Рішення
від 28.01.2025 по справі 388/2033/24
ДОЛИНСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД КІРОВОГРАДСЬКОЇ ОБЛАСТІ

справа № 388/2033/24

провадження № 2/388/136/2025

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

28.01.2025м. Долинська

Долинський районний суд Кіровоградської області у складі:

головуючого - судді Кнурова О.А.,

секретар судового засідання Лященко Я.О.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні у залі суду цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Гурівської сільської ради Кропивницького району Кіровоградської області про визнання права власності на майно в порядку спадкування, -

встановив:

позивач ОСОБА_1 звернулася до Долинського районного суду Кіровоградської області з позовом, підписаним та поданим її представником - адвокатом Чуприною С.П., що діє на підставі договору про надання правничої допомоги № б/н від 22.02.2024, що підтверджується ордером серія ВА № 1085791, до відповідача Гурівської сільської ради Кропивницького району Кіровоградської області, в якому (позові) просила:

- визнати за ОСОБА_1 у порядку спадкування за законом після померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , право власності на житловий будинок із господарськими спорудами, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 .

Свої вимогипозивач обґрунтовувалатим,що ІНФОРМАЦІЯ_3 помер їїбатько ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_4 ,який маву власностіжитловий будинокіз господарськимиспорудами заадресою: АДРЕСА_1 .Спадщину післяпомерлого ОСОБА_3 прийняла їїмати ОСОБА_2 ,яка надень смертібатька постійнопроживала разоміз ним.За життя ОСОБА_2 не одержувалаправовстановлюючий документна спадщинупокійного чоловіка,а самена зазначенийжитловий будинок. ІНФОРМАЦІЯ_1 померла ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_5 їй було відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину померлої ОСОБА_2 , у зв`язку з тим, що вона не надала правовстановлюючий документ на спадкове майно, а саме на зазначений житловий будинок.

Ухвалою від 29.10.2024 зазначену позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі за вказаним позовом. Розгляд справи постановлено здійснювати за правилами загального позовного провадження. Розпочато підготовче провадження у справі. Призначено підготовче судове засідання з повідомленням (викликом) учасників справи.

Крім того, судом було витребувано копії спадкових справ, заведених після смерті ОСОБА_3 та ОСОБА_2 .

Відзив на позовну заяву до суду не надходив.

Ухвалою від 05.12.2024 підготовче провадження у справі закрито та її призначено до судового розгляду по суті у судовому засіданні.

До суду надійшли витребувані копії спадкових справ, заведені після смерті ОСОБА_3 та ОСОБА_2 .

Представник позивача звернувся до суду із заявою у якій просив розглядати справу за відсутності сторони позивача. Позов підтримав, позовні вимоги просив задовольнити у повному обсязі.

Представник відповідач звернувся до суду із заявою про проведення розгляду справи за відсутності сторони відповідача, просив розглянути справу за наявними документами у справі.

Відповідно до ч. 3 ст. 211 ЦПК України учасник справи має право заявити клопотання про розгляд справи за його відсутності.

Відповідно до ч. 1 ст. 223 ЦПК України неявка у судове засідання будь-якого учасника справи за умови, що його належним чином повідомлено про дату, час і місце цього засідання, не перешкоджає розгляду справи по суті.

Відповідно до положень ч. 2 ст. 247 ЦПК України у разі неявки в судове засідання всіх учасників справи чи в разі якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється судом за відсутності учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

За наведених вище обставин та положень цивільного процесуального законодавства суд дійшов висновку про розгляд справи за відсутності сторін та/чи їх представників на підставі наявних у суду матеріалів справи без фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу.

Дослідивши докази у справі в їх сукупності, з`ясувавши підстави та предмет позову, характер спірних правовідносин, прав та інтересів, за захистом яких звернувся позивач, враховуючи позиції учасників справи, висловлені ними у заявах по суті справи, які було подано до суду, виходячи з положень цивільного процесуального законодавства, за якими цивільне судочинство здійснюється на засадах змагальності сторін, які мають рівні права щодо подання доказів та доведення перед судом їх переконливості, при цьому суд розглядає цивільні справи у межах заявлених позовних вимог та на підставі доказів сторін, - суд дійшов висновку про задоволенняпозову, з огляду на таке.

Відповідно до ст. 15 ЦК України кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання. Кожна особа має право на захист свого інтересу, який не суперечить загальним засадам цивільного законодавства.

Відповідно до ч. 1 ст. 4 ЦПК України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.

Поряд з цим, відповідно до положень ч. 1 - ч. 3 ст. 12 ЦПК України цивільне судочинство здійснюється на засадах змагальності сторін. Учасники справи мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обов`язків, передбачених законом. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

Доказами у розумінні ч. 1 ст. 76 ЦПК України, є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.

Враховуючи положення ч. 2 ст. 77 ЦПК України, предметом доказування є обставини, що підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.

Положеннями ч. 1, ч. 5, ч. 6 ст. 81 ЦПК України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Докази подаються сторонами та іншими учасниками справи. Доказування не може ґрунтуватися на припущеннях.

Відповідно до положень ст. 264 ЦПК України, суд, ухвалюючи судове рішення, зобов`язаний встановити, зокрема, чи мали місце обставини (факти), якими обґрунтовувались вимоги та заперечення, та якими доказами вони підтверджуються.

Так, на підставі досліджених у судовому засіданні доказів, наданих учасниками справи, судом встановлено такі обставини.

За даними свідоцтва про народження серії НОМЕР_1 ІНФОРМАЦІЯ_6 народилась ОСОБА_4 , батьками якої зазначені: ОСОБА_3 та ОСОБА_2 .

ОСОБА_4 змінила прізвище на « ОСОБА_5 », що підтверджується свідоцтвом про одруження серії НОМЕР_2 .

ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , та ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , перебували у зареєстрованому шлюбі з 10.05.1969, що підтверджується свідоцтвом про шлюб серії НОМЕР_3 .

Відповідно до архівної довідки ОКП «Кіровоградське ООБТІ» від 25.06.2024 право власності на житловий будинок із господарськими спорудами, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 , станом на 01.01.2013 зареєстроване за ОСОБА_3 (свідоцтво про право власності від 08.04.1994)

ІНФОРМАЦІЯ_3 помер ОСОБА_3 , що підтверджується свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_4 .

За даними довідки Гурівської сільської ради № 03-18/1524/1 від 19.07.2024 ОСОБА_2 та ОСОБА_3 на момент смерті останнього проживали разом за адресою: АДРЕСА_1 .

За данимиспадкової справи№ 4/2009,заведеної післясмерті ОСОБА_3 єдиним спадкоємцем після його смерті є ОСОБА_3 , з урахуванням відмови від спадщини сина спадкодавця ОСОБА_6 та доньки спадкодавця ОСОБА_1 .

ІНФОРМАЦІЯ_1 померла ОСОБА_2 , що підтверджується свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_5 .

За даними спадкової справи № 5/202, заведеної після смерті ОСОБА_2 остання залишила заповіт від 04.11.2019, посвідчений приватним нотаріусом Кропивницького районного нотаріального округу Кіровоградської області Шумейко І.Ю. (зареєстровано у реєстрі за № 696), яким заповіла все своє майно ОСОБА_1

03.10.2024приватним нотаріусомКропивницького районногонотаріального округуКіровоградської областіШумейко І.Ю.відмовлено ОСОБА_1 у видачі свідоцтва про право на спадщину померлої ОСОБА_2 , у зв`язку з тим, що спадкоємцем не надано правовстановлюючого документу на спадкове майно, а саме, на житловий будинок із господарськими спорудами, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1

Правовстановлюючий документ на зазначений житловий будинок за твердженням позивача не зберігся.

Зазначені вище, встановлені судом обставини, сторонами у справі не заперечувалися.

З огляду на наведені вище правовідносини між сторонами, з приводу яких виник спір, судом відзначається таке.

Відповідно до ст. 1216 ЦК України, спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців).

Згідно зі ст. 1217 ЦК України спадкування здійснюється за заповітом або за законом.

Положеннями ст. 1218 ЦК України передбачено, що до складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.

Відповідно до положень ст. 1223 ЦК України право на спадкування мають особи, визначені у заповіті. Право на спадкування виникає у день відкриття спадщини.

Положеннями ч. 3, ч. 5 ст. 1268 ЦК України передбачено, що спадкоємець, який постійно проживав разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, вважається таким, що прийняв спадщину, якщо протягом строку, встановленого статтею 1270 цього Кодексу, він не заявив про відмову від неї. Незалежно від часу прийняття спадщини вона належить спадкоємцеві з часу відкриття спадщини.

Положеннями ст. 1296 ЦК України передбачено, що спадкоємець, який прийняв спадщину, може одержати свідоцтво про право на спадщину. Відсутність свідоцтва про право на спадщину не позбавляє спадкоємця права на спадщину.

Згідно з ст. 1297 ЦК України, спадкоємець, який прийняв спадщину, у складі якої є майно та/або майнові права, які обтяжені, та/або нерухоме майно та інше майно, щодо якого здійснюється державна реєстрація, зобов`язаний звернутися до нотаріуса або в сільських населених пунктах - до уповноваженої на це посадової особи відповідного органу місцевого самоврядування за видачею йому свідоцтва про право на спадщину на таке майно.

Враховуючи зазначене суд констатує, що позивач ОСОБА_1 є спадкоємцем за заповітом спадкового майна, що залишилось після смерті ІНФОРМАЦІЯ_1 її матері ОСОБА_2 , яка у свою чергу відповідно до умов ч. 3 ст. 1268 ЦК України прийняла спадщину після смерті ІНФОРМАЦІЯ_3 її чоловіка ОСОБА_3 . При цьому до складу спадщини, яка залишилась після смерті ОСОБА_3 , а у подальшому спадщини, яка залишилась після смерті ОСОБА_2 , входить житловий будинок із господарськими спорудами, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 , право власності на який було зареєстровано до 01.01.2013 за ОСОБА_3 .

Згідно зі ст. 328 ЦК України право власності набувається на підставах, що не заборонені законом, зокрема із правочинів.

Відповідно до ст. 392 ЦК України власник майна може пред`явити позов про визнання його права власності, якщо це право оспорюється або не визнається іншою особою, а також у разі втрати ним документа, який засвідчує його право власності.

Таким чином, захистити право позивача на спадкування за заповітом, тобто захистити її майнове право на спадкове майно, до складу якого входить вищезазначений будинок, яке не визнається іншою особою у зв`язку із відсутністю документа, який засвідчує право власності спадкодавця, іншим чином аніж шляхом визнання права власності на спадкове майно неможливо, і такий спосіб захисту не суперечить загальним засадам цивільного законодавства.

Враховуючи встановленіобставини справи,наведені вищеположення процесуальнихнорм танорм матеріальногоправа,розглянувши справуу межахзаявлених позовнихвимог зурахуванням предметута підставпред`явленого позову,встановивши,що ОСОБА_1 є спадкоємцемза заповітомспадкового майна,зокрема увигляді житловогобудинку ізгосподарськими спорудами,що знаходитьсяза адресою: АДРЕСА_1 ,що невизнається іншимиособами у зв`язку із відсутністю документа, який засвідчує право власності спадкодавця на це майно, - суд дійшов висновку, що вимога позивача про визнання права власності на зазначений об`єкт нерухомого майна у порядку спадкування є обґрунтованою та доведеною, а тому така вимога підлягає задоволенню, що не суперечить чинному законодавству і не порушує права, свободи чи інтереси інших осіб, і таке рішення суду у повній мірі відповідає завданню цивільного судочинства, зокрема, щодо справедливого вирішення цивільних справ з метою ефективного захисту порушених прав та інтересів фізичної особи.

Керуючись статтями 258-259, 263-265, 268, 273, 281-284, 354 ЦПК України, -

ухвалив:

позовну заяву ОСОБА_1 до Гурівської сільської ради Кропивницького району Кіровоградської області про визнання права власності на майно в порядку спадкування - задовольнити.

Визнати за ОСОБА_1 у порядку спадкування за заповітом після смерті ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , право власності на житловий будинок із господарськими спорудами, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 .

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Учасники справи, а також особи, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, свободи, інтереси та (або) обов`язки, мають право оскаржити рішення суду в апеляційному порядку повністю або частково.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Кропивницького апеляційного суду безпосередньо або через Долинський районний суд Кіровоградської області (до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи) протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду. Строк на апеляційне оскарження може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин.

Учасники справи:

- позивач - ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_7 , місце проживання (перебування): АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_6 ;

- відповідач - Гурівської сільської ради Кропивницького району Кіровоградської області, місцезнаходження: вул. Миру буд. 2а, с. Гурівка, Кропивницький район, Кіровоградська область, 28540, ЄДРПОУ 04365661.

Суддя О.А. Кнуров

СудДолинський районний суд Кіровоградської області
Дата ухвалення рішення28.01.2025
Оприлюднено31.01.2025
Номер документу124796708
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них за законом.

Судовий реєстр по справі —388/2033/24

Рішення від 28.01.2025

Цивільне

Долинський районний суд Кіровоградської області

Кнуров О. А.

Ухвала від 05.12.2024

Цивільне

Долинський районний суд Кіровоградської області

Кнуров О. А.

Ухвала від 09.10.2024

Цивільне

Долинський районний суд Кіровоградської області

Кнуров О. А.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні