Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
Справа №348/2872/24
Провадження № 2-о/348/39/25
17 січня 2025 року Надвірнянський районний суд Івано-Франківської області у складі судді Матолич В.В., за участю секретаря судового засідання Буратчук О.В., розглянув у м. Надвірна Івано-Франківської області у відкритому судовому засіданні заяву ОСОБА_1 , заінтересовані особи: ОСОБА_2 , Делятинський психоневрологічнийінтернат про встановлення факту, що має юридичне значення,
інші учасники: представник заявника ОСОБА_3 .
Процесуальні дії у справі.
02.12.2024 ОСОБА_1 , інтереси якого представляє ОСОБА_3 , звернувся до Надвірнянського районногосуду Івано-Франківськоїобласті із заявою, відповідно до якої просить суд встановити факт, що ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , є матір`ю заявника. В обгрунтування заяви наведено таке. Заявник народився ІНФОРМАЦІЯ_2 в с-щі Делятин Надвірнянського району Івано-Франківської області. Відповідно до свідоцтва про народження його батьками є: ОСОБА_1 та ОСОБА_4 . Мати завинка тривалий час перебуває на лікуванні в Делятинському психоневрологічному інтернаті. Заявник відвідує матір, спілкується з нею. Бажає забрати матір з медичного закладу та піклуватися про неї. Але незважаючи на те що у свідоцтві про народження заявника прізвище його матері зазначено ОСОБА_5 , згідно з паспортом громадчнина України - прізвище матері заявника зазначено - ОСОБА_6 , а тому виникла необхідність встановленні факту родинних відносин.
03.12.2024 суд прийняв до розгляду та відкрив провадження у справі, призначив підготовче засідання.
18.12.2024 суд витребував докази.
18.12.2024 суд постановив ухвалу про закриття підготовчого провадження і призначив справу до судового розгляду по суті.
Представник заявника в ході судового розгляду зазначила, що через помилку у документах встановити факт родинних відносин у позасудовому порядку заявник не може. Просила заяву задовольнити.
Заінтересована особа, ОСОБА_2 , зазначила, що заявник ОСОБА_1 є її сином, просила задовольнити заяву.
Представник заінтересованої особи, Делятинського психоневрологічного інтернату, у судове засідання не з`явився, подав заяву про розгляд справи за його відсутності.
Суд встановив:
Відповідно до свідоцтва про народження від 26.02.1986 серії НОМЕР_1 , заявник народився ІНФОРМАЦІЯ_2 у сім`ї: ОСОБА_1 та ОСОБА_4 . Прізвище заявника у паспорті громадянина України вказано відповідно до даних свідоцтва про народження - ОСОБА_5 .
Згідно з копією повного витягу з Державного реєстру актів цивільного стану громадян щодо актового запису про народження ОСОБА_1 №00048518837 від 17.12.2024 ОСОБА_1 народився ІНФОРМАЦІЯ_2 у с-щі Делятин Надвірнянського району Івано-Франківської області, батько: ОСОБА_1 , 1948 року народження, мати: ОСОБА_4 , 1937 року народження.
Відповідно до копії паспорта ОСОБА_2 , вона народилася ІНФОРМАЦІЯ_1 у смт Делятин, Надвірнянського району, Івано-Франківської області та перебувала у зареєстрованому шлюбі з ОСОБА_7 , 1937 року народження, з 21.10.1967, запис №137.
Запис про шлюб №137 від 21.10.1967 зареєстрований Відділом ДРАЦС РС Богодухівського районного управління юстиції Харківської області щодо ОСОБА_8 , яка народилася ІНФОРМАЦІЯ_1 та ОСОБА_7 , який народився ІНФОРМАЦІЯ_3 . Інформації про зміну прізвища ОСОБА_2 , яка народилася ІНФОРМАЦІЯ_1 , та інформації про шлюб ОСОБА_4 , яка народилася ІНФОРМАЦІЯ_1 , в Державному реєстрі актів цивільного стану громадян не виявлено, що підтверджується листом Надвірнянського відділу ДРАЦС у Надвірнянському районі Івано-Франківської області від 07.01.2025 № 16/32.13.04-01.
Відповідно до довідки від 27.11.2024 №454, виданої Делятинським психоневролгічним інтернатом, ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , знаходиться на повному державному утриманні та забезпеченні в Делятинському психоневрологічному інтернаті з 16.12.1987 по даний час.
Крім цього, ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , страждає на психічне захворювання, діагноз F 71.00 у зв`язку з чим проходить індивідуальну програму реабілітації, що підтверджується копією індивідуальної програми реабілітації інвалідів №1792 від 07.11.2024.
Свідок ОСОБА_9 зазначила, що вона є сусідкою заявника. ОСОБА_2 є матір`ю заявника. Спочатку заявник проживав поруч зі свідком разом з матір`ю, а приблизно 20 років тому переїхав у новий будинок.
Свідок ОСОБА_10 дала такі показання. Вона є дружиною заявника. На час коли вони одружилася з заявником мати заявника вже перебувала у інтернаті на лікуванні. На початку подружнього життя вони забирали мати заявника час від часу до себе, однак потім повернули в інтернат. Заявник вважав, що його матір звуть ОСОБА_11 . Правильного прізвища матері заявник не знав, оскільки її документи згоріли. Потім виявилося, що дівоче прізвище матері заявника ОСОБА_12 , а після реєстрації шлюбу - ОСОБА_6 . Заявник займався виготовленням паспорта для матері і так виготовили паспорт на прізвище ОСОБА_6 . Його мати є особою з інвалідністю у зв`язку з психічним захворюванням. Також свідок зазначила, що для того щоб у позасудовому порядку привести документи у відповідність слід змінити дуже багато документів, але простіше встановити зазначений факт у судовому порядку.
Оцінка суду.
Відповідно доч.2 ст.315 ЦПК України усудовому порядку можуть бути встановлені також інші факти, від яких залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав фізичних осіб, якщо законом не визначено іншого порядку їх встановлення.
Відповідно до ст.315 ЦПК України суд розглядає справи про встановлення фактів, якщо згідно з законом такі факти породжують юридичні наслідки, тобто від них залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав громадян.
В п. 1 постанови Пленуму Верховного Суду України N 5 від 31.03.95 "Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення" звертається увага судів на наступне: в порядку окремого провадження розглядаються справи про встановлення фактів, якщо: згідно з законом такі факти породжують юридичні наслідки, тобто від них залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав громадян; чинним законодавством не передбачено іншого порядку їх встановлення; заявник не має іншої можливості одержати або відновити загублений чи знищений документ, який посвідчує факт, що має юридичне значення; встановлення факту не пов`язується з наступним вирішенням спору про право.
Згідно ст.318 ЦПК України у заяві про встановлення юридичного факту повинно бути зазначено, який факт заявник просить встановити та з якою метою, причини неможливості одержання або відновлення документів, що посвідчують цей факт, докази, що підтверджують факт. До заяви додаються докази, що підтверджують викладені в заяві обставини, і довідка про неможливість відновлення втрачених документів.
У справах даної категорії, разом із заявою про встановлення факту родинних відносин заявник повинен подати суду відмову органу, що видав документ про внесенні виправлень у документи, що підтверджують родинні відносини. Разом з тим, підтвердження родинних відносин між живими фізичними особами здійснюється іншим шляхом, в залежності від обставин.
Підтвердження факту родинних відносин між живими фізичними особами здійснюється, зокрема, шляхом внесення змін до відповідних документів у встановленому законом порядку через органи, які видавали документи. Доказів того, що у позасудовому порядку неможливо привести документи у відповідність, з метою підтвердження факту родинних відносин між живими особами, суду не надано.
Крім цього, у ході судового розгляду достовірно встановлено, що батьками заявника, відповідно до письмових доказів, є ОСОБА_1 , 1948 року народження, та ОСОБА_4 , 1937 року народження, що не узгоджується з даними, які вказані у паспорті заінтересованої особи ОСОБА_2 , де вказано інший рік народження, а також відомості про чоловіка, які не відповідають даним у свідоцтві про народження заявника. Актовий запис про шлюб зареєстрований у Харківській області, де заінтересована особа ніколи не проживала. Крім цього, з показань свідка ОСОБА_10 встановлено, що заявник тривалий час вважав, що прізвище його матері ОСОБА_13 , а не ОСОБА_6 .
Враховуючи наведене, суд доходить висновку, що у задоволенні заяви слід відмовити.
Керуючись ст. 264, 265 ЦПК України, суд,
ухвалив:
у задоволенні заяви ОСОБА_1 , заінтересовані особи: ОСОБА_2 , Делятинський психоневрологічнийінтернат про встановлення факту,що маєюридичне значення, відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення до Івано-Франківського апеляційного суду.
Заявник ОСОБА_1 , РНОКПП НОМЕР_2 , місце проживання: АДРЕСА_1 .
Заінтересовані особи: Делятинський психоневрологічний інтернат, місцезнаходження: вул. Шептицького, 32, смт Делятин, Надвірнянський район, Івано-Франківська область, ідентифікаційний код 03188694;
ОСОБА_2 , місце перебування: АДРЕСА_2 .
Повний текст рішення складено 30.01.2025.
Суддя Матолич В.В.
Суд | Надвірнянський районний суд Івано-Франківської області |
Дата ухвалення рішення | 17.01.2025 |
Оприлюднено | 31.01.2025 |
Номер документу | 124796597 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи окремого провадження Справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення, з них: інших фактів, з них:. |
Цивільне
Надвірнянський районний суд Івано-Франківської області
Матолич В. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні