Рішення
від 29.01.2025 по справі 281/713/24
ЛУГИНСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ЖИТОМИРСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ЛУГИНСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ЖИТОМИРСЬКОЇ ОБЛАСТІ

вул. М. Грушевського, 2 а, селище Лугини, Коростенський район, Житомирська область, 11301,

тел. (04161)9-14-72, e-mail: inbox@lg.zt.court.gov.ua, web: http://lg.zt.court.gov.ua, код ЄДРПОУ 02896124


Справа № 281/713/24

Провадження по справі 2/281/47/25

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

29 січня 2025 року селище Лугини

Лугинський районний суд Житомирської області в складі:

головуючого судді Свинченко Г.Д.

за участю:

секретаря судових засідань Островської І.В.,

розглянувши у відкритому підготовчому судовому засіданні в селищі Лугини цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Лугинської селищної ради Коростенського району Житомирської області про визнання права власності на житлову квартиру за набувальною давністю,-

ВСТАНОВИВ:

30.12.2024 в провадження Лугинського районного суду Житомирської області надійшла цивільна справа за позовом ОСОБА_1 до Лугинської селищної ради Коростенського району Житомирської області про визнання права власності на житлову квартиру за набувальною давністю.

Ухвалою суду від 31.12.2024 року відкрито провадження у даній справі та призначено справу до підготовчого судового засідання на 29.01.2025 року.

Свої вимоги позивач мотивує тим, що вона 09.03.2005 року зареєстрована по АДРЕСА_1 .

Дана квартира була придбана нею у попередніх власників - у ОСОБА_2 , яка терміново від`їжджала і продавала квартиру за вигідною для позивачки ціною. Вони усно домовились, що ОСОБА_3 пізніше приїде і вони зможуть офіційно оформити всі документи.

Проте, час минав, а продавчиня не приїжджала, зв`язку з нею позивачка не мала. ОСОБА_1 фактично є власником квартири, оплачує всі комунальні послуги. Документів на квартиру позивачці ніхто не передавав, окрім технічного паспорту на квартиру, розписки також не писали з огляду на те, що мали в скорому часі зустрітися та переоформити документи.

Вирішивши оформити право власності на квартиру вона дізналась, що для належного оформлення документів на право власності необхідно, щоб укласти договір купівлі-продажу, або звернутися до суду з позовом про визнання права власності за набувальною давністю.

Однак, інформації про продавчиню квартири позивачка не має, тому і звертається з даним позовом до суду, бо для неї це єдиний можливий варіант оформити квартиру, в якій вона проживає 19 років.

Після придбання житла позивачка провела в квартирі ремонтні роботи для її облаштування, будучи впевненою, що житло тепер належить їй, оскільки вона там зареєструвалася, а попередня власниця виписалася.

У вказаній квартирі вона постійно проживає 19 років з 09.03.2005 року, добросовісно, відкрито та безперервно володіє нею, утримує житло, підтримує в належному стані, сплачує комунальні послуги, робить поточний ремонт.

Враховуючи вищевикладене, вона звертається до суду з позовною заявою про визнання права власності на нерухоме майно за набувальною давністю.

Позивач та її представник не з`явилися в судове засідання, ОСОБА_4 надіслала на адресу суду заяву про розгляд справи без її участі, позовні вимоги підтримує у повному обсязі.

Від відповідача Лугинської селищної ради Лугинського району Житомирської області, надійшло клопотання про розгляд справи без участі їхнього представника, проти позову не заперечують, просять прийняти рішення на розсуд суду.

Відповідно до ч. 2 ст. 247 ЦПК України у разі неявки в судове засідання всіх учасників справи чи в разі якщо відповідно до положення цього Кодексу розгляд справи здійснюється судом за відсутності учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Згідно ч.ч. 3, 4 ст. 200 ЦПК України за результатами підготовчого провадження суд ухвалює рішення у випадку визнання позову відповідачем. Ухвалення в підготовчому засіданні судового рішення у разі відмови від позову, визнання позову, укладення мирової угоди проводиться в порядку, встановленому статтями 206, 207 цього Кодексу.

Відповідно до ч. 1 ст. 206 ЦПК України позивач може відмовитися від позову, а відповідач - визнати позов на будь-якій стадії провадження у справі, зазначивши про це в заяві по суті справи або в окремій письмовій заяві.

За нормами ч. 4 ст. 206 ЦПК України у разі визнання відповідачем позову суд за наявності для того законних підстав ухвалює рішення про задоволення позову.

Суд, дослідивши письмові докази та враховуючи те, що відповідач повністю визнає позовні вимоги та не заперечує проти їх задоволення та просить прийняти рішення в підготовчому судовому засіданні, приходить до висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню з наступних підстав.

Дослідивши матеріали справи, повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються заявлені вимоги у їх сукупності та взаємозв`язку, об`єктивно оцінивши усі наявні докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення позовної заяви по суті, суд приходить до висновку, що позовна заява підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 з 09.03.2005 року зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 , що підтверджується довідкою про реєстрацію місця проживання особи № 81 від 23.06.2020 року.

У технічному паспорті на зазначену квартиру власник не зазначений.

Згідно довідки № 3 від 02.01.2025 року, ОСОБА_1 дійсно зареєстрована та проживає за адресою АДРЕСА_1 з 09.03.2005 року по даний час. Оплату за комунальні послуги сплачує щомісяця особисто.

Вартість квартири станом на 23.12.2024 року може складати 87800 грн., що підтверджується довідкою № 0023/24 від 23.12.2024 року.

Таким чином, з моменту вселення до квартири ОСОБА_1 за свій кошт, проводила її поточні та капітальні ремонти, облаштувала житло та підтримує його в належному стані. Так у вказаній квартирі вона зареєстрована та проживає 19 років, добросовісно, відкрито та безперервно володіє квартирою, утримує її, підтримує в належному стані, оплачує комунальні послуги.

Відповідно до ч. 1 ст. 344 ЦК України особа, яка добросовісно заволоділа чужим майном і продовжує відкрито, безперервно володіти нерухомим майном протягом десяти років або рухомим майном - протягом п`яти років, набуває право власності на це майно (набувальна давність), якщо інше не встановлено цим Кодексом. Набуття права власності на земельну ділянку за набувальною давністю регулюється законом. Право власності на нерухоме майно, що підлягає державній реєстрації, виникає за набувальною давністю з моменту державної реєстрації.

Частиною 4ст.344ЦК України визначено, що право власності за набувальною давністю на нерухоме майно, транспортні засоби, цінні папери набувається за рішенням суду.

Виходячи зі змісту ст. 344 ЦК України обставинами, які мають значення для справи, і, які повинен довести сам позивач (ч.1 ст. 81 ЦПК України), є законний об`єкт володіння, добросовісність володіння, відкритість володіння, давність володіння та його безперервність (тобто строк володіння).

Відповідно до роз`яснень, викладених у п. 9 постанови Пленуму Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ №5 від 7 лютого 2014 року "Про судову практику в справах про захист прав власності та інших речових прав" при вирішенні спорів, пов`язаних із набуттям права власності за набувальною давністю, суди повинні враховувати, зокрема, таке:

- володіння є добросовісним, якщо особа при заволодінні чужим майном не знала і не могла знати про відсутність у неї підстав для набуття права власності;

- володіння визнається відкритим, якщо особа не приховувала факт знаходження майна в її володінні. Вжиття звичайних заходів щодо забезпечення охорони майна не свідчить про приховування цього майна;

- володіння визнається безперервним, якщо воно не переривалось протягом всього строку набувальної давності. У разі втрати не із своєї волі майна його давнісним володільцем та повернення цього майна протягом одного року або пред`явлення протягом цього строку позову про його витребування набувальна давність не переривається (частина третя ст. 344ЦК України). Не переривається набувальна давність, якщо особа, яка заявляє про давність володіння, є сингулярним чи універсальним правонаступником, оскільки в цьому разі вона може приєднати до часу свого володіння увесь час, протягом якого цим майном володіла особа, чиїм спадкоємцем (правонаступником) вона є (частина друга ст. 344ЦК України).

Відповідно до ч.2ст. 328 ЦК Україниправо власності вважається набутим правомірно, якщо інше прямо не випливає із закону або незаконність набуття права власності не встановлена судом.

Враховуючи положення статей335і344 ЦК, право власності за набувальною давністю може бути набуто на майно, яке належить на праві власності іншій особі (а не особі, яка заявляє про давність володіння), а також на безхазяйну річ. Отже, встановлення власника майна або безхазяйності речі є однією з обставин, що має юридичне значення, і підлягає доведенню під час ухвалення рішення суду (стаття 214 ЦПК).

Аналізуючи зазначене встановлено, що позивач зареєстрована та проживає у спірному житлі, ОСОБА_1 добросовісно заволоділа, продовжує відкрито та безперервно 19 років володіти та користуватися квартирою за адресою: АДРЕСА_1 .

За таких обставин справи, а також враховуючи визнання відповідачем позову, позовні вимоги підлягають задоволенню.

На підставіст. 344 ЦК України, керуючись ст.4,12,13,76,81,200, 206, 258-259,263-265, Цивільного процесуального кодексу України, суд

ВИРІШИВ:

Позовну заяву ОСОБА_1 до Лугинської селищної ради Коростенського району Житомирської області про визнання права власності на житлову квартиру за набувальною давністю - задовільнити.

Визнати за ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП: НОМЕР_1 , проживаючою по АДРЕСА_1 , право власності за набувальною давністю на житлову квартиру, що розташована за адресою: АДРЕСА_1 .

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів, з дня його проголошення безпосередньо до Житомирського апеляційного суду.

Суддя Г.Д. Свинченко

СудЛугинський районний суд Житомирської області
Дата ухвалення рішення29.01.2025
Оприлюднено03.02.2025
Номер документу124798498
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них за законом.

Судовий реєстр по справі —281/713/24

Рішення від 29.01.2025

Цивільне

Лугинський районний суд Житомирської області

Свинченко Г. Д.

Ухвала від 31.12.2024

Цивільне

Лугинський районний суд Житомирської області

Свинченко Г. Д.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні