Справа № 947/369/25
Провадження № 2-о/947/105/25
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
30.01.2025 року
Київський районний суд м. Одеси у складі:
головуючого судді - Луняченка В.О.
за участю секретаря - Макаренко Г.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Одесі цивільну справу за заявою ОСОБА_1 , заінтересована особа - Балтський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Подільському районі Одеської області Південного Міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса),про встановлення факту, що має юридичне значення,-
ВСТАНОВИВ:
Заявник ОСОБА_1 звернувся до суду з заявою про встановлення факту, що має юридичне значення, просив встановити факт реєстрації народження ОСОБА_2 , яка народилася ІНФОРМАЦІЯ_1 в селі Перельоти Балтського району Одеської області, Україна, відомості про батьків - невідомі, а також зобов`язати Балтський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Подільському районі Одеської області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) поновити актовий запис про народження ОСОБА_2 , зазначивши її дату народження - ІНФОРМАЦІЯ_1 ; місце народження - село Перельоти Балтського району Одеської області, Україна; відомості про батьків - невідомі.
При цьому заявник посилається на те, що ОСОБА_3 , якапомерла ІНФОРМАЦІЯ_2 , (свідоцтво про смерть серії НОМЕР_1 , видане Відділом державної реєстрації актів цивільного стану у м.Одесі Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса), є його рідною бабою, і народилася ІНФОРМАЦІЯ_1 у селі Перельоти Балтського району Одеської області. Оскільки в позасудовому порядку встановити зазначений факт не виявилося можливим, так як на звернення до Державного архіву Одеської області заявником отримано відповідь, що книги реєстрації актів про народження с. Перельоти Балтського (тепер Подільського) району Одеської області за 1924 рік на зберігання до Державного архіву Одеської області не надходили, у зв`язку з чим підтвердити народження та надати архівну довідку не вбачається можливим (листи від 12.06.2024 р. № 3447/0621 та від 12.06.2024 р. № 3448/0621), заявник вимушений звернутися до суду з даною заявою.
Встановлення факту має для заявника юридичне значення, зокрема необхідне йому для звернення до консульської установи іноземної держави.
У заяві заявником зазначено про можливість розгляду справи за його відсутністю.
Представник Балтського відділу державної реєстрації актів цивільного стану у Подільському районі Одеської області Південного Міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) у судове засідання не з`явився, повідомлявся належними чином, відомості про що містяться в матеріалах справи.
Вивчивши матеріали справи, суд приходить до наступного.
Згідно ст. 2 ЦПК України завданням цивільного судочинства є справедливий, неупереджений та своєчасний розгляд і вирішення цивільних справ з метою ефективного захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб, інтересів держави.
Стаття 4 Цивільного процесуального кодексу України передбачає, що кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.
Відповідно до ст. 263 ЦПК України судове рішення повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним та обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права із дотриманням норм процесуального права.
Керуючись п. 5 ч. 2 ст. 293 ЦПК України, суд розглядає в порядку окремого провадження справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення.
Згідно з ч. 1 ст. 293 ЦПК України, окреме провадження - це вид непозовного цивільного судочинства, в порядку якого розглядаються цивільні справи про підтвердження наявності або відсутності юридичних фактів, що мають значення для охорони прав, свобод та інтересів особи або створення умов здійснення нею особистих немайнових чи майнових прав або підтвердження наявності чи відсутності неоспорюваних прав.
Частиною 1 ст. 315 ЦПК України визначено перелік юридичних фактів, які можуть бути встановлені в судовому порядку.
Як вбачається з Посвідки № 43, виданої 17.08.1929 року за №19 сільською радою с. Перельоти Балтського району Одеської області, ІНФОРМАЦІЯ_1 у селі Перельоти Балтського району Одеської області народилася ОСОБА_2 .
У вказаній посвідці російською мовою зазначено -« ОСОБА_4 » народилася ІНФОРМАЦІЯ_1 , про що 30 січня 1924 року у книзі актів громадянського стану села рос. «Перелёты» Балтського району Одеської області був зроблений запис № 15.
В подальшому 02.12.1948 року між ОСОБА_5 та ОСОБА_2 , яка відповідно до свідоцтва про шлюб народиласяу 1924 році у рос. «с.Перелёты Одесской области» було укладено шлюб. Зазначений факт підтверджуєтьсяВитягом з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про державну реєстрацію шлюбу (№ витягу 00044747100) (Дата формування - 26 квітня 2024 року) про реєстрацію шлюбу між громадянином ОСОБА_5 та ОСОБА_2 (Номер актового запису - 3692, дата складання - 02 грудня 1948 року) та після укладення шлюбу дружині присвоєно прізвище - ОСОБА_6 .
У вказаному шлюбі15 жовтня 1953 року від батьків ОСОБА_5 та ОСОБА_7 народилася ОСОБА_8 , про що свідчить Витяг з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про державну реєстрацію народження (№ витягу 00044746613) (Дата формування - ІНФОРМАЦІЯ_3 ) ІНФОРМАЦІЯ_4 від батьків ОСОБА_5 та ОСОБА_7 доньки ОСОБА_8 (Номер актового запису - 2372, дата складання - 05 листопада 1953 року).
16 листопада 1973 року ОСОБА_8 було укладено шлюб з ОСОБА_9 , що підтверджується Витягом з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про державну реєстрацію шлюбу (№ витягу 00044746134) (Дата формування - 26 квітня 2024 року) про реєстрацію шлюбу між громадянином ОСОБА_9 та ОСОБА_8 (Номер актового запису - 3911, дата складання - 16 листопада 1973 року) та після укладення шлюбу дружині присвоєно прізвище - ОСОБА_10 .
У вказаному шлюбі ІНФОРМАЦІЯ_5 від батьків ОСОБА_9 та ОСОБА_11 народився син ОСОБА_1 , про що свідчить Повний витяг з Державного реєстру актів цивільного стану громадян щодо актового запису про народження (№ витягу 00044745809) (Дата формування - ІНФОРМАЦІЯ_3 ) 31 липня 1974 року від батьків ОСОБА_9 та ОСОБА_11 сина ОСОБА_1 (Номер актового запису - 2131, дата складання - 16 серпня 1974 року), який є заявником у даній справі.
ОСОБА_3 померла ІНФОРМАЦІЯ_2 , про що Відділом державної реєстрації актів цивільного стану у м. Одесі Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) складено 04 травня 2001 актовий запис № 4046 та видано повторно свідоцтво про смерть серії НОМЕР_1 від 02 серпня 2024 року. У вказаному свідоцтві про смерть зазначено, що ОСОБА_7 народилася ІНФОРМАЦІЯ_1 у селі Перельоти Балтського району Одеської області, Україна.
З наданих до суду листів Державного архіву Одеської області від 12.06.2024 р. № 3447/0621 та від 12.06.2024 р. № 3448/0621 вбачається, що книги реєстрації актів про народження с. Перельоти Балтського (тепер Подільського) району Одеської області за 1924 рік на зберігання до Державного архіву Одеської області не надходили.
Відповідно до статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод від 04 листопада 1950 року (далі - Конвенція) кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом.
Право на справедливий судовий розгляд, закріплене у пункті 1 статті 6 Конвенції, потрібно розглядати як право на доступ до правосуддя.
Відповідно до статті 55 Конституції України права і свободи людини і громадянина захищаються судом.
Згідно з частиною першою статті 8 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» ніхто не може бути позбавлений права на розгляд його справи в суді, до юрисдикції якого вона віднесена процесуальним законом.
Європейський суд з прав людини (далі - ЄСПЛ) зауважив, що право на доступ до суду має бути ефективним. Реалізуючи пункт 1 статті 6 Конвенції, кожна держава-учасниця вправі встановлювати правила судової процедури, в тому числі й процесуальні заборони і обмеження, зміст яких - не допустити судовий процес у безладний рух. Разом із цим не повинно бути занадто формального ставлення до передбачених законом вимог, так як доступ до правосуддя повинен бути не лише фактичним, але і реальним (рішення ЄСПЛ у справі «ДеЖуфр да ла Праделль проти Франції» DeGeouffredelaPradelle v. France від 16 грудня 1992 року, заява № 12964/87).
Згідно з частинами першою, другою, сьомою статті 19 ЦПК України суди розглядають у порядку цивільного судочинства справи, що виникають з цивільних, земельних, трудових, сімейних, житлових та інших правовідносин, крім справ, розгляд яких здійснюється в порядку іншого судочинства. Цивільне судочинство здійснюється за правилами, передбаченими цим Кодексом, у порядку наказного провадження; позовного провадження (загального або спрощеного); окремого провадження. Окреме провадження призначене для розгляду справ про підтвердження наявності або відсутності юридичних фактів, що мають значення для охорони прав та інтересів особи або створення умов для здійснення нею особистих немайнових чи майнових прав або підтвердження наявності чи відсутності неоспорюваних прав.
Відповідно до частини першої статті 293 ЦПК України окреме провадження - це вид непозовного цивільного судочинства, в порядку якого розглядаються цивільні справи про підтвердження наявності або відсутності юридичних фактів, що мають значення для охорони прав та інтересів особи або створення умов здійснення нею особистих немайнових чи майнових прав або підтвердження наявності чи відсутності неоспорюваних прав.
Суд розглядає в порядку окремого провадження справи про: 1) обмеження цивільної дієздатності фізичної особи, визнання фізичної особи недієздатною та поновлення цивільної дієздатності фізичної особи; 1-1) обмеження фізичної особи у відвідуванні гральних закладів та участі в азартних іграх; 2) надання неповнолітній особі повної цивільної дієздатності; 3) визнання фізичної особи безвісно відсутньою чи оголошення її померлою; 4) усиновлення; 5) встановлення фактів, що мають юридичне значення; 6) відновлення прав на втрачені цінні папери на пред`явника та векселі; 7) передачу безхазяйної нерухомої речі у комунальну власність; 8) визнання спадщини відумерлою; 9) надання особі психіатричної допомоги в примусовому порядку; 10) примусову госпіталізацію до протитуберкульозного закладу; 11) розкриття банком інформації, яка містить банківську таємницю, щодо юридичних та фізичних осіб.
Частинами першою та другою статті 315 ЦПК України передбачено, що суд розглядає справи про встановлення факту: 1) родинних відносин між фізичними особами; 2) перебування фізичної особи на утриманні; 3) каліцтва, якщо це потрібно для призначення пенсії або одержання допомоги по загальнообов`язковому державному соціальному страхуванню; 4) реєстрації шлюбу, розірвання шлюбу, усиновлення; 5) проживання однією сім`єю чоловіка та жінки без шлюбу; 6) належності правовстановлюючих документів особі, прізвище, ім`я, по батькові, місце і час народження якої, що зазначені в документі, не збігаються з прізвищем, ім`ям, по батькові, місцем і часом народження цієї особи, зазначеним у свідоцтві про народження або в паспорті; 7) народження особи в певний час у разі неможливості реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту народження; 8) смерті особи в певний час у разі неможливості реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту смерті; 9) смерті особи, яка пропала безвісти за обставин, що загрожували їй смертю або дають підстави вважати її загиблою від певного нещасного випадку внаслідок надзвичайних ситуацій техногенного та природного характеру.
Перелік юридичних фактів, що підлягають встановленню в судовому порядку, зазначений у статті 315 ЦПК України, не є вичерпним.
Справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення, належать до юрисдикції суду за умов, якщо згідно з законом такі факти породжують юридичні наслідки, тобто від них залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав громадян; чинним законодавством не передбачено іншого порядку їх встановлення; заявник не має іншої можливості одержати або відновити загублений чи знищений документ, який посвідчує факт, що має юридичне значення; встановлення факту не пов`язується з наступним вирішенням спору про право.
Встановлення юридичних фактів у порядку окремого провадження має важливе значення, оскільки сприяє реалізації конституційних прав громадян, як-от: права на соціальний захист у разі втрати працездатності, годувальника, у старості, на захист власності, інтересів, які випливають із правового становища суб`єктів цивільних. сімейних, трудових та інших правовідносин.
Заінтересовані особи звертаються до суду за встановленням юридичних фактів, коли відсутні необхідні правовстановлюючі документи і судове рішення є єдиним засобом захисту їхніх інтересів для подальшої реалізації суб`єктивних прав.
Від наявності чи відсудності юридичних фактів залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових орав громадян.
Під фактами, що мають юридичне значення, розуміють дії і події, що відповідно до закону тягнуть за собою настання певних правових наслідків. Перелік таких фактів передбачено у ст. 315 ЦПК України.
Відповідно до ст. 318 ЦПК України у заяві повинно бути зазначено:
1) який факт заявник просить встановити та з якою метою;
2) причини неможливості одержання або відновлення документів, що посвідчують цей факт;
3) докази, що підтверджують факт.
До заяви додаються докази, що підтверджують викладені в заяві обставини, і довідка про неможливість відновлення втрачених документів.
Ухваленню обгрунтованого рішення суду про встановлення факту, що має юридичне значення, передує вирішення низки питань, зокрема щодо: 1) уточнення факту, який просить встановити заявник, і мети такого встановлення; 2) визначення закону та норми права, якими слід керуватися суду при вирішенні цієї категорії справ; 3) встановлення причин неможливості одержання або відновлення документів, що посвідчують цей факт; 4) визначення предмета доказування, з`ясування кола доказів, потрібних для підтвердження факту, і забезпечення своєчасного їх подання на судовий розгляд; 5) встановлення всіх заінтересованих осіб і залучення їх до участі а справі (залежно від мети встановлення фактів, що мають юридичне значення).
Рішення суду у справах про встановлення факту, що мас юридичне значення, має відповідати загальним вимогам, що ставляться у ЦПК України, Крім того, законодавець висуває додаткові вимоги до такого рішення, а саме, У рішенні суду повинно бути зазначено відомості про факт, встановлений судом, мету його встановлення, а також докази, на підставі яких суд установив цей факт (ч. 1 ст. 319 ЦПК України).
Таким чином, судом встановлено, що ОСОБА_6 (до шлюбу - ОСОБА_12 , зазначена у посвідці про народження ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 , (свідоцтво про смерть серії НОМЕР_1 , видане Відділом державної реєстрації актів цивільного стану у м.Одесі Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса), дійсно народилася ІНФОРМАЦІЯ_6 рокуу селі Перельоти Балтського району Одеської області, Україна.
Судом також встановлено, що раніше рішенням Київського районного суду м. Одеси від 03.10.2024 року (справа №947/25065/24) встановлений факт родинних відносин, а також встановлений факт народження ОСОБА_6 (до шлюбу - ОСОБА_12 , зазначена у посвідці про народження ОСОБА_4 ІНФОРМАЦІЯ_1 у селі Перельоти Балтського (зараз - Подільського) району Одеської області (померла ІНФОРМАЦІЯ_2 (свідоцтво про смерть серії НОМЕР_1 , видане Відділом державної реєстрації актів цивільного стану у м. Одесі Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса)). Однак листом органу державної реєстрації актів цивільного стану повідомлено заявника про неможливість виконати зазначене рішення суду та поновити актовий запис про народження ОСОБА_6 (до шлюбу - ОСОБА_12 ), у зв`язку з відсутністю необхідних реквізитів (Лист від 12.12.2024 року №2423/24.25-21).
У пункті 3.17 Правил внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання, затверджених Наказом Міністерства юстиції України від 12.01.2011 року № 96/5 зазначено, що рішення суду про встановлення факту державної реєстрації акту цивільного стану є підставою для поновлення актового запису цивільного стану у відділі державної реєстрації актів цивільного стану за місцем його первинного складання, крім випадку зберігання запису на тимчасово окупованій території України. Рішення суду про встановлення факту народження, смерті в певний час, постановлене судом у разі неможливості їх реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану, є підставою для державної реєстрації таких фактів. У цих випадках заявник подає до відділу державної реєстрації актів цивільного стану за місцем проживання копію рішення суду разом із заявою про поновлення актового запису цивільного стану. Актовий запис про народження, смерть, складений на підставі рішення суду про встановлення факту народження, смерті, включається до книги поновлених актових записів цивільного стану, якщо з дня народження або дня настання смерті минуло більше одного року.
Виходячи з вищенаведеного, суд приходить до висновку про необхідність задовольнити заяву, а саме встановити факт реєстрації народження ОСОБА_2 , яка народилася ІНФОРМАЦІЯ_1 в селі Перельоти Балтського району Одеської області, Україна, відомості про батьків - невідомі.
Беручи до уваги положення ст. 267 ч. 1 ЦПК України Суд, який ухвалив рішення, може визначити порядок його виконання, надати відстрочення або розстрочення виконання, вжити заходів для забезпечення його виконання, про що зазначає в рішенні, тому суд за доцільне встановити порядок виконання рішення та зобов`язати Балтський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Подільському районі Одеської області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) поновити актовий запис про народження ОСОБА_2 , зазначивши її дату народження - ІНФОРМАЦІЯ_1 ; місце народження - село Перельоти Балтського району Одеської області, Україна; відомості про батьків - невідомі.
Керуючись ст.ст.10,13,18,81,211,247,258,259,267,273,293,294, 315,316,318,319 ЦПК України,суд, -
ВИРІШИВ:
Заяву ОСОБА_1 про встановлення факту, що має юридичне значення, - задовольнити.
Встановити факт реєстрації народження ОСОБА_2 , яка народилася ІНФОРМАЦІЯ_1 в селі Перельоти Балтського району Одеської області, Україна; відомості про батьків - невідомі.
Встановити порядок виконання рішення після набрання ним законної сили наступним чином:Зобов`язати Балтський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Подільському районі Одеської області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) поновити актовий запис про народження ОСОБА_2 , зазначивши її дату народження - ІНФОРМАЦІЯ_1 ; місце народження - село Перельоти Балтського району Одеської області, Україна; відомості про батьків - невідомі.
Рішення може бути оскаржене до Одеського апеляційного суду шляхом подання апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення не було вручені у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Суддя В. О. Луняченко
Суд | Київський районний суд м. Одеси |
Дата ухвалення рішення | 30.01.2025 |
Оприлюднено | 03.02.2025 |
Номер документу | 124805470 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи окремого провадження Справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення, з них: факту народження, з них: |
Цивільне
Київський районний суд м. Одеси
Луняченко В. О.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні