Рішення
від 29.01.2025 по справі 279/5453/24
КОРОСТЕНСЬКИЙ МІСЬКРАЙОННИЙ СУД ЖИТОМИРСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Коростенський міськрайонний суд Житомирської області

Справа № 279/5453/24

Провадження № 2/279/97/25

Р І Ш Е Н Н Я

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

29 січня 2025 року

Коростенський міськрайонний суд Житомирської області в складі судді Шульги О.М., з секретарем Райвахівською Л.В., розглянувши в приміщенні суду в м.Коростені цивільну справу №279/5453/24 за позовом ОСОБА_1 до Ушомирської сільської ради Коростенського району Житомирськоїобласті про визнання права на спадкове майно - земельну частку (пай), -

В С Т А Н О В И В:

Позивач звернулась до суду з позовом до відповідача, в якому зазначила, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла її мати ОСОБА_2 , що підтверджується свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_1 , яке видане 04 квітня 2024 року Шепетівським відділом державної реєстрації актів цивільного стану у Шепетівському районі Хмельницької області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ).

Після смерті ОСОБА_2 відкрилася спадщина, до якої увійшло право на земельну частку (пай) КСП «Україна», розташованого на території Ставищенської сільської ради Коростенського району Житомирської області (на даний час Ушомирської сільської ради Коростенського району Житомирської області).

Згідно з документацією по паюванню земель, переданих у колективну власність КСП «Україна» Ставищенської сільської ради народних депутатів Коростенського району Житомирської області, в уточнені списки громадян КСП «Україна» села Ставище Коростенського району, які мають право на земельну частку (пай), включено ОСОБА_3 (так в документі).

Сертифікат на право на земельну частку (пай) по реформованому КСП «Україна» Ставищенської сільської ради Коростенського району Житомирської області на ім`я ОСОБА_3 - не видавався, що підтверджується листом № 2791/35-23 від 16 жовтня 2023 року управління надання адміністративних послуг ГУ Держгеокадастру у Житомирській області.

Спадщина померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 , яка була зареєстрована та проживала одна на день своєї смерті за адресою: АДРЕСА_1 , прийнята нею (дочкою) ОСОБА_1 , в порядку ст. 534 ЦК УРСР (який діяв на час прийняття спадщини після померлої), а саме шляхом вступу у фактичне володіння спадковим майном, що підтверджується довідкою № 179 від 26 серпня 2021 року, яку видано Ставищенським старостинським округом виконкому Ушомирської сільської ради Коростенського району Житомирської області та довідкою № 180 від 26 серпня 2021 року, яку видано Ставищенським старостинським округом виконкому Ушомирської сільської ради Коростенського району Житомирської області.

В свою чергу, за життя, 18 серпня 1995 року, ОСОБА_2 заповіла все належне їй майно на день смерті, ОСОБА_1 , про що складено заповіт за реєстровим № 5 від 18 серпня 1995 року, який посвідчений секретарем виконкому Ставищенської сільської ради Коростенського району Житомирської області та виданий на ім`я « ОСОБА_4 ».

Факт того, що ОСОБА_2 являється її матір`ю підтверджується:

- свідоцтвом про народження серії НОМЕР_2 від 12 липня 1972 року, відповідно до якого її матір`ю значиться « ОСОБА_5 »;

- витягом з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про державну реєстрацію шлюбу із зазначенням відомостей про другого з подружжя № 00030017045 від 20 березня 2021 року;

- свідоцтвом про шлюб серії НОМЕР_3 від 11 серпня 2014 року.

-експертним висновком № 056/238-6 від 10 листопада 2023 року, наданим Українським бюро лінгвістичних експертиз Національної академії наук України .

05 червня 2024 року вона звернулася до приватного нотаріуса Коростенського районного нотаріального округу Житомирської області, щодо надання роз`яснення по оформленню спадкових прав після смерті ІНФОРМАЦІЯ_1 матері ОСОБА_2 , зокрема на право на земельну частку (пай) КСП «Україна» розташованого на території Ставищенської сільської ради Коростенського району Житомирської області (на даний час Ушомирської сільської ради Коростенського району Житомирської області).

На звернення отримала роз`яснення за № 212/01-16 від 05 червня 2024 року про відмову у видачі їй свідоцтва про право на спадщину у зв`язку з відсутністю оригіналу правовстановлюючого документа, а саме: сертифіката на право на земельну частку (пай) КСП «Україна», розташованого на території Ставищенської сільської ради Коростенського району Житомирської області (на даний час Ушомирської сільської ради Коростенського району Житомирської області).

Оригінал вищевказаного сертифіката на право на земельну частку (пай) не видавався на ім`я її матері, що підтверджується листом № 2791/35-23 від 16 жовтня 2023 року управління надання адміністративних послуг ГУ Держгеокадастру у Житомирській області.

Процес приватизації землі розпочинався з передачі її у власність колективним сільськогосподарським, підприємствам, сільськогосподарським кооперативам., акціонерним товариствам, створеним на базі колишніх колгоспів, радгоспів та інших державних підприємств на підставі державного акта на право приватної власності на землю з доданим до нього списком осіб ( членів підприємства), які мали право на одержання своєї частки землі.

Відповідно до частини 3 Указу Президента України «Про невідкладні заходи, щодо прискорення земельної реформи у сфері сільськогосподарського виробництва», встановлено, що право на земельну частку (пай) може бути об`єктом купівлі-продажу, дарування, міни, успадкування, застави. Документи, що підтверджують право особи спадкоємця є сертифікат на право на земельну частку (пай) спадкодавця, який є правовстановлюючим документом, який видано районною (міською) адміністрацією, що засвідчує наявність у її власника лише однієї правомочності - права розпоряджатися земельною часткою (паєм), а не право власності, яке виражається у володінні, користуванні та розпорядженні. Тому, коли спадкодавець був наділений лише правом на земельну частку (пай), а не правом власності, то і до спадкоємця переходить лише право на земельну частку (пай), а не право власності.

Ст. 131 Земельного кодексу України передбачено, що громадяни та юридичні особи України, а також територіальні громади та держава мають право набути у власність земельні ділянки на підставі міни, ренти, дарування, успадкування та інших цивільно-правових угод.

Згідно листа № 199/5-23 від 24 січня 2023 року вартість земельної частки (паю) на території Ставищенської сільської ради Коростенського району Житомирської області, а саме КСП «Україна», з урахуванням індексації становить 27 380,14 грн.

Просить визнати за ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_4 ), в порядку спадкування за законом після померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 , право на земельну частку (пай) в землях КСП «Україна», розташованого на території Ставищенської сільської ради Коростенського району Житомирської області (на даний час Ушомирської сільської ради Коростенського району Житомирської області), в умовних кадастрових гектарах без визначення меж цієї частки в натурі (на місцевості), згідно уточнених списків громадян КСП «Україна», які мають право на земельну частку (пай).

Сторони письмово повідомили про розгляд справи у їх відсутності, в зв`язку з чим фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Дослідивши матеріали справи, суд дійшов висновку про наступне:

Судом встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_2 у віці 66 років в м.Золоте, Попаснянського району Луганської області померла ОСОБА_2 , що стверджується свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_1 виданим повторно 04.04.2024 року Шепетівським відділом державної реєстрації актів цивільного стану у Шепетівському районі Хмельницької області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ).

Ступінь родинного зв`язку ОСОБА_1 з ОСОБА_2 , померлою ІНФОРМАЦІЯ_2 , стверджується доданими до позовної заяви документами (свідоцтвом про народження серії НОМЕР_5 виданим повторно 12.07.1972 року ; витягом з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про державну реєстрацію шлюбу №00030017045 від 20.03.2021 року; свідоцтвом про шлюб серії НОМЕР_3 виданим 11.08.2014 року).

З довідки виданої старостою Ставищенського старостинського округу виконкому Ушомирської сільської ради Коростенського району Житомирської області №180 від 26.08.2021 року слідує, що ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , згідно запису погосподарської книги №5 за 1996-2000 роки, особовий рахунок № НОМЕР_6 , була зареєстрована та проживала одна на день своєї смерті ( ІНФОРМАЦІЯ_2 ) за адресою: АДРЕСА_1 .

Статтями 548, 549 ЦК України в редакції 1963 року, який діяв на час відкриття спадщини, визначено, що для придбання спадщини необхідно, щоб спадкоємець її прийняв. Спадкоємець прийняв спадщину, якщо він фактично вступив в управління або володіння спадковим майном або якщо він подав державній нотаріальній конторі за місцем відкриття спадщини заяву про прийняття спадщини.

З довідки виданої старостою Ставищенського старостинського округу виконкому Ушомирської сільської ради Коростенського району Житомирської області №179 від 26.08.2021 року слідує, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , вступила у фактичне володіння спадковим майном до 6 місяців, що залишилося після смерті матері ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , за адресою: АДРЕСА_1 , шляхом розпорядження особистими речами, а саме: обробляла присадибну земельну ділянку, вчиняла дрібний ремонт в будинку, сплачувала комунальні платежі.

Отже, наявні в справі документи містять інформацію про прийняття позивачем спадщини після смерті матері на підставі ст.549 ЦК УРСР (в ред.1963 року).

З листа начальника відділу №3 Управління надання адміністративних послуг Головного управління Держгеокадастру у Житомирській області №2791/35-23 від 16.10.20231 року слідує, що згідно з документацією по паюванню земель, переданих у колективну власність КСП «Україна» Ставищенської сільської ради народних депутатів Коростенського району Житомирської області в уточнені списки громадян КСП «Україна» с.Ставище Коростенського району, які мають право на земельну частку (пай), включено ОСОБА_3 . Сертифікат на право на земельну частку (пай) по реформованому КСП «Україна» Ставищенської сільської ради Коростенського району Житомирської області на ім`я вищезазначеної особи не видавався.

Отже, правона земельнучастку (пай) спадкодавцем позивача за життя не було оформлено та не зареєстровано (відповідний сертифікат та в подальшому державний акт не отримано).

Частиною дев`ятою статті 5 ЗК України (у редакції від 22 червня 1993 року ) визначалось, що кожний член колективного сільськогосподарського підприємства, сільськогосподарського кооперативу, сільськогосподарського акціонерного товариства у разі виходу з нього має право одержати свою частку землі в натурі (на місцевості), яка визначається в порядку, передбаченому частинами шостою і сьомою статті 6 цього Кодексу.

Пунктом 1 Указу Президента України від 08 серпня 1995 року № 720/95 «Про порядок паювання земель, переданих у колективну власність сільськогосподарським підприємствам і організаціям» встановлено, що паюванню підлягають сільськогосподарські угіддя, передані у колективну власність колективним сільськогосподарським підприємствам, сільськогосподарським кооперативам, сільськогосподарським акціонерним товариствам, у тому числі створеним на базі радгоспів та інших державних сільськогосподарських підприємств. Паювання земель радгоспів та інших державних сільськогосподарських підприємств здійснюється після перетворення їх на колективні сільськогосподарські підприємства.

Згідно з пунктом 2 Указу Президента України від 08 серпня 1995 року № 720/95 «Про порядок паювання земель, переданих у колективну власність сільськогосподарським підприємствам і організаціям» право на частку (пай) мають члени колективного сільськогосподарського підприємства, сільськогосподарського кооперативу, сільськогосподарського акціонерного товариства, в тому числі пенсіонери, які раніше працювали в ньому і залишилися членами зазначеного підприємства, кооперативу, товариства, відповідно до списку, що додається до державного акта на право колективної власності на землю.

З огляду на зазначене, особа набуває право на земельний пай за наявності трьох умов: 1) перебування в числі членів колективного сільськогосподарського підприємства на час паювання; 2) включення до списку осіб, доданого до державного акту на право колективної власності на землю; 3) одержання колективним сільськогосподарським підприємством цього акту.

Основним документом, що посвідчує право на земельну частку (пай), є сертифікат на право на земельну частку (пай), виданий районною (міською) державною адміністрацією.

Для набуття права на земельну частку (пай) колективного сільськогосподарського підприємства особа повинна бути членом такого підприємства та мати необхідний обсяг правоздатності на день видачі колективному сільськогосподарському підприємству державного акту на право колективної власності на землю і, відповідно, для спадкування такого права воно має існувати у спадкодавця на день відкриття спадщини.

У постанові від 20 березня 2019 року у справі № 350/67/15-ц (провадження № 14-652цс18) Велика Палата Верховного Суду зазначила, що «якщо спадкодавець не набув права власності на земельну ділянку згідно зі статтею 125 ЗК України, проте розпочав процедуру приватизації земельної ділянки відповідно до чинного законодавства України, а органами місцевого самоврядування відмовлено спадкоємцям у завершенні процедури приватизації, то спадкоємці мають право звертатися до суду із позовами про визнання відповідного права в порядку спадкування - права на завершення приватизації та одержання державного акта про право власності на землю на ім`я спадкоємця, а не права власності на земельну ділянку».

У постанові Верховного Суду від 10 січня 2020 року в справі № 394/328/17 (провадження № 61-37965св18) зроблено висновок, що «член колективного сільськогосподарського підприємства, включений до списку, що додається до державного акту на право колективної власності на землю, набуває права на земельну частку (пай) з дня видачі цього акту, і в разі його смерті успадкування права на земельний пай здійснюється за нормами ЦК України, у тому числі й у випадку, коли з різних причин ця особа не отримала сертифікат на право на земельну частку (пай)».

З матеріалів справи слідує, що спадкодавець позивача була включена до уточнюючого списку осіб, які мають право на земельну частку (пай) КСП «Україна» Ставищенської сільської ради Коростенського району, однак відповідний сертифікат не видавався.

Відсутність сертифікату стало перешкодою у отриманні свідоцтва про право на спадщину у виді права на земельну частку (пай) в органах нотаріату, про що свідчить зміст листа приватного нотаріуса Коростенського районного нотаріального округу Житомирської області Кормінець М.М. від 05.06.2024 року за №212/01-16.

Отже, правона земельнучастку (пай) спадкодавцем позивача за життя не було оформлено та не зареєстровано (відповідний сертифікат та в подальшому державний акт не отримано); на час розгляду справи така можливість втрачена, що перешкоджає позивачеві оформити свої спадкові права.

Саме у зв`язку з відсутністю правовстановлюючого документа на зазначену у позові спадкову масу нотаріусом роз`яснено про неможливість видачі свідоцтва про право на спадщину. У постанові від 20 березня 2019 року у справі № 350/67/15-ц (провадження № 14-652цс18) Велика Палата Верховного Суду зазначила, що «якщо спадкодавець не набув права власності на земельну ділянку згідно зі статтею 125 ЗК України, проте розпочав процедуру приватизації земельної ділянки відповідно до чинного законодавства України, а органами місцевого самоврядування відмовлено спадкоємцям у завершенні процедури приватизації, то спадкоємці мають право звертатися до суду із позовами про визнання відповідного права в порядку спадкування - права на завершення приватизації та одержання державного акта про право власності на землю на ім`я спадкоємця, а не права власності на земельну ділянку».

Верховний Суд врахував, що підставою звернення до суду з позовом у справі, яка переглядається, стала відмова нотаріуса у видачі свідоцтва спадкоємцю про право на спадщину за законом на земельні ділянки у зв`язку з відсутністю правовстановлюючих документів на них.

Отже, якщо спадкодавець не набув права власності на земельну ділянку, проте розпочав процедуру приватизації земельної ділянки відповідно до чинного законодавства України, а органами місцевого самоврядування відмовлено спадкоємцям у завершенні процедури приватизації, то спадкоємці мають право звертатися до суду із позовами про визнання відповідного права в порядку спадкування права на завершення приватизації та одержання державного акта про право власності на землю на ім`я спадкоємця (Постанова Пленуму ВССУ від 16.05.2013 року «Про судову практику розгляду цивільного справ про спадкування»).

В матеріалах справи відсутні дані, що позивач зверталися до уповноваженого органу з метою завершення розпочатої процедури приватизації земельної частки (паю) в землях, переданих у колективну власність КСП «Україна» Ставищенської сільської ради Коростенського району Житомирської області, а тому у позивача не виникло права на позов про визнання права на земельну частку (пай), що вказує на невірно обраний позивачем спосіб захисту цивільного права, та є підставою для відмови у задоволенні даного позову.

Керуючись ст.4,12,19,247,258,259,265,268,273,354,355ЦПК України, ст.ст.548, 549 ЦК України (в ред. 1963 р.),

У Х В А Л И В :

В задоволенні позову ОСОБА_1 до Ушомирської сільської ради Коростенського району Житомирської області про визнання права на земельну частку (пай) відмовити.

Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку шляхом подачі протягом тридцяти днів апеляційної скарги.

Учасник справи, якому повне рішення не було вручено у день його проголошення або складання, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом 30 днів з дня його вручення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення,якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Сторони та учасники:

Позивач ОСОБА_1 , адреса: АДРЕСА_2 , паспорт серії НОМЕР_7 виданий 13.07.2013 року Первомайським МС УДМС України в Луганській області, РНОКПП НОМЕР_4 .

Відповідач Ушомирська сільська рада Коростенського району Житомирської області, місце знаходження: 11571, с. Ушомир, вул. Березюка, 15, Коростенський район, Житомирська обл., код ЄДРПОУ 04348131.

Суддя: О.М.Шульга

СудКоростенський міськрайонний суд Житомирської області
Дата ухвалення рішення29.01.2025
Оприлюднено03.02.2025
Номер документу124798453
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них

Судовий реєстр по справі —279/5453/24

Рішення від 29.01.2025

Цивільне

Коростенський міськрайонний суд Житомирської області

Шульга О. М.

Ухвала від 20.11.2024

Цивільне

Коростенський міськрайонний суд Житомирської області

Шульга О. М.

Ухвала від 06.09.2024

Цивільне

Коростенський міськрайонний суд Житомирської області

Шульга О. М.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні