Справа № 396/2448/24
Провадження № 2-о/396/18/25
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
27.01.2025 року м. Новоукраїнка
Новоукраїнський районний суд Кіровоградської області в складі: головуючого - суддіЦесельської О.С., присяжнихТорганського О.В., Федози А.А., за участі секретаря судового засідання Кравченко І.В., заявника ОСОБА_1 , представника заявника адвоката О.О. Язана, розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Новоукраїнка цивільну справу за заявою ОСОБА_1 , заінтересовані особи - Новоукраїнський відділ ДРАЦС у Новоукраїнському районі Кіровоградської області Південного міжрегіонального Управління Міністерства юстиції (м. Одеса), Міністерство оборони України, військова частина НОМЕР_1 про оголошення фізичної особи померлою,
ВСТАНОВИВ:
До суду в порядку окремого провадження звернулася ОСОБА_1 із заявою про оголошення фізичної особи померлим.
Просить оголосити померлим сина ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 . Після початку повномаштабного воєнного вторгнення з боку російської федерації, її син ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 був призваний на військову службу по мобілізації ІНФОРМАЦІЯ_3 . З початку листопада 2023 року зв`язок з сином було втрачено. 06.11.2023 року до заявниці зателефонував побратим сина та повідомив, що 04.11.2023 року вони разом виконували бойове завдання, були переправлені на лівий берег річки Дніпро в районі Антонівського мосту, де знаходились в пункті спостереження «КОРОЛЬ». По вказаному пункту спостереження було нанесено ракетний удар противником, під час якого стався обвал будівлі та під завалами опинились всі члени групи. ОСОБА_2 не вдалось дістати з під завалів, він отримав травми несумісні з життям, від яких загинув. Його тіло не вдалось дістати з під завалів. 06.11.2023 року заявник звернулась до поліції за фактом смерті сина та було відкрито кримінальне провадження «12023121010003096 від 06.11.2023 року. В листопаді 2023 року сім`я отримала сповіщення за №299 про зникнення безвісти ОСОБА_2 04.11.2023 року поблизу міста Херсон в районі Антонівського мосту, н.п. Дачі Херсонської області, так як тіло ОСОБА_2 до даного часу не евакуювали. На думку заявниці з обставин та інформації, які були встановлені в результаті службового розслідування, вбачається факт отримання її сином смертельного поранення під час бойового завдання, та знаходження тіла її сина під завалами доведено. Вона зверталась до Мінстерство Оборони України з проханням забрати тіло сина для поховання, однак отримала відповідь, що на даний час евакувати тіло неможливо.
Заявник не може отримати свідоцтво про смерть сина, оскільки їй для реєстрації необхідно пред`явити лікарську довідку або рішення суду, тому вона звернулась до суду та просить оголосити померлим її сина ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 . Датою смерті ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , вважати 04.11.2023 року, яка настала при виконанні бойового завдання при здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії російської федерації, в районі ведення бойових дій в місті Херсоні Херсонської області, Україна.
24.01.2025 року до суду надійшли письмові пояснення від командира ВЧ НОМЕР_1 , які свідчать про обставини, що повністю співпадають з викладеними в заяві заявницею, Додавши, що ОСОБА_2 сумлінно і добросовісно виконував свої обов`язки та бойові накази, інформація щодо самовільного залишення військової частини, державної зради чи добровільної здачі в полон ОСОБА_2 відсутня. Зазначив, що підтримує заявлені вимоги.
У судовому засідання заявник та представник заявника підтримали заявлені вимоги та просили задовольнити з обставин викладених в позові, врахувавши додані докази.
Інші учасники до суду не з`явились.
Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення учасників, суд дійшов наступного.
Заявник на підтвердження свого родинного зв`язку з ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 надала витяг з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про державну реєстрацію народження (а.с. 15). Згідно якого ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 доводиться їй сином та згідно довідки Рівнянської сільської ради №1514 від 04.12.2023 року зареєстрований за адресою її проживання (а.с. 32).
Згідно витягу з наказу військової частини НОМЕР_1 за №16 від 14.03.2022 року, ОСОБА_2 14.03.2022 року був призваний на військову службу по мобілізації та 14.03.2022 року призначений стрільцем 2 стрілецького відділення 2 стрілеціького взводу 3 стрілецької роти військової частини НОМЕР_1 , ВОС-100915А, шпк «солдат» (а.с. 24).
З матеріалів справи встановлено, що 04.11.2023 року ОСОБА_2 виконував бойове завдання, на лівому березі річки Дніпро в районі Антонівського мосту, дачі Херсонської області, в пункті спостереження «КОРОЛЬ». По вказаному пункту спостереження було нанесено ракетний удар противником, під час якого стався обвал будівлі та під завалами опинились всі члени групи. ОСОБА_2 не вдалось дістати з під завалів, він отримав травми несумісні з життям, від яких загинув. 06.11.2023 року заявник звернулась до поліції за фактом смерті сина та було відкрито кримінальне провадження «12023121010003096 від 06.11.2023 року.
В листопаді 2023 року сім`я заявниці отримала сповіщення сім`ї за №13490 ІНФОРМАЦІЯ_4 про те, що ОСОБА_2 , 1993 року народження, виконуючи бойове завдання та здійснюючи заходи з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії російської федерації зник безвісти поблизу міста Херсон в районі Антонівського мосту, н.п. Дачі Херсонської області (а.с. 27).
Згідно з витягом із Наказу командира військової частини НОМЕР_1 від 4.01.2024 року № 3 п.2, до отримання рішення суду про встановлення факту смерті, або лікарського свідоцтва про смерть, вважати солдата ОСОБА_2 , оператора протитанкового відділення протитанкового взводу роти вогневої підтримки військової частини НОМЕР_1 , таким, що зник безвісти за особливих обставин (а.с. 29-31).
По факту зникнення безвісти указаних в Акті військовослужбовців ( ОСОБА_2 та ОСОБА_3 ) наказом командира військової частини (номер частини) Міністерства оборони України було призначено службове розслідування.
Матеріали вказаного службового розслідування надано суду, вони підтверджують ті обставини, що дійсно ОСОБА_2 , 1993 року народження, був призваний за мобілізацією та зник безвісти 04.11.2023 року поблизу міста Херсон в районі Антонівського мосту, н.п. Дачі Херсонської області під час виконання бойового завдання. Поясненнями військовослужбовців у матеріалах службового розслідування та доданих до справи в якості ДВД диску з відеозаписом підтверджується, що ОСОБА_2 було завалено бетонними плитами внаслідок ракетного удару противником, під час якого стався обвал будівлі та під завалами опинились всі члени групи. ОСОБА_2 не вдалось дістати з під завалів, він отримав травми несумісні з життям, від яких загинув.
Вирішуючи заяву, суд застосовує наступні норми законодавства.
Чинний ЦПК України містить чотири процедури, наслідком якої є ухвалення судового рішення, на підставі якого органами Державної реєстрації актів цивільного стану може бути видано свідоцтво про смерть, зокрема:
- встановлення факту смерті особи в певний час в разі неможливості реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту смерті (пункт 8 частини першої статті 315 ЦПК України);
- встановлення факту смерті особи, яка пропала безвісти за обставин, що загрожували їй смертю або дають підстави вважати її загиблою від певного нещасного випадку внаслідок надзвичайних ситуацій техногенного та природного характеру (пункт 9 частини першої статті 315 ЦПК України);
- встановлення факту смерті особи на тимчасово окупованій території України або на території, на якій введено воєнний чи надзвичайний стан (стаття 317 ЦПК України);
- визнання фізичної особи померлою (статті 305309 ЦПК України).;
- визнання фізичної особи померлою (статті 305309 ЦПК України).
Заявник для захисту своїх прав звернувся до суду про оголошення особи померлою.
Обраний заявником спосіб захисту відповідає правовій позиції Верховного Суду у постанові від 28.02.2024 у справі № 506/358/22, від 13.03.2024 у справі №204/7924/23, де Верховний Суд дійшов висновку про те, що за наявності припущень про факт смерті фізичної особи, у тому числі у зв`язку з воєнними діями, без достовірних доказів, які свідчать про цей факт, правильним буде звернення до суду із заявою про оголошення судом особи померлою (частина друга статті 46 ЦК України), а не із заявою про встановлення факту смерті цієї фізичної особи (пункт 8 частини першої статті 315 ЦПК України).
Відповідно до частини другої статті 46 ЦК України фізична особа, яка пропала безвісти у зв`язку з воєнними діями, збройним конфліктом, може бути оголошена судом померлою після спливу двох років після закінчення воєнних дій. З урахуванням конкретних обставин справи суд може оголосити фізичну особу померлою і до спливу цього строку, але не раніше спливу шести місяців.
Згідно з частиною третьою статті 46 ЦК України фізична особа оголошується померлою від дня набрання законної сили рішенням суду про це. Фізична особа, яка пропала безвісти за обставин, що загрожували їй смертю або дають підстави припустити її загибель від певного нещасного випадку або у зв`язку з воєнними діями, збройним конфліктом, може бути оголошена померлою від дня її вірогідної смерті.
Згідно з ч. 1ст. 293 ЦПК України, окреме провадження - це вид непозовного цивільного судочинства, в порядку якого розглядаються цивільні справи про підтвердження наявності або відсутності юридичних фактів, що мають значення для охорони прав, свобод та інтересів особи або створення умов здійснення нею особистих немайнових чи майнових прав або підтвердження наявності чи відсутності неоспорюваних прав.
Порядок оголошення фізичної особи померлою встановлюється ЦПК України (частина четверта статті 46 ЦК України).
Відповідно до змісту статті 305 ЦПК України заява про визнання фізичної особи безвісно відсутньою або оголошення її померлою подається до суду за місцем проживання заявника або за останнім відомим місцем проживання (перебування) фізичної особи, місцеперебування якої невідоме, або за місцезнаходженням її майна.
Згідно з частиною першою статті 306 ЦПК України у заяві про визнання фізичної особи безвісно відсутньою або оголошення її померлою повинно бути зазначено: для якої мети необхідно заявникові визнати фізичну особу безвісно відсутньою або оголосити її померлою: обставини, що підтверджують безвісну відсутність фізичної особи, або обставини, що загрожували смертю фізичній особі, яка пропала безвісти, або обставини, що дають підставу припускати її загибель від певного нещасного випадку.
Тому оголошення фізичної особи померлою - це ствердження судовим рішенням припущення про смерть цієї особи, тобто констатація високого ступеня ймовірності смерті.
Підставою для оголошення особи померлою є не факти (докази), які напевне свідчать про її загибель, а обставини, що дають підставу припускати смерть такої особи.
Оголошення особи померлою має своїм призначенням усунення невизначеності, яка склалася щодо правовідносин за участю особи, яка тривалий час є відсутньою за місцем свого постійного проживання і місце перебування якої невідоме.
Рішення про оголошення фізичної особи померлої приймається судом за наявності таких підстав: 1) відсутність особи в місці її постійного проживання; 2) відсутність відомостей про місце її перебування протягом трьох років, а якщо вона зникла безвісті за обставин, що загрожували їй смертю або дають підставу припускати її загибель від певного нещасного випадку,- протягом шести місяців.
Особливості цієї категорії справ є те, що висновок суду про оголошення громадянина померлим ґрунтується на юридичному припущенні смерті особи.
Як роз`яснено у п. 13 Постанови Пленуму Верховного Суду України від 31.03.1995№5 «Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення», слід звернути увагу суду на необхідність відрізняти оголошення особи померлою від встановлення факту смерті особи. Оголошення фізичної особи померлоюце ствердження судовим рішенням припущення про смерть даної особи, тобто констатація високого ступеня ймовірності смерті. Встановлення факту смерті можливо, якщо суд на підставі незаперечних доказів ствердить, тобто доведе обставини, які вірогідно свідчать про смерть особи у точно визначений час, обставини, за яких настала смерть і факт неможливості реєстрації органом державної РАЦС факту смерті.
Порядок оголошення фізичної особи померлою встановлюється ЦПК України.
При цьому заявник має мати особисту цивільну-правову заінтересованість у зміні правового стану особи, яку він просить оголосити померлою. Для підтвердження цього повинні бути наведені обставини, які свідчать про те, що між заявником та особою, яку він просить оголосити померлою існують особисті або майнові правовідносини, тобто матеріально-правовий зв`язок, або за відсутності такого зв`язкудані про те, що відсутність фізичної особи є для заявника перешкодою у реалізації суб`єктивних прав або виконання обов`язків.
Ураховуючи вищевикладене, оцінивши наведені заявником обставини та мету, з якою необхідно оголосити особу померлою, є підстави для висновку про наявність між заявником та особою, яку вона просить оголосити померлою, матеріально-правового зв`язку, а саме з метою реалізації права на оформлення належних соціальних виплат.
Відповідно до ст.47 ЦК України правові наслідки оголошення фізичної особи померлою прирівнюються до правових наслідків, які настають у разі смерті. Спадкоємці фізичної особи, яка оголошена померлою, не мають права відчужувати протягом п`яти років нерухоме майно, що перейшло до них у зв`язку з відкриттям спадщини. Нотаріус, який видав спадкоємцеві свідоцтво про право на спадщину на нерухоме майно, накладає на нього заборону відчуження.
З огляду на викладене, суд дійшов висновку, що заява про оголошення фізичної особи померлою є обґрунтованою та такою, що підлягає задоволенню.
Відповідно до ст. 48 ЦК України, у випадку, якщо фізична особа, яка була оголошена померлою, з`явилась, або якщо одержано відомості про місце її перебування, суд за місцем перебування цієї особи, або суд, що постановив рішення про оголошення її померлою, за заявою цієї особи або іншої заінтересованої особи скасовує рішення суду про оголошення фізичної особи померлою.
З урахуванням наведеного, у суду відсутні підстави ставити під сумнів достовірність і правдивість фактів, повідомлених у заяві заявником, вони об`єктивно підтверджуються доказами у справі, і не суперечать іншим зібраним у справі доказам.
Згідно з ч. 3 ст.46 ЦК України фізична особа оголошується померлою від дня набрання законної сили рішенням суду про це. Фізична особа, яка пропала безвісти за обставин, що загрожували їй смертю або дають підстави припустити її загибель від певного нещасного випадку або у зв`язку з воєнними діями, збройним конфліктом, може бути оголошена померлою від дня її вірогідної смерті.
Таким чином, зібрані у справі докази та їх належна оцінка вказують на наявність підстав для оголошення ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , померлим.
Оскільки матеріали справи дають можливість встановити день вірогідної смерті ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , то оголосити його померлим слід з ІНФОРМАЦІЯ_5 .
З огляду на вказане подана заява підлягає задоволенню.
Ураховуючи викладене, на підставі ст. 46 ЦК України, керуючись ст.ст.10,89,259,263,264,265,268, 293, 294, 305, 307, 308 ЦПК України, суд
ПОСТАНОВИВ:
Заяву ОСОБА_1 , заінтересовані особи - Новоукраїнський відділ ДРАЦС у Новоукраїнському районі Кіровоградської області Південного міжрегіонального Управління Міністерства юстиції (м. Одеса), Міністерство оборони України, військова частина НОМЕР_1 про оголошення фізичної особи померлою, задовольнити.
Оголосити померлим ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, чоловічої статі, місце народження с. Рівне Новоукраїнського району Кіровоградської області.
Датою смерті ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , вважати ІНФОРМАЦІЯ_5 , яка настала при виконанні бойового завдання при здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії російської федерації, в районі ведення бойових дій в місті Херсоні Херсонської області, Україна.
Копію рішення невідкладно надіслати заявнику та до відповідного органу державної реєстрації актів цивільного стану для реєстрації смерті фізичної особи.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення безпосередньо до суду апеляційної інстанції.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Повний текст рішення складено 31.01.2025року.
Суддя: О. С. Цесельська
Присяжні: 1. О.В. Торганський
2. А.А. Федоза
Суд | Новоукраїнський районний суд Кіровоградської області |
Дата ухвалення рішення | 31.01.2025 |
Оприлюднено | 03.02.2025 |
Номер документу | 124824974 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи окремого провадження Справи про визнання фізичної особи безвісно відсутньою чи оголошення її померлою |
Цивільне
Новоукраїнський районний суд Кіровоградської області
Цесельська О. С.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні