Справа № 131/1615/24
Провадження № 2/131/415/2024
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
29.01.2025 м. Іллінці
Іллінецький районний суд Вінницької області в складі:
головуючого судді Олексієнка О.Ю.,
за участю секретаря судових засідань Курман Ю.М.,
розглянувши в судовому засіданні в м. Іллінці цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Дашівської селищної ради Гайсинського району Вінницької області про визначення додаткового строку для прийняття спадщини, треті особи: ОСОБА_2 та ОСОБА_3 ,-
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернувся до суду із зазначеним позовом, в якому вказав, що 11 02.2009 ОСОБА_4 склала заповіт, яким все належне їй майно, де б воно не було і з чого б воно не складалося, у тому числі все те, що буде належати на день її смерті і на що вона за законом матиме право, заповіла ОСОБА_1 .
ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_4 померла, після її смерті відкрилась спадщина, до складу якої увійшли земельні ділянки площею 0,8845 га та 0,5078 га, що розташовані на території Криштопівської сільської ради, Іллінецького району, Вінницької області.
Спадкоємцем першої черги за законом після смерті ОСОБА_4 є її Сини: ОСОБА_1 та ОСОБА_3 , а також донька ОСОБА_2 .
В той же час, спадкоємцем за заповітом є один з синів померлої, а саме - ОСОБА_1 , що підтверджується заповітом.
В серпні 2024 ОСОБА_1 , як спадкоємець за заповітом, звернувся до приватного нотаріуса Вінницького районного нотаріального округу Вінницької області Таранюк Т.Є. з метою складання заяви про прийняття спадщини після смерті ОСОБА_4 .
20.08.2024 нотаріус листом № 387/01-16 повідомив, що в спадковому реєстрі відсутня інформація про заведену спадкову справу після смерті ОСОБА_4 Також нотаріус зазначив, шо оскільки ОСОБА_1 звернувся до нотаріальної контори з метою прийняття спадщини вже після спливу шести місяців з дня відкриття спадщини, то він вважається таким, що не прийняв спадщину. Рекомендував звернутися до суду.
Отже, із заявами про прийняття спадщини після смерті ОСОБА_4 до нотаріальної контори спадкоємці не зверталися, спадкова справа не заводилася, відповідне повідомлення ОСОБА_1 не надсилалося та не розміщувалася в пресі інформація про наявність заповіту.
В свою чергу, позивач - ОСОБА_1 , не звернувся до нотаріальної контори у встановлений шестимісячний строк, оскільки був необізнаний про наявність заповіту, складеного на його користь.
Пропуск позивачем шестимісячного строку для прийняття спадщини зумовлений тим, що ОСОБА_1 не знав про існування заповіту на власну користь, оскільки його мати ніколи нічого не говорила ні йому, ані своїм інших дітям.
Однак, лише в серпні 2024 року брат позивача - ОСОБА_3 та сестра - ОСОБА_2 повідомили ОСОБА_1 , що випадково інайшли заповіт, складений за життя їх матір`ю на користь позивача, оскільки бажала, щоб належне їй майно після її смерті належало йому.
Після того, як позивачу стало відомо про існування заповіту та земельних ділянок у власності спадкодавця, ОСОБА_1 19.08.2024 звернувся до Головного управління Держгеокадастру у Вінницькій області з метою отримання засвідчених копій архівних примірників державних актів на зазначені вище земельні ділянки, що належать ОСОБА_4 .
Таким чином, оскільки позивач був необізнаний про наявність заповіту, складеного на його користь, спадкова справа після смерті спадкодавця ОСОБА_4 не заводилася, й відповідно не були здійснені повідомлення та виклик спадкоємця за заповітом, тому позивач просить суд визначити йому додатковий строк для прийняття спадщини, яка відкрилася після смерті ОСОБА_4 , у строк тривалістю два місяці з дня набрання чинності рішенням суду.
У судове засідання позивач ОСОБА_1 не з`явився, проте його представник ОСОБА_5 подав до суду заяву із проханням вирішити справу у їх відсутність і задовольнити позовні вимоги.
Представник відповідача Дашівської селищної ради Іллінецького району Вінницької області в судове засідання не з`явився, проте селищний голова подав до суду відзив на позовну заяву, в якому просить розгляд справи провести у відсутність представника ради, позовні вимоги визнає у повному обсязі.
Треті особи ОСОБА_2 та ОСОБА_3 в судове засідання не з`явились.
Враховуючи зазначені вище положення, а також те, що сторони скористались своїм правом, врегульованим ч. 3 ст. 211 ЦПК України, заявляти клопотання про розгляд справи за їх відсутності, суд не вбачає підстав для відкладення розгляду справи та вирішити її на підставі доказів наявних у справі.
Вивчивши та дослідивши матеріали справи, давши оцінку зібраним доказам, суд приходить до висновку про можливість ухвалення рішення в підготовчому судовому засіданні та задоволення позову з таких підстав.
Так, судом встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла ОСОБА_4 , що підтверджується свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_1 , виданим Криштопівською сільською радою Іллінецького району Вінницької області від 14.02.2011 (а.с.12).
Після її смерті відкрилась спадщина, до складу якої увійшли земельні ділянки площею 0,8845 га та 0,5078 га, що розташовані на території Криштопівської сільської ради Іллінецького району Вінницької області. Зазначені земельні ділянки належали спадкодавцю на підставі державного акту на право власності на земельну ділянку серії ЯЕ № 685864 та державного акту на право власності на земельну ділянку серії ЯЕ № 685495 від 26.02.2008 (а.с. 14).
Відповідно ст. 1217 ЦК України, спадкування здійснюється за заповітом або за законом.
11 02.2009 ОСОБА_4 склала заповіт, яким все належне їй майно, де б воно не було і з чого б воно не складалося, у тому числі все те, що буде належати на день її смерті і на що вона за законом матиме право, заповіла ОСОБА_1 . Заповіт посвідчено секретарем Криштопівської сільської ради Шумейко В.А Зареєстровано в реєстрі за № 6 (а.с. 11).
Відповідно до ст. 1223 ЦК України, право на спадкування мають особи, визначені у заповіті. У разі відсутності заповіту, визнання його недійсним, неприйняття спадщини або відмови від її прийняття спадкоємцями за заповітом, а також у разі неохоплення заповітом усієї спадщини право на спадкування за законом одержують особи, визначені у статтях 1261-1265 цього Кодексу. Право на спадкування виникає у день відкриття спадщини.
Відповідно до ч. 1 ст. 1270 ЦК України для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини.
Згідно листа нотаріуса від 20.08.2024 № 387/01-16 повідомлено, що в спадковому реєстрі відсутня інформація про заведену спадкову справу після смерті ОСОБА_4 Також нотаріус зазначив, шо оскільки ОСОБА_1 звернувся до нотаріальної контори з метою прийняття спадщини вже після спливу шести місяців з дня відкриття спадщини, то він вважається таким, що не прийняв спадщину. Рекомендовано звернутися до суду (а.с. 17).
Відповідно до довідки № 176 від 20 08.2024, виданої Криштопівським старостинським округом Дашівської селищної ради Гайсинського району Вінницької області в органи нотаріату, ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 на день смерті ІНФОРМАЦІЯ_1 і постійно проживала та була зареєстрована в АДРЕСА_1 . На день смерті за вищевказаною адресою з спадкодавцем інші особи не проживали та не були зареєстровані (а.с. 18).
Позивач вказує, що пропустив вказаний строк з поважної причини, оскільки про наявність Заповіту позивач довідався лише в серпні 2024 року від брата позивача - ОСОБА_3 та сестри - ОСОБА_2 , які повідомили ОСОБА_1 , що випадково знайшли заповіт, складений за життя їх матір`ю на користь позивача, тому у відповідності до вимог ч. 3 ст. 1272 ЦК України, йому слід визначити додатковий строк, достатній для подання до нотаріальної контори заяви про прийняття спадщини протягом трьох місяців з дня набрання рішенням суду законної сили.
Відповідно до ст. 141 ЦПК України судові витрати понесені позивачем підлягають стягненню з відповідача.
Доказів понесення будь-яких витрат відповідачем при розгляді даної справи суду надано не було.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 1270, 1272 ЦК України ст.ст. 258, 259, 265 -268 ЦПК України,
ВИРІШИВ:
Позовну заяву ОСОБА_1 до Дашівської селищної ради Гайсинського району Вінницької області про визначення додаткового строку для прийняття спадщини, треті особи: ОСОБА_2 та ОСОБА_3 - задоволити.
Визначити ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , додатковий строк тривалістю два місяці з дня набрання чинності рішенням суду, для подання нотаріусу заяви про прийняття спадщини після смерті ОСОБА_4 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_4 .
Повний текст рішення буде виготовлено згідно вимог та у строки, передбачені ст.259 ЦПК України.
Рішення суду може бути оскаржене до Вінницького апеляційного суду шляхом подання апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Позивач: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , ідентифікаційний номер НОМЕР_2 , АДРЕСА_2 .
Відповідач: Дашівська селищна рада Гайсинського району Вінницької області, поштова адреса: 22740, вул. Горького, 9, смт. Дашів Гайсинського району, Вінницької області, код ЄДРПОУ: 04326081.
Треті особи:
ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , РНОКПП НОМЕР_3 , АДРЕСА_3 .
ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , РНОКПП НОМЕР_4 , АДРЕСА_4 .
Суддя
Суд | Іллінецький районний суд Вінницької області |
Дата ухвалення рішення | 29.01.2025 |
Оприлюднено | 03.02.2025 |
Номер документу | 124831158 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них за заповітом |
Цивільне
Іллінецький районний суд Вінницької області
Олексієнко О. Ю.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні