Справа № 629/348/25
Номер провадження 2-о/629/47/25
РIШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
30.01.2025 року Лозівський міськрайонний суд Харківської області у складі головуючого судді Каращука Т.О., за участю секретаря судового засідання Лукаренко А.Р., розглянувши у місті Лозова цивільну справу №629/348/25 за заявою ОСОБА_1 , заінтересована особа: територіальна громада в особі Лозівської міської ради Харківської області, про встановлення факту родинних відносин, -
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернувся до суду з заявою про встановлення факту родинних відносин, а саме просив встановити, що він є рідним братом ОСОБА_2 , померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 . В обґрунтування заяви зазначив, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла його сестра ОСОБА_2 , після смерті якої відкрилася спадщина, яка складається з житлового будинку, який знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 . Вказаний будинок належав чоловіку спадкодавця ОСОБА_3 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 та спадщину після якого прийняла ОСОБА_2 згідно заповіту, проте не оформила своїх спадкових прав. Єдиним спадкоємцем майна померлої ОСОБА_2 є заявник, оскільки остання на день смерті у шлюбі не перебувала, її чоловік ОСОБА_3 та син ОСОБА_4 померли. Інших спадкоємців передбачених законодавством немає, заповіт від імені ОСОБА_2 не складався. Заявник вказує, що спадщину після смерті сестри прийняв шляхом подання заяви про прийняття спадщини до ОСОБА_5 , приватного нотаріуса Лозівського районного нотаріального округу Харківської області, на підставі чого було заведено спадкову справу. Однак, при оформленні заяви про прийняття спадщини та заведенні спадкової справи нотаріус повідомила, що для видачі свідоцтва про право на спадщину за законом на спадкове майно, згідно ст.68 Закону України «Про нотаріат» ОСОБА_1 необхідно надати документи, які підтверджують: факт смерті спадкодавця, час і місце відкриття спадщини, наявність підстав для закликання до спадкоємства, склад спадкового майна. Для підтвердження родинного зв`язку заявнику було запропоновано надати свідоцтва про народження його та сестри та свідоцтва про шлюб померлої сестри, яка вступала до шлюбу два рази та змінювала прізвища. Однак свідоцтва про шлюб сестри у заявника не виявилося, оскільки першого разу сестра заявника вступила до шлюбу з ОСОБА_6 у м. Липецьк, рф. Оскільки через збройну агресію рф дипломатичні відносини та поштовий зв`язок з рф відсутній, тому заявник позбавлений можливості витребувати з компетентного органу будь-які документи. В зв?язку з вищевикладеним ОСОБА_1 не може підтвердити родинний зв"язок з померлою сестрою. Встановлення факту родинних відносин між ним та сестрою має для нього важливе юридичне значення, а саме, оформлення спадкових прав на спадкове майно. Зважаючи на вище вказане, ОСОБА_1 був змушений звернутися до суду.
Ухвалою суду було відкрито провадження у справі в порядку окремого позовного провадження.
Заявник та його представник у судове засідання не з`явилися, остання надала заяву про розгляд справи за її відсутності та її довірителя, заяву просила задовольнити у повному обсязі.
Представник заінтересованої особи у судове засідання не з`явилася, надав заяву, у якій просила проводити розгляд справи за відсутності представника та вирішити справу на власний розсуд.
Згідно ст.247 ЦПК України, фіксація судового засідання не здійснювалася.
Вивчивши та дослідивши матеріали справи, суд вважає, що заява підлягає задоволенню з наступних підстав.
Як вбачається з копії свідоцтва про народження серії НОМЕР_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 народилася ОСОБА_7 , батьками якої вказані- ОСОБА_8 та ОСОБА_9 (а.с.12).
ІНФОРМАЦІЯ_4 народився ОСОБА_1 , батьками якого вказані- ОСОБА_8 та ОСОБА_9 , що підтверджується копією свідоцтва про народження серії НОМЕР_2 (а.с.12).
ІНФОРМАЦІЯ_5 у ОСОБА_10 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , народився син ОСОБА_4 , що підтверджується копією свідоцтва про народження серії НОМЕР_3 (а.с.13).
Відповідно до копії свідоцтва про розірвання шлюбу серії НОМЕР_4 (а.с.14), 07.01.1981 року ОСОБА_10 розірвала шлюб з ОСОБА_6 та після розірвання шлюбу залишила прізвище чоловіка " ОСОБА_6 ".
07 травня 1986 року ОСОБА_10 , ІНФОРМАЦІЯ_6 уклала шлюб зі ОСОБА_3 , після чого їй було присвоєно прізвище чоловіка " ОСОБА_3 " (а.с.13).
Як вбачається з копії трудової книжки, то спочатку вона заповнювалась на " ОСОБА_7 ", потім дане прізвище було закреслено та вказано " ОСОБА_6 ", останнім прізвищем вказано " ОСОБА_3 " (а.с.15). Також на копії трудової книжки зазначено, що на підставі свідоцтва про шлюб серії НОМЕР_5 від 04.12.1975 року прізвище " ОСОБА_6 " було замінено на " ОСОБА_6 ".
Син спадкодавця ОСОБА_2 , ОСОБА_4 помер ІНФОРМАЦІЯ_7 , що підтверджується копією свідоцтва про смерть серії НОМЕР_6 (а.с.11).
Як вбачається з копії свідоцтва про смерть серії НОМЕР_7 чоловік ОСОБА_2 , ОСОБА_3 помер ІНФОРМАЦІЯ_2 (а.с.10).
Спадкодавець ОСОБА_2 , яка народилася ІНФОРМАЦІЯ_3 , померла ІНФОРМАЦІЯ_1 (а.с.9).
Після смерті ОСОБА_2 відкрилася спадщина, яка складається з житлового будинку, який знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 . Вказаний будинок належав чоловіку спадкодавця ОСОБА_3 , на підставі договору купівлі-продажу від 09.02.2001 року, який помер та спадщину після якого прийняла ОСОБА_2 згідно заповіту, проте не оформила своїх спадкових прав (а.с.22). Вказане підтверджується копією спадкової справи (а.с.30-59).
ОСОБА_1 звернувся до нотаріуса з метою прийняття спадщини після смерті сестри, як спадкоємець за законом, однак у заявника було відсутнє свідоцтво про шлюб сестри, яке через збройну агресію рф на даний час неможливо витребувати, що унеможливило підтвердження їх родинних зв`язків.
Як вбачається з акту від 06.01.2025 року (а.с.19-21), складеного свідками ОСОБА_14 , ОСОБА_15 , ОСОБА_16 , які підтвердили, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_8 є рідним братом ОСОБА_2 , померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 . Зазначили, що ОСОБА_17 та ОСОБА_18 народилися у м. Липецьк, мали спільних батьків - ОСОБА_8 та ОСОБА_9 . Також свідки вказали, що ОСОБА_18 двічі укладала шлюб, першого разу з ОСОБА_6 , від даного шлюбу у сторін народився син ОСОБА_4 , який на даний час вже помер. Другий шлюб ОСОБА_18 уклала зі ОСОБА_3 , з яким прожила довгий час та який у червні 2022 року помер.
Встановлення факту родинних відносин необхідно заявнику для подальшого оформлення спадщини після смерті сестри.
Враховуючи відсутність документа, який підтверджує зміну прізвища спадкодавця з " ОСОБА_6 " на " ОСОБА_6 ", заявник був змушений звернутися до суду з даною заявою.
З урахуванням вище викладеного, дослідивши всі наявні у справі докази в їх сукупності, перевіривши взаємозв"язок наданих заявником документів, суд вважає за можливе встановити факт родинних відносин.
Статтями 293, 315 ЦПК України передбачено, що окреме провадження - це вид непозовного цивільного судочинства, в порядку якого розглядаються цивільні справи про підтвердження наявності або відсутності юридичних фактів, що мають значення для охорони прав, свобод та інтересів особи або створення умов здійснення нею особистих немайнових чи майнових прав або підтвердження наявності чи відсутності неоспорюваних прав. Суд розглядає справи про встановлення факту: 1) родинних відносин між фізичними особами; 2) перебування фізичної особи на утриманні; 3) каліцтва, якщо це потрібно для призначення пенсії або одержання допомоги по загальнообов`язковому державному соціальному страхуванню; 4) реєстрації шлюбу, розірвання шлюбу, усиновлення; 5) проживання однією сім`єю чоловіка та жінки без шлюбу; 6) належності правовстановлюючих документів особі, прізвище, ім`я, по батькові, місце і час народження якої, що зазначені в документі, не збігаються з прізвищем, ім`ям, по батькові, місцем і часом народження цієї особи, зазначеним у свідоцтві про народження або в паспорті; 7) народження особи в певний час у разі неможливості реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту народження; 8) смерті особи в певний час у разі неможливості реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту смерті; 9) смерті особи, яка пропала безвісти за обставин, що загрожували їй смертю або дають підстави вважати її загиблою від певного нещасного випадку внаслідок надзвичайних ситуацій техногенного та природного характеру. У судовому порядку можуть бути встановлені також інші факти, від яких залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав фізичних осіб, якщо законом не визначено іншого порядку їх встановлення.
Згідно п.1,6 ч.1 ст.315 ЦПК України, суд розглядає справи про встановлення факту родинних відносин між фізичними особами, належності правовстановлюючих документів особі, прізвище, ім`я, по батькові, місце і час народження якої, що зазначені в документі, не збігаються з прізвищем, ім`ям, по батькові, місцем і часом народження цієї особи, зазначеним у свідоцтві про народження або в паспорті.
Відповідно до п.1 Постанови Пленуму Верховного Суду України «Про судову практику у справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення» № 5 від 31.03.1995 року, в порядку окремого провадження розглядаються справи про встановлення фактів, якщо: згідно із законом такі факти породжують юридичні наслідки, від них залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав громадян; чинним законодавством не передбачено іншого порядку їх встановлення, заявник не має іншої можливості одержати або відновити загублений чи знищений документ, який посвідчує факт, що має юридичне значення; встановлення факту не пов`язується з наступним вирішенням спору про право.
Згідно з ч.1 ст.81 ЦПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
За вказаних обставин, вивчивши матеріали справи в їх сукупності, перевіривши факти, суд приходить до висновку, що вимоги заявника повністю підтверджуються матеріалами справи та підлягають задоволенню.
Керуючись ст.ст.4, 13, 76, 81, 258,265,293, 294, 315,319 ЦПК України, суд,-
УХВАЛИВ:
Заяву ОСОБА_1 , заінтересована особа: територіальна громада в особі Лозівської міської ради Харківської області, про встановлення факту родинних відносин- задовольнити.
Встановити факт родинних відносин, а саме те, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_9 є рідним братом ОСОБА_2 , померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Рішення може бути оскаржено в Харківській апеляційний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його складення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Учасник справи, якому повне рішення не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження на рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Інформація про сторони:
Заявник- ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_8 , РНОКПП НОМЕР_8 , який зареєстрований за адресою: АДРЕСА_2 .
Заінтересована особа - територіальна громада в особі Лозівської міської ради Харківської області, адреса: вул. Я. Мудрого, буд.1, м. Лозова, Харківська область, 64602.
Суддя Т.О.Каращук
Суд | Лозівський міськрайонний суд Харківської області |
Дата ухвалення рішення | 30.01.2025 |
Оприлюднено | 04.02.2025 |
Номер документу | 124830987 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи окремого провадження Справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення, з них: інших фактів, з них:. |
Цивільне
Лозівський міськрайонний суд Харківської області
КАРАЩУК Т. О.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні