопотання про це.
Рішення набирає законної сили через тридцять днів з дня його ухвалення, якщо на нього не буде подана апеляційна скарга учасниками справи.
Рішення може бути оскаржене протягом тридцяти днів з дня його ухвалення шляхом подачі апеляційної скарги безпосередньо до Полтавського апеляційного суду.
Позивач: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_7 , місце проживання: АДРЕСА_2 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_4 .
Відповідач: Диканська селищна рада, юридична адреса: Полтавська область, Полтавський район, селище Диканька, вул. Незалежності, 133, код ЄДРПОУ 21046503.
Треті особи,які незаявляють самостійнихвимог щодопредмета спору:
Полтавська районна державна нотаріальна контора, місцезнаходження: м. Полтава, пров. Стешенка, 6, код ЄДРПОУ 02900179.
ОСОБА_2 , дата народження невідома, останні відомі місця проживання: АДРЕСА_3 ; АДРЕСА_4 , відомості про реєстраційний номер облікової картки платника податків невідомі.
Головуючий О.С. Кириченко
Суд | Диканський районний суд Полтавської області |
Дата ухвалення рішення | 14.01.2025 |
Оприлюднено | 31.01.2025 |
Номер документу | 124790598 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них |
Цивільне
Диканський районний суд Полтавської області
Кириченко О. С.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні