Справа № 161/19297/24
Провадження № 2-о/161/85/25
ЛУЦЬКИЙ МІСЬКРАЙОННИЙ СУД ВОЛИНСЬКОЇ ОБЛАСТІ
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
28 січня 2025 року Луцький міськрайонний суд Волинської області
в складі:головуючого судді Пушкарчук В.П.
при секретарі Швед Н.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Луцьку цивільну справу за заявою ОСОБА_1 , заінтересована особа: Копачівська сільська рада Луцького району Волинської області про встановлення факту, що має юридичне значення, -
В С Т А Н О В И В:
17.10.2024 року заявник ОСОБА_1 через свого представника звернулася до суду з вищевказаною заявою на обґрунтування якої зазначила, що ІНФОРМАЦІЯ_1 помер її батько ОСОБА_2 . Її мама ОСОБА_3 померла ще раніше ІНФОРМАЦІЯ_2 . Зазначає, що вона, як єдиний спадкоємець першої черги за законом звернулась до нотаріуса для оформлення спадщини після смерті батька ОСОБА_2 , відповідно 23.02.2016 року була заведена спадкова справа .Вказує, що прийняла та оформила права майже на всю спадщину після смерті батька ОСОБА_2 , крім права на земельні ділянки, площею 0,60 га, які батько використовував під город з початку 1990 років. Зазначає, що постановою приватного нотаріуса Луцького районного нотаріального округу Матвійчук С.П. від 13.09.2024 № 261/02-31 їй відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину за законом на земельні ділянки, площею 0,60 га, що належали її батьку ОСОБА_2 , у зв`язку з відсутністю правовстановлюючих документів на земельні ділянки та відсутністю документів, що посвідчують речове право на ім`я ОСОБА_2 . Мотивами цього рішення послугувало відсутність даних про реєстрацію речових прав спадкодавця на вказані земельні ділянки в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно. Наданий нею архівний витяг з рішення Уляниківської сільської ради Рожищенського району від 23.12.1993 № 6/2, в якому зазначено: «… приватизувати землю.., ОСОБА_2 0,60 га» нотаріус не визнав правовстановлюючим документом, оскільки у рішенні вказано лише ініціали. Встановлення фактуналежності ОСОБА_2 рішення сесіїУляниківської сільськоїради Рожищенськогорайону від23.12.1993року №6/2необхідно дляотримання неюсвідоцтва проправо наспадщину зазаконом післясмерті батька,тобто маєюридичне значеннядля реалізаціїїї прав.На даний час видавник рішення № 6/2 від 23.12.1993 року, Уляниківська сільська рада Рожищенського району Волинської області, виправити допущені помилки не може, через припинення цієї сільської ради, як юридичної особи та приєднання сіл до Копачівської сільської ради.На підставівикладеного,просить суд встановити належність ОСОБА_2 , жителю АДРЕСА_1 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , рішення сесії Уляниківської сільської ради Рожищенського району Волинської області від 23.12.1993 року № 6/2, яким приватизовано землю … ОСОБА_2 0,60 га.
До початку судового засідання від представника заявника надійшла до суду заява, в якій він просить розгляд справи проводити без його участі, заявлені вимоги підтримує та просить їх задовольнити.
Представник заінтересованої особи до початку судового засідання подав заяву про розгляд справи у його відсутності.
Відповідно до вимог ч. 2ст. 247 ЦПК Україниу разі неявки в судове засідання всіх учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється
Дослідивши письмові докази у справі, суд приходить до висновку, що заява підлягає до задоволення з наступних підстав
Пунктом 5 ч. 2 ст. 293 ЦПК України визначено, що суд розглядає в порядку окремого провадження справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення.
Згідно ч. 2 ст. 315 ЦПК України в судовому порядку можуть бути встановлені також інші факти, від яких залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав фізичних осіб, якщо законом не визначено іншого порядку їх встановлення.
Відповідно до п. 6 ч. 1 ст. 315 ЦПК України суд розглядає справи про встановлення факту належності правовстановлюючих документів особі, прізвище, ім`я, по батькові, місце і час народження якої, що зазначені в документі, не збігаються з прізвищем, ім`ям, по батькові, місцем і часом народження цієї особи, зазначеним у свідоцтві про народження або в паспорті.
Як встановлено судом, ІНФОРМАЦІЯ_1 помер ОСОБА_2 (а.с. 20). Після смерті останнього відкрилася спадщина на належне йому майно.
Реалізовуючи свої спадкові права, заявниця ОСОБА_1 , як дочка померлого ОСОБА_2 , звернулася до приватного нотаріуса Луцького РНО Матвійчук С.П. з метою спадкування майна останнього.
13.09.2024 року приватним нотаріусом відмовлено ОСОБА_1 у видачі свідоцтва про право на спадщину за законом на земельні ділянки, площею 0,60 га, що
належали її батькові ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , у зв`язку з відсутністю правовстановлюючих документів на земельні ділянки та відсутністю документів, що посвідчують речове право на ім`я ОСОБА_2 . Зазначено,зокрема,що право наземельні ділянкипідтверджується лишевиданим архівомВолинської області20.02.2024року за№319/02.24архівним витягомз рішеннясесії Уляниківської сільської ради Рожищенського району від 23.12.1993 № 6/2, в якому зазначено: «… приватизувати землю.., ОСОБА_2 та 0,60 га» (а.с. 17).
Вищевказані обставини стали підставою для звернення ОСОБА_1 до суду з даною заявою.
Стаття 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод гарантує право на справедливий судовий розгляд.
Згідно абзацу 10 пункту 9 рішення Конституційного Суду України від 30.01.2003 року № 3-рп/2003 правосуддя за своєю суттю визнається таким лише за умови, що воно відповідає вимогам справедливості і забезпечує ефективне поновлення в правах.
Європейський суд з прав людини вказав, що пункт перший статті 6 Конвенції зобов`язує суди давати обґрунтування своїх рішень, але це не може сприйматись як вимога надавати детальну відповідь на кожен аргумент. Межі цього обов`язку можуть бути різними, залежно від характеру рішення. Крім того, необхідно брати до уваги, між іншим, різноманітність аргументів, які сторона може представити в суд, та відмінності, які існують у державах-учасницях, з огляду на положення законодавства, традиції, юридичні висновки, викладення та формулювання рішень.
Відповідно до п. 1 постанови Пленуму Верховного Суду України № 5 від 31.03.1995 року «Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення», в порядку окремого провадження розглядаються справи про встановлення фактів, якщо згідно з законом такі факти породжують юридичні наслідки, тобто від них залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав громадян і чинним законодавством не передбачено іншого порядку їх встановлення.
Пленум Верховного Суду України у п. 12 постанови «Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення» № 5 від 31.03.1995 року роз`яснив, що при розгляді справи про встановлення факту належності правовстановлюючих документів особі, прізвище, ім`я, по батькові, місце і час народження якої, зазначені в документі, не збігаються з ім`ям, по батькові, прізвищем, місцем і часом народження цієї особи, вказаними у свідоцтві про народження або в паспорті, у тому числі, факту належності правовстановлюючого документа, в якому допущені помилки у прізвищі, імені, по батькові або замість імені чи по батькові зазначені ініціали, суд повинен запропонувати заявникові подати докази про те, що правовстановлюючий документ належить йому і що організація, яка видала документ, не має можливості внести до нього відповідні виправлення.
Аналіз даних норм дає підстави для висновку, що справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення, належать до юрисдикції суду за таких умов: 1) факти, що підлягають встановленню, повинні мати юридичне значення, тобто від них повинні залежати виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав громадян; 2) встановлення факту не пов`язується з наступним вирішенням спору про право; 3) заявник не має іншої можливості одержати або відновити документ, що засвідчує факт, що має юридичне значення; 4) чинним законодавством не передбачено іншого позасудового порядку встановлення юридичних фактів.
Положеннями ст.ст. 80, 81 ЦПК України визначено, що достатніми є докази, які у своїй сукупності дають змогу дійти висновку про наявність або відсутність обставин справи, які входять до предмета доказування. Питання про достатність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання. Кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
На переконання суду, належність ОСОБА_2 рішення сесії Уляниківської сільської ради Рожищенського району Волинської області від 23.12.1993 року № 6/2, яким приватизовано землю … ОСОБА_2 0,60 га., підтверджується: довідкою Уляниківської сільської ради від 16.02.2016 № 29, виданою ОСОБА_1 про те, що за померлим ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , значиться наступне майно: ….. земельна ділянка для ведення особистого підсобного господарства, площею 0,6000 га, що розташована по АДРЕСА_1 (передана у власність рішенням сільської ради від 23.12.1993); довідкою Копачівської сільської ради від 17.09.2024 № 74, виданою ОСОБА_1 про те, що за померлим ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , значиться наступне майно: земельна ділянка для ведення особистого підсобного господарства, площею 0,6000 га, що розташована по АДРЕСА_1 (передана у власність рішенням сільської ради від 23.12.1993 за №6/2).
Встановлення належності правовстановлюючого документа має для заявника ОСОБА_1 юридичне значення та породжує юридичні наслідки, від яких залежить реалізація її права власності на належне їй майно.
Таким чином, суд вважає, що заява ОСОБА_1 , заінтересована особа: Копачівська сільська рада Луцького району Волинської області про встановлення факту, що має юридичне значення є обґрунтованою та підлягає до задоволення.
Керуючись ст.ст. 10,12,27,77-81, 247, 263-265, 315-319, 352, 354 ЦПК України, суд, -
В И Р І Ш И В:
Заяву ОСОБА_1 , заінтересована особа: Копачівська сільська рада Луцького району Волинської області про встановлення факту, що має юридичне значення задовольнити.
Встановити факт належності ОСОБА_2 , жителю АДРЕСА_1 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , рішення сесії Уляниківської сільської ради Рожищенського району Волинської області від 23.12.1993 року № 6/2, яким приватизовано землю … ОСОБА_2 0,60 га.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Волинського апеляційного суду Волинської області протягом тридцяти днів з дня його проголошення, а у разі складення рішення відповідно до ч. 6 ст. 259 ЦПК України з дня складення рішення в повному обсязі.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги на рішення суду всіма учасниками справи. У разі подання апеляційної скарги, рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Заявник: ОСОБА_1 , адреса проживання: АДРЕСА_2 , РНОКПП: НОМЕР_1 .
Заінтересована особа: Копачівська сільська рада, адреса: Волинська обл., Луцький р-н, с. Копачівка, вул. Ковельська, 46, код ЄДРПОУ 04334755.
Повний текст рішення складений 31 січня 2025 року.
Суддя Луцького міськрайонного
суду Волинської області В.П. Пушкарчук
Суд | Луцький міськрайонний суд Волинської області |
Дата ухвалення рішення | 28.01.2025 |
Оприлюднено | 03.02.2025 |
Номер документу | 124822809 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи окремого провадження Справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення, з них: інших фактів, з них:. |
Цивільне
Луцький міськрайонний суд Волинської області
Пушкарчук В. П.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні