ОЧАКІВСЬКИЙ МІСЬКРАЙОННИЙ СУД МИКОЛАЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
Справа № 483/1039/24
Провадження № 2/483/56/2025
РІШЕННЯ
Іменем України
30 січня 2025 року м. Очаків
Очаківський міськрайонний суд Миколаївської області у складі:
головуючого судді Рак Л.М.,
за участю секретаря Гречки С.Є.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду за правилами загального позовного провадження цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , третя особа служба у справах дітей Очаківської міської ради про позбавлення батьківських прав, -
В С Т А Н О В И В :
14 серпня 2024 року адвокат Михайленко Н.М., яка є представником позивача ОСОБА_1 , звернулася до суду із позовом до ОСОБА_2 , третя особа служба у справах дітей Очаківської міської ради про позбавлення батьківських прав. Позовні вимоги представник позивача обґрунтовувала тим, що з 07 листопада 2008 року по 12 вересня 2016 року сторони перебували у шлюбі, який рішенням Очаківського міськрайонного суду Миколаївської області від 12 вересня 2016 року розірвано. Від шлюбу сторони мають неповнолітнього сина ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 . Відповідачка з серпня 2016 року залишила сина з батьком, не надавала матеріальної допомоги, не виконувала належним чином свої батьківські обов`язки, не цікавилася та не займалася вихованням та навчанням сина, інколи телефонувала позивачу, погрожуючи, що забере дитину до себе, тобто жодного разу вона не з`явилась в житті дитини, вона вийшла повторно заміжі влаштовує своє приватне життя. Навчанням та вихованням сина займається батько. Посилаючись на те, що відповідачка ухиляється від виконання своїх батьківських обов`язків, не піклується про сина, не бере участі у його вихованні та матеріальному забезпеченні, не виявляє до нього материнської турботи та уваги, не турбується про його фізичний і духовний розвиток, не спілкується з ним, представник позивача просила позбавити ОСОБА_2 батьківських прав відносно її неповнолітнього сина ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Учасники справи в судове засідання не з`явились, про час, дату та місце розгляду справи повідомлені належним чином.
Представник позивача надала до суду заяву про розгляд справи за її відсутності та відсутності позивача, в якій крім того, зазначила, що позовні вимоги підтримують в повному обсязі, а також не заперечують проти ухвалення заочного рішення.
Відповідачка надала до суду заяву в якій просила провести розгляд справи без її участі, а також зазначила, що позовні вимоги визнає в повному обсязі.
Третя особа служба у справах дітей Очаківської міської ради надала до суду заяву за підписом начальника служби, в якій третя особа просила проводити судове засідання без представника служби у справах дітей, а також зазначила, що проти задоволення позовних вимог не заперечує.
Враховуючи те, що учасники справи належним чином повідомлені про дату, час та місце розгляду справи, суд вважає за можливе відповідно до ч. 2 ст. 247 ЦПК України розглянути справу за відсутності сторін на підставі наявних у справі доказів, не здійснюючи фіксування судового процесу.
Дослідивши письмові докази, суд дійшов такого.
ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , є сином позивача і відповідачки та на теперішній час входить до складу сім`ї позивача і проживає з батьком та бабусею, що підтверджується дослідженими у судовому засіданні письмовими доказами, а саме копією свідоцтва про народження серії НОМЕР_1 від 02 грудня 2008 року (а.с. 12), довідкою про склад сім`ї відділу забезпечення діяльності центру надання адміністративних послуг Очаківської міської ради № 7343 від 31 липня 2024 року (а.с. 8).
Також в судовому засіданні встановлено, що у теперішній час позивач ОСОБА_1 разом з сином проживає в житловому будинку за адресою: АДРЕСА_1 , на обліку у лікаря-психіатра не перебуває. Ці обставини підтверджуються дослідженими у судовому засіданні письмовими доказами, а саме вказаною вище довідкою про склад сім`ї та медичною довідкою КНП «Очаківська багатопрофільна лікарня» (а.с. 8, 10).
Рішенням Очаківського міськрайонного суду Миколаївської області від 12 вересня 2016 року у цивільній справі № 483/1288/16-ц, провадження № 2/483/552/2016 шлюб між сторонами розірвано (а.с. 11).
Відповідно до ч. 2 ст. 164 СК України підставами для позбавлення батьківських прав є ухилення батьків від виконання своїх обов`язків по вихованню дитини.
Факт ухиленнявідповідачки відсвоїх батьківськихобов`язків,підтверджується характеристикоювиданою в.о.директора ОчаківськоїЗОШ-інтернат,відповідно доякої, ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 ,є учнем9класу,батько табабуся приділяютьналежну увагуйого вихованню,постійно підтримуютьзв`язок зішколою такласним керівником,відвідують батьківськізбори.Мати дитиниу вихованнідитини участіне бере,з класнимкерівником ташколою зв`язок непідтримує (а.с.17),а такожфакт ухиленнявідповідачки відсвоїх батьківськихобов`язків неоспорюється йсамою відповідачкою,оскільки позовні вимоги вона визнала в повному обсязі.
Відповідно до частини третьої статті 51 Конституції України сім`я, дитинство, материнство і батьківство охороняються державою.
Згідно зі статтею 5 Сімейного кодексуУкраїни (далі СК України) держава охороняє сім`ю, дитинство, материнство, батьківство, створює умови для зміцнення сім`ї. Держава створює людині умови для материнства та батьківства, забезпечує охорону прав матері та батька, матеріально й морально заохочує, підтримує материнство та батьківство. Держава забезпечує пріоритет сімейного виховання дитини.
Виховання в сім`ї є першоосновою розвитку особистості дитини. На кожного з батьків покладається однакова відповідальність за виховання, навчання і розвиток дитини. Батьки або особи, які їх замінюють, мають право і зобов`язані виховувати дитину, піклуватися про її здоров`я, фізичний, духовний і моральний розвиток, навчання, створювати належні умови для розвитку її природних здібностей, поважати гідність дитини, готувати її до самостійного життя та праці (частина перша статті 12 Закону України «Про охорону дитинства»).
Статтею 7 СК України передбачено, що дитина має бути забезпечена можливістю здійснення її прав, установлених Конституцією України, Конвенцією про права дитини, іншими міжнародними договорами України, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України. Регулювання сімейних відносин має здійснюватися з максимально можливим урахуванням інтересів дитини, непрацездатних членів сім`ї. Сімейні відносини регулюються на засадах справедливості, добросовісності та розумності, відповідно до моральних засад суспільства. Кожен учасник сімейних відносин має право на судовий захист.
Відповідно до ст. ст. 150, 180 Сімейного кодексу України, батьки зобов`язані виховувати дитину, піклуватися про стан здоров`я, її фізичний, духовний та моральний розвиток, що є найважливішими обов`язками матері і батька, а також повинні утримувати дитину до досягнення нею повноліття.
Згідно зі ст. 11 Закону України «Про охорону дитинства» від 26 квітня 2001 року, сім'я є природним середовищем для фізичного, духовного, інтелектуального, культурного, соціального розвитку дитини, її матеріального забезпечення і несе відповідальність за створення належних умов для цього. Батьки або особи, які їх замінюють, мають право і зобов`язані виховувати дитину, піклуватися про її здоров`я, фізичний, духовний і моральний розвиток, навчання, створювати належні умови для розвитку її природних здібностей, поважати гідність дитини, готувати її до самостійного життя та праці.
Статтею 164Сімейного КодексуУкраїни передбачені вичерпні підстави для позбавлення батьківських прав, серед яких ухилення батьків від виконання своїх обов`язків по вихованню дитини.
Відповідно до п. 16 Постанови Пленуму Верховного Суду України №-3 від 30 березня 2007 року зі змінами, внесеними згідно з Постановою Пленуму Верховного Суду України №-20 від 19.12.2008 року, ухилення батьків від виконання своїх обов`язків має місце, коли вони не піклуються про фізичний і духовний розвиток дитини, її навчання, підготовку до самостійного життя, зокрема: не забезпечують необхідного харчування, медичного догляду, лікування дитини, що негативно впливає на її фізичний розвиток, як складову виховання; не спілкуються з дитиною в обсязі, необхідному для її нормального самоусвідомлення; не надають дитині доступу до культурних та інших духовних цінностей; не сприяють засвоєнню нею загальновизнаних норм моралі; не виявляють інтересу до її внутрішнього світу; не створюють умов для отримання нею освіти.
Згідно з висновком органу опіки та піклування виконавчого комітету Очаківської міської ради Миколаївської області № 1461/02-02/07 від 26 листопада 2024 року, про доцільність позбавлення батьківських прав ОСОБА_2 відносно її неповнолітнього сина ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , орган опіки і піклування вважає доцільним позбавити батьківських прав ОСОБА_2 відносно її неповнолітнього сина ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 (а.с. 53-55).
Ухилення батьків від виконання своїх обов`язків має місце, коли вони не піклуються про фізичний і духовний розвиток дитини, її навчання, підготовку до самостійного життя, зокрема: не забезпечують необхідного харчування, медичного догляду, лікування дитини, що негативно впливає на її фізичний розвиток як складову виховання; не сприяють засвоєнню нею загальновизнаних норм моралі; не виявляють інтересу до її внутрішнього світу; не створюють умов для отримання нею освіти.
Зазначені фактори, як кожен окремо, так і в сукупності, можна розцінювати як ухилення від виховання дітей лише за умови винної поведінки матері, свідомого нехтування нею своїми обов`язками.
Враховуючи викладене, суд дійшов переконання, що відповідачка свідомо ухиляється від виконання своїх обов`язків з виховання сина і єдиним способом захисту прав та інтересів дитини є позбавлення батьківських прав щодо нього.
Аналізуючи викладені обставини, суд вважає позов ОСОБА_1 є обґрунтованим та таким, що підлягає задоволенню у повному обсязі.
Судові витрати суд відносить на рахунок позивача за клопотанням останнього.
Крім того,відповідно доч.3ст.166Сімейного кодексуУкраїни призадоволенні позовущодо позбавленнябатьківських правсуд одночасноприйматиме рішенняпро стягненняаліментів надитину.При цьомуу порядку, передбаченому ч. 6 ст. 141 ЦПК України, підлягає стягненню з відповідачки в дохід держави судовий збір за вимогу про стягнення аліментів у розмірі 1211 грн. 20 коп.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 12, 13, 259, 263-265 ЦПК України, суд
В И Р І Ш И В :
Цивільний позов ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , третя особа служба у справах дітей Очаківської міської ради про позбавлення батьківських прав задовольнити.
Позбавити ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , батьківських прав відносно неповнолітнього сина ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Судові витрати за вимогу про позбавлення батьківських прав віднести на рахунок позивача.
Стягувати з ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , відомості про реєстраційний номер облікової картки платника податків відсутні, зареєстрована за адресою: АДРЕСА_2 , на користь ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_2 , який зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 аліменти наутримання сина ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , у розмірі 1/4 (однієї четвертої) частки заробітку (доходу) платника аліментів щомісячно, але не більше десяти прожиткових мінімумів на дитину відповідного віку та не менше 50 відсотків прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку, починаючи з 30 січня 2025 року і до досягнення дитиною повноліття.
Стягнути з ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , відомості про реєстраційний номер облікової картки платника податків відсутні, зареєстрована за адресою: АДРЕСА_2 , в дохід держави 1211 (одну тисячу двісті одинадцять) гривень 20 копійок судового збору за вимогу про стягнення аліментів.
Рішення може бути оскаржене шляхом подання апеляційної скарги до Миколаївського апеляційного суду через Очаківський міськрайонний суд Миколаївської області протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Учасник справи, якому рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги, рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Головуючий:
Суд | Очаківський міськрайонний суд Миколаївської області |
Дата ухвалення рішення | 30.01.2025 |
Оприлюднено | 03.02.2025 |
Номер документу | 124832631 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із сімейних відносин, з них про позбавлення батьківських прав |
Цивільне
Очаківський міськрайонний суд Миколаївської області
Рак Л. М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні