Рішення
від 30.01.2025 по справі 172/1094/24
ВАСИЛЬКІВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 172/1094/24

Провадження № 2/172/449/24

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

30.01.2025 року Васильківський районний суд Дніпропетровської області в складі: головуючого судді Битяка І.Г., за участю секретаря судового засідання Глушко О.М., розглянувши у відкритому судовому засіданні в сел. Васильківка у відсутність сторін, без фіксування судового засідання технічними засобами цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Гірської міської військової адміністрації Сєвєродонецького району Луганської області про визнання права власності в порядку спадкування за заповітом,

В С Т А Н О В И В

До суду надійшов вищевказаний позов, який в ході розгляду справи був уточнений. В обґрунтування позовних вимог представник позивачки ОСОБА_2 вказує, що ІНФОРМАЦІЯ_1 помер батько позивачки ОСОБА_3 . За життя ОСОБА_3 13.01.2005 року склав заповіт, посвідчений секретарем Тошківської селищної ради м. Первомайська Луганської області. Згідно з цим заповітом спадкодавець заповів у се своє майно, у тому числі житловий будинок з надвірними прибудовами та земельною ділянкою, які розташовані за адресою: АДРЕСА_1 своїй доньці ОСОБА_1 . У подальшому ОСОБА_1 звернулася із письмовою заявою до Першої снятинської державної нотаріальної контори щодо видачі їй свідоцтва про право на спадщину за заповітом, однак листом державного нотаріуса від 05.07.2023 року їй було відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину на нерухоме майно у зв`язку з тим, що м. Попасна наразі перебуває на території непідконтрольній Україні, тому для встановлення права власності на нерухоме майно їй рекомендовано звернутися до суду. Відповідно до Державного акту на право приватної власності на землю від 24.11.1997 року власником земельної ділянки 0,1680 га є ОСОБА_3 , цільове призначення земельної ділянки площею 0,1500 га для обслуговування житлового будинку, площею 0,0180 га для ведення особистого підсобного господарства. Крім того, на вказаній земельній ділянці ОСОБА_3 ще за життя було побудовано житловий будинок А1, сіни - а, сіни а1 з господарськими будівлями та спорудами: літня кухня П, сіни п, підвал В, сараї Д, Ж, М, Н, Р, гараж З, душ к, вбиральня Л, ворота 1, огорожа 2, водопровід 3, криниця 4, замощення І. Рішенням виконавчого комітету Тошківської селищної ради народних депутатів прийнято в експлуатацію самовільно збудовані літню кухню П, гараж З, сараї Ж, Р, Н, М, сіни а1. З довідки про оціночну вартість об`єкту нерухомості від 06.09.2024 року вбачається, що оціночна вартість житлового будинку АДРЕСА_1 та земельної ділянки площею 0,1500 складає 875464,13 грн., оціночна вартість земельної ділянки площею 0,0180 складає 4741,65 грн. Просить суд визнати за позивачкою в порядку спадкування за заповітом після смерті ОСОБА_3 , померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 право власності на таке майно: - земельну ділянку площею 0,1680 га з цільовим призначенням земельної ділянки площею 0,1500 га для обслуговування житлового будинку, площею 0,0180 га для ведення особистого підсобного господарства згідно з Державним актом виданим 24.11.1997 року Тошківською селищною радою народних депутатів, зареєстрований в Книзі записів державних актів на право власності на землю за № 4270000026; - житловий будинок загальною площею 58,80 кв.м., житловою площею 16,70 кв.м. з господарським будівлями і спорудами, що розташовані за адресою: АДРЕСА_1 .

Ухвалою від 01.07.2024 року провадження у справі відкрито та постановлено розглядати справу за правилами загального позовного провадження. Відстрочено позивачці ОСОБА_1 сплату судового збору за подання позовної заяви до суду до першого підготовчого засідання, але не пізніше як до ухвалення судового рішення у справі.

Ухвалою від 22.08.2024 року відповідно до ч. 11 ст. 187 ЦПК України позов ОСОБА_1 залишено без руху у зв`язку з несплатою судового збору до першого підготовчого засідання.

Ухвалою від 16.09.2024 року продовжено розгляд справи.

Представник позивача надав суду заяву про розгляд справи у відсутність позивачки та її представника, позовні вимоги підтримує.

Відповідач надав заяву про розгляд справи у відсутність представника Гірської міської військової адміністрації, оскільки претензій майнового характеру до позивача відповідача не має, справу просить розглянути всебічно та об`єктивно, ухваливши рішення суду відповідно до чинного законодавства.

На підставі ч. 3 ст. 211, ч. 2 ст. 247 ЦПК України справа слухається у відсутність сторін без фіксування судового процесу технічними засобами.

Дослідивши матеріалисправи суд приходить до такого.

ІНФОРМАЦІЯ_1 помер батько позивачки ОСОБА_3 .

За життя ОСОБА_3 13.01.2005 року склав заповіт, посвідчений секретарем Тошківської селищної ради м. Первомайська Луганської області. Згідно з цим заповітом спадкодавець заповів у се своє майно, у тому числі житловий будинок з надвірними прибудовами та земельною ділянкою, які розташовані за адресою: АДРЕСА_1 своїй доньці ОСОБА_1 .

Відповідно до Державного акту на право приватної власності на землю від 24.11.1997 року власником земельної ділянки 0,1680 га є ОСОБА_3 , цільове призначення земельної ділянки площею 0,1500 га для обслуговування житлового будинку, площею 0,0180 га для ведення особистого підсобного господарства.

На вказаній вище земельній ділянці ОСОБА_3 за життя було побудовано житловий будинок А1, сіни - а, сіни а1 з господарськими будівлями та спорудами: літня кухня П, сіни п, підвал В, сараї Д, Ж, М, Н, Р, гараж З, душ к, вбиральня Л, ворота 1, огорожа 2, водопровід 3, криниця 4, замощення І.

Рішенням виконавчого комітету Тошківської селищної ради народних депутатів прийнято в експлуатацію самовільно збудовані літню кухню П, гараж З, сараї Ж, П, Р, Н, М, сіни а1.

З довідки про оціночну вартість об`єкту нерухомості від 06.09.2024 року вбачається, що оціночна вартість житлового будинку АДРЕСА_1 та земельної ділянки площею 0,1500 складає 875464,13 грн., оціночна вартість земельної ділянки площею 0,0180 складає 4741,65 грн.

Згідно з листом державного нотаріуса Першої снятинської державної нотаріальної контори № 720/01-16 від 05.07.2023 року щодо видачі ОСОБА_1 свідоцтва про право на спадщину відмовлено у видачі свідоцтва так як спадкова справа № 333-2018 після смерті ОСОБА_3 була заведена у Попасняській державній нотаріальній конторі, а свідоцтво про право на спадщину на нерухоме майно видається спадкоємцю державною нотаріальною конторою чи приватним нотаріусом, у яких заведена спадкова справа на підставі документів, що підтверджують право власності на таке майно. Оскільки м. Попасна наразі перебуває на території непідконтрольній Україні, тому для встановлення права власності на нерухоме майно ОСОБА_1 рекомендовано звернутися до суду.

Відповідно до ст. 15 ЦК України кожна особа має права на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання.

Згідно з ч. 1 ст. 4 ЦПК України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.

Відповідно до ст. 1217 ЦК України спадкування здійснюється за заповітом або за законом.

Відповідно до норм ст. 1268 ЦК України, спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її. Спадкоємець, який постійно проживав разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини,вважається таким, що прийняв спадщину, якщо протягом строку, встановленого статтею 1270 цього Кодексу, він не заявив про відмову від неї. Незалежно від часу прийняття спадщини вона належить спадкоємцеві з часу відкриття спадщини.

Статтями 1216, 1218 ЦК України передбачено, що до складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і е припинилися внаслідок його смерті. Спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців). До складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцю на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.

Відповідно до статті 1220 ЦК України часом відкриття спадщини є день смерті особи або день, з якого вона оголошується померлою.

Статтею 1261 ЦК України передбачено, що у першу чергу право на спадкування за законом мають діти спадкодавця, у тому числі, зачаті за життя спадкодавця та народжені після його смерті, той з подружжя, який його пережив, та батьки.

Спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її. Незалежно від часу прийняття спадщини вона належить спадкоємцеві з часу відкриття спадщини (ч.ч. 1, 5 ст. 1268 ЦК України).

Відповідно до тс. 1296 ЦК України спадкоємець, який прийняв спадщину, може одержати свідоцтво про право на спадщину. Якщо спадщину прийняло кілька спадкоємців, свідоцтво про право на спадщину видається кожному з них із визначенням імені та часток у спадщині інших спадкоємців. Відсутність свідоцтва про право на спадщину не позбавляє спадкоємця права на спадщину.

Відповідно до ст. 316 ЦК України, правом власності є право особи на річ (майно), яке вона здійснює відповідно до закону за своєю волею, незалежно від волі інших осіб.

Право власності набувається на підставах, що не заборонені законом (ч. 1 ст. 328 ЦК України).

За змістом статей 12, 13, 81 ЦПК України цивільне судочинство здійснюється на засадах змагальності сторін. Суд розглядає цивільні справи в межах заявлених фізичними або юридичними особами вимог і на підставі наданих ними доказів. Кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається, як на підставу своїх вимог або заперечень.

Згідно зі статтею 89 ЦПК Українисуд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів.

Таким чином, аналізуючи в сукупності наявні у справі докази, суд дійшов висновку, що позов ОСОБА_1 обґрунтований, тому його слід задовольнити у повному обсязі.

Питання про розподіл судових витрат слід вирішити відповідно до ст. 141 ЦПК України, відповідно до якої у разі задоволення позовних вимог судові витрати стягуються з відповідача на користь позивача.

Враховуючи викладене та керуючись ст.ст. 316, 328, 1216-1218, 1220, 1261, 1268 ЦК України, ст.ст. 12, 13, 81, 211, 247, 259, 263 ЦПК України, -

У Х В А Л И В

1. Позов ОСОБА_1 до Гірської міської військової адміністрації Сєвєродонецького району Луганської області про визнання права власності в порядку спадкування за заповітом задовольнити.

2. Визнати за ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , РНОКПП НОМЕР_1 в порядку спадкування за заповітом після смерті ОСОБА_3 , померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 право власності на таке майно:

- земельну ділянку площею 0,1680 га з цільовим призначенням земельної ділянки площею 0,1500 га для обслуговування житлового будинку, площею 0,0180 га для ведення особистого підсобного господарства згідно з Державним актом виданим 24.11.1997 року Тошківською селищною радою народних депутатів, зареєстрований в Книзі записів державних актів на право власності на землю за № 4270000026;

- житловий будинок загальною площею 58,80 кв.м., житловою площею 16,70 кв.м. з господарським будівлями і спорудами, що розташовані за адресою: АДРЕСА_1 .

3. Стягнути з Гірської міської військової адміністрації Сєвєродонецького району Луганської області (код ЄДРПОУ 44019094) на користь ОСОБА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 судові витрати зі сплати судового збору в сумі 8802,06 грн.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Дніпровського апеляційного суду через Васильківський районний суд Дніпропетровської області протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Суддя І.Г. Битяк

СудВасильківський районний суд Дніпропетровської області
Дата ухвалення рішення30.01.2025
Оприлюднено31.01.2025
Номер документу124795295
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них за законом.

Судовий реєстр по справі —172/1094/24

Рішення від 30.01.2025

Цивільне

Васильківський районний суд Дніпропетровської області

Битяк І. Г.

Ухвала від 02.12.2024

Цивільне

Васильківський районний суд Дніпропетровської області

Битяк І. Г.

Ухвала від 16.09.2024

Цивільне

Васильківський районний суд Дніпропетровської області

Битяк І. Г.

Ухвала від 27.08.2024

Цивільне

Васильківський районний суд Дніпропетровської області

Битяк І. Г.

Ухвала від 22.08.2024

Цивільне

Васильківський районний суд Дніпропетровської області

Битяк І. Г.

Ухвала від 01.07.2024

Цивільне

Васильківський районний суд Дніпропетровської області

Битяк І. Г.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні