Рішення
від 31.01.2025 по справі 911/3299/24
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД КИЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД КИЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

вул. Симона Петлюри, 16/108, м. Київ, 01032, тел. (044) 235-95-51, е-mail: inbox@ko.arbitr.gov.ua

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"31" січня 2025 р. м. Київ Справа № 911/3299/24

Господарський суд Київської області у складі судді Д.Г.Зайця, за участю секретаря судового засідання Д.С.Бабяка, розглянувши у відкритому судовому засіданні справу

за позовом Комунального підприємства по утриманню зелених насаджень Святошинського району м. Києва, м. Київ

до Товариства з обмеженою відповідальністю «ГІДРОБУД ЛІМІТЕД», Київська обл., Кагарлицький р-н., м. Кагарлик

про стягнення заборгованості

без виклику представників учасників справи

ОБСТАВИНИ СПРАВИ:

До Господарського суду Київської області надійшла позовна заява Комунального підприємства по утриманню зелених насаджень Святошинського району м. Києва б/н від 05.12.2024 року (вх. №1665/24 від 06.12.2024) (далі позивач) до Товариства з обмеженою відповідальністю «ГІДРОБУД ЛІМІТЕД» (далі відповідач) про стягнення заборгованості за Договором субпідряду №146П на підготовчі роботи в складі об`єкта: «Капітальний ремонт елементів благоустрою острова Оболонський в Оболонському районі м. Києва» від 10.11.2023 року у розмірі 16617,96 грн., з яких 13845,91 грн. основного боргу, 1711,45 грн. пені, 863,13 грн. інфляційних втрат та 197,47 грн. 3% річних.

Оскільки, ціна позову у справі №911/3299/24 не перевищує 100 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб, який встановлений на 01 січня 2024 року, в якому подано відповідну позовну заяву, справа є не складною з огляду на наявні в ній матеріали, суд, в силу ч. 1 ст. 247 Господарського процесуального кодексу України, дійшов висновку про можливість здійснення розгляду даної справи у порядку спрощеного позовного провадження.

Ухвалою суду від 10.12.2024 року позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі №911/3299/24 за правилами спрощеного позовного провадження без проведення судового засідання (без виклику учасників справи).

Відповідач, належним чином повідомлений про розгляд даної справи, що підтверджується рекомендованим повідомленням про вручення поштового відправлення, долученим до матеріалів справи, відзив на позовну заяву у встановлений судом строк не подав.

Згідно ч. 2 ст. 178 Господарського процесуального кодексу України, у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд має право вирішити спір за наявними матеріалами справи.

Приймаючи до уваги, що відповідач, який належним чином повідомлений про наявність у провадженні суду справи з позовними вимогами до нього, у строк, встановлений ч. 1 ст. 251 Господарського процесуального кодексу України (далі ГПК України), не подав до суду відзив на позов, а відтак, не скористався наданими йому процесуальними правами.

Враховуючи, що ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин, не перешкоджає розгляду спору по суті, суд вважає за можливе здійснити розгляд справи відповідно до ч. 2 ст. 178 ГПК України за наявними в ній матеріалами.

Згідно ч.ч. 1, 2 ст. 252 ГПК України, розгляд справи по суті в порядку спрощеного провадження починається з відкриття першого судового засідання або через тридцять днів з дня відкриття провадження у справі, якщо судове засідання не проводиться.

Відповідно до ст. 248 ГПК України, суд розглядає справи у порядку спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів з дня відкриття провадження у справі.

Частиною 2 ст. 252 ГПК України визначено, що суд розглядає справу у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої із сторін про інше.

Згідно ч. 4 ст. 240 ГПК України, у разі розгляду справи без повідомлення (виклику) учасників справи суд підписує рішення без його проголошення.

Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно та повно з`ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об`єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд

ВСТАНОВИВ:

Між Товариством з обмеженою відповідальністю «ГІДРОБУД ЛІМІТЕД» (за договором -Підрядник) та Комунальним підприємством по утриманню зелених насаджень Святошинського району м. Києва (за договором - Субпідрядник) 10.11.2023 року укладено Договір субпідряду №146п на підготовчі роботи в складі об`єкта: «Капітальний ремонт елементів благоустрою острова Оболонський в Оболонському районі м. Києва» (далі - Договір), згідно умов п. 1.1 якого, Субпідрядник зобов`язується на свій ризик, власними і залученими силами та засобами, з використанням власних матеріалів та ресурсів, у відповідності до затвердженої кошторисної документації та згідно з Настановою з визначення вартості будівництва, затвердженою Наказом Міністерства розвитку громад та територій України від 01.11.2021 року №281, Рішення Київської міської ради №6255/6296 від 23.03.2023 «Про внесення змін до Програми економічного і соціального розвитку м. Києва на 2021-2023 роки», виконання якого передбачено цим Договором, та умов цього Договору, виконати підготовчі робити в складі об`єкта «Капітальний ремонт елементів благоустрою острова Оболонський в Оболонському районі м. Києва» (надалі-роботи), та результати виконаних робіт передати Підряднику, а Підрядник зобов`язується прийняти від Субпідрядника належним чином виконані роботи та оплатити їх вартість в порядку та на умовах, визначених цим Договором.

Згідно п. 1.2. Договору, перелік, склад обсяги, вартість робіт та матеріалів визначаються в додатках до цього Договору, які є його невід`ємними частинами.

Згідно п. 3.3. Договору, роботи виконуються з матеріалів Субпідрядника, силами та засобами Субпідрядника.

Відповідно до п. 15.1. Договору в редакції Додаткової угоди №1, цей Договір набирає чинності з дати його підписання Сторонами та діє по 31 грудня 2024 року а в разі неналежного виконання зобов`язань Сторонами - до їх повного виконання.

Згідно п. 2.1. Договору, ціна Договору визначається згідно з Договірною ціною та кошторисною документацією, які є невід`ємними частинами цього Договору, та становить - 50212,88 грн., крім того ПДВ 20% - 10042,58 грн., всього ПДВ складає - 60255,46 грн.

Відповідно до п.2.2. Договору, договірна ціна є динамічною і визначається у відповідності до Настанови з визначення вартості будівництва, затвердженою Наказом Міністерства розвитку громад та територій України від 01.11.2021 №281.

08.05.2024 року між Сторонами укладено Додаткову угоду №2 до Договору, відповідно до п. 1 якої, у зв`язку з фактичним виконанням робіт на Об`єкті та уточнення обсягів виконаних робіт, Сторони дійшли згоди зменшити Договірну ціну по Договору на 46409,55 грн. з ПДВ та викласти додатки до Договору: Договірну ціну (Додаток №1), Локальний кошторис (Додаток №2), Підсумкова відомість ресурсів (Додаток №3), Дефектний акт (Додаток №4) в новій редакції, що додаються до цієї Додаткової угоди. Підпункт 2.1. пункту 2 «ЦІНА ДОГОВОРУ» викласти у наступній редакції: « 2.1. Ціна Договору визначається згідно з Договірною ціною та кошторисною документацією, які є невід`ємними частинами цього Договору, та становить - 11538,26 грн., крім того ПДВ 20% - 2307,65 грн., всього з ПДВ складає - 13845,91 грн.

Відповідно до п. 5.1.7. Договору, за умови надання Субпідрядником усіх запитаних Підрядником підтверджувальних документів та за відсутності у Підрядника зауважень щодо обсягів та/або якості виконаних робіт, Підрядник підписує акт виконаних робіт за формою КБ-2в та довідку за формою КБ-3 у необхідній кількості екземплярів та один екземпляр вказаних документів повертає Субпідряднику.

24.05.2024 року Сторонами підписано Акт приймання виконаних будівельних робіт (за формою КБ-2в) та довідку про вартість виконаних будівельних робіт та витрати (за формою КБ-3).

Відповідно до п. 4.1. Договору, розрахунки за виконані Субпідрядником роботи здійснюються Підрядником протягом 14 (чотирнадцяти) банківських днів після приймання робіт на підставі проміжних та/або кінцевих Актів приймання виконаних будівельних робіт (типова форма №КБ-2-в) (далі - акт виконаних робіт за формою КБ-2в), Довідки про вартість виконаних будівельних робіт та витрати (типова форма №КБ-3), підписаних уповноваженими представниками Сторін, та після надходження бюджетних коштів від Замовника.

Позивачем зазначено, що, оскільки, сторони підписали Довідку про вартість виконаних будівельних робіт та витрати (за формою КБ-3) та Акт приймання виконання будівельних робіт (за формою КБ-2в) 24.05.2024 року, враховуючи положення п. 4.1. Договору, згідно якого, відповідач зобов`язався здійснити оплату протягом 14 банківських днів з моменту підписання зазначених документів, належний строк виконання зобов`язання сплив 13.06.2024 року, однак, відповідач не оплатив виконані роботи за Договором, у зв`язку з чим, за ним утворилась заборгованість у сумі 13845,91 грн.

Частиною 1 ст. 11 Цивільного кодексу України (далі ЦК України) визначено, що цивільні права та обов`язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов`язки.

Відповідно до ст. 193 Господарського кодексу України (далі ГК України), суб`єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов`язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов`язання відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться. До виконання господарських договорів застосовуються відповідні положення Цивільного кодексу України.

Згідно статей 525, 526 ЦК України, одностороння відмова від зобов`язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом. Зобов`язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору, вимог ЦК України, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.

Статтею 530 ЦК України передбачено, що якщо у зобов`язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).

Відповідно до ч. ч. 1, 2 ст. 509 ЦК України, зобов`язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов`язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов`язку. Зобов`язання виникають з підстав, встановлених статтею 11 цього Кодексу.

Згідно ст. ст. 11, 629 ЦК України, договір є однією із підстав виникнення зобов`язань та обов`язковим для виконання сторонами.

За своєю правовою природою укладений між сторонами Договір є договором підряду.

Відповідно до ч. 1 ст. 837 ЦК України, за договором підряду одна сторона (підрядник) зобов`язується на свій ризик виконати певну роботу за завданням другої сторони (замовника), а замовник зобов`язується прийняти та оплатити виконану роботу.

Згідно ст. 846 ЦК України, строки виконання роботи або її окремих етапів встановлюються у договорі підряду. Якщо у договорі підряду не встановлені строки виконання роботи, підрядник зобов`язаний виконати роботу, а замовник має право вимагати її виконання у розумні строки, відповідно до суті зобов`язання, характеру та обсягів роботи та звичаїв ділового обороту.

Відповідно до ст. 854 ЦК України, якщо договором підряду не передбачена попередня оплата виконаної роботи або окремих її етапів, замовник зобов`язаний сплатити підрядникові обумовлену ціну після остаточної здачі роботи за умови, що роботу виконано належним чином і в погоджений строк або, за згодою замовника, - достроково. Підрядник має право вимагати виплати йому авансу лише у випадку та в розмірі, встановлених договором.

Згідно ст. 599 ЦК України, зобов`язання припиняється виконанням, проведеним належним чином.

Статтею 629 ЦК України встановлено, що договір є обов`язковим для виконання сторонами.

Відповідно до ст. 610 ЦК України, порушенням зобов`язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов`язання (неналежне виконання).

Згідно ч. 1 ст. 612 ЦК України, боржник вважається таким, що прострочив, якщо він не приступив до виконання зобов`язання або не виконав його у строк, встановлений договором або законом.

Судом встановлено та підтверджується матеріалами справи, що позивачем на виконання умов Договору, виконано роботи, що підтверджується Довідкою про вартість виконаних будівельних робіт та витрати (за формою КБ-3) та Актом приймання виконання будівельних робіт (за формою КБ-2в) від 24.05.2024 року, які підписано представниками сторін без зауважень. Однак, відповідач у встановлений Договором строк обов`язок щодо оплати виконаних позивачем робіт не виконав.

Згідно ч. 1 ст. 853 ЦК України, замовник зобов`язаний прийняти роботу, виконану підрядником відповідно до договору підряду, оглянути її і в разі виявлення допущених у роботі відступів від умов договору або інших недоліків негайно заявити про них підрядникові. Якщо замовник не зробить такої заяви, він втрачає право у подальшому посилатися на ці відступи від умов договору або недоліки у виконаній роботі.

Відтак, чинне законодавство та умови Договору не звільняють замовника від обов`язку здійснити оплату виконаних робіт після їх прийняття та настання обумовленого Договором терміну оплати.

Згідно ч. ч. 4, 6 ст. 882 ЦК України, передання робіт підрядником і прийняття їх замовником оформляється актом, підписаним обома сторонами. У разі відмови однієї із сторін від підписання акта про це вказується в акті і він підписується другою стороною. Акт, підписаний однією стороною, може бути визнаний судом недійсним лише у разі, якщо мотиви відмови другої сторони від підписання акта визнані судом обґрунтованими. Замовник має право відмовитися від прийняття робіт у разі виявлення недоліків, які виключають можливість використання об`єкта для вказаної в договорі мети та не можуть бути усунені підрядником, замовником або третьою особою.

Наданий до матеріалів справи Акт приймання виконання будівельних робіт (за формою КБ-2в) від 24.05.2024 року, який підписано відповідачем, не містить жодних зауважень чи претензій відповідача щодо недоліків у виконаних роботах згідно Акту, їх об`єму та якості.

Так, у процесі розгляду справи, відповідачем не надано суду жодних належних та допустимих доказів, що б підтверджували належне виконання ним своїх обов`язків по оплаті виконаних робіт за Договором. Факт наявності боргу у відповідача перед позивачем за Договором в сумі 13845,91 грн. належним чином доведений, документально підтверджений і відповідачем не спростований, строк сплати є таким, що настав.

Таким чином, вимоги позивача про стягнення з відповідача основного боргу у розмірі 13845,91 грн. за виконані роботи згідно Договору є законними, обґрунтованими, та такими, що підлягають задоволенню у повному обсязі.

Крім стягнення основного боргу, позивач просив суд стягнути з відповідача 1711,45 грн. пені, нарахованої на заборгованість відповідача у сумі 13845,91 грн. за період з 14.06.2024 по 04.12.2024, а також, 197,47 грн. 3% річних та 863,13 грн. інфляційних втрат, нарахованих на заборгованість відповідача у сумі 13845,91 грн. за період з 14.06.2024 по 04.12.2024, у відповідності до виконаного ним розрахунку.

Частиною 1 ст. 230 ГК України передбачено, що штрафними санкціями у Господарському кодексі України визнаються господарські санкції у вигляді грошової суми (неустойка, штраф, пеня), яку учасник господарських відносин зобов`язаний сплатити у разі порушення ним правил здійснення господарської діяльності, невиконання або неналежного виконання господарського зобов`язання.

Згідно ст. 549 ЦК України, неустойкою (штрафом, пенею) є грошова сума або інше майно, які боржник повинен передати кредиторові у разі порушення боржником зобов`язання.

Пенею є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми несвоєчасно виконаного грошового зобов`язання за кожен день прострочення виконання.

Відповідно до п. 6 ст. 231 ГК України, штрафні санкції за порушення грошових зобов`язань встановлюються у відсотках, розмір яких визначається обліковою ставкою Національного банку України, за увесь час користування чужими коштами, якщо інший розмір відсотків не передбачено законом або договором.

Відповідно до ч. 6 ст. 232 ГК України, нарахування штрафних санкцій за прострочення виконання зобов`язання, якщо інше не встановлено законом або договором, припиняється через шість місяців від дня, коли зобов`язання мало бути виконано.

Згідно п. 12.5 Договору, за порушення строків перерахування платежів за виконані роботи після отримання бюджетних коштів від Замовника Підрядник сплачує Субпідряднику за кожний день простроченого платежу пеню від суми простроченого платежу у розмірі подвійної облікової ставки НБУ, яка діяла у період, за який стягується пеня.

Перевіривши наданий позивачем розрахунок пені у сумі 1711,45 грн. судом встановлено, що такий розрахунок є обґрунтованим, арифметично вірним, а тому, вимоги в цій частині підлягають задоволенню.

Відповідно до ч. 2 ст. 625 ЦК України, боржник не звільняється від відповідальності за неможливість виконання ним грошового зобов`язання. Боржник, який прострочив виконання грошового зобов`язання, на вимогу кредитора зобов`язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також 3% річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.

Перевіривши наданий позивачем розрахунок 3% річних у сумі 197,47 грн. та інфляційних втрат у сумі 863,13 грн. судом встановлено, що такий розрахунок є обґрунтованим, арифметично вірним, а тому, вимоги в цій частині підлягають задоволенню.

Частиною 1 ст. 73 Господарського процесуального кодексу України встановлено, що доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.

Згідно ч. 1 ст. 74 Господарського процесуального кодексу України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.

Відповідно до ч. 3 ст. 74 Господарського процесуального кодексу України, докази подаються сторонами та іншими учасниками справи.

Відповідно до ч. 1 ст. 86 Господарського процесуального кодексу України, суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів.

Таким чином, позовні вимоги підлягають задоволенню.

Судові витрати відповідно до ст. 129 Господарського процесуального кодексу України, покладаються на відповідача.

Керуючись ст. 124 Конституції України, ст. ст. 123, 129, 233, 236 240 Господарського процесуального кодексу України, суд

ВИРІШИВ:

1. Позовні вимоги Комунального підприємства по утриманню зелених насаджень Святошинського району м. Києва до Товариства з обмеженою відповідальністю «ГІДРОБУД ЛІМІТЕД» про стягнення заборгованості задовольнити повністю.

2. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «ГІДРОБУД ЛІМІТЕД» (09200, Київська область, Кагарлицький район, м. Кагарлик, вул. Незалежності, буд. 5, код ЄДРПОУ 42498978) на користь Комунального підприємства по утриманню зелених насаджень Святошинського району м. Києва (04128, м. Київ, вул. Мрії, буд. 21, код ЄДРПОУ 03359753) 13845 (тринадцять тисяч вісімсот сорок п`ять) грн. 91 коп. заборгованості, 1711 (одну тисячу сімсот одинадцять) грн. 45 коп. пені, 197 (сто дев`яносто сім) грн. 47 коп. 3% річних, 863 (вісімсот шістдесят три) грн. 13 коп. інфляційних втрат та 3028 (три тисячі двадцять всім) грн. 00 коп. витрат по сплаті судового збору.

3. Видати наказ після набрання рішенням законної сили.

Рішення набирає законної сили в порядку, встановленому ст. 241 Господарського процесуального кодексу України та може бути оскаржено в апеляційному порядку протягом 20 днів з дня складення повного тексту рішення шляхом подання апеляційної скарги до Північного апеляційного господарського суду відповідно до ст.ст. 256, 257 Господарського процесуального кодексу України з врахуванням п. 17.5 Розділу ХІ Перехідних положень Господарського процесуального кодексу України.

Суддя Д.Г. Заєць

СудГосподарський суд Київської області
Дата ухвалення рішення31.01.2025
Оприлюднено03.02.2025
Номер документу124828669
СудочинствоГосподарське
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають з правочинів щодо акцій, часток, паїв, інших корпоративних прав в юридичній особі підряду, з них

Судовий реєстр по справі —911/3299/24

Рішення від 31.01.2025

Господарське

Господарський суд Київської області

Заєць Д.Г.

Ухвала від 10.12.2024

Господарське

Господарський суд Київської області

Заєць Д.Г.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні