Рішення
від 29.01.2025 по справі 606/65/25
ТЕРЕБОВЛЯНСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ТЕРНОПІЛЬСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 606/65/25

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

29 січня 2025 року м. Теребовля

Теребовлянський районний суд Тернопільської області в складі:

головуючої судді Мельник А.В.

за участю секретаря судового засідання Кавалко В.С.

розглянувши у відкритому підготовчому судовому засіданні в залі суду в м.Теребовля цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Золотниківської сільської ради Тернопільського району Тернопільської області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору Теребовлянська державна нотаріальна контора Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції про визнання права власності на спадкове майно,

ВСТАНОВИВ:

Позивач ОСОБА_1 звернулася через адвоката Манорик Г.Г. до суду із позовною заявою до Золотниківської сільської ради Тернопільського району Тернопільської області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору Теребовлянська державна нотаріальна контора Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції, у якому просить визнати за нею право власності на житловий будинок з господарськими будівлями та спорудами, що знаходиться по АДРЕСА_1 , в порядку спадкування за заповітом після смерті ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 .

В обґрунтування заявлених вимог, вказує на те, що житловий будинок з господарськими будівлями та спорудами, який знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 станом на 15 квітня 1991 року мав статус колгоспного двору, головою якого була ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , та в ньому проживали та були зареєстровані: її мати ОСОБА_3 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 .

Після смерті ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_3 відкрилася спадщина, яку прийняла її дочка ОСОБА_2 .

08.02.2017 ОСОБА_2 склала заповіт, за яким належний їй житловий будинок з надвірними будівлями, що знаходиться в с.Соколів Теребовлянського району Тернопільської області та земельні ділянки площею 0,1500 га державний акт на право власності на земельну ділянку серії ЯИ №506882 та площею 0,2500 га державний акт на право власності на земельну ділянку серії ЯИ №506881, які розташовані на території Золотниківської сільської ради в с.Соколів заповіла ОСОБА_1 .

ОСОБА_2 померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , після її смерті відкрилася спадщина на все належне їй майно, зокрема на вказаний вище житловий будинок.

Після смерті ОСОБА_2 , отримати в нотаріальній конторі свідоцтво про право на спадщину за заповітом позивач не може через те, що даний житловий будинок з приналежними до нього господарськими будівлями та спорудами зареєстрований за колгоспним двором, який складається з 2-х членів колгоспного двору та головою якого є помера ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 .

Враховуючи вказані обставини, позивач звернулась до суду для визнання права власності на житловий будинок з приналежними до нього господарськими будівлями та спорудами, що знаходиться по АДРЕСА_1 за рішенням суду.

Ухвалою суду від 16.01.2025 було відкрито провадження у справі та призначено підготовче судове засідання.

Позивач та її представник в судове засідання не з`явилися, однак представник позивача подала заяву, у якій просила справу розглядати за відсутності сторони позивача, позовні вимоги підтримують повністю.

Представник відповідача Золотниківської сільськоїради Тернопільськогорайону Тернопільськоїобласті в судове засідання не з`явився, однак подав до суду заяву про розгляд справи у його відсутності, позовні вимоги визнає у повному обсязі.

Представник Теребовлянської державної нотаріальної контори Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції в судове засідання не з`явився, хоча належним чином повідомлений про час і місце розгляду справи.

Відповідно до вимог частини третьої статті 200 Цивільного процесуального кодексу України (далі ЦПК України) за результатами підготовчого провадження суд ухвалює рішення у випадку визнання позову відповідачем.

За вказаних обставин, на підставі частини другої статті 247 ЦПК України, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалося.

Дослідивши та оцінивши докази по справі суд приходить до висновку, що позов слід задовольнити з наступних підстав.

Згідно копії довідки Теребовлянського бюро технічної інвентаризації за № 296 від 08.11.2023 та копії свідоцтва на право особистої власності від 20.11.1989 житловий будинок з приналежними до нього господарськими будівлями та спорудами, що знаходиться по АДРЕСА_1 , є колгоспним двором, що складається з 2-ох членів, головою якого є ОСОБА_2 , на підставі Свідоцтва на право власності, виданого виконавчим комітетом Теребовлянської районної ради на підставі рішення № 246 від 24.10.1989, зареєстровано Тернопільським ОО БТІ 20.11.1989 за реєстровим №226.

Відповідно до копій довідок, виданих виконкомом Золотниківської сільської ради Тернопільського району Тернопільської області від 03.10.2024 №516, №517, від 29.01.2025 №43, копії погосподарської книги домогосподарства по особовому рахунку № НОМЕР_1 , яке знаходиться за адресою АДРЕСА_1 , станом на 1991 рік господарство відносилося до колгоспного типу двору, у якому проживали і були зареєстровані ОСОБА_2 - голова двору, яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 та члени: її мати ОСОБА_3 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 . На день смерті ОСОБА_3 разом із нею за вказаною вище адресою проживала та була зареєстрована її дочка ОСОБА_2 . На день смерті ОСОБА_2 за вказаною вище адресою вона проживала одна.

Згідно копії технічного паспорту на будинок садибного типу з господарськими будівлями та спорудами по АДРЕСА_1 від 08.11.2023, виданого Теребовлянським бюро технічної інвентаризації, замовником технічної інвентаризації є ОСОБА_1 , вищевказаний житловий будинок має загальну площу 48,7 кв.м., з якої житлова - 39,3 кв.м.

Відповідно до довідки про оціночну вартість об`єкта нерухомості: житлового будинку з господарськими будівлями та спорудами, що знаходиться за адресою по АДРЕСА_1 , станом на 09.01.2025 становить 455244,70 грн.

Згідно роз`яснень Постанови Пленуму Верховного Суду України № 20 від 22.12.1995 «Про судову практику у справах за позовами про захист права приватної власності» положення статей 17, 18 Закону «Про власність» щодо спільної сумісної власності поширюються на правовідносини, які виникли після введення в дію цього Закону (з 15.04.1991). До правовідносин, що виникли раніше, застосовується діюче на той час законодавство. Зокрема, спори щодо майна колишнього колгоспного двору, яке було придбане до 15.04.1991, мають вирішуватися за нормами, що регулювали власність цього двору, а саме: а) право власності на майно, яке належало колгоспному двору і збереглося після припинення його існування, мають ті члени двору, котрі до 15 квітня 1991 року не втратили права на частку в його майні; б) розмір частки члена двору визначається виходячи з рівності часток усіх його членів, включаючи неповнолітніх та непрацездатних; г) згідно зі статтею четвертою Постанови Верховної Ради України «Про введення в дію Закону України «Про власність» загальні правила спадкування щодо частки члена колгоспного двору в майні двору застосовуються з 1 липня 1990 року.

Статус майна колгоспного двору був врегульований статтями 120-126 ЦК УPCP 1963 року в редакції, чинній на час існування спірних правовідносин.

Відповідно до частини першої статті 120 ЦК УРСР (1963 року) майно колгоспного двору належить його членам на праві сумісної власності.

Згідно частини другої статті 120 ЦК УРСР (1963 року) розмір частки члена двору встановлюється виходячи з рівності часток усіх членів двору, включаючи неповнолітніх і непрацездатних.

Таким чином, наявними у справі матеріалами підтверджено, що житловий будинок з приналежними до нього господарськими будівлями та спорудами, що знаходиться по АДРЕСА_1 належав до суспільної групи «колгоспний двір», членами якого були ОСОБА_2 , ОСОБА_3 .

Право власності на майно, яке належало колгоспному двору і збереглось після припинення його існування, мають ті члени двору, котрі до 15 квітня 1991 року не втратили права на частку в його майні. Розмір частки члена двору визначається виходячи з рівності всіх його членів, включаючи неповнолітніх та непрацездатних.

Відтак, ОСОБА_2 , ОСОБА_3 належало по 1/2 частки житлового будинку кожному.

Відповідно до копії свідоцтва про смерть серії НОМЕР_2 , виданого Соколівською сільською радою, ОСОБА_3 померла ІНФОРМАЦІЯ_2 в с.Соколів, Теребовлянського району, Тернопільської області.

За життя ОСОБА_3 заповіту не склала. Після її смерті відкрилася спадщина на все належне їй майно.

ОСОБА_2 прийняла спадщину після смерті ОСОБА_3 , оскільки на момент її смерті проживала разом з ОСОБА_3 , та вступила в оперативне управління майном, однак не оформила її.

За життя ОСОБА_2 склала заповіт, посвідчений секретарем виконкому Золотниківської сільської ради Теребовлянського району Тернопільської області від 08.02.2017, у якому зазначено, зокрема, що належний ОСОБА_2 житловий будинок з надвірними будівлями, що знаходиться в с.Соколів Теребовлянського району Тернопільської області та земельні ділянки площею 0,1500 га державний акт на право власності на земельну ділянку серії ЯИ№506882 та площею 0,2500га державний акт на право власності на земельну ділянку серії ЯИ№506881, які розташовані на території Золотниківської сільської ради в с.Соколів заповіла ОСОБА_1 .

Відповідно до копії свідоцтва про смерть серії НОМЕР_3 , виданого виконавчим комітетом Золотниківської сільської ради Теребовлянського району, ОСОБА_2 померла ІНФОРМАЦІЯ_1 в с.Соколів, Тернопільського району, Тернопільської області.

З постанови про відмову у вчиненні нотаріальної дії, виданої Теребовлянською державною нотаріальною конторою за № 80/02-14 від 20.11.2024, слідує, що при розгляді документів було встановлено, що право власності на житловий будинок, розташований по АДРЕСА_1 було зареєстровано за колгоспним двором, який складається з 2-ох членів колгоспного двору, головою якого була ОСОБА_2 . У справах Теребовлянської державної нотаріальної контори заведено спадкову справу за №22/2023 від 10.02.2023 після смерті ОСОБА_2 за заявою спадкоємця за заповітом ОСОБА_1 , на ім`я якої видано свідоцтва про право власності на земельні ділянки. Іншими спадкоємцями за заповітом є ОСОБА_4 на земельну ділянку, та ОСОБА_5 на земельну ділянку.

Оскільки ОСОБА_2 померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , тому до правовідносин щодо спадкування після її смерті застосуванню підлягають норми Цивільного кодексу України (далі ЦК України) 2003 року.

Відповідно до статті 1216 ЦК України спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця) до інших осіб (спадкоємців).

У відповідності до статті 1217 ЦК України, спадкування здійснюється за заповітом або за законом.

У відповідності до частини першої статті 1218 ЦК України, до складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.

Згідно зі статтею 1233 ЦК України заповітом є особисте розпорядження фізичної особи на випадок своєї смерті.

Статтею 1223 ЦК України встановлено, що право на спадкування мають особи, визначені у заповіті.

Відповідно до статті 1268 ЦК України, спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її, спадкоємець, який постійно проживав разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, вважається таким, що прийняв спадщину, якщо протягом строку, встановленого статтею 1270 цього Кодексу, він не заявив про відмову від неї.

Частиною першою статті 1270 ЦК України передбачено, що для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини.

Враховуючи вказане, суд приходить до висновку, що право позивача має бути захищено у судовому порядку шляхом визнання права власності на майно.

За умовами частини 1 статті 4 ЦПК України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.

З приписів частини 1 статті 5 ЦПК України слідує, що здійснюючи правосуддя, суд захищає права, свободи та інтереси фізичних осіб, права та інтереси юридичних осіб, державні та суспільні інтереси у спосіб, визначений законом або договором.

Відповідно до статті 392 ЦК України, власник майна може пред`явити позов про визнання його права власності, якщо це право оспорюється або не визнається іншою особою, а також у разі втрати ним документа, який засвічує його право власності.

Пунктом 1 частиною 2 статті 16 ЦК України визначено, що одним із способів захисту цивільних прав та інтересів є визнання права.

Враховуючи вищенаведене, а також те, що через відсутність державної реєстрації права власності та правовстановлюючих документів на житловий будинок з господарськими будівлями та спорудами, позивач не може реалізувати своїх прав, її права підлягають судовому захисту, а позов до задоволення шляхом визнання за ОСОБА_1 права власності на житловий будинок з приналежними до нього господарськими будівлями та спорудами, що знаходиться по АДРЕСА_1 в порядку спадкування за заповітом після смерті ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Керуючись статтями 4, 12, 200, 247, 265, 354 ЦПК України, статтями 4, 5, 15, 16, 392, 1216, 1217, 1218, 1223, 1268 ЦК України, суд,

УХВАЛИВ:

Позов ОСОБА_1 доЗолотниківської сільськоїради Тернопільськогорайону Тернопільськоїобласті,третя особа,яка незаявляє самостійнихвимог щодопредмета споруТеребовлянська державнанотаріальна контораЗахідного міжрегіональногоуправління Міністерстваюстиції провизнання прававласності наспадкове майно - задовольнити.

Визнати за ОСОБА_1 право власності на житловий будинок з приналежними до нього господарськими будівлями та спорудами, що знаходиться по АДРЕСА_1 в порядку спадкування за заповітом після смерті ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_3 .

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення суду може бути оскаржене, шляхом подання апеляційної скарги до Тернопільського апеляційного суду протягом 30 днів з дня його проголошення.

Позивач: ОСОБА_1 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_4 ;

Відповідач: Золотниківська сільська рада Тернопільського району Тернопільської області, місцезнаходження: вул.Містечко, 25, с.Золотники, Тернопільський р-н, Тернопільська обл., код ЄДРПОУ 04394585;

Третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача: Теребовлянська державна нотаріальна контора Західне міжрегіональне управління Міністерства юстиції, місцезнаходження: вул.Кн.Василька, 108, м.Теребовля, Тернопільська обл., код ЄДРПОУ 02900570.

Повний текст рішення суду складено 29.01.2025.

Суддя А.В.Мельник

СудТеребовлянський районний суд Тернопільської області
Дата ухвалення рішення29.01.2025
Оприлюднено03.02.2025
Номер документу124804679
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них за заповітом

Судовий реєстр по справі —606/65/25

Рішення від 29.01.2025

Цивільне

Теребовлянський районний суд Тернопільської області

Мельник А. В.

Ухвала від 16.01.2025

Цивільне

Теребовлянський районний суд Тернопільської області

Мельник А. В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні