Справа №521/7522/24
Провадження 2/521/563/25
ЗАОЧНЕ Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
23 січня 2025 року Малиновський районний суд м. Одеси у складі:
головуючого судді - Мурзенко М.В.,
при секретарі - Корнієнко Л.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі Малиновського районного суду м. Одеси в порядку загального позовного провадження цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , за участі третьої особи - Хаджибейської районної адміністрації Одеської міської ради, як органу опіки та піклування про визнання батьківства, -
В С Т А Н О В И В:
У травні 2024 року до Малиновського районного суду м.Одеси звернувся представник ОСОБА_1 з позовом до ОСОБА_2 , за участі третьої особи - Хаджибейської районної адміністрації Одеської міської ради, як органу опіки та піклування про визнання батьківства, у якому просив суд визнати батьківство ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 . Визначити порядок виконання рішення суду, відповідно до якого в разі набрання чинності, воно стане підставою для внесення органом державної реєстрації актів цивільного стану змін до актового запису №633 від 09 серпня 2023 року про народження ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , вчиненого Малиновським відділом державної реєстрації актів цивільного стану у місті Одесі Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса), а саме: змінити прізвище дитини з « ОСОБА_3 » на « ОСОБА_3 », змінити по батькові дитини з « ОСОБА_3 » на « ОСОБА_3 », в графі відомості про батька: замість « ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , РНОКПП: НОМЕР_1 » зазначити « ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП: НОМЕР_2 ».
Свої вимоги позивач обґрунтовує тим, що ОСОБА_1 проживав однією сім`єю з ОСОБА_8 починаючи з 2018 року. ІНФОРМАЦІЯ_4 у ОСОБА_8 народилася донька ОСОБА_3 . Народження дитини було передчасним (на сьомому місяці вагітності.) і було спровоковане травмою опорно-рухового апарату. Через тяжку травму ОСОБА_9 спочатку пів року була прикута до ліжка, а потім ледве могла пресувалася, майже не могла обходитися без сторонньої допомоги. Через тяжкий стан ОСОБА_9 не змогла забрати дитину з пологового будинку, тому дитину було переміщено до КНП «Міський Спеціалізований будинок дитини №1» Одеської міської ради, де ОСОБА_3 перебуває до тепер. Народження дитини було зареєстровано 09.08.2023р. Малиновським відділом реєстрації актів цивільного стану у місті Одесі Південного міжрегіонального управління юстиції (м. Одеса) актовий запис №633 за зверненням представника Служби у справах дітей Одеської міської ради. Відомості про батьків та дитину було вказано згідно з розпорядженням Малиновської районної адміністрації Одеської міської ради №276/01-06 від 28.07.2023р. Повідомлення про державну реєстрацію народження №2319/24.25-18 від 09.09.2023р. було направлено до Служби у справах дітей Одеської міської ради. Оскільки ОСОБА_8 на момент народження дитини перебувала у шлюбі з ОСОБА_2 , відповідно до ст. 122 СК України, його було вказано батьком дитини при реєстрації народження ОСОБА_3 . Відповідно до Свідоцтва про народження, виданого Малиновським відділом державної реєстрації актів цивільного стану у місті Одесі Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) 09.08.2023р., при реєстрації народження складено актовий запис №633 про народження ІНФОРМАЦІЯ_4 ОСОБА_3 , її батьком записано « ОСОБА_2 », матір`ю - « ОСОБА_8 ». Заперечуючи проти свого батьківства, ОСОБА_2 звертався до Малиновського районного суду м. Одеси з позовом про виключення запису про нього як батька з актового запису про народження дитини. У своєму позові ОСОБА_2 вказував, що йому відомо, що біологічним батьком дитини є ОСОБА_1 . Проводився розгляд справи №521/25662/23 (головуючий суддя ОСОБА_10 ) У ході розгляду справи ОСОБА_8 особисто подавала до суду заяву про визнання позову та підтверджувала, що позивач є біологічним батьком її доньки ОСОБА_3 . Однак, справа не встигла завершитися судовим рішенням, оскільки ІНФОРМАЦІЯ_5 ОСОБА_8 померла. Ухвалою суду від 26.03.2024р. позов було залишено без розгляду. Матір не змогла забрати дитину та займатися її доглядом. ОСОБА_2 теж не забрав новонароджену, оскільки знав, що не є біологічним батьком дитини. Позивач не міг та не може забрати з будинку дитини свою доньку ОСОБА_3 , оскільки не вказаний її батьком.
Ухвалою судді Малиновського районного суду м. Одеси від 28.05.2024 року по справі було відкрито провадження в порядку загального позовного провадження та призначено справу до судового розгляду у підготовному судовому засіданні на 25.07.2024 року.
Ухвалою Малиновського районного суду м. Одеси від 25.07.2024 року призначено по цивільній справі судову молекулярно-генетичну (біологічну) експертизу, на вирішення якої поставити наступні питання: -Чи є ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 (тел. НОМЕР_3 ) біологічним батьком ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 .?. Проведення експертизи доручено експертам Комунальної установи «Одеське обласне бюро судово-медичної експертизи (код ЄДРПОУ: 05480950, місцезнаходження: 65082, м. Одеса, пров. Валіховський,4). Провадження по справі було зупинено.
На адресу Малиновського районного суду м. Одеси 28.10.2024 року надійшов лист від генерального директора КУ «Одеське обласне бюро судово-медичної експертизи» від 22.10.2024 року № 3405/11, висновок експерта № 489 від 16.09.2024 року на 6 арк., також, були повернуті матеріали справи № 521/7522/24.
Ухвалою Малиновського районного суду м. Одеси від 29.10.2024 року провадження по справі було поновлено.
Ухвалою судді Малиновського районного суду м.Одеси від 19.11.2024 року по справі було закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду по суті на 19.12.2024 року.
Позивач, представник позивача в судове засідання не з`явились, про час та місце розгляду справи повідомлені належним чином, представник позивача надав до канцелярії суду заяву, в якій позовні вимоги підтримав в повному обсязі, просив справу слухати за його відсутності та відсутності позивача, проти заочного розгляду справи не заперечував.
Відповідач в судове засідання повторно не з`явився, про місце, дату та час судового розгляду повідомлявся належним чином та своєчасно, причини неявки суду не повідомив, відзив на позовну заяву не надав.
Представник третьої особи - Хаджибейської районної адміністрації Одеської міської ради, як органу опіки та піклування в судове засідання не з`явились, про місце, дату та час судового розгляду повідомлені належним чином, надіслали до суд заяву, в якій просили суд справу слухати за їх відсутності.
За таких обставин суд, зі згоди позивача, ухвалює заочне рішення, згідно до ст.280 ЦПК України.
У разі неявки в судове засідання всіх учасників справи чи в разі якщо розгляд справи здійснюється судом за відсутності учасників справи, відповідно до ч.2 ст.247 ЦПК України, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного запису не здійснюється.
Суд, дослідивши матеріали справи, вважає, що позов підлягає задоволенню виходячи з наступного.
В судовому засіданні встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_6 у ОСОБА_8 народилась син - ОСОБА_3 , що підтверджується копією свідоцтва про народження серії НОМЕР_4 , актовий запис № 633. (а.с.6)
ІНФОРМАЦІЯ_7 ОСОБА_8 , ІНФОРМАЦІЯ_8 померла, що підтверджується копією свідоцтва про смерть серії НОМЕР_5 . (а.с.12)
З позовної заяви вбачається, що з 2018 року ОСОБА_8 та ОСОБА_1 проживали однією сім`єю, ОСОБА_1 визнає себе батьком дитини - ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 .
Відповідно до ч. 1 ст. 122 СК України дитина, яка зачата і (або) народжена у шлюбі, походить від подружжя. Походження дитини від подружжя визначається на підставі Свідоцтва про шлюб та документа закладу охорони здоров`я про народження дружиною дитини.
Відповідно до ст. 129 СК України особа, яка вважає себе батьком дитини, народженої жінкою, яка в момент зачаття або народження дитини перебувала у шлюбі з іншим чоловіком, має право пред`явити до її чоловіка, якщо він записаний батьком дитини, позов про визнання свого батьківства.
У зв`язку з тим, що батьківство чоловіка матері дитини презюмується, він не зобов`язаний доводити своє батьківство. Тому тягар доказування свого батьківства, лежить на позивачеві. Доказом батьківства позивача можуть бути різні обставини, встановлені відповідно до ЦПК України.
Суд також враховує, що відповідно до роз`яснень п. 9 Постанови Пленуму Верховного Суду України від 15.05.2006 року № 3 «Про застосування судами окремих норм Сімейного кодексу України при розгляді справ щодо батьківства, материнства та стягнення аліментів», рішення щодо визнання батьківства (материнства) має ґрунтуватися на всебічно перевірених судом даних, що підтверджують або спростовують заявлені вимоги чи заперечення проти них, а його резолютивна частина - містити всі відомості, необхідні для реєстрації батьківства (материнства) в органах РАЦС (прізвище, ім`я та по батькові матері й батька, число, місяць і рік їх народження, громадянство, а також номер актового запису про народження дитини, коли та яким органом його вчинено). Питання щодо походження дитини суд вирішує на підставі будь-яких доказів про це. Висновки експертизи, у тому числі судово-генетичної, необхідно оцінювати з урахуванням положень ЦПК України, згідно з якими жоден доказ не має для суду наперед установленого значення, він оцінює докази в їх сукупності, а результати оцінки відображає в рішенні з наведенням мотивів їх прийняття чи відхилення.
Отже, сімейне законодавство України не визначає будь-яких особливостей щодо предмета доказування у даній категорії справ. Доказами у такій справі можуть бути будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення сторін, а також інших обставин, які мають значення для вирішення справи. Ці дані встановлюються на підставі пояснень сторін, третіх осіб, показань свідків, письмових або речових доказів, висновків експертів. Тобто при вирішенні спору про визнання батьківства мають враховуватись усі передбачені законом докази в їх сукупності.
Підставою для висновку для визнання батьківства в судовому порядку може бути висновок судово-генетичної або судово-імунологічної експертизи, що оцінюється судом в сукупності з іншими доказами у справі.
З висновку експерта № 489 від 16.09.2024 року вбачається, що молекулярно-генетичним аналізом ДНК встановлено, що громадянин ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 може являтися біологічним батьком дитини - ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 з ймовірністю 99,9 %, таким чином, батьківство практично доведене. (а.с.31-36)
В пункті 6 Постанови Пленуму Верховного Суду України від 15.05.2006 року № 3 «Про застосування судами окремих норм Сімейного кодексу України при розгляді справ щодо батьківства, материнства та стягнення аліментів» зазначено, що особа, котра вважає себе батьком дитини, народженої жінкою, яка в момент зачаття або народження дитини перебувала в шлюбі з іншим чоловіком, має право пред`явити до останнього, якщо того записано батьком, позов про визнання свого батьківства. Згідно зі ст. 129 СК зазначена особа може звернутися з такими вимогами у межах строку позовної давності (один рік), перебіг якого починається з дня, коли ця особа дізналася або могла дізнатися про своє батьківство.
У тих випадках, коли батьком дитини записано конкретну особу, вимоги про визнання батьківства мають розглядатись одночасно з вимогами про виключення відомостей про цю особу як батька з актового запису про народження дитини.
Відповідно до п. п. 20 п. 1 Розділу ІІІ «Правил реєстрації актів цивільного стану в Україні», затверджених Наказом Міністерства юстиції України від 18 жовтня 2000 року № 52/2 з відповідними змінами, при вирішенні судом спорів про визнання батьківства, материнства, оспорювання батьківства чи материнства, встановлення фактів батьківства та материнства зміни до актових записів про народження вносяться відповідно до законодавства, яке регулює порядок внесення змін до актових записів цивільного стану.
У відповідності до п. 2.13.1 «Правил внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання», які затверджено наказом Міністерства юстиції України 12.01.2011 96/5 та зареєстровано в Міністерстві юстиції України 14 січня 2011 року N 55/18793, рішення суду про визнання батьківства (материнства), усиновлення (удочеріння), про скасування раніше винесеного рішення суду про визнання батьківства, виключення відомостей про батька (матір) дитини з актового запису про народження, скасування або визнання усиновлення (удочеріння) недійсним, про визнання шлюбу недійсним, установлення неправильності в актовому записі цивільного стану та інші, у яких зазначено про внесення конкретних змін в актові записи цивільного стану, є підставою для внесення відповідних змін до актового запису.
Відповідно до п. 2.16.4. Правил на підставі рішення суду про визнання батьківства (материнства) в актовому записі про народження змінюються відомості про батька та вносяться пов`язані з цим інші зміни згідно із зазначеними в рішенні суду.
Враховуючи вищевикладене, суд доходить висновку про наявність підстав для задоволення позовних вимог: визнання ОСОБА_1 батьком ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , виключення з актового запису про його народження відомості про ОСОБА_2 , як про батька дитини та внесення зміни до актового запису, вказавши в графі батько дані позивача.
Керуючись ст.ст. 4, 5, 12, 13, 81, 89, 133, 258-259, 268 ЦПК України, суд, -
В И Р І Ш И В:
Позов ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , за участі третьої особи - Хаджибейської районної адміністрації Одеської міської ради, як органу опіки та піклування про визнання батьківства - задовольнити.
Визнати ОСОБА_1 (громадянина України, ІНФОРМАЦІЯ_1 , ІПН: НОМЕР_2 , який проживає за адресою: АДРЕСА_1 ) батьком ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_9 .
Визначити порядок виконання рішення суду, яке є підставою для внесення органом державної реєстрації актів цивільного стану змін до актового запису №633 від 09.08.2023 року, про народження ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_9 , вчиненого Малиновським відділом державної реєстрації актів цивільного стану у місті Одесі Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса), а саме:
-виключення з актового запису про народження ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_9 відомостей про ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , як про батька дитини;
-внесення до актового запису про народження ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_9 відомостей про ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, як про батька дитини;
-в частині зміни прізвища народження ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_9 з « ОСОБА_3 » на « ОСОБА_3 ».
-в частині зміни по-батькові народження ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_9 з « ОСОБА_3 » на « ОСОБА_3 ».
Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача, поданою протягом тридцяти днів з дня його оголошення.
Позивачем рішення може бути оскаржене до Одеського апеляційного суду в загальному порядку в тридцятиденний строк.
У разі залишення заяви про перегляд заочного рішення без задоволення, заочне рішення може бути оскаржене в загальному порядку.
Заочне рішення набирає законної сили, якщо протягом строків, встановлених Цивільно-процесуальним Кодексом, не подані заява про перегляд заочного рішення або апеляційна скарга, або якщо рішення залишено в силі за результатами апеляційного розгляду справи.
Головуючий:
Суд | Малиновський районний суд м.Одеси |
Дата ухвалення рішення | 23.01.2025 |
Оприлюднено | 03.02.2025 |
Номер документу | 124805641 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із сімейних відносин, з них про встановлення батьківства або материнства |
Цивільне
Малиновський районний суд м.Одеси
Мурзенко М. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні