Справа № 496/7861/24
Провадження № 2/496/1010/25
У Х В А Л А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
29 січня 2025 року суддя Біляївського районного суду Одеської області Буран В.М., розглянувши позовну заяву Фермерського господарства «БОР» до ОСОБА_1 , ПАТ «СЕЛЕНА» про визнання недійним договору оренди землі та усунення перешкод у користуванні земельною ділянкою,-
В С Т А Н О В И В:
Представник позивача звернувся до суду із вказаним позовом, зазначивши відповідачами - фізичну особу - ОСОБА_1 та юридичну особу - ПАТ «СЕЛЕНА».
Судом, в порядку ч. 6 ст. 187 ЦПК України було здійснено запит в електронному вигляді до ЄДДР, за результатами якого особу не було знайдено.
Внаслідок чого, запит щодо зареєстрованого місця проживання відповідача ОСОБА_1 було виконано до відділу обліку та моніторингу інформації місця проживання ГУ ДМС України в Одеській області.
Відповідно до отриманої відповіді № 34958/24 від 20.12.2024 року з Відділу адресно-довідкової роботи ГУ ДМС України в Одеській області ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 був зареєстрований в АДРЕСА_1 , та знятий з обліку 30.11.2024 року у зв`язку зі смертю ІНФОРМАЦІЯ_2 .
У відповідь на запит суду, Біляївський міськрайонний відділ державної реєстрації актів цивільного стану Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) надав копію актового запису про смерть № 220 від 04.11.2024 р. гр. ОСОБА_1 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 .
Відповідно до ч. 1 ст. 47 ЦПК України здатність особисто здійснювати цивільні процесуальні права та виконувати свої обов`язки в суді (цивільна процесуальна дієздатність) мають фізичні особи, які досягли повноліття, а також юридичні особи.
Частиною 4 ст. 25 ЦК України встановлено, що цивільна правоздатність фізичної особи припиняється у момент її смерті.
Відповідно до положень ч. 1 ст. 55 ЦПК України у разі смерті фізичної особи, припинення юридичної особи, заміни кредитора чи боржника у зобов`язанні, а також в інших випадках заміни особи у відносинах, щодо яких виник спір, суд залучає до участі у справі правонаступника відповідної сторони або третьої особи на будь-якій стадії судового процесу.
Таким чином, правонаступництво у разі смерті фізичної особи можливе в порядку ст. 55 ЦПК України шляхом залучення правонаступника лише за умови, що фізична особа померла після відкриття провадження у справі.
В даному випадку відповідач помер до відкриття провадження у справі, тобто до набуття ним статусу сторони по справі.
Чинний ЦПК України не містить норми, яка б передбачала здійснення провадження у справах щодо осіб, які померли до відкриття провадження у справі. Навпаки, ЦПК України визначає порядок процесуального правонаступництва лише у тих справах, де сторона - учасник процесу, вибула з певних причин, у тому числі й у зв`язку зі смертю після відкриття провадження у справі.
Об`єднанапалата Касаційногоцивільного судуу складіВерховного Судуу постановівід 20червня 2019року усправі №185/998/16-ц(провадження№ 61-33766сво18)зробила висновок,що намомент зверненняіз позовомдо судувідповідач усправі повиненмати цивільнупроцесуальну правосуб`єктність.В іншомуразі провадженняу справіне можебути відкрито, а відкрите підлягає закриттю, оскільки справа не підлягає розгляду в порядку цивільного судочинства (пункт 1 частини першої статті 255 чинного ЦПК України, пункт 1 частини першої статті 205 ЦПК України 2004 року). Залучення судом правонаступників відповідача, який помер ще до звернення позивача до суду, потребує зміни підстав та предмету позову, оскільки вимоги до боржника за кредитним договором і вимоги до спадкоємців боржника мають різні матеріально-правові підстави, що в свою чергу порушує принцип диспозитивності цивільного процесу, а також суперечить положенням ЦПК України, щодо неможливості одночасної зміни і підстав і предмета позову.
Відповідно до п. 6 ч. 1 ст. 186 ЦПК України суддя відмовляє у відкритті провадження у справі, якщо настала смерть фізичної особи або оголошено її померлою чи припинено юридичну особу, які звернулися із позовною заявою або до яких пред`явлено позов, якщо спірні правовідносини не допускають правонаступництва.
Разом з тим, відповідачем у справі є також юридична особа ПАТ «СЕЛЕНА».
Згідно з частиною першою статті 19 ЦПК України суди розглядають у порядку цивільного судочинства справи, що виникають з цивільних, земельних, трудових, сімейних, житлових та інших правовідносин, крім справ, розгляд яких здійснюється у порядку іншого судочинства. Суди розглядають у порядку цивільного судочинства також вимоги щодо реєстрації майнових прав, інших реєстраційних дій, якщо такі вимоги є похідними від спору щодо такого майна або майнових прав, якщо цей спір підлягає розгляду в місцевому загальному суді і переданий на його розгляд з такими вимогами.
Згідно з пунктами 1, 6, 15 частини першої статті 20 ГПК України господарські суди розглядають справи у спорах, що виникають у зв`язку із здійсненням господарської діяльності (крім справ, передбачених частиною другою цієї статті), та інші справи у визначених законом випадках, зокрема:
- справи у спорах, що виникають при укладанні, зміні, розірванні і виконанні правочинів у господарській діяльності, крім правочинів, стороною яких є фізична особа, яка не є підприємцем, а також у спорах щодо правочинів, укладених для забезпечення виконання зобов`язання, сторонами якого є юридичні особи та (або) фізичні особи - підприємці;
- справи у спорах щодо права власності чи іншого речового права на майно (рухоме та нерухоме, в тому числі землю), реєстрації або обліку прав на майно, яке (права на яке) є предметом спору, визнання недійсними актів, що порушують такі права, крім спорів, стороною яких є фізична особа, яка не є підприємцем, та спорів щодо вилучення майна для суспільних потреб чи з мотивів суспільної необхідності, а також справи у спорах щодо майна, що є предметом забезпечення виконання зобов`язання, сторонами якого є юридичні особи та (або) фізичні особи - підприємці;
- інші справи у спорах між суб`єктами господарювання.
Критеріями належності справи до господарського судочинства за загальними правилами є одночасно суб`єктний склад учасників спору та характер спірних правовідносин. Крім того, таким критерієм може бути пряма вказівка в законі на вид судочинства, в якому розглядається визначена категорія справ.
Ознаками господарського спору є, зокрема:участь у спорі суб`єкта господарювання; наявність між сторонами господарських відносин, врегульованих ЦК України, Господарським кодексом України, іншими актами господарського і цивільного законодавства, і спору про право, що виникає з відповідних відносин; наявність у законі норми, що прямо передбачала б вирішення спору господарським судом; відсутність у законі норми, що передбачала б вирішення такого спору судом іншої юрисдикції.
Згідно із частинами першою, другою статті 55 ГК України суб`єктами господарювання визнаються учасники господарських відносин, які здійснюють господарську діяльність, реалізуючи господарську компетенцію (сукупність господарських прав та обов`язків), мають відокремлене майно і несуть відповідальність за своїми зобов`язаннями в межах цього майна, крім випадків, передбачених законодавством.
Відповідно до приписів п. 1 ч. 1 ст. 186 ЦПК України суддя відмовляє у відкритті провадження у справі, якщо заява не підлягає розгляду в порядку цивільного судочинства.
Керуючись ст. 25, ст. 47, ст. 55, ст. 186 ЦПК України,
П О С Т А Н О В И В:
Відмовити у відкритті провадження у цивільній справі позовом Фермерського господарства «БОР» до ОСОБА_1 , ПАТ «СЕЛЕНА» про визнання недійним договору оренди землі та усунення перешкод у користуванні земельною ділянкою, частині позову до ОСОБА_1 , у зв`язку з його смертю до надходження позову до суду.
Відмовити у відкритті провадження у справі за позовом Фермерського господарства «БОР» до ПАТ «СЕЛЕНА» про визнання недійним договору оренди землі та усунення перешкод у користуванні земельною ділянкою, оскільки позов не підлягає розгляду в порядку цивільного судочинства.
Роз`яснити позивачу, що позов Фермерського господарства «БОР» до ПАТ «СЕЛЕНА» про визнання недійним договору оренди землі та усунення перешкод у користуванні земельною ділянкою відноситься до юрисдикції Господарського суду.
На ухвалу суду може бути подана апеляційна скарга протягом п`ятнадцяти днів з дня постановлення до Одеського апеляційного суду через Біляївський районний суд Одеської області.
Суддя В.М. Буран
Суд | Біляївський районний суд Одеської області |
Дата ухвалення рішення | 29.01.2025 |
Оприлюднено | 03.02.2025 |
Номер документу | 124822437 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах щодо права власності чи іншого речового права на нерухоме майно (крім землі), з них: про приватну власність, з них: усунення перешкод у користуванні майном |
Цивільне
Біляївський районний суд Одеської області
Буран В. М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні