Справа № 638/10503/24
Провадження № 2/638/1107/25
ЗАОЧНЕ РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
28 січня 2025 року м. Харків
Дзержинський районний суд м. Харкова у складі:
головуючого судді Рибальченко Л.М.,
за участю секретаря судового засідання Коломієць І.М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в приміщенні Дзержинського районного суду м. Харкова цивільну справу за позовом Органу опіки та піклування Борівської селищної військової адміністрації до ОСОБА_1 , треті особи: Служба у справах дітей Борівської селищної ради, Відділення сім`ї, дітей та молоді Комунальної установи «Центр надання соціальних послуг Борівської селищної ради» про відібрання дітей без позбавлення матері батьківських прав,-
встановив:
Орган опіки та піклування Борівської селищної військової адміністрації звернулась до Дзержинського районного суду м. Харкова з позовом до ОСОБА_1 , треті особи: Служба у справах дітей Борівської селищної ради, Відділення сім`ї, дітей та молоді Комунальної установи «Центр надання соціальних послуг Борівської селищної ради», в якому просить відібрати у матері ОСОБА_1 малолітніх дітей ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , без позбавлення батьківських прав; передати на опікування малолітніх дітей ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , органу опіки та піклування Борівської селищної ради, щодо подальшого влаштування до сімейних форм влаштування.
В обґрунтування своїх позовних вимог зазначає, що згідно свідоцтва про народження ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , ОСОБА_5 - батько малолітнього, ОСОБА_1 мати. Згідно Витягу з державного реєстрів актів цивільного стану громадян про народження із зазначенням відомостей про батька відповідно до ч.1 ст. 135 СК України від 18.04.2024 року ОСОБА_5 записаний батьком ОСОБА_2 за вказівкою матері ОСОБА_1 . Згідно свідоцтва про народження ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , ОСОБА_6 - батько малолітнього, ОСОБА_1 мати. Згідно Витягу з державного реєстрів актів цивільного стану громадян про народження із зазначенням відомостей про батька відповідно до ч.1 ст. 135 СК України від 18.04.2024 року ОСОБА_6 записаний батьком ОСОБА_4 за вказівкою матері ОСОБА_1 . Згідно свідоцтва про народження ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , ОСОБА_6 - батько малолітньої, ОСОБА_1 мати. Згідно Витягу з державного реєстрів актів цивільного стану громадян про народження із зазначенням відомостей про батька відповідно до ч.1 ст. 135 СК України від 18.04.2024 року ОСОБА_6 записаний батьком ОСОБА_3 за вказівкою матері ОСОБА_1 .
ОСОБА_1 не заміжня, батьківські обов`язки не виконує в повній мірі. Діти не охоплені увагою та турботою, санітарний стан приміщення та мешканців квартири не відповідає санітарним нормам. Продуктів харчування обмаль. На зауваження сільської ради, медичних працівників, служби у справах дітей не реагує. Протягом січня травня 2024 року сім`я ОСОБА_1 відвідувалася спеціалістами відділення та службою у справах дітей за графіком та неодноразово позапланово, спілкування в телефонному режимі - постійно. Під час візитів було з`ясовано, що діти мають занедбаний вигляд, одяг не завжди відповідав сезону та брудний, діти не мають навичок особистої гігієни. Медичні картки у дітей відсутні. Мати з ними не проходить медичний огляд. ОСОБА_7 веде аморальний спосіб життя, пиячить, за що неодноразова потрапляла до відділку поліції, на неї складалися протоколи. Часто залишає дітей в небезпеці на малознайомих людей. Вихованням не займається. На даний час ОСОБА_1 мешкає в селищі Борова у подруги, з якою пиячуть, в будинку антисанітарія.
Харчування у дітей не відповідає віку, нерегулярне, часто бувають голодні, діти в основному харчуються мівіною, чипсами, найменший син ОСОБА_8 , якому 1 рік 3 місяці не отримує молочні продукти, які необхідні малюку. На даний час ОСОБА_1 перебуває у декретній відпустці.
Згідно інформації сектору поліцейської діяльності №1 Ізюмського РУП ГУНП в Харківській області, що протягом 2024 року на громадянку ОСОБА_1 чотири рази притягувалася до адміністративної відповідальності, за ч.1 ст.184 КУпАП, також було складено постанову про адміністративне правопорушення за ч.1 ст. 178 КУпАП. Розпорядженням начальника Борівської селищної військової адміністрації № 312-од від 21 травня 2024 року «Про вилучення малолітніх дітей ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , з сім`ї матері», було вилучено малолітніх дітей ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , від матері ОСОБА_1 .
Ухвалою Дзержинського районного суду м. Харкова від 04 вересня 2024 року відкрито провадження по справі за правилами загального позовного провадження.
Ухвалою Дзержинського районного суду м. Харкова від від 14 листопада 2024 року підготовче судове засідання закрито та призначено розгляд справи по суті.
В судове засідання представник позивача не з`явилась, надав до суду заяву про розгляд справи за їх відсутністю. Позовні вимоги підтримала та просила задовольнити.
Відповідач в судове засідання повторно не з`явився, про дату час та місце розгляду справи повідомлявся. Відзив на позовну заяву до не надала, причини неявки у судове засідання не повідомила.
Представник Служби у справах дітей Борівської селищної ради, Відділення сім`ї, дітей та молоді Комунальної установи «Центр надання соціальних послуг Борівської селищної ради» в судове засідання не з`явився, надав до суду заяву про розгляд справи за їх відсутністю.
У відповідності до приписів ст.280ЦПК України суд вважає за можливе ухвалити заочне рішення на підставі наявних у справі доказів.
Суд, дослідивши матеріали справи, дійшов наступного висновку.
Судом встановлено, що згідно копії свідоцтва про народження ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , ОСОБА_5 - батько малолітнього, ОСОБА_1 мати.
Згідно копії Витягу з державного реєстрів актів цивільного стану громадян про народження із зазначенням відомостей про батька відповідно до ч.1 ст. 135 СК України від 18.04.2024 року ОСОБА_5 записаний батьком ОСОБА_2 за вказівкою матері ОСОБА_1 .
Згідно копії свідоцтва про народження ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , ОСОБА_6 - батько малолітнього, ОСОБА_1 мати.
Згідно копії Витягу з державного реєстрів актів цивільного стану громадян про народження із зазначенням відомостей про батька відповідно до ч.1 ст. 135 СК України від 18.04.2024 року ОСОБА_6 записаний батьком ОСОБА_4 за вказівкою матері ОСОБА_1 .
Згідно копії свідоцтва про народження ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , ОСОБА_6 - батько малолітньої, ОСОБА_1 мати.
Згідно копії Витягу з державного реєстрів актів цивільного стану громадян про народження із зазначенням відомостей про батька відповідно до ч. 1 ст. 135 СК України від 18.04.2024 року ОСОБА_6 записаний батьком ОСОБА_3 за вказівкою матері ОСОБА_1 .
Відповідно до копії листа директора Комунальної установи Центр надання соціальних послуг Борівської селищної ради від 23 травня 2024 року № 63 Протягом січня травня 2024 року сім`я ОСОБА_1 відвідувалася спеціалістами відділення та службою у справах дітей за графіком та не одноразово позапланово, спілкування в телефонному режимі - постійно. Під час візитів було з`ясовано, що діти мають занедбаний вигляд, одяг не завжди відповідав сезону та брудний, діти не мають навичок особистої гігієни. Медичні картки у дітей відсутні. Мати з ними не проходить медичний огляд. ОСОБА_7 веде аморальний спосіб життя, пиячить, за що неодноразова потрапляла до відділку поліції, на неї складалися протоколи. Часто залишає дітей в небезпеці на малознайомих людей. Вихованням не займається. На даний час ОСОБА_1 мешкає в селищі Борова у подруги, з якою пиячать, в будинку антисанітарія. ОСОБА_9 часто молодших дітей залишає на старшого сина ОСОБА_10 , якому 8 років. Харчування у дітей не відповідає віку, не регулярне, часто бувають голодні, діти в основному харчуються мівіною, чипсами, найменший син ОСОБА_8 , якому 1 рік 3 місяці не отримує молочні продукти, які необхідні малюку. Під час візитів, було виявлено, що емоційний стан дітей незадовільний, вони налякані, замкнуті. Бояться спілкуватися в присутності матері, плачуть. На даний час ОСОБА_1 перебуває у декретній відпустці. Має навички самообслуговування, але постійно і вона, і діти мають занедбаний та неохайний вигляд. У дітей немає постійного придатного місця для сну, не облаштоване місце для гри. За підсумками відвідування, фахівцями відділення сім`ї дітей та молоді були складені акти оцінки потреб сім`ї особи, неодноразово були надані консультації, проведені бесіди, на які ОСОБА_1 не реагує.
Розпорядженням начальника Борівської селищної військової адміністрації № 312-од від 21 травня 2024 року було вилучено малолітніх дітей ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , від матері ОСОБА_1 (а.с. 23).
Наказом начальника служби у справах дітей Борівської селищної ради № 32-од від 21 травня 2024 року влаштовано з 21 травня 2024 малолітніх дітей, які перебувають у складних життєвих обставинах, ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_3 в сім`ю родичів ОСОБА_11 до моменту вирішення питання щодо позбавлення матері батьківських прав (а.с. 24).
Згідно висновку служби у справах дітей Борівської селищної ради від 28 травня 2024 року № 98, служба у справах дітей Борівської селищної ради вважає за доцільне відібрати малолітніх дітей ОСОБА_2 , ОСОБА_3 та ОСОБА_4 у матері ОСОБА_1 .
Згідно зі ст. 2 ЦПК України завданням цивільного судочинства є справедливий, неупереджений та своєчасний розгляд і вирішення цивільних справ з метою захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб, інтересів держави.
Відповідно до ст.ст. 4, 5 ЦПК України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.
Здійснюючи правосуддя, суд захищає права, свободи та інтереси фізичних осіб, права та інтереси юридичних осіб, державні та суспільні інтереси у спосіб, визначений законом або договором.
Відповідно до ч. 3 ст. 12 ЦПК України кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Відповідно до ч. 3 ст. 51 Конституції України сім`я, дитинство, материнство і батьківство охороняються державою.
Згідно із ч. 7 ст. 7 СК України дитина має бути забезпечена можливістю здійснення її прав, установлених Конституцією України, Конвенцією про права дитини, іншими міжнародними договорами України, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України.
Пунктами 1, 2 статті 3 Конвенції про права дитини від 20 листопада 1989 року, ратифікованої Верховною Радою України 27 лютого 1991 року (далі Конвенція), передбачено, що в усіх діях щодо дітей, незалежно від того, здійснюються вони державними чи приватними установами, що займаються питаннями соціального забезпечення, судами, адміністративними чи законодавчими органами, першочергова увага приділяється якнайкращому забезпеченню інтересів дитини. Дитині забезпечується такий захист і піклування, які необхідні для її благополуччя, беручи до уваги права й обов`язки її батьків, опікунів чи інших осіб, які відповідають за неї за законом.
Відповідно до статті 18 Конвенції батьки або у відповідних випадках законні опікуни несуть основну відповідальність за виховання і розвиток дитини. Найкращі інтереси дитини є предметом їх основного піклування.
Основні підстави для відібрання дитини зазначені у ч. 1 ст. 164 СК України.
Інші випадки, коли дитина може бути відібрана від батьків, про які йдеться у вищенаведеній ч. 1 ст. 170 СК України, охоплюють ситуації, коли залишення дитини у батьків є небезпечним для її життя, здоров`я і морального виховання. Така небезпека може випливати не лише з поведінки батьків, а й з їх особистих негативних звичок. Для відібрання дитини від батьків достатня наявність ризику лише для життя, здоров`я або лише для морального виховання. Варто враховувати й ступінь небезпеки для кожної окремо взятої дитини, враховуючи її фізичний та психічний розвиток.
Наведене узгоджується з правовим висновком щодо врахування найкращих інтересів дитини при розгляді справ, які стосуються прав дітей, викладеним Великою Палатою Верховного Суду у постанові від 17.10.2018 року у справі № 402/428/16-ц (провадження № 14-327цс18).
Отже, положення про право батьків і дітей бути поряд один з одним не може тлумачитися на шкоду інтересам дитини, при розгляді справи суди насамперед мають виходити з інтересів самої дитини.
У частині сьомій статті 7 Сімейного кодексу України (далі СК України) передбачено, що дитина має бути забезпечена можливістю здійснення її прав, установлених Конституцією України, Конвенцією про права дитини, іншими міжнародними договорами України, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України.
Отже, судом встановлено, що позивачем доведено під час розгляду справи та вказане підтверджується доказами наявними в матеріалах справи, а саме умисне ухилення відповідачем від виконання своїх батьківських обов`язків та реальності загрози для життя та здоров`я і морального виховання дітей, що відповідає положенням ч. 1 ст. 170 Сімейного кодексу України.
Враховуючи вищевикладене, суд зважаючи на те, що пріоритетом як найкращих інтересів дітей, оцінка яких включає в себе знаходження балансу між усіма елементами, необхідними для прийняття рішення, та з урахуванням встановлених фактичних обставин, приходить до висновку про наявність підстав для відібрання дітей ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , від матері ОСОБА_1 без позбавлення її батьківських прав, та передання ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , органу опіки та піклування для подальшого їх влаштування.
Відповідно до ст.76ЦПК України доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.
За змістом ст.89ЦПК України суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності.
Виходячи з наведеного, суд приходить до висновку, що позовні вимоги позивача про відібрання дітей від матері ОСОБА_1 , передання дітей, органу опіки та піклування для подальшого їх влаштування, в межах пред`явлених позовних вимог підлягають задоволенню.
Питання про розподіл судових витрат суд вирішує відповідно дост. 141 ЦПК України.
Керуючись ст.ст.12,81,263 - 265 ЦПК України, суд -
ухвалив:
Позовні вимоги Органу опікита піклуванняБорівської селищноївійськової адміністраціїдо ОСОБА_1 ,треті особи:Служба усправах дітейБорівської селищноїради,Відділення сім`ї,дітей тамолоді Комунальноїустанови «Центрнадання соціальнихпослуг Борівськоїселищної ради»про відібраннядітей безпозбавлення матерібатьківських прав задовольнити.
Відібрати ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , від матері, ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , без позбавлення батьківських прав.
Передати ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , органу опіки та піклування Борівської селищної ради для подальшого їх влаштування.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь держави судовий збір в розмірі 6056 (шість тисяч п`ятдесят шість) грн.
Учасники справи можуть отримати інформацію щодо справи за вебадресою: http://dg.hr.court.gov.ua/sud2011/ на Офіційному вебпорталі судової влади України.
Заочне рішення може бути переглянуто судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд - якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Харківського апеляційного суду протягом 30 днів з дня виготовлення повного рішення. Учасник справи, якому повне рішення не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження на рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Заочне рішення набирає законної сили, якщо протягом строків, встановлених цим Кодексом, не подані заява про перегляд заочного рішення або апеляційна скарга, або якщо рішення залишено в силі за результатами апеляційного розгляду справи.
Позивач: Орган опікита піклуванняБорівської селищноївійськової адміністрації (ЄДРПОУ 44854510, адреса: Харківська область, Ізюмський район, смт Борова, вул. Миру 19).
Відповідач: ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_4 , РНОКПП НОМЕР_1 , адреса: АДРЕСА_1 ).
Третя особа: Служба у справах дітей Борівської селищної ради, Відділення сім`ї, дітей та молоді Комунальної установи «Центр надання соціальних послуг Борівської селищної ради» (ЄДРПОУ 43988032, адреса: Харківська область, Ізюмський район, смт. Борова, вул. Миру 19).
Суддя Л.М. Рибальченко
Суд | Дзержинський районний суд м.Харкова |
Дата ухвалення рішення | 28.01.2025 |
Оприлюднено | 31.01.2025 |
Номер документу | 124792685 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи у спорах про недоговірні зобов’язання, з них про спонукання виконати або припинити певні дії |
Цивільне
Дзержинський районний суд м.Харкова
Рибальченко Л. М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні