КИЇВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД МІСТА ОДЕСИ
Справа № 509/6066/24
Провадження № 2/947/785/25
УХВАЛА
30.01.2025 року
Київський районний суд м. Одеси в складі:
головуючого - судді Калініченко Л.В.
при секретарі - Матвієвої А.В.,
розглянувши у підготовчому судовому засіданні в м. Одесі в порядку загального позовного провадження питання про витребування доказів по цивільній справі за позовною заявою ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , третя особа - Служба у справах дітей Дальницької сільської ради, про позбавлення батьківських прав,
В С Т А Н О В И В:
15.10.2024 року до Овідіопольсьокого районного суду Одеської області надійшла позовна заява ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , третя особа - Служба у справах дітей Дальницької сільської ради про позбавлення батьківських прав, в якій позивачка просить суд позбавити ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_1 , батьківських прав відносно малолітнього ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 .
Відповідно до протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями, цивільну справу на підставі вказаного позову розподілено судді Калініченко Л.В.
Ухвалою судді Київського районного суду міста Одеси від 22.11.2024 року вказану позовну заяву залишено без руху.
09.12.2024 року позивачем на виконання вказаної ухвали суду, надано заяву про усунення недоліків.
Оглянувши матеріали справи, суддею встановлено, що позивачем усунуті недоліки поданої заяви у відповідності до ухвали судді від 22.11.2024 року, позовна заява відповідає вимогам ст. 175, 177 ЦПК України. Підстави для повернення позовної заяви або відмови у відкритті провадження, визначених у ст. 185, 186 ЦПК України, відсутні.
Ухвалою судді Київського районного суду міста Одеси від 10.12.2024 року вказану позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження у справі, та призначено дату, час і місце проведення підготовчого судового засідання.
До підготовчого судового засідання призначеного на 30.01.2025 року з`явилась позивачка, яка зазначила, що зверталась до Служби у справах дітей Дальницької сільської ради з заявою щодо порушення питання для розгляду доцільності чи недоцільності позбавлення відповідача батьківських прав відносно малолітнього ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , однак її було повідомлено про порушення відповідного питання лише після проведення першого судом судового засідання по відповідній справі. Також, позивачка зазначила, що з відповідачем в неї вже тривалий час відсутній зв`язок, останній понад рік перестав сплачувати аліменти, однак за останньою інформацією відповідач нібито проходив військову службу у військовій частині НОМЕР_1 .
У підготовче судове засідання інші учасники справи не з`явились, про дату, час і місце проведення якого повідомлялись належним чином.
Щодо порушеного судом процесуального питання про витребування доказів, за наслідком повідомленої позивачем інформації та виходячи з інтересів малолітньої дитини, позивачка у підготовчому судовому засіданні вважала відповідні дії суду виправданими та доцільними.
Заслухавши повідомлену позивачкою інформацію та оглянувши матеріали справи, суд дійшов до наступного висновку.
Відповідно до ч. 2 ст. 124 Конституції України, юрисдикція судів поширюється на всі правовідносин, що виникають у державі.
У відповідності з п. 1 ст. 6 Європейської Конвенції про захист прав людини та основоположних свобод, ратифікованої Україною, Законом України №475/97-ВР від 17.07.1997 року, яка відповідно до ст. 9 Конституції України є частиною національного законодавства України, кожна людина при визначенні її громадянських прав та обов`язків має право на справедливий розгляд справи незалежним та безстороннім судом.
Відповідно до ст. 55 Конституції України, кожному гарантується судовий захист його прав і свобод.
Згідно зі ст. 4 ЦПК України, кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.
У випадках, встановлених законом, до суду можуть звертатися органи та особи, яким законом надано право звертатися до суду в інтересах інших осіб або державних чи суспільних інтересах.
Відповідно до ч.1 ст.2 ЦПК України, завданням цивільного судочинства є справедливий, неупереджений та своєчасний розгляд і вирішення цивільних справ з метою ефективного захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб, інтересів держави.
Згідно з ч.1 ст. 81 ЦПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Відповідно до п. 6 постанови Пленуму Верховного Суду України від 18.12.2009 №14 «Про судове рішення у цивільній справі», враховуючи принцип безпосередності судового розгляду, рішення може бути обґрунтоване лише доказами, одержаними у визначеному законом порядку та дослідженими в судовому засіданні.
Частинами 1-3 статті 12 ЦПК України передбачено, що цивільне судочинство здійснюється на засадах змагальності сторін. Учасники справи мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обов`язків, передбачених законом. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Разом з тим, суд зазначає, що відповідно до статті 13 ЦПК України, суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.
Збирання доказів у цивільних справах не є обов`язком суду, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Суд має право збирати докази, що стосуються предмета спору, з власної ініціативи лише у випадках, коли це необхідно для захисту малолітніх чи неповнолітніх осіб або осіб, які визнані судом недієздатними чи дієздатність яких обмежена, а також в інших випадках, передбачених цим Кодексом.
Відповідно до ч.7 ст. 81 ЦПК України, суд не може збирати докази, що стосуються предмета спору, з власної ініціативи, крім витребування доказів судом у випадку, коли він має сумніви у добросовісному здійсненні учасниками справи їхніх процесуальних прав або виконанні обов`язків щодо доказів, а також інших випадків, передбачених цим Кодексом.
Крім того, відповідно до положень ст. 19 СК України, при розгляді судом спорів щодо участі одного з батьків у вихованні дитини, місця проживання дитини, виселення дитини, зняття дитини з реєстрації місця проживання, визнання дитини такою, що втратила право користування житловим приміщенням, позбавлення та поновлення батьківських прав, побачення з дитиною матері, батька, які позбавлені батьківських прав, відібрання дитини від особи, яка тримає її у себе не на підставі закону або рішення суду, управління батьками майном дитини, скасування усиновлення та визнання його недійсним обов`язковою є участь органу опіки та піклування, представленого належною юридичною особою.
Орган опіки та піклування подає суду письмовий висновок щодо розв`язання спору на підставі відомостей, одержаних у результаті обстеження умов проживання дитини, батьків, інших осіб, які бажають проживати з дитиною, брати участь у її вихованні, а також на підставі інших документів, які стосуються справи.
Суд може не погодитися з висновком органу опіки та піклування, якщо він є недостатньо обґрунтованим, суперечить інтересам дитини.
Частиною 3 вказаної статті також передбачено, що у разі звернення з позовом до суду орган опіки та піклування припиняє розгляд поданої йому заяви.
Отже, приймаючи предмет та підстави позову про позбавлення батька батьківських обов`язків відносно власної малолітньої дитини, що стосується сімейних правовідносин з виконання батьками своїх обов`язків по відношенню до малолітньої дитини, підчас розв`язання якої є обов`язковим надання органом опіки та піклування відповідного висновку, а також приймаючи повідомлену позивачкою інформацію про наявність складнощів в отриманні відповідного висновку, суд вважає за доцільне витребувати зі Служби у справах дітей Дальницької сільської ради висновок за наслідком розв`язання питання про доцільність чи недоцільність позбавлення ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , батьківських прав відносно малолітнього сина ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 .
Крім того, приймаючи повідомлену позивачем інформацію про можливе проходження відповідачем військової служби, що значним чином впливає на розгляд даної справи і забезпечення судом процесуальної можливості для прийняття участі у справі, а також інформацію позивача про відсутню комунікацію з останнім, а також неявку відповідача до судового засідання, не отримання ним судової кореспонденції скерованої за адресою місця зареєстрованого проживання, суд, з метою повного, всебічного та об`єктивного розгляду справи, а також з метою захисту найкращих інтересів дитини, суд вважає доцільним витребувати: з Відділу державної реєстрації актів цивільного стану у місті Одесі Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Одеса) (місцезнаходження: 65039, м. Одеса, вул. Середньофонтанська, 30Б) інформацію чи наявний у Державному реєстрі актів цивільного стану громадян відомості та актовий запис про смерть ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , а якщо так, то надати до суду відповідний витяг з актового запису про смерть відповідної особи; з Військової частини НОМЕР_1 Міністерства оборони України інформацію чи проходив та/або проходить військову службу у Військовій частині НОМЕР_1 громадянин України - ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , якщо так, то зазначити інформацію про період проходження служби, а у разі припинення, зазначити відповідні причини.
Постановляючи дану ухвалу суду, судом враховується, що Європейський суд зауважив, що національні суди, застосовуючи процесуальні норми, повинні уникати як надмірного формалізму, який може вплинути на справедливість провадження, так і надмірної гнучкості, яка призведе до анулювання вимог процесуального законодавства.
У відповідності до п.4 ч.5 ст.12 ЦПК України, суд, зберігаючи об`єктивність і неупередженість зокрема сприяє учасникам судового процесу в реалізації ними прав, передбачених цим Кодексом.
Керуючись ст. 13, 84 ЦПК України, суд,
УХВАЛИВ:
Витребувати зі Служби у справах дітей Дальницької сільської ради (місцезнаходження: 67842, Одеська область, Одеський район, с. Дальник, вул. Дружби, 126) висновок за наслідком розв`язання питання про доцільність чи недоцільність позбавлення ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , батьківських прав відносно малолітнього сина ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 .
Витребувати з Відділу державної реєстрації актів цивільного стану у місті Одесі Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Одеса) (місцезнаходження: 65039, м. Одеса, вул. Середньофонтанська, 30Б) інформацію чи наявний у Державному реєстрі актів цивільного стану громадян відомості та актовий запис про смерть ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , а якщо так, то надати до суду відповідний витяг з актового запису про смерть відповідної особи.
Витребувати з Військової частини НОМЕР_1 Міністерства оборони України інформацію чи проходив та/або проходить військову службу у Військовій частині НОМЕР_1 громадянин України - ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , якщо так, то зазначити інформацію про період проходження служби, а у разі припинення, зазначити відповідні причини.
Копію ухвали суду направити для виконання до Служби у справах дітей Дальницької сільської ради (місцезнаходження: 67842, Одеська область, Одеський район, с. Дальник, вул. Дружби, 126), Відділу державної реєстрації актів цивільного стану у місті Одесі Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Одеса) (місцезнаходження: 65039, м. Одеса, вул. Середньофонтанська, 30Б), Військової частини НОМЕР_1 Міністерства оборони України.
У разі неможливості подати витребувані докази до суду, повідомити суд про неможливість подати докази із зазначенням причин протягом п`яти днів з дня вручення ухвали.
У разі неповідомлення суд про неможливість подати докази, витребувані судом, а також за неподання таких доказів з причин, визнаних судом неповажними, винні особи несуть відповідальність, передбачену законом, у тому числі суд застосовує до відповідної особи заходи процесуального примусу, передбачені цим Кодексом.
Ухвала оскарженню в апеляційному порядку не підлягає, заперечення на неї можуть бути включені до апеляційної скарги на рішення суду.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею.
Головуючий Калініченко Л. В.
Суд | Київський районний суд м. Одеси |
Дата ухвалення рішення | 30.01.2025 |
Оприлюднено | 03.02.2025 |
Номер документу | 124805483 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із сімейних відносин, з них про позбавлення батьківських прав |
Цивільне
Київський районний суд м. Одеси
Калініченко Л. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні